Sari la conținut

Hoinar Prin Europa - Poze


Postări Recomandate

Aproape trei saptamini cu cca 6500 de km prin Europa. Pretextul primei parti a plimbarii : Garmisch , intilnirea internationala BMW (poze de acolo au facut citeva primii mei tovarasi de drum).Pe drum, sint de mentionat o vizita scurta, chiar inainte de inchidere, la castelul Melk de linga Viena (gradini superbe, mici fintini arteziene cu pesti in havuzuri, curti interioare incintatoare, toate astea intr-un castel relativ anonim, descoperit aproape din intimplare), si o noapte intr-un incintator orasel-sat austriac, pe malul Dunarii (Ybbs).

De acolo, cca 6 zile de huzurit pe malul unui superb lac alpin din regiune (Walchensee), descoperit intimplator cu prilejul unui test ride cu un R1200 RT. Lectura, ratuste, licurici, inot, plimbat cu caiacul, plimbari lungi pe jos, hoinarit minimal cu motocicleta prin regiune (superba ptr motociclisti). O apa incredibil de curata, in functie de reflexiile soarelui, virata in nuante apropiate de cele ale marii in Sicilia, sau Grecia. Peisaje de Heidi, Hansel si Gretel,Hans Christian Andersen, Sunetul Muzicii, si toate bullshiturile cu tematica alpina cu idealizarile aferente (:.

De acolo, traversat alpii spre Elvetia, trecind un pic prin Austria. Tuneluri, peisaje incredibile, vreme perfecta (ca de altfel pe durata intregii calatorii) , drumuri superbe de motocicleta. Oprire in Montreux, pe malul lacului Lemans, intimplator in mijlocul celebrului festival de jazz ; focuri de artificii, lebede, jazz brazilian, Deep Purple in concert (:.

Traversat din nou Alpii prin Franta si Italia, spre Coasta de Azur. Cannes, Nisa , Monte Carlo, Monaco, San Remo. Si celebrul drum (din filmele cu James Bond, Sfintul, seria Jandarmul etc (:banana: pe malul Mediteranei. O dezamagire crunta (dar foarte educativa). Drumuri proaste, o inghesuiala feerica, localitate linga localitate, centrele vechi ale acestor orase celebre aratau intr-adevar ok, dar erau foarte mici, 80% erau suburbii mai mult sau mai putin inghesuite, anoste, uneori chiar jegoase. Un trafic infect (centrul Bucurestiului la ora de virf plus scuteristi italieni (:smoke: - 100 de km in 4 1/2 ore. Mult mai frumoasa Autostrada dei Fiori, pe malul Mediteranei, care leaga Genova de Ventimiglia (granita Italiei cu Franta), si care, pe linga cele citeva zeci de tuneluri, are pe mijoc tufe imense de flori metieraneene, inflorite in perioada asta. Totul nejustificat si extrem de scump (de la autostrazi, la cazari, la mincare).

Apoi Lago di Garda (un lac celbru din Italia, alaturi de Lago di Como), linga Verona, cu un drum foarte frumos pe malul lacului.

Traversat din nou Alpii spre Germania tot prin Austria - din nou peisaje incredibile si drumuri excelente. Mi-e imposibil sa descriu traversarile de Alpi in citeva cuvinte.

Citeva lacuri alpine superbe Alchense, Kochel, Tagernassee (cred ca asa se scrie).O sarbatoare a lacului, cu ansambluri traditionale, bere, placinte, cirnati, focuri de artificii, pe care am prins-o iariasi din intimplare. Ultimele doua zile la Lenggries, intr-un orasel in sinul Bavariei, linga lacul Sylvenstein (iarasi nu sint sigur de grafia corecta a numelui (:laugh:. Revizia de 20000 de km la Montauk, armasar credincios si superb pregatit pentru tot drumul.

Nu am facut poze peste tot (traversarile de Alpi lipsesc aproape cu desavirsire), iar cele pe care le-am facut nu sint din cele mai bune unghiuri, si cu cele mai reprezentative elemente. Nu am vrut sa dezvolt o obsesie a fotografiatului "turistic", pentrru ca consider ca locurile si momentele speciale trebuiesc in primul rind traite si trebuie sa-ti ramina in suflet si in minte, ca sa conteze.

 

 

Si pozele care refuza se se uploadeze (:... Altfel decit la rezolutie relativ mica.arhiva_poze_Europa.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D care va sa zica bemveul (R1200) nu prea lasa lumea pe drum, oare numai de asta imi place mie asa mult?

Si eu vreau un motor care sa nu ma lase in drum :burnout:

 

@nazdravanul Felicitarile mele,ce mi-ar place si mie sa iau motorul si sa plec,sa urmaresc linia orizontului :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,si bravo Tie :crack: Totodata ma mira faptul ca cei care fac o tura in jurul blocului sunt mai apreciati decat cei care fac o tura de cateva mii de km.Am tras concluzia din numarul vizitatorilor si al celor care au si raspuns,dar asta nu inseamna ca cei care nu fac excursii mai mari din diferite motive ,sunt mai prejos ...bravo si lor(si eu fac parte din ultima categorie,dar totusi ma ui cu invidie,in sensul bun al cuvantului,la cei care reusesc o asemenea performanta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Fain motor si faine poze tovarashe! Sa-l stapanesti sanatos si sa bati multi km cu el. SI eu vreau o tura d'asta prin EU dar probabil la anu' ca anu' asta am bagat prin tzara (poze in curand! :hug:). Singur ai fost ?

Ciao & bafta! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor trebuie sa va cred pe cuvint ,pentru ca nu reusesc sa descarc minunatele poze in nici un chip!

Poate are cineva habar de ce?Mister!!!

Editat de SPURTZI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...