Sari la conținut

Organizez "Tura in Alpi cu Vlad" editia a II-a


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana acum am primit avansul de la Mihai, Cristian (nobike), Manuel si Didi. Marcel a zis ca vine sigur cu Bianca dar este plecat in excursia la Nordkapp deocamdata.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am primit avansul de la Mihai, Cristian (nobike), Manuel si Didi. Marcel a zis ca vine sigur cu Bianca dar este plecat in excursia la Nordkapp deocamdata.

 

Vlad

 

Vezi baiatule ?? :laugh: Daca veneai si tu cu ''o propunere ca lumea'' asa ca anul trecut ,, cu o TURA mult mai diversificata, probabil ca ai fi avut multi doritori.

 

Dar vad ca te-ai zgarcit, !! :lol: sub pretextul ca '' sa nu tre' sa despachetezi in fiecare zi '' ,, ca no doamne ar dura si aia vreo 15 minute... Ai vazut ? numai ai clienti ... simplu !! :lol:

 

Ca sa mergi si sa stai in doua locuri cate 3 zile. !??! Asa ceva orice prost stie sa faca , chiar si singur !! asta chiar nu necesita nici un fel de ghid.

 

++ Si pedeasupra si traseul e scurt bre' ,, prea scurt !!!! pentru 2500 Km nu merita sa scot (IEU) moto din garaj. ,, daramite sa vina unu' de la Bucuresti pana la Wiena !! ah .. .... :( :D

Editat de Dr.Fantastik-US
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi baiatule ?? :makeout: Daca veneai si tu cu ''o propunere ca lumea'' asa ca anul trecut ,, cu o TURA mult mai diversificata, probabil ca ai fi avut multi doritori.

 

Dar vad ca te-ai zgarcit, !! :wink: sub pretextul ca '' sa nu tre' sa despachetezi in fiecare zi '' ,, ca no doamne ar dura si aia vreo 15 minute... Ai vazut ? numai ai clienti ... simplu !! :D

 

Ca sa mergi si sa stai in doua locuri cate 3 zile. !??! Asa ceva orice prost stie sa faca , chiar si singur !! asta chiar nu necesita nici un fel de ghid.

 

++ Si pedeasupra si traseul e scurt bre' ,, prea scurt !!!! pentru 2500 Km nu merita sa scot (IEU) moto din garaj. ,, daramite sa vina unu' de la Bucuresti pana la Wiena !! ah .. .... :D :)

 

 

Omule..... esti idiot?

Probabil ca da, judecind dupa "numarul acoperit". Si te-am si stirnit.

 

Oare ce urmeaza?

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi baiatule ?? :makeout: Daca veneai si tu cu ''o propunere ca lumea'' asa ca anul trecut ,, cu o TURA mult mai diversificata, probabil ca ai fi avut multi doritori.

 

Dar vad ca te-ai zgarcit, !! :wink: sub pretextul ca '' sa nu tre' sa despachetezi in fiecare zi '' ,, ca no doamne ar dura si aia vreo 15 minute... Ai vazut ? numai ai clienti ... simplu !! :D

 

Ca sa mergi si sa stai in doua locuri cate 3 zile. !??! Asa ceva orice prost stie sa faca , chiar si singur !! asta chiar nu necesita nici un fel de ghid.

 

++ Si pedeasupra si traseul e scurt bre' ,, prea scurt !!!! pentru 2500 Km nu merita sa scot (IEU) moto din garaj. ,, daramite sa vina unu' de la Bucuresti pana la Wiena !! ah .. .... :D :)

 

Sa zicem ca e invidia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi baiatule ?? :makeout: Daca veneai si tu cu ''o propunere ca lumea'' asa ca anul trecut ,, cu o TURA mult mai diversificata, probabil ca ai fi avut multi doritori.

 

Dar vad ca te-ai zgarcit, !! :wink: sub pretextul ca '' sa nu tre' sa despachetezi in fiecare zi '' ,, ca no doamne ar dura si aia vreo 15 minute... Ai vazut ? numai ai clienti ... simplu !! :D

 

Ca sa mergi si sa stai in doua locuri cate 3 zile. !??! Asa ceva orice prost stie sa faca , chiar si singur !! asta chiar nu necesita nici un fel de ghid.

 

++ Si pedeasupra si traseul e scurt bre' ,, prea scurt !!!! pentru 2500 Km nu merita sa scot (IEU) moto din garaj. ,, daramite sa vina unu' de la Bucuresti pana la Wiena !! ah .. .... :D :)

 

 

pt tine e buna aia de capulanord lunga de 10000 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma cati suntem ?

tot la acelasi hotel stam ( in Wiena ) ?

 

raspundeti-mi si mie fratilor , care stiti amanunte ...

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raspundeti-mi si mie fratilor , care stiti amanunte ...

 

salut!

 

Pana acum am avansul de la tine, Mihai, Cristian, Marcel si Bianca. Manuel din pacate nu mai poate veni.

 

Eu sunt inca la Nisa iar saptamana viitoare vin in Ro (probabil marti noaptea) si o sa ne putem vedea sa discutam ce si cum.

Legat de hotelul din Viena, eu aveam de gand tot acolo; daca vi s-a parut ca nu e ok pt o noapte, spuneti-mi. Pt mine este foarte bun ca este aproape si de casa mea, si de autostrada si usor de ajuns in centru.

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

Legat de hotelul din Viena, eu aveam de gand tot acolo; daca vi s-a parut ca nu e ok pt o noapte, spuneti-mi. Pt mine este foarte bun ca este aproape si de casa mea, si de autostrada si usor de ajuns in centru.

 

eu n-am nimic impotriva hotelului . ca sa pui capu jos dupa drum , pt o noapte , este ok .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar saptamana viitoare vin in Ro (probabil marti noaptea) si o sa ne putem vedea sa discutam ce si cum.

 

Din pacate SkyEurope a anuntat falimentul deci... nu mai am zbor. Vin cu masina vineri noaptea si o sa tinem legatura sa ne intalnim cu totii cumva.

 

Marcel, nu stiu la ce ora o sa fie, nu este exclus 12 noaptea, cand voi trece vineri prin BV, poate ne vedem undeva daca poti sa-ti dau piesele pt parbriz.

Mesaj completat

Mihai, Didi, Cristian... ne intalnim luni sau marti seara undeva in Bucuresti?

de preferat undeva in jumatatea de nord a Bucurestiului. Propuneti voi un loc, eu ma gandeam la Jadoo de exemplu.

 

Marcel, bineinteles ati fi si voi bineveniti dar nu prea cred ca o sa veniti de la BV.

Mesaj completat

Ianachim, Pompi si toti care ne mai cunoastem, va astept cu drag daca va face plecere sa ne vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord.Jadoo este perfect.Ziua si ora o stabiliti voi.Eu pot oricind.

am vorbit cu vlad la tel acum , si este de acord cu luni seara la 19.30 la jadoo

am facut rezervare pe numele de eduard

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor si eu sunt un rider dar dotorita faptului ca mi-am deschis o pensiune ratez aceasta intrunire .Pensiunea se afla in Arad pe soseaua de centura la iesirea catre Vama Nadlac se numeste Pensiunea Etap,daca doriti sa bagati un somn si sa continuati va astept 80 ron camera /mic dejun inclus, Va astept dc nu la plecare poate la intoarcere,,,,, ASFALT USCAT,tel 0726 386 421 pt rezervari.

Mesaj completat

Fratilor si eu sunt un rider dar dotorita faptului ca mi-am deschis o pensiune ratez aceasta intrunire .Pensiunea se afla in Arad pe soseaua de centura la iesirea catre Vama Nadlac se numeste Pensiunea Etap,daca doriti sa bagati un somn si sa continuati va astept 80 ron camera /mic dejun inclus, Va astept dc nu la plecare poate la intoarcere,,,,, ASFALT USCAT,tel 0726 386 421 pt rezervari.

 

Mesaj completat

Salutare tuturor! :)

 

Pentru ca prima excursie a fost un real succes din toate punctele de vedere si pentru ca sunt deja doritori pentru urmatoarea, voi organiza o noua excursie in septembrie.

 

(topicul primei excursii: /index.php?showtopic=306974

topicul cu poze si impresiile participantilor: /index.php?showtopic=390785 )

 

Perioada pe care o propun acum: 19-26 septembrie 2009.

Sambata 19sept sa fie intalnirea cu toata lumea la Viena astfel incat duminica dimineata sa inceapa tura propriuzisa. Tura se va termina sambata 26sept, cand vom parcurge drumul (de unde vom fi) inapoi spre Viena, bineinteles cine vrea sa mearga cat mai mult spre casa.

 

Tura anterioara s-a desfasurat intr-un ritm destul de alert, cu trasee zilnice ceva mai dificile ca si distante si complexiate si se pare ca lumea vrea ceva putin mai relaxant. Asadar, de data asta voi alege trasee ceva mai lejere, cazari mai multe nopti in acelasi loc (pt a evita facut/desfacut bagaje) si nu in ultimul rand voi avea in vedere si obiective turistice importante.

 

Zonele pe care le am de aceasta data in vedere sunt Alpii din Bavaria (sudul Germaniei) si din Tirol (vestul Austriei).

Pe langa pasuri, drumuri alpine si piscine/terme seara, am in vedere urmatoarele obiective turistice: Eagles Nest - casa lui Hitler de la Berchtesgaden, salina, plimbare pe lacul KĂśnigsee, termele de la Berchtesgaden si Bad Reichenhall, Rossfeld Panoramastrasse, tura in jurul lacului Bodensee cu mic ocol la Schaffhausen (Elvetia) pt caderea Rinului (cascada), celebrul castel Neuschwanstein (cel din sigla Disney).

Alte posibilitati: intrat si in Elvetia, Italia, Vaduz-Lichtenstein.

Voi lua in calcul si Grossglockner din nou, pt cine este interesat, chiar si pt cei care au mai fost in ideea ca poate de data asta il vom vedea "cu alti ochi" pe vreme frumoasa.

 

Traseul general si traseele zilnice nu sunt inca finalizate, le voi face tinand cont si de dorintele participantilor. De asemenea, va fi flexibilitate in sensul ca cine nu vrea sa parcurga un anumit traseu intr-o zi, ii voi propune alta alternativa, desi astfel de cazuri ar fi bine sa fie doar exceptionale.

 

Referitor la costuri... pachetul pe care il ofer eu consta in tot ce inseamna organizare pe portiunea Viena-Tura-Viena, include 7 nopti de cazare cu mic dejun in conditii mai mult decat decente, harta cu traseele zilnice si discutie detaliata in fiecare seara referitoare la traseul din ziua urmatoare. In plus, va voi sta la dispozitie pt orice alte informatii sau sfaturi.

Atentie, prima noapte din cele 7 va fi cea de sambata 19sept la Viena.

Acest "pachet" va costa ca si data trecuta in jur de 350 euro/persoana in camera dubla. Va exista bineinteles un supliment pt camera single.

Astept opiniile participantilor in legatura cu rezervarea camerelor in regim demipensiune, adica sa avem si cina inclusa (evident, nu este inclus in cei cca 350euro).

 

Pt a estima costul total al excursiei, exemplu:

Bucuresti-Viena si retur cca 2100km adica cca 170 euro = benzina + viniete A&HU + 2 nopti cazare pe drum;

Viena-Tura-Viena (cca 2500km) cca 180 euro benzina + taxe drumuri/pasuri alpine; cca 200 euro mancarea 8 zile + taxe obiective turistice. Restul, cat bea/mananca fiecare, suveniruri, eventuale cumparaturi este altceva.

Asadar, un cost estimativ total per motociclist: 850-900 euro. Evident, costul/persoana scade serios in cazul in care exista pasager.

Neaparat trebuie o rezerva de cateva sute de euro, disponibila pt cazuri exceptionale (probleme tehnice, accident, echipament suplimentar).

 

Participantii trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- experienta de mers la drum lung si pe trasee montane, experienta de mers in grup;

- motocicleta de minim 600/650 cmc, adaptata pt mers pe distante lungi, in stare tehnica si cu cauciucuri foarte bune, cu posibilitatea de a cara si ancora corespunzator bagajele;

- echipament bun, sigur, rezistent in cazul unor posibile ploi indelungate (valabil si pt bagaje);

- motocicleta sa aiba toate actele in regula (ITP etc), exclus numere ascunse/indoite/sterse, fara tobe zgomotoase;

- nu in ultimul rand, bun-simt si respect fata de reguli/lege si fata de ceilalti participanti la excursie sau trafic.

 

Referitor la vreme... bineinteles, nu va pot garanta ca va fi buna; pot sa va spun insa ca "statistic" este vremea ideala pentru asemena tururi iar peisajele sunt de vis.

 

Numarul de participanti... minim 12 (fara mine), maxim... din experienta nu mai pun limite.

Hotararea de a partcipa va insemna un avans de 150 euro/persoana pana la un termen pe care il voi stabili ulterior.

 

Pentru orice alte informatii, va stau oricand la dispozitie pe PM, e-mail khkvlad(at)yahoo.com sau la telefon: +436646324475.

 

Vlad :wacko:

Fratilor si eu sunt un rider dar dotorita faptului ca mi-am deschis o pensiune ratez aceasta intrunire .Pensiunea se afla in Arad pe soseaua de centura la iesirea catre Vama Nadlac se numeste Pensiunea Etap,daca doriti sa bagati un somn si sa continuati va astept 80 ron camera /mic dejun inclus, Va astept dc nu la plecare poate la intoarcere,,,,, ASFALT USCAT,tel 0726 386 421 pt rezervari.

post-17851-1252362249_thumb.jpg

post-17851-1252362335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, cum mai e cu asigurarile de sanatate sau respectivul card de sanatate?

iti faci asigurare de sanatate ( calatorie ) la o agentie de turism . Eu mi le fac la o tanti ( sarumana ) , ii dau pe mail datele , si ma duc platesc si le ridic , daca vrei da-mi datele pe mail , si o iau si pe a ta .

Mesaj completat

mi-am permis sa fac rezervare la pensiunea asta noua de la arad , care a aparut pe aici sa vedem cum e .

nu uitati de asigurare medicala , RCA cu carte verde , buletinele si pasapoartele sa le aveti cu voi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm primirea restului de plata (200) de la Didi...

 

Am zis sa platiti toti diferenta de 200euro/pers si in curand va voi spune pretul exact si ne socotim cu eventualele diferente. Sper ca asa este totul ok.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm primirea restului de plata (200) de la Didi...

 

Am zis sa platiti toti diferenta de 200euro/pers si in curand va voi spune pretul exact si ne socotim cu eventualele diferente. Sper ca asa este totul ok.

 

Vlad

poate merg singur ! :agree:

rog pe nobike sa-mi dea si mie tel pe PM , sa ne putem auzi inainte de plecare

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine ( vineri 18.09.09 ) dimineata la 8.30 - 8.45 la Mcdonaldsu de la iesirea din buc pe A1 spre pitesti .

pe la 13.00 dupa sibiu ne vedem si cu Marcel si Bianca ( stie marcel unde )

stam la pensiunea etap - arad peste noapte , si sambata la pranz la viena

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...