Am observat de multe ori, in trafic, masini sau chiar autobuze facand loc motociclistilor. Incep prin a spune ca masinile "nu sunt obligate sa ne faca loc" pentru ca nu e legal sa faci lane splitting in Romania. Totusi, destul de multi se dau si ne lasa culoarul liber. Cand se intampla asta, mereu multumesc soferilor, cu mana sau din cap. Ideea e ca daca noi vom fi politicosi, probabil si majoritatea soferilor va fi la fel. Am vazut destul de multi colegi care nu le multumesc soferilor pentru gest (cred ca e de bun simt sa o faci). De asemenea, am observat ca atunci cand doua sau mai multe motociclete fac lane splitting, nu o fac pe acelasi rand (nerabdarea + dorinta de a fi PRIMUL la semafor) si ii bulverseaza pe soferi, care nu mai stiu in ce parte sa se dea. De aici rezulta cateodata situatii periculoase pentru noi. Am observat si colegi care claxoneaza, tureaza motorul sau vin excesiv de tare printre masini, ca sa li se faca loc. Si aici, cred ca e de bun simt sa nu o faci. Daca nu ti se face loc, astepti pana cand e sigur sa treci. Necivilizati sunt si de o parte si de alta. Eu, personal, prefer sa fiu in siguranta decat sa mi se deschida vreo usa in fata sau sa dea cu masina peste mine vreun sofer neatent. Asfalt uscat va doresc!