Sari la conținut

Organizez "Tura in Alpi cu Vlad" editia a II-a


KHK
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor! :D

 

Pentru ca prima excursie a fost un real succes din toate punctele de vedere si pentru ca sunt deja doritori pentru urmatoarea, voi organiza o noua excursie in septembrie.

 

(topicul primei excursii: /index.php?showtopic=306974

topicul cu poze si impresiile participantilor: /index.php?showtopic=390785 )

 

Perioada pe care o propun acum: 19-26 septembrie 2009.

Sambata 19sept sa fie intalnirea cu toata lumea la Viena astfel incat duminica dimineata sa inceapa tura propriuzisa. Tura se va termina sambata 26sept, cand vom parcurge drumul (de unde vom fi) inapoi spre Viena, bineinteles cine vrea sa mearga cat mai mult spre casa.

 

Tura anterioara s-a desfasurat intr-un ritm destul de alert, cu trasee zilnice ceva mai dificile ca si distante si complexiate si se pare ca lumea vrea ceva putin mai relaxant. Asadar, de data asta voi alege trasee ceva mai lejere, cazari mai multe nopti in acelasi loc (pt a evita facut/desfacut bagaje) si nu in ultimul rand voi avea in vedere si obiective turistice importante.

 

Zonele pe care le am de aceasta data in vedere sunt Alpii din Bavaria (sudul Germaniei) si din Tirol (vestul Austriei).

Pe langa pasuri, drumuri alpine si piscine/terme seara, am in vedere urmatoarele obiective turistice: Eagles Nest - casa lui Hitler de la Berchtesgaden, salina, plimbare pe lacul KĂśnigsee, termele de la Berchtesgaden si Bad Reichenhall, Rossfeld Panoramastrasse, tura in jurul lacului Bodensee cu mic ocol la Schaffhausen (Elvetia) pt caderea Rinului (cascada), celebrul castel Neuschwanstein (cel din sigla Disney).

Alte posibilitati: intrat si in Elvetia, Italia, Vaduz-Lichtenstein.

Voi lua in calcul si Grossglockner din nou, pt cine este interesat, chiar si pt cei care au mai fost in ideea ca poate de data asta il vom vedea "cu alti ochi" pe vreme frumoasa.

 

Traseul general si traseele zilnice nu sunt inca finalizate, le voi face tinand cont si de dorintele participantilor. De asemenea, va fi flexibilitate in sensul ca cine nu vrea sa parcurga un anumit traseu intr-o zi, ii voi propune alta alternativa, desi astfel de cazuri ar fi bine sa fie doar exceptionale.

 

Referitor la costuri... pachetul pe care il ofer eu consta in tot ce inseamna organizare pe portiunea Viena-Tura-Viena, include 7 nopti de cazare cu mic dejun in conditii mai mult decat decente, harta cu traseele zilnice si discutie detaliata in fiecare seara referitoare la traseul din ziua urmatoare. In plus, va voi sta la dispozitie pt orice alte informatii sau sfaturi.

Atentie, prima noapte din cele 7 va fi cea de sambata 19sept la Viena.

Acest "pachet" va costa ca si data trecuta in jur de 350 euro/persoana in camera dubla. Va exista bineinteles un supliment pt camera single.

Astept opiniile participantilor in legatura cu rezervarea camerelor in regim demipensiune, adica sa avem si cina inclusa (evident, nu este inclus in cei cca 350euro).

 

Pt a estima costul total al excursiei, exemplu:

Bucuresti-Viena si retur cca 2100km adica cca 170 euro = benzina + viniete A&HU + 2 nopti cazare pe drum;

Viena-Tura-Viena (cca 2500km) cca 180 euro benzina + taxe drumuri/pasuri alpine; cca 200 euro mancarea 8 zile + taxe obiective turistice. Restul, cat bea/mananca fiecare, suveniruri, eventuale cumparaturi este altceva.

Asadar, un cost estimativ total per motociclist: 850-900 euro. Evident, costul/persoana scade serios in cazul in care exista pasager.

Neaparat trebuie o rezerva de cateva sute de euro, disponibila pt cazuri exceptionale (probleme tehnice, accident, echipament suplimentar).

 

Participantii trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- experienta de mers la drum lung si pe trasee montane, experienta de mers in grup;

- motocicleta de minim 600/650 cmc, adaptata pt mers pe distante lungi, in stare tehnica si cu cauciucuri foarte bune, cu posibilitatea de a cara si ancora corespunzator bagajele;

- echipament bun, sigur, rezistent in cazul unor posibile ploi indelungate (valabil si pt bagaje);

- motocicleta sa aiba toate actele in regula (ITP etc), exclus numere ascunse/indoite/sterse, fara tobe zgomotoase;

- nu in ultimul rand, bun-simt si respect fata de reguli/lege si fata de ceilalti participanti la excursie sau trafic.

 

Referitor la vreme... bineinteles, nu va pot garanta ca va fi buna; pot sa va spun insa ca "statistic" este vremea ideala pentru asemena tururi iar peisajele sunt de vis.

 

Numarul de participanti... minim 12 (fara mine), maxim... din experienta nu mai pun limite.

Hotararea de a partcipa va insemna un avans de 150 euro/persoana pana la un termen pe care il voi stabili ulterior.

 

Pentru orice alte informatii, va stau oricand la dispozitie pe PM, e-mail khkvlad(at)yahoo.com sau la telefon: +436646324475.

 

Vlad :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

f. frumos, daca ii duci la neuschwanstein du-i si la linderhof, plansee, fernpass. asta e o tura usoara. la prima ai fost in prea multe locuri, era de 3 excursii. cred ca elvetia merita o excursie separata, se poate face circular si vezi cam tot. oricum dupa traseu si nr de participanti la prima acum poti sa faci orice. bravo tie!

Mesaj completat

va pun cateva poze de la cascada rinului. e frumos dar nu sa dai pe spate. vine lumea, casca gura, si cumpara fel de fel de suveniruri kitschioase de la niste magazinase. in elvetia e ca in romania, se vand niste produse tip pe post de suveniruri, asa cum vand ai nostri pe dn1 si in alte parti.

adaug si cateva poze cu cele doua castele si plansee.

post-818-1248276480_thumb.jpg

post-818-1248276503_thumb.jpg

post-818-1248276526_thumb.jpg

post-818-1248276657_thumb.jpg

post-818-1248276689_thumb.jpg

post-818-1248276723_thumb.jpg

post-818-1248276755_thumb.jpg

post-818-1248276785_thumb.jpg

post-818-1248276830_thumb.jpg

post-818-1248276936_thumb.jpg

post-818-1248276967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna tare bine. Topic salvat. Mi-ar place sa imi folosesc cortul pentru cazare insa. Sunt singur si e mai bine pentru mine. Se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pentru prima si bafta la a II

 

un nr de km preconizati pt tura ...ma ref la cei intre viena-viena?

 

in functie de CRIZA si de CASH ma ai si pe mine in vedere

 

VEZI IAR AI UITAT SA EXPLICI CATE CEVA

 

1. NU SE POATE CAMPA CU CORTUL CAND TOATA LUMEA E CAZATA LA HOTEL

2. NU SE POATE SA SE TOT INTEPE GRUPUL PE DRUM, adica pe la jumatatea excursiei sa ma bag si eu in grup, CA TU TREBUIE SA FACI NISTE REZERVARI DIN TIMP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VEZI IAR AI UITAT SA EXPLICI CATE CEVA

 

1. NU SE POATE CAMPA CU CORTUL CAND TOATA LUMEA E CAZATA LA HOTEL

2. NU SE POATE SA SE TOT INTEPE GRUPUL PE DRUM, adica pe la jumatatea excursiei sa ma bag si eu in grup, CA TU TREBUIE SA FACI NISTE REZERVARI DIN TIMP

rea domne lumea .... ,

no , da pace pruncului , lasa lumea sa-si dezvolte ideologiile ,

i-o retezi asa din prima , nici n-a apucat sa deschida gura bine , si hat , l-ai vindecat ...

 

ps : sa nu uiti pungile de gunoi ... si furtun nu mai trebuie ,

oricum

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un nr de km preconizati pt tura ...ma ref la cei intre viena-viena?

 

in functie de CRIZA si de CASH ma ai si pe mine in vedere

 

VEZI IAR AI UITAT SA EXPLICI CATE CEVA

1. NU SE POATE CAMPA CU CORTUL CAND TOATA LUMEA E CAZATA LA HOTEL

 

Cand am facut costul estimativ mai sus, am scris Viena-Tura-Viena cca 2500km; avand in vedere ca nu am definitivat traseul, nu pot spune excat inca dar vor fi 2000-2500km maxim.

 

Nu mai veni cu motive (criza etc), stii bine ca pt tine nu este optionala excursia si deja Manuel a spus ca impartiti iar camera. N-ai de ales, cateodata trebuie sa mai faci si sacrificii... :angryfire:

 

In legatura cu mersul cu cortul, sincer eu am ignorat mesajul. Daca te uiti atent, omul are scris mare (mai mare decat postul in sine) si cu rosu ca vrea sa schimbe motocicleta asa ca posul lui are alt scop...

Dar multumesc ca ai facut tu precizarile respective oricum.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In urma discutiei cu Vlad, ma adaug grupului doritor de a participa la aceasta aventura.

 

Un mic background:

 

Nume: Andrei Cosmin

Casa: Berceni, Bucuresti

Motocicleta: Yamaha Virago XV535 (Tzumpilica)

Experienta: Calatorii in tara, pe drumuri montane, de la asfalt pana la off-road medium. Am categoria A din oct 2008 si am acumulat pana in prezent 9000km. Detin categoria B de 7 ani cu vreo 150.000km parcursi.

Contact: 0746020084, princecosmin@yahoo.com

 

In acest moment am luat sfaturile lui Vlad si am inceput demersurile pentru pregatirea motocicletei si a bugetului necesar. In plan este sa vin cu pasager. Daca aveti sfaturi, sau alte detalii (buget estimativ pentru pilot + pasager, sfaturi de pregatire) despre acesta excursie sau altele asemanatoare, va rog nu ezitati sa ma contactati. Daca mai sunt participanti din zona Bucuresti, poate ne intalnim sa mai discutam pe aceasta tema.

 

Dupa cum i-am spus si lui Vlad, nu stiu daca voi putea tine pasul cu cei mai inraiti devoratori de serpentine, dar sper ca vor mai fi participanti care vor parcurge traseul intr-un ritm ce va permite admirarea locurilor.

 

Multa bafta si sa ne vedem cu bine!

:lol:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am categoria A din oct 2008 si am acumulat pana in prezent 9000km. Detin categoria B de 7 ani cu vreo 150.000km parcursi.

 

cu a-ul din oct 2008 iti recomand sa faci minim 4-5 excursii in tara de cca 7-800 km/zi inainte sa pleci 4-5000 km in afara. de asemenea motorul tau, in functie de ceilalti participanti, ar putea introduce mari diferente de ritm. cu cat motorul e mai mic, cu atat te deplasezi mai greu si cu atat te oboseste mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ave tuturor...ma bag si eu cu pasagera mea ...am un VFR 800 din 99,dornic de asa ceva...doar ca eu vreau din toata fiinta mea sa ajung si in nordul germaniei,la Heide Park ( cel mai mare parc de distractii din europa-cu rollercoastere uriase )

Poate sunt si alti doritori de asa ceva..sau poate renunt eu la acest vis... :lol:

Mesaj completat

cu a-ul din oct 2008 iti recomand sa faci minim 4-5 excursii in tara de cca 7-800 km/zi inainte sa pleci 4-5000 km in afara. de asemenea motorul tau, in functie de ceilalti participanti, ar putea introduce mari diferente de ritm. cu cat motorul e mai mic, cu atat te deplasezi mai greu si cu atat te oboseste mai tare.

 

 

si nu stiu cat e de practic un chopper cu pasager pe serpentine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stiu ca nu am experienta mare in excursii lungi si nu am spus, nici nu am crezut ca va fi usor sa particip la aceasta excursie.

 

Ca idee despre genul de excursii pe care le-am facut puteti vedea aici:

 

/index.php?showtopic=382239

 

Acum recunosc ca in general in excursii parcurg cam 500km/zi, totusi din cate am inteles cam asta ar fi ritmul si pentru acest "dans".

 

Punctele acestea i le-am prezentat si lui Vlad, iar el a spus ca ar fi ok. Acum sa nu credeti ca nu voi lua sfaturile voastre in considerare. Analizez foarte serios toate aspectele excursiei, iar de cand am portnit in motociclism nu am luat nimic ca fiind usor, sau m-am avantat, fara sa gandesc, in ceva.

 

Intr-adevar sunt constient ca aceasta excursie se va ingreuna si mai mult pentru mine cu pasager, insa dorinta este si ea prezenta. Remarca cu chopperul cu pasager care nu este practic pe serpentine este amuzanta... Acum depinde ce intelegi prin practic. Dupa cum ii spuneam si lui Vlad, orice touring cu un pilod cu experienta medie imi va da mare clasa pe serpentine, dar ca idee eu daca voi fi acceptat (de grup, Vlad in acest moment ar fi de acord), nu voi merge astfel incat sa parcurg cei 350-500 km zilnici in 3-4-x ore. Scopul meu este sa ma relaxez, sa admir privelistile oferite de niste locuri minunate, sa impart acest lucru cu "pasagera" mea (daca va fi sa vin si cu ea) si mai ales sa ma bucur de fiecare clipa. Sunt de acord cu voi ca ritmul meu va incomoda pe multi participanti, din aceasta cauza nu am pretentia sa fie obligat cineva sa tina ritmul meu. Daca vor fi participanti carora ritmul meu li se va parea "confortabil", ma voi alatura bucuros acelui grup. Daca nu, dupa cum am stabilit si cu Vlad, exista riscul sa raman in urma, dar atata timp cat voi ajunge in timp util la obiective, impreuna cu "grosul" participantilor, iar seara ajung cu bine la berica/odihna cred ca va fi ok.

 

In acest moment sunt destul de indecis daca sa vin cu pasagera din dotare, insa voi face tot posibilul sa va "deranjez"/"onorez" :lol: cu prezenta mea. Daca binevoiti sa ma luati su aripa protectoare si experimentata a domniilor dumneavoastra, eu voi raspunde bucuros. Astept alte sfaturi/sugestii cu mult interes si in acelasi timp sunt curios daca vor mai fi alte choppere (in primul episod am inteles ca au fost doua).

 

:D

Mesaj completat

Ok s-a inchis subiectul cu pasager. Sunt singurel... BING BANG.

 

:) Vlad

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctele acestea i le-am prezentat si lui Vlad, iar el a spus ca ar fi ok. Acum sa nu credeti ca nu voi lua sfaturile voastre in considerare. Analizez foarte serios toate aspectele excursiei, iar de cand am portnit in motociclism nu am luat nimic ca fiind usor, sau m-am avantat, fara sa gandesc, in ceva.

In acest moment sunt destul de indecis daca sa vin cu pasagera din dotare, ....

Astept alte sfaturi/sugestii cu mult interes si in acelasi timp sunt curios daca vor mai fi alte choppere (in primul episod am inteles ca au fost doua).

foarte bine ca iei de bune sfaturile populatiei ,

pacat ca nu-ti vine si pasagera , are ce vedea / face ( mai sunt si alte pasagere - nu e stinghera )

cat priveste chopperele/cruiserele mari pe serpentine - nici o problema dpdv al dificultatii , doar cu timpul stai mai prost , iar la ce-am mai vazut pe acolo pe coclauri se urca/coboara cu aprox orice .

de sapt viitoare o sa fiu in buc , daca te intereseaza putem sa mai iesim la o vorba .

eu o sa particip - nu stiu daca cu balena aia de yamaha sau cu altceva - inca

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut domnilor!

 

Ma bucur ca iar se contureaza un grup pentru o minunata excursie, chiar daca eu nu am nici o sansa sa o pot face.

In ce priveste motoarele si ritmul, sunt sigur ca nu va ramine nimeni de unul singur ratacit prin munti.

 

Eu tocmai m-am intors dintr-o tura pe Transfagarasanu care m-a facut sa ma bucur si mai mult de excursia in Alpi, editia I.

Nu vreau sa par smecher, ca am fost si eu odata in Alpi, dar pot sa spun ca mi-a lasat un gust amar aceasta tara "minunata" a noastra.

Drumurile mizerabile (cu citeva exceptii), investitii in turism in aceasta zona ZERO, peisaje muuuuult sub ceea ce se poate vedea in Alpi.

Nu mai vorbesc de participantii la trafic caci ii stim cu totii.

Am cheltuit 500 RON in doua zile, din care o noapte la cort, ceea ce inseamna ca cei 850 EUR pentru zilele in Alpi merita cu virf si indesat.

 

Avind in vedere cele mentionate, le recomand celor care nu au mai fost, sa profite de aceasta ocazie si sa petreaca citeva zile minunate in locuri cu adevarat deosebite.

Un lucru foarte important este faptul ca Vlad se ocupa de trasee si cazari. Deja la noi nu prea mai gasesti locuri de cazare, daca nu ai ceva rezervat, imi imaginez ce inseamna in Austria si Germania. Sa stai sa cauti pe net nu ar fi deloc usor, asa ca profitati.

 

Daca ritmul va fi ceva mai lejer atunci va fi si mai placut.

 

Va doresc mult succes la pregatiri.

 

Numai bine.

 

PS: Salutari tuturor participantilor la editia I-a !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am facut costul estimativ mai sus, am scris Viena-Tura-Viena cca 2500km; avand in vedere ca nu am definitivat traseul, nu pot spune excat inca dar vor fi 2000-2500km maxim.

 

Nu mai veni cu motive (criza etc), stii bine ca pt tine nu este optionala excursia si deja Manuel a spus ca impartiti iar camera. N-ai de ales, cateodata trebuie sa mai faci si sacrificii... :lol:

 

In legatura cu mersul cu cortul, sincer eu am ignorat mesajul. Daca te uiti atent, omul are scris mare (mai mare decat postul in sine) si cu rosu ca vrea sa schimbe motocicleta asa ca posul lui are alt scop...

Dar multumesc ca ai facut tu precizarile respective oricum.

 

 

salutare nu pot sa tac vlade ceai cu cotrtul undei spiritul de aventura asa cu hoteluri rezervate toti mergem frate ar trebui sa mai angajam pe cineva sa ne spele pe spate sa nu facem prea mult efort uitativa putin la voi sedentarismul e in floare burtile ne cresc sa nu facem efort prea mult fratilor putina natura nu strica scuzatima dar asta cu timpul planificat la minunt nu mai are farmec va salut si iertatima dar asta sant Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axicos..nu lua nimic in nume de rau...din ture pe transfagarasan cu prieteni cu chopere..am vazut ca iau curbele cu sub 10 km/h,ca altfel isi polizeaza scaritzele sau barele cromate..pt ca au garda la sol mica si sunt late...daca fentezi treaba asta,foarte bine...si daca grupul hotaraste sa vii,ia-ti si pasagera,ca vor mai fi fete,si va fi o vacanta frumoasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nu pot sa tac vlade ceai cu cotrtul undei spiritul de aventura asa cu hoteluri rezervate toti mergem frate ar trebui sa mai angajam pe cineva sa ne spele pe spate sa nu facem prea mult efort uitativa putin la voi sedentarismul e in floare burtile ne cresc sa nu facem efort prea mult fratilor putina natura nu strica scuzatima dar asta cu timpul planificat la minunt nu mai are farmec va salut si iertatima dar asta sant Pompi

 

 

Statul la cort, la acest tip de excursie, este o mare timpenie.

Una e sa mergi undeva, sa pui tabara si sa stai la gratare cu bere, eventual o usoara urcare pe jos pe munte, si alta e sa bati 300-400 km pe zi, dupa care sa dormi la cort.

Dupa o astfel de zi, tot ce iti poti dori este o masa buna, un dus si un pat bun, nu sa vii si scoti apa din cort.

 

Si mie imi place mult la cort, dar crede-ma nu e cazul in astfel de excursii si nu are nici o legatura cu comoditatea.

Aceasta excursie se doreste a fi o "incintare a mintii si a trupului" nu un chin.

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Mesaj completat

Ok s-a inchis subiectul cu pasager. Sunt singurel... BING BANG.

 

:D Vlad

 

1. incepe cu ce bagaje iei la tine

2. in ce le pui

3. nu confunda virajele din romania cu cele munti austrieci

4. din experienta avuta motoarele mici vor trage tot timpul mai greu si vor incerca sa tina pasul cu grupul mare ceea ce va ""trage"" la oboseala, indispozitie si posibil accident

5. daca nu ai mai mers cu pasager la dum lung si multe zile ...mai bine ca nu vine..... mai bine si pt tine si pt ea

6. revizie la moto neaparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statul la cort, la acest tip de excursie, este o mare timpenie.

Una e sa mergi undeva, sa pui tabara si sa stai la gratare cu bere, eventual o usoara urcare pe jos pe munte, si alta e sa bati 300-400 km pe zi, dupa care sa dormi la cort.

Dupa o astfel de zi, tot ce iti poti dori este o masa buna, un dus si un pat bun, nu sa vii si scoti apa din cort.

 

Si mie imi place mult la cort, dar crede-ma nu e cazul in astfel de excursii si nu are nici o legatura cu comoditatea.

Aceasta excursie se doreste a fi o "incintare a mintii si a trupului" nu un chin.

 

 

salutare eu o tin pea mea si ca sa vezi se poate pe 9 aug voi purcede la drum 10000km=11000km spre nordkapp voi dormi numai la cort si-n aer liber daca nu ploua si sa vad mor media 700km zi te salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai pompi tu esti un fenomen, n-ai treaba cu noi astia muritorii. mie mi-e lehamite de cort, mi-e lene sa-l si intind, dar sa-l mai si car + toate cele de dormit. asa cum zicea cineva mai sus, la un gratar..etc poate merge, dar sa-ti rupi oasele mii de km si dimineata sa te scoli tot rupt...depaseste ideea mea de concediu/relaxare. pot sa merg in orice conditii, ploaie, noroaie, cum o fi, dar vreau noaptea sa dorm in pat de om, dimineata sa ma spal, sa iau mic dejun civilizat in hotel. admit ca exista constrageri materiale, toti le avem, atunci incepi si tai din lista ce ti se pare mai putin important. unii incep cu dormitul, eu as putea incepe cu mancatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q1xcsdfvgrbyhtnyjmkul./p;}?

"|

\\..salutare eu o tin pea mea si ca sa vezi se poate pe 9 aug voi purcede la drum 10000km=11000km spre nordkapp voi dormi numai la cort si-n aer liber daca nu ploua si sa vad mor media 700km zi te salut Pompi

 

 

sal pompi man

tu stii ca esti idolul meu la alergari pe motocicleta

DAR

 

nu uitat ca tu mergi SINGUR

ceea ce inseamna foarte mult ca timpi minimi la pus corul, facut plinul etc

 

inchipuie.ti ca 10 stau la hotel si 2 la cort

cum drac e............

plus ca nu toata lumea este obisnuita si isi doreste ca dupa un drum lung sa STEA/ZACA ETC

 

nu e de comparat un grup de 2 pers cu unul de 10 mai ales pe distante asa lungi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff, din pacate innebunesc la cat am inceput sa ma stresez cu gandul la aceasta excursie. Vlad o sa incerc sa fiu succint, ca sa nu maresc thread-ul. :cheers:

 

@ cristh4ever - De mentionat ca chopperul meu este avantajos pe serpentine, tocmai pentru ca nu face parte din clasa MARE. Flexibilitatea de care da dovada este exceptionala. Intr-adevar te poti inclina pana atingi cu scaritele, dar cum ale mele nu sunt tocmai mari, crede-ma ca la cat se poate inclina... este suficient! (nu sunt pe circuit sa pun genunchiul jos). Cu garda la sol pe care o are Tzumpilica am atacat drumuri pe care nu credeau unii ca vor vedea choppere, cat despre latime, tocmai aici este avantajul virago535 (nu este lata), poate se compara mai mult cu latimile unui touring mediu decat cu a unui chopper gen Royal Star/Intruder.

Totusi lipsa de experienta ma va afecta... si asta din punctul meu de vedere modifica venirea cu pasagera. Ajungand aici, crede-ma ca ei ii este foarte greu sa vada traseul pe unde o sa trec si sa isi doreasca nespus sa vina, dar sa nu se poata... Vad ca unii imi spun ca ar fi frumos sa vin si cu pasagera (you and dydy), cand restul ma "felicita" pentru decizia de a o lasa acasa. O sa ma opresc aici restul pe PM ca sa nu umplu iar topicul cu posturile mele. :laugh:

 

@ ianachim - multam de lista, o sa analizez si daca se poate iti mai cer sfatul pe PM. Acum vreau sa incep cu o revizie totala pe partea mecanica din care sa rezulte si o estimare a cheltuielilor legate de "piesele" ce ar trebui schimbate in vederea unei astfel de calatorii. Sincer asta ma inspaimanta cel mai mult... Ca daca o sa ma coste 500E... e trist... :angry:

 

@ toata lumea - Observ ca toti cereti si va bucurati cand se discuta ca "va fi mai lejer/relaxat/nu chin" etc. Pai si atunci eu voi fi un "exemplu" in acest sens! :lol:

Mesaj completat

... stiu Vlad... nu am reusit sa fiu succint. Dau o bere pentru fiecare post in care nu reusesc sa ma limitez! :laugh:

(poate asa ma invat!!!)

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai baiatule pe langa casa si baga km inainte sa pleci departe. mergi pe la bulgari...unde vezi cu ochii pe aici pe langa casa. nu stiu cum a puut vlad sa accepte asa ceva. incepator fara km si cu motor mic. ma rog, e criza. oasele sunt ale tale, nu le risca aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal pompi man

tu stii ca esti idolul meu la alergari pe motocicleta

DAR

 

nu uitat ca tu mergi SINGUR

ceea ce inseamna foarte mult ca timpi minimi la pus corul, facut plinul etc

 

inchipuie.ti ca 10 stau la hotel si 2 la cort

cum drac e............

plus ca nu toata lumea este obisnuita si isi doreste ca dupa un drum lung sa STEA/ZACA ETC

 

nu e de comparat un grup de 2 pers cu unul de 10 mai ales pe distante asa lungi

sa traiesti asa e jos palaria numai de bine Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai baiatule pe langa casa si baga km inainte sa pleci departe. mergi pe la bulgari...unde vezi cu ochii pe aici pe langa casa. nu stiu cum a puut vlad sa accepte asa ceva. incepator fara km si cu motor mic. ma rog, e criza. oasele sunt ale tale, nu le risca aiurea.

 

As putea interpreta mai "satiric" ce ai spus, dar nu o sa o fac.

 

Da ai dreptate, imi este frica, chiar din mai multe puncte de vedere, sa ma inham in aceasta aventura prin Alpi. Si nu cred ca asta (frica) este un dezavantaj pentru mine ci poate chiar un plus sanatos. Cel mai probabil daca nu voi putea, din considerente ce par sa apara... si mai ales ca nu vreau sa deranjez pe nimeni (de felul meu imi place sa merg singur), o sa il rog pe Vlad, contra cost evident, sa ma ajute/sfatuiasca doar cu planificarea unui tur similar, si il voi face singur, most likely cu pasagera. :cheers:

 

Iar Vlad nu a acceptat cu usurinta participarea mea, detaliile motivelor sale le poti discuta cu el mai in particular, nefiind necesar sa umplem thread-ul. Totusi daca grupul nu ma va accepta, nu voi veni, doar ca sa par incapatanat si ca Vlad m-a acceptat... asa mai "prostut" cum sunt eu.

 

In alta ordine de idei si putin off-topic, sa nu aveti impresia ca nu i-am tinut morala ei (pasagerei) despre toate aspectele si mai ales pericolele mersului pe motocicleta in general si acestei excursii (in particular). Un ochi aici:

 

/index.php?showtopic=282674

 

si vei/veti intelege cum privesc eu motociclismul. Dar te rog pentru asta sa trecem discutia pe PM (daca va continua) ca sa nu "poluam".

Mersi! :angry:

Editat de axicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...