Sari la conținut

Postări Recomandate

eu parca l-am intrebat pe cel de la care am cumparat-o si mi-a zis ca se poate regla fara sa-l scoti...

poate se poate si asa, vezi in manual exact.

Nu se poate

ieri m-am invartit o ora pe langa el dupa ce am dat jos carenele laterale de sub sa

Am incercat sa bag mana (fara chei) si nu am reusit

Mai incerc azi, si dau jos si bateria si carcasa filtrului de aer

DAR NU DAU CU CIOCANUL!!! :moto:

 

P.S.: Nu am manual

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu parca l-am intrebat pe cel de la care am cumparat-o si mi-a zis ca se poate regla fara sa-l scoti...

poate se poate si asa, vezi in manual exact.

A, stai putin, eu nu telescopul vreau sa-l scot ci accesoriile de pe langa el, ca sa ajung la el sa-l pot regla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti!:wink:

 

Daca totul merge bine, vineri sunt mandru posesor de Transalp... Nu va inghesuiti sa ma chemati la ture, ca inca n-am permis (am B-ul de 10 ani), acum "muncesc" la el:))

Imi cumpar una din '93... Tipul care o vinde mi-a zis ca motorul e in stare foarte buna, mi-a zis de ceva indice de compresie (sau combustie, habar nu am, nu am avut de-a face cu termeni de astia pana acum), care indice ar fi pe la 13,5... Poate ma lamureste si pe mine vreunul dintre voi mai cunoscator ce inseamna asta:))

Vineri ma duc dupa motor cu un prieten care are un VFR, el se mai pricepe, am citit posturile despre cumparerea de motoare, nu e de mers singur daca nu te pricepi....

Una peste alta, sper sa ne vedem mai incolo, prin august (cel tarziu septembrie) la niste ture...

 

:moto: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare frati transalp-isti !!! :moto:

Problema mare :lol: de unde pot pentru ca sa-mi cumpar :rock: un CDI de TA'91 si dupa aia sa nu merg 1 km si sa se strice :wink: dar ... nici sa raman sarac .

 

 

 

vezi ca acete CDI se pot si repara nu este o mare problema, gasesti pe net si modul in care se desface si se poate verifica de un electronist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

vezi ca acete CDI se pot si repara nu este o mare problema, gasesti pe net si modul in care se desface si se poate verifica de un electronist

vezi ca am pus eu un link mai sus cu "known problems" acolo e descris in amanunt cum se repara CDI-ul, citeste acolo. E vorba doar sa-l tai cu grija si sa-l desfaci apoi refaci lipiturile. Daca este altceva, orice electronist poate sa-l repare si mai merge mult si bine... nu se merita sa cumperi altul/altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frast!

De la serviciu nu ma lasa sa descarc

Incerc de acasa deseara

sau daca vrei ti-l dau eu ca il am pe comp si am si cartea tehnica originala de la motorul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frast!

De la serviciu nu ma lasa sa descarc

Incerc de acasa deseara

linkul ala merge foarte prost, am incercat si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linkul ala merge foarte prost, am incercat si eu.

l-am lasat sa se descarce toata noaptea :wink: :lol:

Acuma am manual de la Hynes :rock:

 

sau daca vrei ti-l dau eu ca il am pe comp si am si cartea tehnica originala de la motorul meu...

Orice documentatie e binevenita

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am cumparat Transalp-ul... Cam rulat el de felul lui, are 90.000 km, da' motorul nu are nici pe dracu, merge brici...:wink:

M-am cam speriat putin da marimea lui, dar ma obisnuiesc repede:)

Am incercat sa iau si eu manualul, dar nu merge linkul ala... Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un manual?

Ce fel de casti sunt protrivite pentru Transalp (ma rog, pt. enduro cred ca era mai corect). Dar echipament? Piele sau goretex? Nu cunosc pe nimeni endurist deocamdata, asa ca orice sfaturi sunt binevenite.

 

Atasez si o poza cu amanta, ca de insurat m-am insurat de o luna, cu acte in regula... :rock:

:moto:

 

post-18915-1183145910_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand casca nolan 102 tip flipup. e de touring si f comoda in orash, daca vrei iti zic si de unde sa o iei la un pret bun, www.motopoint.ro

 

tot la ei gasesti si cizme potrivite , iar ca echipament as merge mai degraba pe un goretex.

 

eu asa am si e f comod.

sa-l stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traznil-ar de avatar

 

:D :lol: asta-i ardelean de-al meu, hotarat omu' ! :lol: :drink:

 

Esti simpatic prietene, sa ai parte si de motor si de proaspata sotie; Felicitari pentru amandoua !

 

Daca zici ca motoreta are deja 90.000 km, nu pot decat sa ma bucur ca tot ce s-a spus despre fiabilitatea motorului asta e adevarat. Stii care-i treaba, daca nu a crapat pana acum nu mai crapa veci :drink: :wink:

 

In legatura cu echipamentul eu am din Cordura,e comod, plin de protectii, si-mi place ca am o gramada de buzunare la geaca +2 la pantaloni, in care cred ca poti indesa cele trebuincioase unei iesiri la munte :lol: -glumesc, da sunt incapatoare rau.

In legatura cu casca ti-am dat un PM!

 

Bafta si asfalt uscat :moto: :rock:!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu calculez mereu la fiecare plin.

am obtinut 4,83% consum in conditii de mers numai in oras, cu forje si tot tacamul! :moto:

am experimentat problema cu CDI-ul din partea stanga, (adica m-am trezit pe drum ca se opreste un cilindru si turometrul danseaza - initial am scos mufa/bagat mufa si-i trecea, dar dupa un timp problema reaparea) l-am desfacut, refacut lipituri la lamelele de contact, si de 500km nici o problema... merge ca uns!!!

-lipiturile erau crapate si se vedea cum una din lamele juca foarte usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merita, mai ales daca ai nevoie sa scoti vreo roata...

eu am unul facut artizanal, adica e un suport care se baga dedesubt, destul de mare si stabil, facut din teava care se prinde exact pe urechile pt cricul central: suportul are brate telescopice (2 tevi una-ntr-alata) si cu el se foloseste un cric auto hidraulic si se poate ridica motocicleta cat doresti... cam 15 cm... suficient sa faci ce vrei. o sa pun poze cu el cand mai ridic capra..

e bun si pentru reglat lantul de exemplu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pieces-honda.com/pieces2.php?nu...&grande=non

 

Multumesc. am comandat cam ce-am crezut ca-mi va trebui. Partea nashpa e ca am comandat de 28.33 euro si platesc 23.42 shiping si 10.14 TVA. :bounce:

 

In alta ordine de idei. Astazi m-a oprit un politist pe motor, in Piata Victoriei, sa-mi vada TA-ul ca vrea si el sa-si cumpere ceva, nu era hotarat ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.pieces-honda.com/pieces2.php?nu...&grande=non

 

 

Multumesc. am comandat cam ce-am crezut ca-mi va trebui. Partea nashpa e ca am comandat de 28.33 euro si platesc 23.42 shiping si 10.14 TVA. :bounce:

 

In alta ordine de idei. Astazi m-a oprit un politist pe motor, in Piata Victoriei, sa-mi vada TA-ul ca vrea si el sa-si cumpere ceva, nu era hotarat ce.

asta e viata, dai un ban da face... daca nu se gaseau deloc ce mai faceau....

faina faza cu nenea politistul!

politistii din Cehia de la Politia Oraseneasca (Mestka Policie) au Honda Transalp si Honda Varadero la munca.... mereu ma salut cu ei... bafta.. bafta... :baldy: ridica mana stanga smecheri cu 2 degete in sus sau duc mana la cozoroc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am cumparat Transalp-ul...

Incet, dar sigur, ne inmultim :bounce:

Mai un pic si ocupam tot forumul..

Totusi, daca avem Transalp, nu ar trebui sa treversam Alpii? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incet, dar sigur, ne inmultim :bounce:

Mai un pic si ocupam tot forumul..

Totusi, daca avem Transalp, nu ar trebui sa treversam Alpii? :lol:

Pai eu o sa fac asta chiar maine! Excursie Brno - Wien - Bruck a.d. Mur - Judenburg - Klagenfurt - Ljubljana - (cuvant urat). (pu_la).

:baldy: :lol: :lol:

abia astept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mamaaaaa ce bulan ai si tu...! :bounce: Du-le cadou echipament moto si dupa aia il ceri imprumut! :lol:

Hei!

Tu ce cauti aici?

Nu trebuia sa fii intr-o "Excursie Brno - Wien - Bruck a.d. Mur - Judenburg - Klagenfurt - Ljubljana - (cuvant urat). (pu_la)."?

Sau ai si tu ceva noroc ca mine? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...