Sari la conținut

TOURING ENDURO


Postări Recomandate

In acest weekend am fost la Baile Herculane cu motoreta, de unde am plecat si am facut o super tura prin Orsova,Moldova Noua,Carbunari,Sopotu Nou,Iablanita si inapoi.Din cei aprox. 180 km, ca. 40 am facut pe drumuri forestiere, cu pasager.

Am inteles practic adevaratul sens al termenului touring-enduro (desi am acest motor de 3 ani), adica cu un enduro capabil sa parcurga distante mari cu pasager, fara sa te oboseasca prea mult, dar cu care poti sa mergi si pe drumuri forestiere fara probleme.Muntii Almajului sunt un paradis pentru enduristi, pacat ca sunt departe de Bucuresti.

In curand vreau sa fac urmatoarea tura: Buc., Brezoi, Voineasa, Obarsia Lotrului,Petrosani,Uricani,Cheile Butii, Campusel.

Acum sa-mi spuna cineva daca a mai fost in zona, ca vreau sa cobor de acolo in satul Cerna care se afla chiar la capatul sudic al lacului Cerna si vreau sa stiu cum e drumul (daca exista).

Ma mai intereseaza daca de la Obarsia Lotrului se poate cobori pe la Ranca pana la Novaci.

Am planuri mari pt. asta vara, daca am descoperit touring-enduro sa-l si practic.

As fi incantat sa gasesc alti doritori de asa ceva sa nu merg singur (adica oricum merg cu sotia ca pasager, dar sa fim mai multi motoristi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la obarsia lotrului daca faci dreapta ajungi la ranca dar acum o saptamana era zapada de peste 1 metru am auzit, iar de la ranca cobori lejer pe drum f bun la novaci.

iti mai recomand prin zona, Baia de Fier (parca asa se chema) sau Baia de Aries....ceva de genul asta. sunt niste foste exploatari de fier si cupru daca nu ma insel peste care a crescut vegetatie si peisajul este destul de ciudat.

 

sa faci poze multe. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles practic adevaratul sens al termenului touring-enduro (desi am acest motor de 3 ani), adica cu un enduro capabil sa parcurga distante mari cu pasager, fara sa te oboseasca prea mult, dar cu care poti sa mergi si pe drumuri forestiere fara probleme.....

Ma mai intereseaza daca de la Obarsia Lotrului se poate cobori pe la Ranca pana la Novaci.

Am planuri mari pt. asta vara, daca am descoperit touring-enduro sa-l si practic.

As fi incantat sa gasesc alti doritori de asa ceva sa nu merg singur (adica oricum merg cu sotia ca pasager, dar sa fim mai multi motoristi).

iti urez succes in plimbarile tale...

De la Obarsia Lotrului se poate trece spre Ranca relativ usor si fara probleme cu pasager.Drumul e foarte frumos..numai sa prinzi vreme buna..altfel se transforma in cosmar pt. un TOURING-enduro

p.s.mie a inceput sa-mi placa sa merg un pic mai agresiv si fara pasager :laugh:

post-7-1116312072_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape de Novaci e Baia de Fier, iar la nu multi kilometri de Baia de Fier e Pestera Muierii. Sa n-o ratezi, ca e pacat mare. Pe cealalta parte a Gorjului, in vest, catre Motru e Baia de Arama, care e alta Baie :laugh: Nu foarte departe in zona aceea recomand cea mai frumoasa manastire din tara (parerea mea), Tismana. Tot p'acolo e si satul natal al lui Brancusi, Hobita, eu nu am gasit casa memoriala, da' pa malul raului am gasit niste incercari de statui tip megalit care numai lui ii pot apartine.

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ionut73:pe EXC ma poti vede deseori si in prezent, avand in vedere ca 450 EXC este a doua mea motocicleta.

@Soso si Libelula: nu am aparat digital si am facut poze pe film pe care nu le am inca developate.

@f_zoltan:drumul de la Uricani spre Retezat il cunosti, pana unde merge?

In alta ordine de idei, BMW-ul R1100GS se compoarta foarte bine chiar pe drumuri forestiere proaste, este un veritabil enduro (doar ca ii trebuie cauciucuri coresp.), nu se compara cu Varadero, Transalp sau V-Storm.Este adevarat ca LC8-ul ii este superior la capacitati enduro, insa pentru enduro adevarat am EXC-ul.

Pe BMW am pus o bijuterie de amortizor Ohlins pe spate si astfel nici cu pasager nu ajunge la limite drumuri proaste sau denivelari mari (gen treceri peste cale ferata).

Cu BMW-ul vreau sa exploatez si sa descopar frumusetile Romaniei, de ex. in Parang sau Retezat nu am ajuns niciodata.

Am fost la Baia de Arama acum in weekend, la intoarcere de la Herculane si am ramas uimit de cat de frumosasa este zona aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionut73:pe EXC ma poti vede deseori si in prezent, avand in vedere ca 450 EXC este a doua mea motocicleta

 

stiu. sa o stapanesti sanatos :laugh:

 

remarca era pentru CataM. el inca nu are :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar era zapada.Am fost eu acum doua saptamani si nu m-au lasat sa urc spre Ardeal.Zapada de 2 m. Am luat-o spre Petrosani pe unde bagasera freza dar pe margine era zapada mare rau.Pe aproape 10 km avea 1m.La ce am vazut eu, nu se duce decat dupa o luna.Si spre sud era blocat.Oricum frumos tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca aici toti au gura mare si pareri avizate despre tot ce-i legat de enduro, insa constat ca la fapte nu ajungeti.Ce faceti oameni buni, credeti ca enduro se face cu tastatura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri searea (27 mai) vreau sa plec din Buc., sa innoptez undeva pe la Brezoi, sambata sa urc pana la Obarsia Lotrului, apoi mai departe prin Petrosani pana pe la Campu lui Neag, unde iarasi innoptez.

Duminica intoarcere:Petrosani, Obarsia, Ranca, Novaci, Rm-Valcea si Buc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica intoarcere:Petrosani, Obarsia, Ranca, Novaci, Rm-Valcea si Buc.

succes si mult noroc..ca o sa ai nevoie.sa ne pui si noua poze sa vedem cat e de mare zapada pe Transalpina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor! De ieri sunt iarasi pe Adventure asa ca vreau sa-i fac rodajul in Parang!

pai...fa-ti bagajul si hai sa ne vedem vineri 03.06.2005.(unde? nici noi nu stim :makeout: ..da' iti dam de stire in timp util)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raportez urmatoarele:pe la Obarsia Lotrului nu mai este nici urma de zapada, am coborat pana la Oasa (spre Sebes), foarte frumos pe acolo, am urcat inapoi la Obarsia si am plecat spre Petrosani.Pe la 1.560 m (cam pe acolo este pasul spre Petrosani) am vazut doar fasii de zapada pe langa drum, a fost OK.Am coborat pe valea Jiului de Est care este ca-n basme.Sambata seara am ajuns la cabana Cheile Butii unde am dormit.Duminica dimineata ne-am dus pana la Campusel de unde se vede foarte frumos Retezatul.Ne-am intors la Petrosani, de acolo am urcat iarasi la Obarsia Lotrului si am facut dreapta spre Ranca sperand ca ajungem acolo si coboram in Novaci.Am urcat ca. 9 km, cand in padure am dat de zapada, am trecut doua portiuni de ca. 10 m lungime (zapada moale si tasata de ca. 70 cm, cand am oprit in ea, motorul statea in zapada fara sa cada pe o parte, atat de tare era.Sa stiti ca in sfarsit nu zapada m-a oprit ci o urcare abrupta plina cu bolovani cat un cap de om, unde si cu EXC-ul foarte greu urcam.ma intreb cum dracu se poate merge vara pe acolo cu masina, ca eu nu pot sa-mi inchipui.

Oricum, daca nu era asta, sigur dadeam de zapada si nu puteam urca pana la pasul Urdele.Unde am dat de primele portiuni cu zapada, cred ca eram la max. 1.600 m altitudine.

Cert este ca o sa mai incerc in iulie-august, poate se face drumul cu buldozere.

In orice caz nu se compara cu Transfagarasanul, ala e autostrada pe langa drumul asta, aici si vara iti trebuie enduro sa treci, pana cand pe Transfagarasan treci si cu troleibuzul daca vrei.

Din pacate n-am aparat digital, poate o sa scanez niste poze facute acum si vi-le pun.

@Cata M si echipa, drumul pe care l-ati ales voi, probabil este tot blocat de zapada, dar merita incercat.Nu-ti dai seama de jos, fiindca pe cele mai inalte varfuri nu mai vezi decat fasii de zapada, insa in locuri umbrite s-a adunat si greu se duce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de vesti.De-aia mi-era frica...de zapada netopita.Cat despre drum, cel putin transalpina, stiu ca e bolovanos.Problema e ca noi vrem sa facem traseul marcat pe harta...si care da in Transalpina pe la 2000 de metri, si nu e scurt.In fine, daca nu putem, ne intoarcem...asta e.Sa ne auzim cu bine. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai Cata, nici eu nu ma asteptam la asfalt pe Transalpina, insa pun pariu ca acolo unde m-am intors nu treci decat cu cross sau hard enduro usor, stiu ce vorbesc ca merg si la enduro.Sa intelegi mai bine ce vreau sa spun, acolo este un grohotis cu bolovani care incep sa fuga de sub tine cand mergi pe ele.

Pana sa ajungem acolo am trecut parauri si noroaie, dar urcarea asta a pus capat incercarii noastre de a mai inainta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest weekend am fost la Baile Herculane cu motoreta, de unde am plecat si am facut o super tura prin Orsova,Moldova Noua,Carbunari,Sopotu Nou,Iablanita si inapoi.Din cei aprox. 180 km, ca. 40 am facut pe drumuri forestiere, cu pasager.

Am inteles practic adevaratul sens al termenului touring-enduro (desi am acest motor de 3 ani), adica cu un enduro capabil sa parcurga distante mari cu pasager, fara sa te oboseasca prea mult, dar cu care poti sa mergi si pe drumuri forestiere fara probleme.Muntii Almajului sunt un paradis pentru enduristi, pacat ca sunt departe de Bucuresti.

In curand vreau sa fac urmatoarea tura: Buc., Brezoi, Voineasa, Obarsia Lotrului,Petrosani,Uricani,Cheile Butii, Campusel.

Acum sa-mi spuna cineva daca a mai fost in zona, ca vreau sa cobor de acolo in satul Cerna care se afla chiar la capatul sudic al lacului Cerna si vreau sa stiu cum e drumul (daca exista).

Ma mai intereseaza daca de la Obarsia Lotrului se poate cobori pe la Ranca pana la Novaci.

Am planuri mari pt. asta vara, daca am descoperit touring-enduro sa-l si practic.

As fi incantat sa gasesc alti doritori de asa ceva sa nu merg singur (adica oricum merg cu sotia ca pasager, dar sa fim mai multi motoristi).

Pina la Campusel e ok. Se poate merge pina in pas. Dar de acolo spre Cerna sat, nu se mai poate. Viitura a luat drumu. De la obarsia lotrului se poate merge spre Rinca, e super drumu. Si nu este foarte dificil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CataM & co.:

 

Socrii mei tin o pensiune la Caciulata, daca vreti sa dormiti acolo vineri seara, dati-mi de veste la 0722245242. Voi fi si eu acolo, dar nu endurizez, ca am de renovat mansarda :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...