Sari la conținut

Poveste


MOTOBRAND
 Share

Postări Recomandate

Sa va povestesc ce mi s-a intamplat pe 07.09.2004!!!

Mergeam, bine merci, regulamentar, cu 60 la ora in localitate (Aveam limitare pe acel loc 70km/ora) cand observ ca pe contrasens era o Dacie ce pune semnal dreapta.

Eu imi vad mai departe de drum!!!

Cand insa mai erau 10 m, ma trezesc ca imi taie fata, trecand si peste linia continua .

Nu pot sa va explic ce s-a intamplat in detaliu.

Faza e ca am pus o frana de m-am dus lateral dreapta spre el si m-am oprit la vreo 5 cm de solenza magarului.

Asta a tras pe dreapta, si eu m-am dus la el cu gandul sa-l casapesc!!!

Si vreau sa zic ca nu sufar de vreo "claustrofobie" cand sunt astfel de situatii! Pana sa ajung acolo, ma intrebam daca sa-l burdusesc bine cum merita!!!

Argumentul pt lasarea lui in pace era ca nu aveam de gand sa aud ca motociclistii sunt asa sau pe dincolo!!!

Cand a deschis ala usa a inceput:

"IMI pare rau, nu te-am vazut!!!"

Precizez ca era 14:00 cu vizibilitate maxima!!!

Tot osciland daca sa-l burdusesc sau nu, ma trezesc zicand:"DACA NU VEZI, STAI ACASA!!!"

Si apoi am plecat lasandu-l pa ala cu gura cascata si tremurand ca piftia!!!

Am procedat bine, sau trebuia invatat minte????

 

Pana una alta:

DRUM USCAT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crede-ma ca imaginea motociclistilor e ultimul lucru la care ma gandesc cand un dobitoc se joaca de-a Dumnezeu cu viata mea :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca ma incearca o senzatie de vinovatie, ca nu am acordat "atentia" cuvenita Dacistului!!!

Zahei... eu umblu cu manusi numai la antrenamente!!!

Carboanele nu se pateaza cu fatalai din astia...............

Nu de alta dar, nu stii daca se mai ia....

Mai, mai, mai......

Cu cat trece timpul imi pare rau ca nu l-am......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc ce mi s-a intamplat pe 07.09.2004!!!

Mergeam, bine merci, regulamentar, cu 60 la ora in localitate (Aveam limitare pe acel loc 70km/ora) cand observ ca pe contrasens era o Dacie ce pune semnal dreapta.

Eu imi vad mai departe de drum!!!

pana aici am citit postul dvs draga domnule ... si nu pot sa va zic decat ca ... ati actionat prost (din pct meu de vedere). in asemenea situatiuni >>> frana!, aproape opresc si vreau sa vad ce ganduri are respectivul ... etc, imi continui drumul, voie buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

:banana:

 

pe mine oricum fizicul nu ma ajuta, si nu m-am batut din clasa a V-a :blbl: , si cred ca oricum boul se sperie si baga la cap; nu mai mult - nici mai putin decat daca ar lua o casca in bot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi chiar credeti ca astia cu masinile vor sa va omoare intentionat :banana: Nu frate, chiar nu l-a vazut. Se intimpla prea des ca sa mai cred in teoria conspiratiei conservatilor. Daca esti motociclist, esti invatat sa te uiti si dupa motociclete, dar cumva astia cu masini nu vad o motocicleta. E simplu, e fiziologic, ce atitia pumni si prostii ca nu rezolva nimic, asta daca mai poti sa-i mai dai. Asa ca ochii mari si condus preventiv. E evident ca daca unul in fata ta manifesta dorinta sa faca stinga, e o sansa mare sa nu te vada si trebuie sa fii pregatit.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca ochii mari si condus preventiv. E evident ca daca unul in fata ta manifesta dorinta sa faca stinga, e o sansa mare sa nu te vada si trebuie sa fii pregatit.

Vrajitorule din Oz:

Nu era de loc evident ca vrea sa faca la stanga!!!

Pentru ca:

1. Era linie continua;

2. Se afla pe banda 1 stationand pe contrasens si panand semnalul astfel m-am gandit ca se asigura si pleaca de pe loc cu directia ipusa inainte;

3. Nu avea unde sa o ia la stanga pt ca eraq draumul drept.

4. A facut o intoarcere dintr-o miscare!!!

5. A facut aceasta manevra, calcand acceleratia la maxim!!!!

6. Asta se intampla la o distanta foarte mica de mine!!!

Nu stiu daca Domnia Ta nu o mierlea in situatia data!!!

Mai citeste o data ce am povestit!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca Domnia Ta nu o mierlea in situatia data!!!

Sunt sigur ca oricine ar fi mierlit-o in situatia data , oricine in afara de unul cu talent cu caru' , inteligenta necesara sa anticipeze situatiile neobisnuite de trafic si capacitatea neobisnuita de a face o serie de manevre evazive studiate cu multa daruire si atentie! :blbl:

Mah ce parere buna ai despre tine!!! :banana:

 

Dumb ass!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah ce parere buna ai despre tine!!! :banana:

 

Nu ma bateam cu caramida in piept :D :D :ok:

:baldy: :laugh: :kick:

Dat fiind faptul ca sunt pe :blbl: de vreo 600 de km, m-am descurcat mai mult decat onorabil!!!!

:blbl:

Iar intrebarea mea se referea la fapul canu stiu daca am facut bine nealtiondu-l!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu altoitul nu rezolvi mare lucru.

eu cred ca ar trebui sa li se "atraga atentia".

de exemplu eu dupa o chestie de genul asta ma duc langa portiera lui si-l intreb : "nu vezi?"

dupa tipul de raspuns pe care-l primesti iti dai seama daca merita sau nu o casca in gura.

o sa fii uimit, de obicei o sa-ti spuna ca nu te-au vazut, isi cer scuze etc.

femeile la volan insa imediat sar la "tacatacatacatacataca".

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu altoitul nu rezolvi mare lucru.

eu cred ca ar trebui sa li se "atraga atentia".

de exemplu eu dupa o chestie de genul asta ma duc langa portiera lui si-l intreb : "nu vezi?"

dupa tipul de raspuns pe care-l primesti iti dai seama daca merita sau nu o casca in gura.

o sa fii uimit, de obicei o sa-ti spuna ca nu te-au vazut, isi cer scuze etc.

Si daca raspunde ca in cazul meu: "Nu te-am vazut!" ce faci????

Io i-am zis: "Nu vezi, stai dracu' acasa!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca Domnia Ta nu o mierlea in situatia data!!! 

 

Discutia nu era daca o mierleam eu sau nu, se prea poate. Ideea e pe cine dai vina. Eu cred ca nu te incalzeste ca ala pateste nu stiu ce dupa ce te omoara. Asa ca daca nu poti sa actionezi la capatul ala al firului, actioneaza la capatul asta, adica la cum mergi tu. Baga-ti in cap ca orice accident e din vina ta, ceva n-ai facut cum trebuie. Doar misiunea ta e sa te tii in viata.

A, sa-i spui vreo doua dupa, asta e ok. Numai ca din pacate faptul e consumat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma enervea za la culme lega asta nescrisa a shoselei: TIR-urile sunt ferite de 4WD care sunt ferite ce mashinile mici care sunt ferite de motoare, care sunt ferite de biciclishti care sunt feritzi de piatoni care sunt feritzi de caini care sunt feritzi de matze.... Bine intzeles ca ei nu intentzioneaza sa te loveasca...dar se gandesc: "eshti mai mic evita-ma!" Shi atunci dece sa nu il loveshti frumos, ca sa ii aratzi ca respectzi legea propusa de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu te incalzeste ca ala pateste nu stiu ce dupa ce te omoara. Asa ca daca nu poti sa actionezi la capatul ala al firului, actioneaza la capatul asta, adica la cum mergi tu. Baga-ti in cap ca orice accident e din vina ta, ceva n-ai facut cum trebuie. Doar misiunea ta e sa te tii in viata.

A, sa-i spui vreo doua dupa, asta e ok. Numai ca din pacate faptul e consumat.

Undeva pe acolo... ai si tu ceva, ceva dreptate!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TIR-urile sunt ferite de 4WD care sunt ferite ce mashinile mici care sunt ferite de motoare, care sunt ferite de biciclishti care sunt feritzi de piatoni care sunt feritzi de caini care sunt feritzi de matze....

Modul in care gandeste un sofer fara permis de categ A mi-a fost exemplificat de niste prieteni la un drum pe Dealul Negru... Intra cu o duba pe contrasens, o redreseaza si singurul comentariu a fost "Bine ca n-a venit un TIR".. Si s-au suparat pe mine cand le-am sugerat ca "bine ca n-a venit un motociclist"... raspunsul unuia a fost "pai el nu ma vedea ca vin?". Intr-adevar... nu sunt obisnuiti sa se uite dupa ceva "mai mic" decat masina lor. Problema mea e ca :banana: de atunci, eu am fobie sa merg cu masina acelui prieten... Este anormal, ii cunoasc de o viata, am mers mii de km in dreapta lui, dar de o luna am fobie de el... e normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema mea e ca  :banana: de atunci, eu am fobie sa merg cu masina acelui prieten... Este anormal, ii cunoasc de o viata, am mers mii de km in dreapta lui, dar de o luna am fobie de el... e normal?

Nu e normal!!!

Si cand zici "eu am fobie sa merg cu masina acelui prieten... " te referi cu el la volan?

Sau cu acel tip de masina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal!!!

Si cand zici "eu am fobie sa merg cu masina acelui prieten... " te referi cu el la volan?

Sau cu acel tip de masina?

Ma refer cu el la volan... Sunt si psihiatrii pe forum? Poate ar trebui sa merg la consultatie?!? Pur si simplu ma enervez ca prietenul meu face parte din acea mare categorie injurata de motociclisti. Ma intreb, daca si-ar lua motor, ar merge mai atent, mai costient de riscurile pe care le implica '2 roti' ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si psihiatrii pe forum? Poate ar trebui sa merg la consultatie?!? Pur si simplu ma enervez ca prietenul meu face parte din acea mare categorie injurata de motociclisti. Ma intreb, daca si-ar lua motor, ar merge mai atent, mai costient de riscurile pe care le implica '2 roti' ?

Ai fi surprins sa afli ca motociclist care iti poate da un sfat sau sugestie, poate sa fie si "amaratu' care iti matura strada" cat si DOMNUL DOCTOR careti-a salvat viata!!!

Cand ceri o mana de ajutor, nu intrebi de unde vine, caci primesti ajutorul pe care l-ai solicitat!!!

In ceea ce-l priveste pe prietenul tau, l-as face sa constientizeze si sa respecte toti participantii la trafic, in special pe cei motociclisti, luandu-l la o plimbare, cu motocicleta, dar o plimbare mai la rasul mustetii, asta daca ai motor si ceva experienta!!!

Scopul acestei plimbari ar fi cel de al face sa constientizeze atat placerea de a conduce un astfel de mijloc de transport, cat si siguranta precara in care motociclistul se deplaseaza in trafic din cauza nerespectarii lui de catre ceilalti Automobilisti!!!

PAREREA MEA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...