Sari la conținut

Organizez "Tura in Alpi cu Vlad" editia a II-a


KHK
 Share

Postări Recomandate

Vad ca imi purtati de grija... multumesc dar ma descurc.

Ca sa lamurim pt totdeauna: nu am pretins niciodata ca fac excursiile astea gratis, asa cum nimic nu este gratis pe lumea asta. In schimb consider ca cer un pret corect pentru munca mea si timpul meu, pentru toata documentarea, pentru toate informatiile pe care le ofer, pentru toata implicarea mea ca toata lumea sa fie multumita in final. Si cred ca numarul mare de participanti de la excursia anterioara si mai ales gradul lor de multumire spune totul.

Sunt convins ca si excursia din septembrie, daca nu ar fi fost atat de din scurt, cu majoritatea oamenilor ramasi fara zile de concediu si resurse financiare, ar fi avut cel putin acelasi succes.

Sper sa putem incheia subiectul acesta definitiv si imi pare rau ca iar s-a deschis, ca si pe topicul excursiei precedente.

 

Subiectul CORT din punctul meu de vedere este de asemenea inchis; cel putin pentru moment, nu intentionez sa amestec lucrurile. Sunt destule motive obiective pentru aceasta decizie si nu vad de ce trebuie dezbatut atat.

 

Va multumesc pentru intelegere!

 

Vlad :angry:

 

 

Mesaj completat

Suna tentant. Eu aveam planuri pentru 6 - 16 august tot in Alpi, dar partenerii de drum au alte probleme. Singr e cam aiurea. Astept vesti.

 

Moto: BMW R1200C

Poate o dam mai spre Elvetia un pic caci nu am fost pe acolo. Route de Grande Alpes e departe rau? Si acolo tot incerc sa ajung si nu reusesc.

 

Esti bine-venit daca iei decizia sa ni te alaturi.

Din pacate, in septembrie Elvetia nu va mai fi interes pricipal; vom intra insa in Elvetia la Schaffhausen, pentru vizitarea Caderii Rinului si nu este exclus sa exploram mai mult dar inca nu am definitivat traseul. http://en.wikipedia.org/wiki/Rhine_Falls

 

Route des Grandes Alpes este intr-adevar dificil de realizat, este departe; am de gand sa organizez la anu' o excursie in Alpii francezi dar trebuie sa ma documentez mult pentru ea si eventual sa fac traseul in prealabil. Va necesita insa ceva mai multe zile si implicit ceva mai multi bani, mai ales ca zona nu este ieftina deloc, dar sunt convins ca merita. In august voi ajunge in Franta si deja voi incepe "cercetarile".

 

Interesanta motocicleta ta, am mai avut un R1200C in tura anterioara.

Mesaj completat

Din pacate pe 23 septembrie plec in alta parte, altfel veneam si eu. Nu pot decat sa ii urez lui Vlad cel putin la fel de mult succes ca si la prima tura, si particioantilor timp frumos si distractie totala.

 

Salut Mitzone! Multumesc pt urari si imi pare rau ca nu poti veni in septembrie. Tinem legatura :cheers:

Mesaj completat

atunci ramane pe luni 10.08.09 seara la beraria germana ( sau austriaca - nu mai stiu exact cum ii zice ) din militari ?

confirmati si dupa aia fac o rezervare acolo .

 

mai asteptam de la Vlad anumite chestii ( cand are timp ) :

traseu mai detaliat pe zile etc.

banutii - cat este , cat avans , cat dupa , reducerea de fidelitate

lista partiala de participanti ( doritori )

 

Bravo Didi! Preia initiativa si orgnizeaza prima intalnire; din pacate nu pot veni. Multumesc mult!

 

Legat de celelalte intrebari, care sunt binevenite ci justificate:

 

1. traseu: in cateva zile sper sa am noutati. Intr-un fel, am asteptat sa vad si cam cine/cati intentioneaza sa participe ca sa vad cum imi fac planurile.

Am un dubiu si astept parerea voastra: putem face cca 600km in prima zi, pana in Tirol, amestecat autostrada cu drumuri "frumoase", ca sa ajungem la prima locatie, fara a mai innopta in alta parte?

O alta varianta ar fi sa dormim tot la Kaprun prima noapte, evident mers pana acolo pe cu totul alte drumuri, sa facem Grossglockner a doua zi si apoi sa mergem direct in Tirol.

Grossglockner nu este obligatoriu dar noii-veniti poate il vor iar noi poate il prindem acum pe vreme buna.

Deci, dupa cum vezi, nu e asa simplu. Recunosc, ma bazez ca aveti incredere in mine ca o sa fie bine.

 

2. Banii: asa cum am spus, suma totala va fi tot in jur de 350 euro/pers. Nu cred ca cineva care vine la acesta excursie va tine cont ca este cu 20 euro mai mult sau mai putin de exemplu. Suma finala o voi sti si eu abia cand stiu cam cati suntem si implicit ce rezervari pot face. Sper sa intelegeti toti acest lucru.

In legatura cu avansul: la fel ca prima data va fi de 150euro/pers ca sa pot face rezervarile, cel mai probabil cel tarziu la jumtatea lui august sa am avansul de la toti, va voi da iar contul meu de euro.

Tot ca si prima data, avansul va fi nereturnabil daca un participant renunta pt ca altfel ideea de avans nu ar mai avea nici un rost.

In legatura cu reducerea de fidelitate, va fi una, mi se pare normal, dar nu poate fi prea mare.

 

3. Lista partiala de participanti, din ce s-au anunta pana acum:

din cei din prima tura:

- Marcel, de data asta cu Bianca

- Didi si (sper) Vio

- Mihai-Varadero (zicea ca mai vine cu un prieten)

- Manuel

- Ianachim (sper sa poata)

 

din cei noi, pana acum se anunta interesati:

- Cosmin (cu sau fara pasagera)

- Cristi cu pasagera

 

Lista este inca deschisa. Insa spre deosebire de data trecuta, nu cred ca voi mai putea avea flexibilitatea sa accept pe cei care apar in ultimul moment, din cauza rezervarilor in mod special.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vad ca imi purtati de grija... multumesc dar ma descurc.

....

Sper sa putem incheia subiectul acesta definitiv si imi pare rau ca iar s-a deschis, ca si pe topicul excursiei precedente.

 

Bravo Didi! Preia initiativa si orgnizeaza prima intalnire; din pacate nu pot veni. Multumesc mult!

mama catai scrisoarea frate ...

 

pregatisem un post rau de tot cam tot de-o pagina , dar m-a vazut Vio ca eram negru pe langa calc pe aici si si-a bagat nasu , drept pentru care m-a mai linistit ... nu merita , dar tot ma deranjeazA FAPTUL CA ROMANUL ARE INCA PROBLEME CU STRUGURII CARE SUNT ACRII ....

 

in sfarsit ,

nu organizez prima intalnire mioritica , dar mai umpleam 3 pagini degeaba cu concediul fiecaruia , cu orele de munca etc. , drept pentru care am aruncat o data si ora si vedem cine poate , restul vine de la sine ...

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama catai scrisoarea frate ...

 

pregatisem un post rau de tot cam tot de-o pagina , dar m-a vazut Vio ca eram negru pe langa calc pe aici si si-a bagat nasu , drept pentru care m-a mai linistit ... nu merita , dar tot ma deranjeazA FAPTUL CA ROMANUL ARE INCA PROBLEME CU STRUGURII CARE SUNT ACRII ....

 

in sfarsit ,

nu organizez prima intalnire mioritica , dar mai umpleam 3 pagini degeaba cu concediul fiecaruia , cu orele de munca etc. , drept pentru care am aruncat o data si ora si vedem cine poate , restul vine de la sine ...

bafta

 

Dydy nu tine in tine :angry: ca nu prea se intelege la ce te referi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dydy nu tine in tine :angry: ca nu prea se intelege la ce te referi

 

nu ma refeream la nimic , auzi , dar voi ce v-ati hotarat ?, in afara de faptul ca stati dupa reparatie , ce-ati hotarat ? veniti ? sau mai dezbateti ? , pe 10.08 seara vii la un suc de hamei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cei noi, pana acum se anunta interesati:

- Cosmin (cu sau fara pasagera)

- Cristi cu pasagera

 

 

Vlad

 

Eu probabil ca sunt Cristi fara pasagera ca sa ne deosebim mai usor :angry:) Sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma refeream la nimic , auzi , dar voi ce v-ati hotarat ?, in afara de faptul ca stati dupa reparatie , ce-ati hotarat ? veniti ? sau mai dezbateti ? , pe 10.08 seara vii la un suc de hamei ?

 

dorinta exista dar sunt 2 variabile: reparatia + sincronizare concedii

vin la suc numai da-mi adresa carciumii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dorinta exista dar sunt 2 variabile: reparatia + sincronizare concedii

vin la suc numai da-mi adresa carciumii

este pe uverturii pe dreapta dupa un semafor ( ploua torential in noaptea aia ) .

nu stiu nr de la strada , si se cheama ceva cu Weiss....

astia care sunteti mai umblati prin zona , dati indicatiuni cum se ajunge acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este pe uverturii pe dreapta dupa un semafor ( ploua torential in noaptea aia ) .

nu stiu nr de la strada , si se cheama ceva cu Weiss....

astia care sunteti mai umblati prin zona , dati indicatiuni cum se ajunge acolo

 

 

se cheama "casa Warsteiner" si este pe sos. Uverturii nr.132, cum vii de la pasaj la 1-2 statii de autobuz pe partea dreapta se vede din strada, langa o cladire placata cu aluminiu.

 

http://www.casa-warsteiner.ro/

post-37444-1248893398_thumb.jpg

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de pe virtutii fai dreapta pe uverturii, mergi inainte, treci de semafor, si pe dreapta dupa depozitu de PAL. e o cladire alba parca cu o mica curte.

 

se mai poate ajunge si din iuliu maniu, se intra pe apusului, se merge pana in capat si se face dreapta pe uverturii, iar carciuma va fi pe stanga, parca e si o trcere de pietoni acolo si pe dreapta magazine de pietre funerare :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu probabil ca sunt Cristi fara pasagera ca sa ne deosebim mai usor :cheers:) Sau?

 

Eu ma refeream la @cristh4ever, pe tine din pacate nu stiam cum te cheama ca nu am vazut sa te fi semnat. In caz ca esti interesat concret, da-mi un mail, PM, telefon (detaliile mele in primul post) sa stiu. De ex cu Cosmin am vorbit pe PM, Cristi m-a sunat...

 

p.s. va rog pe toti, macar cand postati prima data sau dati PM, sa va si semnati. Lasand la o parte ca asa este frumos, sa stiu cu cine am onoarea ca un ID ma lasa total rece. Merci! :angry:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream la @cristh4ever, pe tine din pacate nu stiam cum te cheama ca nu am vazut sa te fi semnat. In caz ca esti interesat concret, da-mi un mail, PM, telefon (detaliile mele in primul post) sa stiu. De ex cu Cosmin am vorbit pe PM, Cristi m-a sunat...

 

p.s. va rog pe toti, macar cand postati prima data sau dati PM, sa va si semnati. Lasand la o parte ca asa este frumos, sa stiu cu cine am onoarea ca un ID ma lasa total rece. Merci! :angry:

 

Bineinteles :cheers: Sunt Cristian, si ma ocup de astea 2: http://www.honda-cb750.org/blog si http://www.cbf600s.com

Editat de nobike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se cheama "casa Warsteiner" si este pe sos. Uverturii nr.132, cum vii de la pasaj la 1-2 statii de autobuz pe partea dreapta se vede din strada, langa o cladire placata cu aluminiu.

 

http://www.casa-warsteiner.ro/

@ Scufu : ai vazut ca au sarit profesorii de net !

multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt elvetia nu tre cumva pasaport??? ca pasagera n-are

 

am intrat si iesit de 2 sau 3 ori

nu era nimeni la vama

deci ce sa mai zicem ca ar putea sa.ti ceara ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt elvetia nu tre cumva pasaport??? ca pasagera n-are

 

Intr-adevar, cu moto nu prea te opreste nimeni la granita insa, evident, se poate intampla; legal se pare ca acum e suficient buletinul si pt romani. Eu recomand sa avem pasapoartele in general. Oricum, pasaportul acum se elibereaza fara probleme sau cozi intr-o saptamana iar cu taxa de urgenta in 2-3 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima tura mit Vlad, ne-am oprit de doua ori la granite. La trecerea din Ungaria in Austria (buletine, asigurari, talon moto, serii motociclete verificate = 10min) si la trecerea din Elvetia in Italia (buletin,talon moto, bajbaiala data nastere-CNP = 20min).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima tura mit Vlad, ne-am oprit de doua ori la granite. La trecerea din Ungaria in Austria (buletine, asigurari, talon moto, serii motociclete verificate = 10min) si la trecerea din Elvetia in Italia (buletin,talon moto, bajbaiala data nastere-CNP = 20min).

 

Hopaa... :unsure: cum de v-a nimerit tot pe voi? Cred ca tu si Raul aveti lipici la "organe"... Spun asta ca si controlul de la intrarea in Austria a fost o noutate.

Aici era bine sa specifici si ca (din cate am inteles) v-au verificat inclusiv profilul la cauciuri, sa stie si restul lumii la ce sa se astepte.

 

Si cand ati intrat in Italia... tot pe la Brusio-Tirano, dupa traversarea pasului Bernina? Noi pe acolo am trecut si nu ne-a intrebat nimeni nimic... Banuiesc ca italienii v-au controlat, nu elvetienii... sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt elvetia nu tre cumva pasaport??? ca pasagera n-are

 

Salut !

De la 1 iunie 2009 cetatenii romani pot calatori in Elvetia si cu cartea de identitate ! Pana acum trebuia obligatoriu pasaport. Atentie ca e obligatoriu ca buletinul sa fie valabil inca 3 luni de la data la care intrati.

Tura placuta ! Va invidiez pentru asta... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu mare parere de rau va spun ca nu va pot insoti anul asta...ca astazi si-a decis seful perioada de concediu ...si se suprapune cu a mea...prin urmare ...mi-l iau pana in jumatea lui sept..sau in oct...asa ca o sa mi-l iau inainte..sa prind si eu caldura...sa aveti parte de zile de neuitat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu mare parere de rau va spun ca nu va pot insoti anul asta...ca astazi si-a decis seful perioada de concediu ...si se suprapune cu a mea...prin urmare ...mi-l iau pana in jumatea lui sept..sau in oct...asa ca o sa mi-l iau inainte..sa prind si eu caldura...sa aveti parte de zile de neuitat...

si eu vin cu vesti proaste : nu mai vine nevastamea , VIN SINGUR :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut vlad si salutare tuturor celorlalti

 

numele meu e mihai moraru si am urmarit cu un interes amar prima tura la care nu am putut participa din varii motive.

 

am prins firul acum si fac tot ce pot sa vin de data asta. confirmare finala zile libere in perioada imediat urmatoare - sfarsitul saptamanii.

 

vin cu un triumph sprint st de 1050 cu carnet din 2003 si vreo 45000 km sub roti.

 

ma anunt si eu pentru intalnirea de luni 10.08 la o bere nefiltrata.

 

tel 0745 041 239

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut vlad si salutare tuturor celorlalti

 

numele meu e mihai moraru si am urmarit cu un interes amar prima tura la care nu am putut participa din varii motive.

 

am prins firul acum si fac tot ce pot sa vin de data asta. confirmare finala zile libere in perioada imediat urmatoare - sfarsitul saptamanii.

 

Salut!

 

Esti binevenit; rezolva-ti problemele si anunta-ne. :rolleyes:

 

Vlad

 

p.s. acum scriu de la Albula-Tiefencastel, aseara am dormit la pensiunea de la Gries si evident nu am ratat Aqua Dome azi. Prietenii din prima calatorie "stiu de ce"... de data asta insa trebuie sa fac pasurile cu masina ca sunt cu ai mei.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Esti binevenit; rezolva-ti problemele si anunta-ne. :rolleyes:

 

Vlad

 

p.s. acum scriu de la Albula-Tiefencastel, aseara am dormit la pensiunea de la Gries si evident nu am ratat Aqua Dome azi. Prietenii din prima calatorie "stiu de ce"... de data asta insa trebuie sa fac pasurile cu masina ca sunt cu ai mei.

 

 

HUA HUA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...