Sari la conținut

Excursie Grecia


bogdan_harea
 Share

Postări Recomandate

Anul asta, sfarsitul lui aprilie vine cu o surpriza placuta.PASTELE va fi duminica 27aprilie, iar 1MAI pica joi.Se intrezaresc 9 zile libere cu eventual doar 3 zile de invoire de la servici. Propun pt aceasta perioada (26.04-04.05) o excursie in insula Tassos, dar si in partea continentala a Greciei. Amatorii sant rugati sa se nominalizeze si sa vina cu propuneri de traseu pt a putea face din timp rezervari la cazare (camping/motel). Discutiile despre acest drum au fost initiate in cadrul intalnirii din decembrie a Motociclistilor de cursa lunga, dar sant asteptati la acest eveniment toti cei care vor sa petreaca un Paste si 1 Mai mai deosebit la inceputul sezonului. :crack:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Drumul pana in Thassos, se poate vedea pe harta urmand ca eventualele alte destinatii turistice sa le stabilim ulterior.

Pentru Thassos sunt necesare si suficiente 1-2 zile in care se poate face o tura completa a insulei ( 120 km viraje la greu intr-o parte marea in cealalta muntele ) , sate pescaresti , cariera de marmura , vestigii arheologice , carciumioare cu preparate din peste.

Pentru celelalte 3-4 zile de stat in Grecia veniti cu propuneri concrete, pentru a le include in traseu. :crack: post-8769-1199360960_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta, sfarsitul lui aprilie vine cu o surpriza placuta.PASTELE va fi duminica 27aprilie, iar 1MAI pica joi.Se intrezaresc 9 zile libere cu eventual doar 3 zile de invoire de la servici. Propun pt aceasta perioada (26.04-04.05) o excursie in insula Tassos, dar si in partea continentala a Greciei. Amatorii sant rugati sa se nominalizeze si sa vina cu propuneri de traseu pt a putea face din timp rezervari la cazare (camping/motel). Discutiile despre acest drum au fost initiate in cadrul intalnirii din decembrie a Motociclistilor de cursa lunga, dar sant asteptati la acest eveniment toti cei care vor sa petreaca un Paste si 1 Mai mai deosebit la inceputul sezonului. :crack:

Salutare Bogdane.In primul rind LA MULTI ANI CU MULTA SANATATE TIE SI INTREGII FAMILII.

In al doilea rind,trece-ma pe lista.Calatoria va fi un bun test pentru mine privind rezistenta la drumuri mai lungi si poate un bun antrenament pentru GIBRALTAR. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Bucuresti pana in Tassos si retur sant max 1500 Km. In toamna trecuta am facut si la dus , si la intors impreuna cu Mae si Plescoirulz 14 ore din care 10 pe motor, deci acceptabil pt primavara cu zile mai lungi si evident mai cald. Singura grija este ultimul feribot ce trebuie prins la 19-19,30. NU trebuie pasaport, numai buletin si acte moto pt orice eventualitate.Putem imparti grupul in doua dupa ce ajungem in Tasos. Cei mai grabiti dupa 1-2 zile de plimbare si plaja pe insula pot pleca spre casa ceilalti mai pot continua plimbarea si in Grecia continentala. Pt aceasta parta astept sugestii pt tasee interesante de la cunoscatori. Mai multe amanunte si poze gasiti aici. :crack:

/index.php?showtopic=148838

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU trebuie pasaport, numai buletin si acte moto pt orice eventualitate.

Din ce vad in poza traseul trece nitel si prin Turcia unde trebuie nu numai pasaport dar si viza daca nu ma insel. Ar trebui revizuit acest mic aspect. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va agitati cu Turcia. Din Bulgaria se trece direct in Grecia. Este adevarat ca si granita cu Turcia este aproape (12Km). Deci fara pasaport, numai buletin si voie buna :crack: Bun venit in gasca: ovi84,mih77,HondaSan,Jean Taxi, mae, DORU MASTER. Astept propuneri concrete pt traseu. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar tenta si pe mine ideea, dar am o intrebare cheie (cel putin pentru mine): cam despre ce suma vorbim, aproximativ? Ma refer aici la toata povestea, gaz, mancare, cazare, eventuale taxe, etc. Inteleg ca ati mai facut o tura similara, deci poate puteti sa faceti o estimare :crack:

 

Multumesc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lagat de costuri ar fi cam asa intre un max si un minim: benzina pt 1500-2500km intre100 si 150euro,cazare cort 6-8 euro de persoana, sau motel 15 euro de persoana. La mancare te poti incadra intre 15 euro cumparand de la supermarket si 40euro de persoana / zi cu trei mese la carciuma. Feribotul pt Tassos 6euro. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lagat de costuri ar fi cam asa intre un max si un minim: benzina pt 1500-2500km intre100 si 150euro,cazare cort 6-8 euro de persoana, sau motel 15 euro de persoana. La mancare te poti incadra intre 15 euro cumparand de la supermarket si 40euro de persoana / zi cu trei mese la carciuma. Feribotul pt Tassos 6euro. :crack:

M-ai bagat in boala, asa ieftin?! pai eu am cheltuit pt o plimbare similara ca distanta, dar in Rom, de 5 ori mai mult! Am auzit ca Grecia e supervirajata, ca traseu, asa ca ne trebuie un traseu destept, tineti cont de acest aspect la alcatuirea traseului.Cauciucul meu spate e tocit pe centru asa ca va trebui sa merg..,virajat :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai bagat in boala, asa ieftin?! pai eu am cheltuit pt o plimbare similara ca distanta, dar in Rom, de 5 ori mai mult! Am auzit ca Grecia e supervirajata, ca traseu, asa ca ne trebuie un traseu destept, tineti cont de acest aspect la alcatuirea traseului.Cauciucul meu spate e tocit pe centru asa ca va trebui sa merg..,virajat :P

Jeane cred ca va trebui sa cumperi altu.In ce priveste costurile cred ca suntem prea saraci ca sa ne permitem Romania. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeane cred ca va trebui sa cumperi altu.In ce priveste costurile cred ca suntem prea saraci ca sa ne permitem Romania. :bigstar:

Asa este! La bulgari m-am simtit rege cu 40e, 2 zile, excluzand benzina :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Singura grija este ultimul feribot ce trebuie prins la 19-19,30. ..

 

daca va "lungiti" pe drum, puteti lua ultimul feribot la ora 23.00, dar din Keramoti (cam la 45 de km de Kavala, pe autostrada)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.Bogdan am mai multe intrebari:

1.se merge cu doamnele sau numai domnii?

2.daca merg numai domnii,nu putem merge la Muntele Atos ca sa facem pastele acolo?Apoi.......Grecia e destul de mare.

Am pus intrebarea despre doamne intrucit e stiut ca prezenta doamnelor la manastiri este interzisa.Daca stie cineva cu precizie sa posteze.

Altfel ,numai miine nu este 1 Mai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

Intrucat se prefigureaza 2 trasee cu preferinte distincte, am preferat sa nu incurc si sa deschid un topic nou pt excursia scurtata (doar pana in Thassos, 3 zile, si apoi pe la litoralul bulgaresc si in Vama Veche).

 

http://www.urbanriders.ro/forum/index.php?showtopic=1743

 

Deci aveti de unde alege :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...