Sari la conținut

Cine Stie Ce Motor E Asta?


cicloburu
 Share

Postări Recomandate

Am gasit fotografia intr-un vechi album de-al mamei. Pasagerul este bunicul meu, agent de politie in 1939, in timpul stagiului militar! Poza este facuta la Sinaia. Habar n-am ce motocicleta este, poate ma puteti ajuta voi. Multumesc!

 

Toate bune! :bounce:

 

P.S. Sper ca am pus topicul unde trebuie, doar sintem pe subforumul de motociclete clasice :angry:

post-7334-1179241481_thumb.jpg

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o Sarolea, dar nu stiu tipul sau anul. Mai stiu o poza din Romania cu acelasi tip de Sarolea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o Sarolea, dar nu stiu tipul sau anul. Mai stiu o poza din Romania cu acelasi tip de Sarolea.

 

Multzam! :angry: M-am chinuit sa citesc pe rezervor, dar nu reuseam defel... Acum vad ca asa scrie... O sa caut sa vad daca se gaseste ceva pe net despre aceste motoare; daca stie cineva, e rugat sa ne zica si noua.

 

Toate bune! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat putin pe net si am gasit cateva poze cu motorul Sarolea...cel din poza pe care ai pus-o tu,din cate am citit eu,s-a fabricat in 1929,dar nu am aflat cati cm are.Dar iti pot spune ca au fost multe modele de Sarolea,intre 125 si 600cm.Mie unul m-i se pare un motor destul de interesant. :bounce:

 

In a treia poza,este primul model de Sarolea,s-a fabricat in anul 1927.

Cine stie mai multe detalii,este rugat sa posteze.

post-14815-1179252373_thumb.jpg

post-14815-1179252387_thumb.jpg

post-14815-1179252399_thumb.jpg

post-14815-1179252416_thumb.jpg

Editat de mixi_dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In a treia poza,este primul model de Sarolea,s-a fabricat in anul 1927.

Cine stie mai multe detalii,este rugat sa posteze.

 

Mai jos ,Sarolea 500cc din 1912. S-a fabricat de pe la inceptul secolului trecut chiar daca fabrica are radacini in secolul 19.

Modelul pus in poza de tine pare sa fie din perioada 1910-1920. Are caracteristicile unei motociclete fabricata in aceasta epoca.(vezi si rezervorul din tabla taiata drept sudata si faptul ca este incorporat in cadru).Pacat ca nu este mai multa informatie despre producatorul belgian.

post-7907-1179300609_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' poate ne spui shi noua ce e cu poza asta....e vreun bunic de al tau? cam in ce an e facuta? in ce tzara?

 

In primul post am zis: "Pasagerul este bunicul meu, agent de politie in 1939, in timpul stagiului militar! Poza este facuta la Sinaia." Din cite imi aduc aminte, Sinaia e la noi in tara :angry: -scuza-ma, n-am vrut sa fiu rau, poate doar putin :what:, dar nici tu nu ai citit tot topicul, nu-i asa? Ideea e ca am gasit poza si mi-a placut motocicleta, nu prea are treaba asta cu bunicul meu... Curiozitatea mea era legata de motor, nu vroiam sa ma laud cu bunicu', el nici macar n-a fost motociclist, cred ca a fost o intimplare sa se suie pe motocicleta... mai degraba cred c-a vrut sa se laude - avea 19 ani si era recrut :huh:...

 

Mie imi plac motoarele clasice, asta este asa ceva si nu stiam ce fel de motor este, nu reuseam sa citesc ce scrie pe rezervor...

 

Toate bune! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul post am zis: "Pasagerul este bunicul meu, agent de politie in 1939, in timpul stagiului militar! Poza este facuta la Sinaia." Din cite imi aduc aminte, Sinaia e la noi in tara :huh: -scuza-ma, n-am vrut sa fiu rau, poate doar putin ;), dar nici tu nu ai citit tot topicul, nu-i asa? Ideea e ca am gasit poza si mi-a placut motocicleta, nu prea are treaba asta cu bunicul meu... Curiozitatea mea era legata de motor, nu vroiam sa ma laud cu bunicu', el nici macar n-a fost motociclist, cred ca a fost o intimplare sa se suie pe motocicleta... mai degraba cred c-a vrut sa se laude - avea 19 ani si era recrut ;)...

 

Mie imi plac motoarele clasice, asta este asa ceva si nu stiam ce fel de motor este, nu reuseam sa citesc ce scrie pe rezervor...

 

Toate bune! :what:

 

ai dreptate.....nu am citit topicu', m-am uitat direct la poza...... :bounce: ...scuze :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@rat_jawa - nu m-am suparat deloc :what:

 

@stormy alex - Multam fain :bounce: :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit fotografia intr-un vechi album de-al mamei. Pasagerul este bunicul meu, agent de politie in 1939, in timpul stagiului militar! Poza este facuta la Sinaia. Habar n-am ce motocicleta este, poate ma puteti ajuta voi. Multumesc!

 

Toate bune! :bounce:

 

P.S. Sper ca am pus topicul unde trebuie, doar sintem pe subforumul de motociclete clasice :angry:

Sarolea? Am auzit cindva cica ar fi existat si motociclete " Victoria" si erau folosite in cercuri exclusiviste...tot ceva in genul asta. Cind eram elev de scoala primara vedeam adesea un carut cu doua roti echipat cu doua roti foarte vechi care aveau butuci ca cei din poza. Anvelopele erau " Banlok" si " Riesa", fiind vopsite grosolan cu vopsea verde, o nuanta urita. Posibil sa fi provenit de la aceeasi motocicleta, avind una butucul fata si cealalta tot butuc dar cu pinion turnat dintr-o piesa cu butucul (!) ceea ce cred ca azi ar fi o aberatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
Am cautat putin pe net si am gasit cateva poze cu motorul Sarolea...cel din poza pe care ai pus-o tu,din cate am citit eu,s-a fabricat in 1929,dar nu am aflat cati cm are.Dar iti pot spune ca au fost multe modele de Sarolea,intre 125 si 600cm.Mie unul m-i se pare un motor destul de interesant. :(

 

In a treia poza,este primul model de Sarolea,s-a fabricat in anul 1927.

Cine stie mai multe detalii,este rugat sa posteze.

 

Exact una identica cu cea din foto 3 ,si culmea in aceeasi stare am vazut la cineva in curte in sectorul 5, si cred ca mai e si acum si va fi mereu, extrem de greu permite cuiva accesul in curte si culmea nu e batran dar nu vrea sa vanda nimic, pur si simplu le tzine asa.Disperati oameni....Si mai avea o gramada dar mare parte incomplete.Eu atarnam la o Agusta si m-ash mai duce si acum dar mi-e extrem de greu sa comunic cu el,mi-a atras atentia ca daca nu e acasa, si e numai sotzia lui sa nu intru in curte sa-l astept afara si mi-am bagat .... in fiarele lui. :) :moto: :moto: :moto:

Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...