Sari la conținut

Rezervor Stramb


Postări Recomandate

salut!

am si eu o mica problema: mi s-a strambat putzin rezevorul cand mi-a cazut de pe cric moto. as vrea sa il indrept dar nu prea stiu ce metode sunt, am inteles ca ar fi o chestie ca o ventuza care trage tabla indoita in pozitia normala. eu sunt din craiova daca stiti vreun service care poate face asa ceva cat de cat aproape de mine mi-ar fi folositor.

merci si dau o bere! :drums:

 

chiar nu stie nimeni?>?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un pistol cu care se sudeaza de tabla niste bucati de sarma ( de cupru parca) .; De aceste capete se trage apoi cu un ciocan de tras ( nu stiu exact denumirea tehnica)

Cauta un service dotat cu asa ceva si-ti va rezolva problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un pistol cu care se sudeaza de tabla niste bucati de sarma ( de cupru parca) .; De aceste capete se trage apoi cu un ciocan de tras ( nu stiu exact denumirea tehnica)

Cauta un service dotat cu asa ceva si-ti va rezolva problema

merci!

asta fac!?! caut servic si nu gasesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tehnica se cheama sudura in puncte, iara aparatura si personal calificat in domeniu gasesti pe la service-urile reprezentantelor auto.

fa o tura pe la cele din orashul tau poate se indupleca unu sa-ti repare fara factura, altfel te va durea rau la buzunar.

 

exista insa si riscuri, acela ca rezervorul sa fie gaurit in timpul operatiunii (se poate cositorii dar e bine de evitat), asta depinde de gravitatea problemei.

 

doi la mana treaba implica revopsirea rezervorului. trebuie data vopseaua jos si slefuita zona vatamata pentru a se executa tragerea.

 

am auzit si de tehnica prin ventuze, dar am inteles ca se aplica pe suprafete foarte mici.

Exista un pistol cu care se sudeaza de tabla niste bucati de sarma ( de cupru parca) .; De aceste capete se trage apoi cu un ciocan de tras ( nu stiu exact denumirea tehnica)

Cauta un service dotat cu asa ceva si-ti va rezolva problema

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totul adevarat, ce ti-au spus cei de inainte. Eu personal am o alta metoda mai la indemana oricui, dar necesita rabdare. Iti confectionezi un "cican" dintr-o bila mare (20-30mm) sudata pe o coada de fier rotund de 6 mm, si cu rabdare pe la busonul de umplere PAC, PAC .... .Iti modelezi coada ciocanului dupa nevoi. Multa atentie si rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totul adevarat, ce ti-au spus cei de inainte. Eu personal am o alta metoda mai la indemana oricui, dar necesita rabdare. Iti confectionezi un "cican" dintr-o bila mare (20-30mm) sudata pe o coada de fier rotund de 6 mm, si cu rabdare pe la busonul de umplere PAC, PAC .... .Iti modelezi coada ciocanului dupa nevoi. Multa atentie si rabdare.

 

 

din cate am inteles e format din mai multe straturi.

in legatura cu vopseaua...asta e..oricum trebuie alta dupa ce il indrept.

 

merci de sfaturi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles e format din mai multe straturi.

in legatura cu vopseaua...asta e..oricum trebuie alta dupa ce il indrept.

 

merci de sfaturi :P

 

mai stiu io o metoda care nu a fost pomenita aici. da-i un chit daca zici ca-i doar un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune o poza cu rezervorul, si iti zic daca se merita sa il indrepti. scula de tras cuie pe tabla si indreptat am eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune o poza cu rezervorul, si iti zic daca se merita sa il indrepti. scula de tras cuie pe tabla si indreptat am eu.

 

o sa aduc si o poza. nu pot intra prea des pe net (ceva probleme pt toata scara).dar in cel mai scurt timp o sa pun o poza. nu e foarte stramb...

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de el sa il umpli cu chit. se trage tabla aia foarte bine. pacat ca nu mi-a venit mie scula de indreptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as zice ca se poate si cu scula inventata de carbunele..

 

se repara usor, stai linistit..

esti tu sigur? rezervorul nu este pe interior asa cum se vede de afara. are o "scobitura" ptr carcasa filtrului de aer, si ce-o mai fi pe acolo. posibil sa nu ai loc nici sa bagi degetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de el sa il umpli cu chit. se trage tabla aia foarte bine. pacat ca nu mi-a venit mie scula de indreptat.

 

e destul de indoit sa il umplu cu chit.

 

 

linia de la filtru de aer nu e indoita(cam acolo e limita)

sper sa nu fie chiar asa grav .... pare indoit mai mult spre partea de sus unde nu este filtrul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream la faptul ca nu ai cu ce sa bati pe dinauntru, caci este destul de stramt loculo, caci dedesubt vine carcasa filtrului de aer. adica nu este loc garla ca la o comunista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti tu sigur? rezervorul nu este pe interior asa cum se vede de afara. are o "scobitura" ptr carcasa filtrului de aer, si ce-o mai fi pe acolo. posibil sa nu ai loc nici sa bagi degetul.

nici nu stiam...

 

cu scula ta e super usor, dar pe dinauntru se poate remedia mult mai elegant fara sa strici deloc suprafata...

acuma omu face cum vrea, e pacat sa dai cu chit acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu stiam...

 

cu scula ta e super usor, dar pe dinauntru se poate remedia mult mai elegant fara sa strici deloc suprafata...

acuma omu face cum vrea, e pacat sa dai cu chit acolo...

 

o sa incerc intai sa il indrept pe dinauntru

daca nu merge mai incerc

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...