Sari la conținut

Excursie Grecia


bogdan_harea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

acum am vazut mai bine , vad ca aici se face grupu pt athena , turi greciei , io nu am bani de atata distractie , o sa raman la thassos

vezi ca mai jos "fac" grupul de Thasos :blink:

 

eu stau 3 nopti acolo :laugh:

( e alt topic , tot la excursii )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte clara prezentarea traseului. Daca ar fi totusi sa aleg o varianta, privind si prin prizma drumului in Thassos din toamna, as alege varianta 2 combinata cu 3. Drumul la ducere Bucuresti- Thassos se poate face intr-o singura zi dintr-o bucata, dar intoarcerea din Grecia la Bucuresti sa o fragmentam cu o pauza la Seres si cu o noapte undeva in Bulgaria. In rest totul este OK. Veniti cu pareri si sa vedem ce hotaraste majoritatea. Sursa de inspiratie pt cazare: www.camping.info. :o

 

Sfatul meu ar fi sa nu faceti rezervari din Romania pentru Grecia din cauza adaosului comercial la care romanul este campion adica NESIMTIT :laugh:

Preturile pe care le poti negocia acolo sunt foarte bune asta in cazul in care vreti sa faceti economie la cascaval :blink:

In cazul in care doriti mai multe info despre thasos va stau la dispozitie dupa o exeprienta de 5 concedii anuale consecutive :( acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu ar fi sa nu faceti rezervari din Romania pentru Grecia din cauza adaosului comercial la care romanul este campion adica NESIMTIT :laugh:

Preturile pe care le poti negocia acolo sunt foarte bune asta in cazul in care vreti sa faceti economie la cascaval :blink:

In cazul in care doriti mai multe info despre thasos va stau la dispozitie dupa o exeprienta de 5 concedii anuale consecutive :o acolo

cu dorinta de a nu te contrazice .dar este exact pe dos.

daca iti rezervi cu ceva timp inainte este mai ieftin decat daca pleci la plesneala

experienta de doar 3 concedii in grecia :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai spus varianta IV mi sa pare cea mai potrivita. Avem prima zi mai grea, dar santem odihniti, putem pleca la 7 dimineata cel tarziu si ajungem sigur la feribot seara. In celelalte zile santem mai relaxati respectiv 5-6 ore de stat in sa si mai ramane destul timp pt pauze si cascat gura. Cel mai rau sant nr mare de locatii pt cazare, care ar fi bine sa le avem rezervate din timp. Se pare ca, campingurile nu vor fi deschise intrucat sezonul in Grecia se deschide dupa 1 mai (2007-2006). Ramane varianta cazarii la motel/gazda, dar trebuie facute sapaturi. Faceti un efort si votati pt varianta de traseu ca pina la urmatoarea intalnira (20 feb. ora 19, Jadoo) sa putem concretiza ceva legat de cazare. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu parca m-as incumeta la VARIANTA I.

Avem 3 zile de traseu lung, (prima a trei, si ultima), ceea ce-i pe placul meu. In cazul in care lumea simte ca nu poate face ultiml drum intr-o zi (Salonic - Bucuresti), atunci nu mai stam doua nopti in Salonic. (Cred ca se poate face o rezervare de o zi cu posibilitatea de prelungire).

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru Buc-Tasos cu orpire decat la benzinarii! ... prima zi!

Ne cazam 2-3 nopti, dupa care ne continuam palarinajul;!

 

E mai bine sa facem teava prima zi!

 

Nu-mi gasesc cauciucri pt X4, dar pana atuci sper sa le gasesc!

In schimb mi-am comandat cauciuri pt zx12!

:blink:

 

Abia astept excursia!

 

Alles gute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru Buc-Tasos cu orpire decat la benzinarii! ... prima zi!

Ne cazam 2-3 nopti, dupa care ne continuam palarinajul;!

 

E mai bine sa facem teava prima zi!

 

Nu-mi gasesc cauciucri pt X4, dar pana atuci sper sa le gasesc!

In schimb mi-am comandat cauciuri pt zx12!

:blink:

 

Abia astept excursia!

 

Alles gute!

 

 

respecte, pt XX ai vreo idee ? eu as vrea michelin road 2

thx

 

sorry for off oftopic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxbat: ... aber ... iti las un id de mess si scrie-i tipului! ... are pretui la bunul simt, fara taxe! :blink: - maconfireblade si e din TM!

 

 

@EVERYONE: "Inca o varianta de excursie in Grecia de Paste - 1 Mai (26.04 - 04.05, 9 zile).

 

Se mai discuta cateva variante, dar nu mi-au convenit niste aspecte, asa ca am venit si eu cu inca o propunere:

 

Bucuresti > Stara Zagora = 300 km

 

Stara Zagora > Thasos = 340 km

 

Thasos > mt. Olimp = 290 km

 

mt. Olimp > Meteora = 150 km

 

Meteora > Petrich = 350 km

 

Petrich > Yablanitsa = 260 km

 

Yablanitsa > Bucuresti = 300 km"

 

 

Imi place ideea, cu amendamentul ce eu as face ceva de genul:

 

Bucuresti-Tasos (teava)

tasos 2-3 nopti

Olimp

meteora .... sau invers

coborat cat mai in sud, Atena,

poate mai jos de atat,

intors prin Solonic,

o noapte la Bansko in BG si teava in Buc!

 

:laugh:

 

Vreau sa ma plimb!

In mod cert voi veni cu X4 pt ca se preteaza la drumuri lungi! In + zx12 ma falimenteaza la consum si e incomod la drum asa lung!

 

Eine ganze ... PARTY!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxbat: ... aber ... iti las un id de mess si scrie-i tipului! ... are pretui la bunul simt, fara taxe! :laugh: - maconfireblade si e din TM!

 

Vreau sa ma plimb!

In mod cert voi veni cu X4 pt ca se preteaza la drumuri lungi! In + zx12 ma falimenteaza la consum si e incomod la drum asa lung!

 

Eine ganze ... PARTY!!!

respecte maxime

i am dat , astept raspuns

 

vezi ca mi am "dechis" si eu topic mai jos:) , as fi onorat sa mergem impreuna:)

 

daca fac rost de ..caucioace :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ar fi bine sa VOTAM varianta convenabila fiecaruia ( in felul acesta

stabilim varianta votata de majoritatea si putem sa facem rezervari din

timp pe traserul stabilit )

 

Eu votez pentru varianta IV

 

.... pana acum (varianta IV)

 

- Bogdan Harea ( 2 pers. )

- Dragos ( cumnatul lui Bogdan , cu masina - 2pers. )

- Dorumaster ( 2 pers. )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@foxbat: ... aber ... iti las un id de mess si scrie-i tipului! ... are pretui la bunul simt, fara taxe! :D - maconfireblade si e din TM!

@EVERYONE: "Inca o varianta de excursie in Grecia de Paste - 1 Mai (26.04 - 04.05, 9 zile).

 

Se mai discuta cateva variante, dar nu mi-au convenit niste aspecte, asa ca am venit si eu cu inca o propunere:

 

Bucuresti > Stara Zagora = 300 km

 

Stara Zagora > Thasos = 340 km

 

Thasos > mt. Olimp = 290 km

 

mt. Olimp > Meteora = 150 km

 

Meteora > Petrich = 350 km

 

Petrich > Yablanitsa = 260 km

 

Yablanitsa > Bucuresti = 300 km"

Imi place ideea, cu amendamentul ce eu as face ceva de genul:

 

Bucuresti-Tasos (teava)

tasos 2-3 nopti

Olimp

meteora .... sau invers

coborat cat mai in sud, Atena,

poate mai jos de atat,

intors prin Solonic,

o noapte la Bansko in BG si teava in Buc!

 

:D

 

Vreau sa ma plimb!

In mod cert voi veni cu X4 pt ca se preteaza la drumuri lungi! In + zx12 ma falimenteaza la consum si e incomod la drum asa lung!

 

Eine ganze ... PARTY!!!

 

URSU-lica,

vezi sa nu-ti rapeasca grecii punkista :blink:

Sti la ce ma refer, ca pe la greci punkiste nu prea vezi si la cum arata sa nu ramai fara ea :laugh: :o

 

 

--- Mesaj completat în 21 Jan 2008 22:36 -------------

cu dorinta de a nu te contrazice .dar este exact pe dos.

daca iti rezervi cu ceva timp inainte este mai ieftin decat daca pleci la plesneala

experienta de doar 3 concedii in grecia :D

Sunt convins de experienta dvs insa dupa 5 ani de Thassos crede-ma ca nu mananc cacao.Eu mi-am furat-o de fiecare data pana m-am invatat.Daca vreti va dau si adrese unde puteti dormi "eftin si bun"

URSU stie...........

 

 

--- Mesaj completat în 21 Jan 2008 22:43 -------------
Apropopos,

 

In materie de BG nu cred ca-l puteti contrazice pe URSU :(

E super profesor, asa ca mai bine tineti cont de sfaturile lui

 

RIDE SAFE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

URSU-lica,

vezi sa nu-ti rapeasca grecii punkista :blink:

Sti la ce ma refer, ca pe la greci punkiste nu prea vezi si la cum arata sa nu ramai fara ea :laugh: :o

<small>--- Mesaj completat în 21 Jan 2008 22:36 -------------</small><br/>

Sunt convins de experienta dvs insa dupa 5 ani de Thassos crede-ma ca nu mananc cacao.Eu mi-am furat-o de fiecare data pana m-am invatat.Daca vreti va dau si adrese unde puteti dormi "eftin si bun"

URSU stie...........

<small>--- Mesaj completat în 21 Jan 2008 22:43 -------------</small><br/>Apropopos,

 

In materie de BG nu cred ca-l puteti contrazice pe URSU :D

E super profesor, asa ca mai bine tineti cont de sfaturile lui

 

RIDE SAFE

scuze daca s-a inteles ca te contrazic, doar imi spuneam pararea bazata pe experienta mea .:D

iar despre URSU, numai de bine, ar fi fain sa fin in acelasi grup ( cel putin pe partea comunca ca el vreau mai multe obiective )

 

respect

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 13:57 -------------

URSU-lica,

vezi sa nu-ti rapeasca grecii punkista :(

Sti la ce ma refer, ca pe la greci punkiste nu prea vezi si la cum arata sa nu ramai fara ea :D :D

<small>--- Mesaj completat în 21 Jan 2008 22:36 -------------</small><br/>

Sunt convins de experienta dvs insa dupa 5 ani de Thassos crede-ma ca nu mananc cacao.Eu mi-am furat-o de fiecare data pana m-am invatat.Daca vreti va dau si adrese unde puteti dormi "eftin si bun"

URSU stie...........

<small>--- Mesaj completat în 21 Jan 2008 22:43 -------------</small><br/>Apropopos,

 

In materie de BG nu cred ca-l puteti contrazice pe URSU :D

E super profesor, asa ca mai bine tineti cont de sfaturile lui

 

RIDE SAFE

scuze daca s-a inteles ca te contrazic, doar imi spuneam pararea bazata pe experienta mea .:ok:

iar despre URSU, numai de bine, ar fi fain sa fin in acelasi grup ( cel putin pe partea comunca ca el vreau mai multe obiective )

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK prieteni,

 

Nu vreau sa discriminez pe cei ce nu pot baga medicale, dar am si eu o idee despre itinerar:

Nu am calculat ditante, ci pur si simplu la oha!

 

ZIUA 1: Bucuresti-Ruse-Biala-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Kazanlac-Stara Zagora-Plovdiv-PAMPOROVO

PRIMA STATIE: PAMPOROVO - cazare o noapte

 

ZIUA 2: Pamporovo-komotini-THASSOS

A DOUA STATIE: THASOOS - cazare 2-3 nopti

 

ZIUA 5 (6): Thassos-Thesaloniki-Larisa-Lamia-ATHENA

A TREIA STATIE: ATHENA - o noapte

 

ZIUA 6 (7): Athena-Patra-Lamia-Larisa-Thesaloniki-HALKIDIKI

A PATRA STATIE: HALKIDIKI - 2-3 nopti ... ma gandeam sa facem si perimetrul d coasta - eu l-am mai facut si e superb si sa vizitam si ATHOS

 

ZIUA 8 (10): Halkidiki-Serres (circuit)-Kulata-BANSKO (BLAGOEVGRAD)

A V-A STATIE: BANSKO (BLAGOEVGRAD) ... la alegere - o noapte

 

ZIUA 9 (11): BANSKO (BLAGOEVGRAD)-Sofia-Pleven-Byala-Ruse-Bucuresti

 

... OOOOOOF, CE OBOSIT SUNT !!! :blink:)

 

 

 

 

Ok, e o idee, poate fi perfectionata, voi incerca sa atasez si cateva fotografii, dar sa vedem daca ma lasa astia! :laugh:

 

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:25 -------------
Pamporovo

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:25 -------------
Thassos

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:26 -------------
Thesaloniki

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:26 -------------
Athena

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:36 -------------
PATRA

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:36 -------------
HALKIDIKJ

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:37 -------------
BANSKO

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 14:39 -------------
BLAGOEVGRAD

post-1132-1201004728_thumb.jpg

post-1132-1201004752_thumb.jpg

post-1132-1201004784_thumb.jpg

post-1132-1201004804_thumb.jpg

post-1132-1201005365_thumb.jpg

post-1132-1201005415_thumb.jpg

post-1132-1201005444_thumb.jpg

post-1132-1201005558_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pana in Thassos, se poate vedea pe harta urmand ca eventualele alte destinatii turistice sa le stabilim ulterior.

Pentru Thassos sunt necesare si suficiente 1-2 zile in care se poate face o tura completa a insulei ( 120 km viraje la greu intr-o parte marea in cealalta muntele ) , sate pescaresti , cariera de marmura , vestigii arheologice , carciumioare cu preparate din peste.

Pentru celelalte 3-4 zile de stat in Grecia veniti cu propuneri concrete, pentru a le include in traseu. :laugh: post-8769-1199360960_thumb.jpg

nu ar fi mai bine la bulgari prin Sofia? pare mai scurt, si e drum facut nou! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK prieteni,

 

Nu vreau sa discriminez pe cei ce nu pot baga medicale, dar am si eu o idee despre itinerar:

Nu am calculat ditante, ci pur si simplu la oha!

 

ZIUA 1: Bucuresti-Ruse-Biala-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Kazanlac-Stara Zagora-Plovdiv-PAMPOROVO

PRIMA STATIE: PAMPOROVO - cazare o noapte

 

ZIUA 2: Pamporovo-komotini-THASSOS

A DOUA STATIE: THASOOS - cazare 2-3 nopti

 

ZIUA 5 (6): Thassos-Thesaloniki-Larisa-Lamia-ATHENA

A TREIA STATIE: ATHENA - o noapte

 

 

te rog, sa ma scuzi ca ma bag, iti sugerz ca dupa thaoso sa nu fugi la Athena ci sa treci pe la meteora ( zona kalambaka ) , e oarecum in drum si e de vis ( manastiri in varf de stanci, impresionant ) .

sau poti la intoarcere :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ABSOLUT - am omis, scuze!

 

 

Asta e o idee, oricum vom stabili de comun acord traseul, in niciun caz nu impun un traseu anume, pur si simplu am venit cu o idee!

 

Ar fi bine sa avem idei pana in Februarie cand e intalnirea la Jadoo si vom vota acolo!

 

PAREREA MEA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ABSOLUT - am omis, scuze!

 

 

Asta e o idee, oricum vom stabili de comun acord traseul, in niciun caz nu impun un traseu anume, pur si simplu am venit cu o idee!

 

Ar fi bine sa avem idei pana in Februarie cand e intalnirea la Jadoo si vom vota acolo!

 

PAREREA MEA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

am fost pe topicul pt lenesi ( nu ca as fi ) dar mi se potriveau motoarele,plecarea din 26,oprirea pt odihna in bulgaria dar vad ca nu se mai misca nimic.am urmarit variantele voastre.imi plac de minume pt ca merg pt prima data in grecia si vreau sa vad cat mai mult.desigur ca trebuie sa intreb daca grupul se formeaza pe prietenii si daca nu,mai aveti loc pt un motor cu doua persoane?pot merge linistit ultimul si nu deranjez pe nimeni,ma incadrez in programul vostru.eu vreau sa plec in 26 si nu as vrea sa meg singur(ca motor).sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant bine veniti toti cei cu dor de duca pe 2 roti. Pe 20 feb. la Jadoo este urmatoarea intalnire a celor interesati de aceasta varianta a excursiei in Grecia de Pasti. O sa stabilim atunci traseul definitiv in baza propunerilor de pe net si de la fata locului. Hai ca nu mai este mult si vine primavara!!!! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu (impreuna cu 4-5 brasoveni) urmarim cu interes topicul (Bulgaria am 'facut-o' de 2 ori anul trecut),iar Grecia-mi este virgina.

 

Adunandu-ne multi vor fi o gramada de idei,pretentii,caractere.

 

Eu zic sa traversam Bulgaria toata gasca,urmand ca apoi fiecare sa sa -si aleaga varianta optima din Thassos(asta in cazul in care se gasesc mai multe trasee stabilite)

 

Oricum,urmaresc in continuare cu interes topicul si multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au mai fost si ne ajuta cu sfaturi,informatii!

 

P.S. AMR:90 :friends:

Editat de FLR-BV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad k asta e cel mai animat topic. eu vreau sa merg neaparat in gr. si asta e prima ocazie pe anul acesta asa k o sa profit de ea.

dupa cum merg lucrurile am impresia k gr. va fi la moda anul asta deci delasari la greu.

acum vad k si aici ink se discuta ce si cum asta e bine sa speram k pana la urm o sa se aleaga varianta cea mai buna.

d.p.m.d.v. ar fi cel mai bine sa alegeti gr. (bg. si ro. sa mai astepte - k sutem satui) caci nimic nu se compara cu ea - cine a fost acolo stie cine nu o sa afle.

am sa urmaresc discutiile sa vedem dc varianta finala va fii pe placul meu.

 

 

--- Mesaj completat în 26 Jan 2008 12:23 -------------

OK prieteni,

 

Nu vreau sa discriminez pe cei ce nu pot baga medicale, dar am si eu o idee despre itinerar:

Nu am calculat ditante, ci pur si simplu la oha!

 

ZIUA 1: Bucuresti-Ruse-Biala-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Kazanlac-Stara Zagora-Plovdiv-PAMPOROVO

PRIMA STATIE: PAMPOROVO - cazare o noapte

 

ZIUA 2: Pamporovo-komotini-THASSOS

A DOUA STATIE: THASOOS - cazare 2-3 nopti

 

ZIUA 5 (6): Thassos-Thesaloniki-Larisa-Lamia-ATHENA

A TREIA STATIE: ATHENA - o noapte

 

ZIUA 6 (7): Athena-Patra-Lamia-Larisa-Thesaloniki-HALKIDIKI

A PATRA STATIE: HALKIDIKI - 2-3 nopti ... ma gandeam sa facem si perimetrul d coasta - eu l-am mai facut si e superb si sa vizitam si ATHOS

 

ZIUA 8 (10): Halkidiki-Serres (circuit)-Kulata-BANSKO (BLAGOEVGRAD)

A V-A STATIE: BANSKO (BLAGOEVGRAD) ... la alegere - o noapte

 

ZIUA 9 (11): BANSKO (BLAGOEVGRAD)-Sofia-Pleven-Byala-Ruse-Bucuresti

 

si ca o completare k tot vad k s-a ajuns la athena :

pireu - ferry - souda

souda - iraklio

iraklio - pireu

zona super curbe pe munte si marea vazuta de pe munte

distractii super mai ceva k pe continent.

si fiind in mijlocul marii mediterane nu exista nori doar soare. plaja si baie la greu plus k grecii de acolo stiu sa se distreze.

 

hei o doar o propunere nu mi-o luati in nume de rau.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...