Sari la conținut

Clisura Dunarii pe la sarbi - tura 2 zile


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare tuturor,

 

propun tura clisura dunarii pe la sarbi,,,pe la romani am fost anul trecut, peisaje de vis, drumuri cam proaste, mai ales intre drobeta si orsova

 

-plecare : parcarea mc donalds langa metro militari, ora 06 00 adunarea, plecarea la 06 15

- traseu - ziua 1 : bucuresti- pitesti- craiova - filiasi- drobeta tr severin - trecere la sarbi apoi donji milanovac - golubac - veliko gradiste - trecere la romani pe la moravita- anina - innoptam undeva in zona cheile nerei

ziua 2 : trezirea la 07 00, mic dejun si drumetie ( pe jos) prin cheile nerei apoi traseul catre casa : anina - resita- caransebes - hateg - petrosani- targu jiu - ramnicu valcea - pitesti - bucuresti

- viteza : 130 km/h pe autostrada, in rest putin peste viteza legala, iar la sarbi legal, ca nu stiu care-i treaba pe acolo, sa nu luam amenzi,,,

- total km, dus - intors, cam 1300

- buget : benzina media 6 l / 100 km, ar fi cam 370 ron, bac si alte alea 80 ron, total cam 450 ron

- cazarea - eu prefer cu cortul, din motive financiare ; mancarea : prefer de acasa : conserve, fructe etc

- mentionez ca n-am mai facut traseul asta, asa ca orice sfat , e binevenit

- distante aproximative : buc - drobeta 340 km

drobeta - veliko gradistea 140 km

veliko - moravita 185 km

moravita - anina 67 km

anina - resita 31 km

resita - caransebes 40 km

caransebes - hateg - petrosani 120 km

petrosani - targu jiu 52 km

targu jiu - rm valcea - buc 283 km

 

- acte necesare : pasaport, buletin si actele mobrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu mai trebuie pasaport la sarbi. Se poate trece cu buletinul. Verificati insa cu atentie asigurarea pentru Serbia. Si daca o faceti la granita sau ceva de genul, la ei nu intra in vigoare decat peste 48 de ore (daca este nevoie ma interesez si lamuresc problema), asa ca nu o sa va lase sa intrati fara ea, valabila.

 

Legat de traseu :

Parerea mea este ca fortezi putin limitele.

Clisura la sarbi si traseul de intoarcere sunt pline de peisaje faine. La nr. de km propusi mai greu sa te bucuri de ele. Plus ca mare parte a traseului de intoarcere este foarte virajat si nu o sa poti tine constant 90 +.

Eu as pleca vineri din Bucuresti si as dormi in prima noapte undeva la sarbi sau in zona Drobeta/Orsova.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

propun tura clisura dunarii pe la sarbi,,,pe la romani am fost anul trecut, peisaje de vis, drumuri cam proaste, mai ales intre drobeta si orsova

 

-plecare : parcarea mc donalds langa metro militari, ora 06 00 adunarea, plecarea la 06 15

- traseu - ziua 1 : bucuresti- pitesti- craiova - filiasi- drobeta tr severin - trecere la sarbi apoi donji milanovac - golubac - veliko gradiste - trecere la romani pe la moravita- anina - innoptam undeva in zona cheile nerei

ziua 2 : trezirea la 07 00, mic dejun si drumetie ( pe jos) prin cheile nerei apoi traseul catre casa : anina - resita- caransebes - hateg - petrosani- targu jiu - ramnicu valcea - pitesti - bucuresti

- viteza : 130 km/h pe autostrada, in rest putin peste viteza legala, iar la sarbi legal, ca nu stiu care-i treaba pe acolo, sa nu luam amenzi,,,

- total km, dus - intors, cam 1300

- buget : benzina media 6 l / 100 km, ar fi cam 370 ron, bac si alte alea 80 ron, total cam 450 ron

- cazarea - eu prefer cu cortul, din motive financiare ; mancarea : prefer de acasa : conserve, fructe etc

- mentionez ca n-am mai facut traseul asta, asa ca orice sfat , e binevenit

- distante aproximative : buc - drobeta 340 km

drobeta - veliko gradistea 140 km

veliko - moravita 185 km

moravita - anina 67 km

anina - resita 31 km

resita - caransebes 40 km

caransebes - hateg - petrosani 120 km

petrosani - targu jiu 52 km

targu jiu - rm valcea - buc 283 km

 

- acte necesare : pasaport, buletin si actele mobrei

 

Buna Marius,

eu am facut traseul acesta in septembrie anul trecut in 3 zile, dar pe partea romana, si in sens invers traseului tau, dar sa stii ca este imposibil sa faci mai mult de 400-500 km pe zi, drumurile sint virajate, aglomerate, peisaje deosebite(Minastirea Tismana,Valea Jiului, Clisura, Hateg, Sarmisegetuza, etc) si ar fi pacat sa treci ca acceleratul pe linga ele, ca nu esti la concurs. Apoi era mult mai putina caldura in septembrie decit in iulie, trebuie sa te opresti sa te racoresti mai des.

Iti doresc drum bun fara incidente, toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu luni n-am de lucru, asa ca ma bag, dar revin cu mentiunea ca daca nu se poate si nu se poate, ma dau cu rotile in sus si ma lungesc pana luni

la sarbi pe dunare e o cetate pe care data trecuta n-am oprit sa o vad, de data asta as vrea sa opresc

pe dunare la sarbi prin sate e plin de afise sobe = camere, putem opri in gazda pe dunare eventual, daca chiar se dovedesc a fi prea multi km. prin zona aia multi sarbi vb romaneste, asa ca ne putem intelege cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei, daca intrati cu piciorul pe cheile nerei nu mai aveti timp de altceva in ziua aia, e drum destul de greu, mai ales dus-intors, dar se merita; frumoasa excursie

 

PS: in zona orsova - caransebes sunt portiuni de drum in lucru

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta-i cetatea de la sarbi, pe clisura,,,

 

@popescu mihai : confirm, nu mai trebuie pasaport

 

@bmwio , @dorubmw , @filozoful : cred, intradevar, ca nu prea e timp si de cheile nerei, la drumetie ma refer,,,dar ramane restul,,,as vrea tura de 3 zile dar n-am timp

 

@ yellow : ramane stabilit

 

marius 0722564401 sau 0745871414, la ultimul nr raspund si de pe motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clisura pe la sarbi visez si eu sa o fac de anul trecut de cand am facut-o pe la noi. Dar totusi nu se merita 2 zile, e prea mare alergatura. Eu ma gandeam sa ma intorc pe la bulgari. Mai e un drum care pare interesant pe harta la sarbi, un pic mai la sud de Dunare, prin Kucevo si Rudna Glava, eu as fi vrut sa ma intorc pe ala in loc sa traversez Dunarea inapoi. Daca o amanati pe alt week-end, mi-ar place sa ma bag 3 zile, sau macar 2 jumate, cu plecarea de vineri seara pe la 4-5 dupa servici. In week-endul asta am alte planuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie mare la limita de viteaza la sarbi

Inchisoare pentru depasirea limitei legale de viteza in Republica Serbia

Data publicarii: 26/07/2010

 

In Republica Serbia, judecatorii tribunalelor contraventionale au obligatia de a aplica masuri privative de libertate intre 15 si 60 de zile pentru conducerea sub influenta alcoolului, depasirea limitei de viteza, neoprirea la trecerea de pietoni cand semaforul este pe rosu sau la semnul agentului de circulatie, atunci cand pe trecere se afla cel putin un pieton si nerespectarea barierei de la trecerile la nivel cu calea ferata.

 

Ministerul Afacerilor Externe reaminteste cetatenilor romani, care calatoresc in Republica Serbia cu autoturismul personal, ca depasirea vitezei legale in aceasta tara este sanctionata cu inchisoare de la 15 la 60 de zile.

 

In conformitate cu Legea privind siguranta circulatiei, intrata in vigoare la 1 decembrie 2009 in Republica Serbia, judecatorii tribunalelor contraventionale au obligatia de a aplica masuri privative de libertate intre 15 si 60 de zile pentru urmatoarele incalcari ale actului normativ:

 

a. conducerea in stare de ebrietate cu mai mult de 2 la mie alcool in sange;

 

b. depasirea vitezei legale cu mai mult de 70 km/h in localitati (viteza legala este de 50 km/h);

 

c. depasirea vitezei legale cu mai mult de 80 km/h in afara localitatii (viteza legala este de 80 km/h);

 

d. depasirea vitezei legale cu mai mult de 50 km/h in zonele cu viteza limitata din cauza conditiile de circulatie (lucrari, intemperii etc.);

 

e. depasirea vitezei legale cu mai mult de 60 km/h in localitati, in zonele cu viteza limitata la 30 km/h sau in apropierea scolilor;

 

f. neoprirea la trecerea de pietoni cand semaforul este pe rosu sau la semnul agentului de circulatie, atunci cand pe trecere se afla cel putin un pieton;

 

g. nerespectarea barierei puse la trecerile la nivel cu calea ferata.

 

De asemenea, in Serbia este interzisa detinerea si utilizarea de dispozitive de tip antiradar.

 

MAE reamintesste ca incepand cu 12 iunie 2010, cetatenii romani pot calatori in Republica Serbia, in baza cartii de identitate valabile, pentru o perioada de sedere de maximum 30 de zile.

 

sursa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am fost pe clisura Dunarii la sarbi pe 15 iunie anul curent, dar cu masina.

Cum treceti peste barajul Portile de Fier sunt vreo 100 km de drum absolut demential, facut special pentru motoare.

Munte stanga si Dunarea in dreapta, asfalt imprecabil.

Frumusetea peisajului si a drumului in sine n-o sa va lase sa-i dati in goarna si ar fi si pacat, odata ajunsi pe acolo sa nu conduceti relache sa admirati peisajul.

Asa este, nu trebuie decit buletin pentru a trece la sarbi.

Politie nu am vazut de niciun fel, puteti merge linistiti si peste viteza legala.

Pe mine m-a luat un radar in Bosnia cind veneam din Croatia si le-am dat 10 euro, dar cred ca rezolvam si cu 5.

Cred ca si in Serbia este la fel.

Socanta este saracia, in sensul ca o sa vedeti foarte multe golf 1 si 2, Zasade, Polski Fiat, masini care nici nu mai stiam ca exista.

Cu toate astea sarbii sunt oameni dintr-o bucata, gospodari.

Efectiv nu am vazut niciun metru de teren agricol lasat parloaga, cum vezi la noi campuri intregi!

Casele micute, dar curate.

Daca mai ajung pe acolo am s-o fac cu motorul, toata fosta Yugoslavie pare facuta special sa o bati cu motorul.

Spor la drum, nu o sa regretati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locuri de vazut, evident nu va fi timp de toate:

Derdap national park (rezervatie naturala)

Lepenski vir (sit arheologic din mezolitic)

Fortareata Golubac (cetatea de care ziceam)

Viminacium (castru si cetate)

cetatea Smeredevo (medievala)

cetatea din Vrsac (medievala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- mentionez ca n-am mai facut traseul asta, asa ca orice sfat , e binevenit

- distante aproximative : buc - drobeta 340 km

 

- acte necesare : pasaport, buletin si actele mobrei

 

Am facut Buc-Drobeta acum 2 zile.

 

De la Bucuresti la Drobeta sunt 375 de km, nu 340. Drumul este impecabil, insa nu o sa poti sa tragi tare din cauza zecilor de tiruri si a localitatilor care sunt ca ciupercile.

 

Nu-ti mai trebe pasaport, insa ti se cere la vama asigurarea si cartea verde a mobrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut acum 2 weekenduri drumul asta cu motorul agatat intr-o duba (misiune de repatriere).

Peisaj de nota 10 (asta e si la noi) drum asemenea (invers decat la noi), merita cu varf si indesat, doar sa poti rabda drumul prin Romania pana la granita (vorbesc de distanta de 360km Bucuresti-Drobeta)

Atentie la benzina, in cei 100 de km de mers pe langa Dunare nu gasesti benzinarii (abia la Golubac e una), vedeti sa aveti benzina destula in rezervor.

Drum cum spuneam excelent pe la sarbi, cam ingust ce-i drept dar liber.

Politie nonexistenta (am trecut pe lange vreo 2 radare prin Bosnia in rest nimic) insa n-are rost sa-i dai tare, peisajul merge savurat la 3500rpm ;)

Cazare se gaseste in micutele localitati de pe marginea Dunarii, sunt chiar cateva pensiuni foarte cochete, am intalnit si un restaurant romanesc.

Mesaj completat

Offtopic: drumurile din Balcani sunt facute pentru motoare, recomand Uzice-Dobrovnik prin Bosnia, este hardcore, curbe de viteza mare, mica, ace de par, in urcare, in coborare, nimic drept!

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am intors din concediu acum o luna pe acolo.Fata de anul trecut -alta escapada- drumul a suferit ceva furtuni,caderi de pietre,alunecari de teren.Deci putina grija nu strica.Daca acum un an viteza de croaziera era peste limita de privare de libertate din postul lui oreste,de data asta o suta km/h a fost prea mult...adica o janta strambata.

 

Oricum,mare grija la tuneluri.Chiar si in zone cu asfalt perfect,in tuneluri e prapad.

Mare grija si la putinele masini pe contrasens.Caderile de pietre de pe sensul lor le fac sa fie o surpriza neplacuta pt tine de pe contrasens dinspre RO, pe curbe fara vizibilitate.

 

 

/index.php?...t&p=2487624

post-24857-1280259885_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o furtuna destul de mare,drumul de la Donji Milanovac este "presarat" cu aluviuni de pe versantii laterali asa a aveti mare grija si inca o MARE PROBLEMA ATENTIE!! LA TUNELE,mergeti incet ca e mai sanatos,oricand poate sa apara o groapa si nu e tocmai placut.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

tinand cont si de "sfatul batranilor" :) am tras concluzia ca tura ar fi cam pe mare fuga si am decis sa facem niste ajustari,,,

plecarea : vineri in jur de 17 00 - 18 00 din acelasi loc ( parcarea mc donalds, langa metro militari)

cazarea la drobeta, Yellow a gasit pensiune cu 50 ron / 2 persoane

sambata trezirea dimineata devreme si facem malul sarbesc, cu tot ce putem cuprinde, in functie de timp ( rezervatii, fortarete, cetati etc) si cazarea sambata seara la o pensiune din hateg. maine dau telefon si ma interesez de pret, oricum, este ieftin acolo, am mai fost anul trecut.

duminica : trezirea dimineata devreme si lalaiala pe traseul : hateg - orastie - sibiu - rm valcea - pitesti - bucuresti

 

traseul dus : bucuresti- drobeta - golubac- moravita - hateg = 577 km

traseul intors : 610 km

 

total km aprox . 1200 km, medie 6l/100km, cam 350 ron

cazarea pt 2 nopti/ persoana cam 65 ron

mancare: fiecare cum poate ( de acasa sau de la carciumi, ori combinate) ...? 30 ron

suc, masline, intrari pe la cetati,,, cred ca 30 ron

 

deci buget cam 475 ron

 

eu, marius 0722564401 sau 0745871414

 

si multam tuturor pt idei, sfaturi

 

pe aici vom trece: http://www.youtube.com/watch?v=4WpfXxEv-8c

Mesaj completat

sau cazarea cu cortul,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu fac acelasi traseu pe dunare doar ca sambata si duminica ( avantaj ca stau in arad)

sambata vom dormi la herculane sau pe mraconia si duminica vom trece la sarbi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
@calinbac : tu ai mai fost ? , zi-mi si mie niste ponturi, ce merita vazut si ce nu,,,

noi dormim sb spre dum in hateg, nici o sansa sa ne vedem pe drum,,

 

Ai gasit cazare in zona Anina/Resita ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

tinand cont si de "sfatul batranilor" :) am tras concluzia ca tura ar fi cam pe mare fuga si am decis sa facem niste ajustari,,,

plecarea : vineri in jur de 17 00 - 18 00 din acelasi loc ( parcarea mc donalds, langa metro militari)

cazarea la drobeta, Yellow a gasit pensiune cu 50 ron / 2 persoane

sambata trezirea dimineata devreme si facem malul sarbesc, cu tot ce putem cuprinde, in functie de timp ( rezervatii, fortarete, cetati etc) si cazarea sambata seara la o pensiune din hateg. maine dau telefon si ma interesez de pret, oricum, este ieftin acolo, am mai fost anul trecut.

duminica : trezirea dimineata devreme si lalaiala pe traseul : hateg - orastie - sibiu - rm valcea - pitesti - bucuresti

 

traseul dus : bucuresti- drobeta - golubac- moravita - hateg = 577 km

traseul intors : 610 km

 

total km aprox . 1200 km, medie 6l/100km, cam 350 ron

cazarea pt 2 nopti/ persoana cam 65 ron

mancare: fiecare cum poate ( de acasa sau de la carciumi, ori combinate) ...? 30 ron

suc, masline, intrari pe la cetati,,, cred ca 30 ron

 

deci buget cam 475 ron

 

eu, marius 0722564401 sau 0745871414

 

si multam tuturor pt idei, sfaturi

 

pe aici vom trece: http://www.youtube.com/watch?v=4WpfXxEv-8c

Mesaj completat

sau cazarea cu cortul,,,

 

Iti recomand drumul de intoarcere din Hateg: Petrosani-TIrgu Jiu-Rm.Valcea-Pitesti, este o frumusete pe Valea Jiului, fata de cel prin Sibiu care este aglomerat si monotan, drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@calinbac : tu ai mai fost ? , zi-mi si mie niste ponturi, ce merita vazut si ce nu,,,

noi dormim sb spre dum in hateg, nici o sansa sa ne vedem pe drum,,

 

la sarbi nu am fost pe langa dunare pe partea cu cazanele, in schimb pot sa iti sugerez sa te opresti in Belgrad daca ai timp la Kalemagdan

pe partea romana poti vizita Mraconia

gasiti cazare intre Hateg si Petrosani la Ohaba de sub piatra sau la Salasu de sus la localnici ieftin si puteti lasa motoarele in curte

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@calinbac : tu ai mai fost ? , zi-mi si mie niste ponturi, ce merita vazut si ce nu,,,

noi dormim sb spre dum in hateg, nici o sansa sa ne vedem pe drum,,

Cetatea Golubac e cea mai interesanta locatie de pe traseu. In rest, peisajul. Iti garantez ca te vei opri de multe ori :) Anul trecut, cand am trecut eu, drumul era bun, fara gropi si fara trafic, doar ca sunt tranzitii dese de la un tip de asfalt la altul. Si o sa treci prin vreo 50 de tuneluri, toate neiluminate. Casca mea are ochelari de soare. Daca tunelul era mai scurt de 200m, nu ma oboseam sa-i ridic, dar daca e mai lung de atat, iti recomand sa ridici ochelarii fix cand intri in tunel si sa-i lasi jos cu 10-20 de metri inainte de a iesi din el. In felul asta nu vei avea probleme de vizibilitate.

 

Ca si cazare, eu am dormit in Belgrad cu echivalentul a 14E pe un hostel plutitor de pe Dunare din zona Park Usce. Iti recomand experienta de a dormi pe apa (mai ales ca se afla pe un brat putin navigat), iti recomand cel putin 2 zile de stat in oras, iti recomand party-urile de pe barje, privelistea pe inserat de pe cetate, muzeurile Tesla si Militar (in care, din pacate, n-am ajuns), o bere in barul "?" si o plimbare prin cartierul boem al carui nume imi scapa acum :)

Mesaj completat

Skadarlija se numeste cartierul boem de care ziceam. Si merita vizitat si muzeul Aviatiei de langa aeroport ca sa vezi avionul stealth doborat in timpul razboiului din '99.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...