Sari la conținut

Raliu hard enduro in Romania


Postări Recomandate

Din cite imi zicea unul dintre organizatori acum citeva luni, aveau de gind sa dea niste "wild carduri"; probabil numa mai mult de 1-2 pentru romani pentru ca nimeni din tara nu se apropie macar de nivelul celorlalti participanti :-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am vorbit cu organizatorul la nr. de mobil de austria (noroc ca mi-a dat apoi si unul de zapp, ca dpar era la sibiu), si cred ca ma bag si eu cu forbic-ul (atv) pe care unii l-au vazut la petrecerea de la etrusco.

nu stiu daca doar am curaj, sau sunt doar inconstient. Ramane de vazut. Momentan trebe sa incropesc echipament, ca n-am nici macar casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
stie cineva care-i programul sambata? Mai e vreo speciala, o sosire, festivitate de premiere ... ceva?

Salutare,

 

Poate stiti in zona sibiu-Petrosani se desfaroara o competitie de hard enduro organizata in Romania de Martin Freinademetz fost campion mondial de snwboard.

Premii totale: EUR 25000

Sportivi de talie mondiala: Cyril Despres, Alfie Cox, Tianen, Christian Pfeiffer....etc

 

Concurs foarte foarte greu, este o replica a lui ROOF OF AFRICA. Am fost duminica la prolog, Pfeiffer a facut demo cascadorie cu Ducatti si Gas Gas, cei care au fost la SuperMoto la Bucuresti il cunosc. Dupa ce vezi ce face acest om cu motocicleta iti vine sa-ti dai foc la motocicleta si sa mergi cu bicicleta.

 

Traseul este extrem, nu se merge pe poteci sau drumuri forestiere, ci direct prin padure, se navigheaza NUMAI cu GPS.

Sunt si 4 romani(bravo lor).

 

Era cat pe ce sa nu tina aceasta etapa in Romania, fondurile+premii de la Red Bull/Austria, deoarece "meseriasii" din Comisa de Enduro de la FRM au zis ca " ce vin aia din West in Romania sa ne distruga padurea?".

Din experienta la cursele de enduro la care veneau strainii in RO erau foarte grijulii cu gunoiul, uleiul uzat, etc... pe cand noi romanasi aruncam sticlele PET prin padure....

 

 

pt detalii: http://www.redbullromaniacs.com/en/index.php

 

http://www.mxlarge.com/article.php?article...=1098863482.php

 

pa

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Scurt, ca sa nu va pierd vremea:

- competitia e destinata special pentru moto si asta inseamna 2 roti. E ca si cind ai vrea sa te inscrii la campionatul national de enduro cu ATV-ul. Macar din motivul asta si trebuia sa te potolesti cu gindurile de participare. Motivul pentru care nu ti-or fi raspuns mai prompt organizatorii o fi fost ca se asteptau sa iti dai seama singur de ce ceri!

 

- Sint convins ca Romania ascunde valori nebanuite dar ar trebui sa vada cum merge un campion modial de enduro sau de rally-raid inainte sa abereze ca ce fac aia e joaca de copil pentru el

 

Si in incheiere, pentru Ionut73: Vineri e ultima zi cu o cursa care incepe in oras (hotel Bulevard) (iarasi amenajari motocros pe strazi) si se termina cu cariera de la Gusterita. Cred ca incepe pe la ora 14. Daca mai vine cineva pe acolo sa dea un semn de viata aici ca o sa fiu si eu pe acolo.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare ala pe pietrele alea impingand. Ce dracu a coutat acolo, mai ales ca se vede in dreapta lui o trecatoare. Sa mananca si gura lu' sponsoru ceva !! Si ceva ziaristi, nu ? ti sa reamintesc ca daca nu poti/nu vrei orice obstacol se poate ocoli. Dar opinia publica ce sa mai comenteze stand linistita la tv/internet, ca ala s-a dus acolo de placere? Ce-am inebunit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raliul s-a incheiat. a castigat Despres

http://www.redbullromaniacs.com/ro/index.php

Felicitari echipelor romanesti. Usor, usor o sa ajungem si in fatza

 

Vedetele au avut numai cuvinete de lauda. Impresii pe site-ul KTM

http://www.ktm.at/frameset.asp?language=2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

the winner Cyril DESPRES (FRA, KTM), while standing on the podium, thanked the audience for the repeatedly shown hospitality and exuberance:â The scenery was extraordinary, I think it was the best enduro track I ever drove

Foarte, foarte misto!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte fain ca toate comentariile participantilor par sincere, si nu declaratii conventionale de sfarsit de raliu.

Ma bucura sa vad peste tot "the first edition of...". E bine ca e prima editie, si ca toata lumea asteapta continuarea.

 

Suparator faptul ca media nationala a neglijat complet acest raliu cu participare importanta. Oare televiziunile nu-si dau seama ca sunt (totusi) oameni interesati si de altceva decat "cazul Mutu"?

Sau poate mi-a scapat mie. Sper.

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte fain ca toate comentariile participantilor par sincere, si nu declaratii conventionale de sfarsit de raliu.

Ma bucura sa vad peste tot "the first edition of...". E bine ca e prima editie, si ca toata lumea asteapta continuarea.

 

Suparator faptul ca media nationala a neglijat complet acest raliu cu participare importanta. Oare televiziunile nu-si dau seama ca sunt (totusi) oameni interesati si de altceva decat "cazul Mutu"?

Sau poate mi-a scapat mie. Sper.

 

Dragos

Pai sa-ti povesteasca Nitescu de de nu au colaborat. Este destul de interesant, si romanesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Astazi am vazut un CD intreg cu filmari de la RedBullRomaniacs. Recitalul lui Pfeiffer, partea de enduro artificial (in oras), apoi enduro adevarat, pe munti, cu filmari din elicopter, premierea, tot, tot. Este senzational!!! Aveam ceva banuieli ca va fi ceva mare, dar ceea ce am vazut pe CD, intrece cu mult asteptarile mele.

 

Ceea ce au facut oamenii astia acolo este fenomenal!! Si toti strainii, adevarati "monstri sacri" ai enduro-ului mondial, nu mai pridideau cu laudele la adresa traseului si a Romaniei.

 

Un mare BRAVO lui Marti si celorlalti organizatori.

 

Si o mare RUSINE !! mediei romanesti care a ignorat aproape in totalitate acest eveniment. A fost un eveniment situat PE BUNE in topul mondial al sportului moto, si in acest fel probabil unul dintre cele mai importante evenimente sportive gazduite de Romania in ultimii ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad lucrurile putin altfel. Televiziunea de azi tine locul circului antic, ea trebuie sa ofere spectacol Nu prea conteaza ca suntem putini enduristi sau putini motociclisti in tara. Nici parasutisti nu sunt multi, nici piloti de avioane nu sunt, si totusi media urmareste cu contiinciozitate mitingurile aviatice. De ce? Pentru ca ofera spectacol.

 

Cata vreme ceea ce "dai pe sticla" este spectaculos, totul e OK, pentru ca atrage audienta. In rest nici nu mai conteaza ca e vorba de enduro, X-games, half-pipe, bunjee, sky-diving, scuba, skate-board sa ce ne mai trece prin minte.

 

Iar ceea ce am vazut eu acolo a fost deosebit de spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o mare RUSINE !! mediei romanesti care a ignorat aproape in totalitate acest eveniment

 

sa nu dam cu pietre repede. Conteaza foarte mult si abilitatile de PR si comunicare ale organizatorilor. Eu stiu sigur cateva redactii de sport care ar fi fost interesate sa scrie/ sa dea imagini. NU li s-a parut ceva mega spectaculos. Fiind un lucru nou pentru RO, e important sa-i ajuti pe oamenii din media sa inteleaga asta.

Ar fi trebuit sa faca o conferinta de presa mare la Bucuresti. Media centrala e aici. Lucrand in comunicare, data viitoare ma ofer sa-i ajut voluntar sa obtina o expunere mai buna.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata cel care mi l-a dat m-a rugat sa pastrez confidentialitatea. Majoritatea filmarilor sunt facute de un amator, dar sunt si niste imagini (presupun) oficiale, filmate din elicopter. Elicopterul a fost platit de RedBull deci implicit au drepturi de copyright asupra acelor filmari. Acum nu pot sa dau CD-ul mai departe, ca il fac de kko pe amicul meu.

 

El m-a rugat sa mai astept putin, sa vedem ce se intampla cu copyright-ul, cu RedBull, etc. Probabil intr-un termen destul de scurt se vor lamuri lucrurile, si atunci voi pune filmele la mine pe site, de unde le veti putea download-a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...