Sari la conținut

Unde ne-am putea da la iarna (macar o saptamana)


Postări Recomandate

Am inceput sa simt frigul si venirea iernii si m-a cuprins deja un dor de vreme buna... vorbeam cu niste prieteni de posibilitatea de-a evada macar ptr o sapt iarna asta, pe undeva unde sa fie macar peste 10 grade. Ma gandeam la spania, soare, enduro bine definit pe la ei, dar... departe. Doar avion si cumparat un pachet intreg, cu moto cu tot => buget pe la 1500 euro. Mult peste ce vrem noi. Asa ca am inceput sa ma gandesc la locatii mai caldute si mai aproape, adica... Grecia si Turcia. Grecia totusi nu sta nici ia prea bine la capitoulu temperaturi iarna asa ca am rascolit dupa ceva informatii enduristice prin turcia. Si am primit raspuns de la un club din kemer (pe langa antalya) si un englez care are un bisnis in domeniu fiind stabilit in turcia de vreo 4 ani, pe langa fethye (mai aproape cu vreo 120 km fata de kemer). Ei zic ca au ceva zapada si prin partea aia, dar la peste 1500m pe m-tii taurus, insa temp medii sunt de 10-15 grade in februarie si au zile cand este soare cu 20 chiar 25 grade. In ianuarie cica ploua un pic mai mult. Baietii din kemer au zis ca ar fi bucurosi sa ne plimbe pe acolo, baiatul asta, chris ne poate oferi cazare si ghidaj ptr 6 zile la aprox 500 euro (cu moto ale noastre sau 900 euro cu moto de la el), pe trasee de hard enduro (mi-a trimis niste poze de am zis ca le-a luat de la erzberg). Cam asta am gasit eu.

Intrebarile mele sunt:

- mai stie cineva ceva zone, locuri, posibilitati, idei...

- a fost cineva prin turcia pana acum ptr enduro, mai ales prin febr-martie?

- stie cineva ce acte sunt necesare ptr a iesi cu moto din tara, spre europa nu-i o problema dar spre turcia avem vama, eu unul nu am moto inmatriculat, am doar o chitanta de mana de la englezul de unde am luat moto

 

Ok... pai, cam atat.

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna interesant asta cu tunisia, dar cred ca iese destul de scump, ma gandesc ca este cam nasol sa-ti cari moto pana acolo, plus ca nu stiu cat de bine este cu un 2T usor... si prefer sa fie si un antrenament ptr ce avem noi pe aici, deci ceva mai hard enduro.

mai este si treaba asta cu criza, cautam si noi ceva mai ieftin. pana acum turcia ramane, cu motoarele noastre, cazare, masa, drum, ghid pe acolo, speram sa iasim la max 700 euro de pers.

eu cu tipul de aici am vorbit mai mult: http://www.offroadmotorbiketoursinturkey.com/ (unde ar costa 500 euro hotel, mancare si ghid)

dar am mai primit ceva informatii si de la un club din kemer, unde baietii au zis ca putem sa ne dam cu ei, fara nici un cost.

mai vedem, oricum astept si alte informatii daca aveti; sugestii, idei... dar ceva pana in 1000 euro daca se poate :scratch:

ioane, sunt vreo 1500km din bucuresti, oricum, doua zile pe drum.

dar... hai ca poate nu o ninge week asta si ne mai dam un pic pe aici.

toate bune,

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioane, sunt vreo 1500km din bucuresti, oricum, doua zile pe drum.

dar... hai ca poate nu o ninge week asta si ne mai dam un pic pe aici.

 

ma dau weekendu asta pe la tara cu un prieten - rodam un KTM 200 si testam niste tzuici :scratch:

cum iti ziceam, vorbim in ianuarie si de turcia sa vedem cum stau cu $$$$$

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa simt frigul si venirea iernii si m-a cuprins deja un dor de vreme buna... vorbeam cu niste prieteni de posibilitatea de-a evada macar ptr o sapt iarna asta, pe undeva unde sa fie macar peste 10 grade. Ma gandeam la spania, soare, enduro bine definit pe la ei, dar... departe. Doar avion si cumparat un pachet intreg, cu moto cu tot => buget pe la 1500 euro. Mult peste ce vrem noi. Asa ca am inceput sa ma gandesc la locatii mai caldute si mai aproape, adica... Grecia si Turcia. Grecia totusi nu sta nici ia prea bine la capitoulu temperaturi iarna asa ca am rascolit dupa ceva informatii enduristice prin turcia. Si am primit raspuns de la un club din kemer (pe langa antalya) si un englez care are un bisnis in domeniu fiind stabilit in turcia de vreo 4 ani, pe langa fethye (mai aproape cu vreo 120 km fata de kemer). Ei zic ca au ceva zapada si prin partea aia, dar la peste 1500m pe m-tii taurus, insa temp medii sunt de 10-15 grade in februarie si au zile cand este soare cu 20 chiar 25 grade. In ianuarie cica ploua un pic mai mult. Baietii din kemer au zis ca ar fi bucurosi sa ne plimbe pe acolo, baiatul asta, chris ne poate oferi cazare si ghidaj ptr 6 zile la aprox 500 euro (cu moto ale noastre sau 900 euro cu moto de la el), pe trasee de hard enduro (mi-a trimis niste poze de am zis ca le-a luat de la erzberg). Cam asta am gasit eu.

Intrebarile mele sunt:

- mai stie cineva ceva zone, locuri, posibilitati, idei...

- a fost cineva prin turcia pana acum ptr enduro, mai ales prin febr-martie?

- stie cineva ce acte sunt necesare ptr a iesi cu moto din tara, spre europa nu-i o problema dar spre turcia avem vama, eu unul nu am moto inmatriculat, am doar o chitanta de mana de la englezul de unde am luat moto

 

Ok... pai, cam atat.

Stefan

Am eu o propunere super tare si seamana a Dakar commbinat cu Erzberg si cu Carpatii nostrii-este vb de Maroc si link ul este http://www.sra-assistance.org/raid_passion_desert.htm sau pe www.sudexpe.com

 

Este vb de 9 zile,9 etape,2500 km de piste,munti ,dune,ocean pentru cine vrea,

 

Pentru mai multe detalii ii puteti contacta pe baietii de la Make Racing .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o propunere super tare si seamana a Dakar commbinat cu Erzberg si cu Carpatii nostrii-este vb de Maroc si link ul este http://www.sra-assistance.org/raid_passion_desert.htm sau pe www.sudexpe.com

 

Este vb de 9 zile,9 etape,2500 km de piste,munti ,dune,ocean pentru cine vrea,

 

Pentru mai multe detalii ii puteti contacta pe baietii de la Make Racing .

make make nu te abti sa te dai de gol !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi repetam Tunisia in aprilie, sa ne dam pe dune...daca aveti chef, PM

...tunisia!... :laugh: ..si eu vreau!...sunt mort de curios cum se ajunge acolo!...se poate ajunge din italia cu ferryboat-ul?...ce viza trebuie?...ce asigurari trebuiesc?...etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...