Sari la conținut

Forumul Asta Mia Schimbat Decizia !


Freddy99
 Share

Postări Recomandate

inainte sa intru pe forum ..si pana acum cateva zile aveam in cap doar SuperSport

desi am ceva Experienta pe motor :

2 scutere,Jawa,Hoinar,Aprilia Rx125, Ktm MX

si acum o luna am inceput cautarile dupa motor m`am uitat doar la modelele SuperSport (gsx r600, r6, cbr600 RR) citind aici pe forum pareri si accidente am ajuns la concluzia ca mai bine iau o Honda Hornet600 Si ma dau cu ea 2 sezoane dupa care daca mai vreau o sa trec la supersport,desi din cate stiu eu hornetul e mult mai manevrabil in orash +fiabilitatea de la honda, si nu e asa brutal ca un supersport si pozitia e mult mai buna,

 

Multumesc celor care mi`au deschis ochi :P

 

am uitat sa spun , Am echipament full, Armura,Casca Uvex Boss530m Manusi Probiker cu protecti carbon, Geaca Textil protecti Soft, Protectii Genunchi+tibie si Cizme Dainese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam de putini cai ti-ai deschis ochii. Daca nu ma insel Hornetu are motor de CBR.

 

Yeps...are motor de CBR F. www.hondahornet.co.uk

 

Si cu motoru asta te faci muces cand e vorba de vreun dobitoc, deci nu conteaza motorul cat foarte mult pilotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De CBR din 1997. Motorul asta e 'calm' in ture joase si relativ violent cand il turezi, asa ca grija mare, ca te indeamna la prostii...

Oricum, e o alegere mai buna decat supersport, mai ales pentru oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai oricum motorul de CBR e mai calm decat cel de gsx r600 sau de r6 sau de cb RR.. si nu vorbesc numai de viteza si de brutalitate ci la manevrabilitate..la gropi iar cu supersportu ies cam greu

si oricum vreau sa`mi pun ghidon metzeler de streetfighter si far de cbr pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai oricum motorul de CBR e mai calm decat cel de gsx r600 sau de r6 sau de cb RR.. si nu vorbesc numai de viteza si de brutalitate ci la manevrabilitate..la gropi iar cu supersportu ies cam greu

si oricum vreau sa`mi pun ghidon metzeler de streetfighter si far de cbr pe el

E o diferenta prea mica ,insesizabila as putea spune intre un cbr 600 din x an si un gsxr 600 tot din acelasi x an. Dar toti s-au obisnuit sa copie zicala aceasta "ca e mai calm" :P . E o diferenta de 0,1sec sau chiar deloc(cel putin pt 2007 pana la 200km/h) accelereaza si cbr-ul si gsxr-ul LA FEL!...asa ca mai terminati cu fraza asta sablon ,ca nu e deloc asa

 

Ps:poti sa te faci franjuri LEJER pe Hornet...cea mai mare prostie e sa o subestimezi ,ca mi-a zis x sau y ca Hornet-ul e perfect pt incepatori ...nu e chiar asa si ai mare grija cu ea :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te poti face franjuri pe orice. Cred k nu trebe exagerat de fiecare data cu acest "facut muci".

Cum spunea si Survo, capul pilotului face diferentza.

Suntem destui care am inceput pe sporturi si iacata suntem in viatza. Daca estem creier atunci estem totul bine.

 

Iar voi in loc sa ii laudati alegerea, o dati in sus si in jos ca te faci terci muci varza.

E de aplaudat ca a decis la hornet in loc de SS.

Deci bravo kidule.

Sa mai citeasca si alti "Ninja's wanna bees"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am scris si mai sus ! nu sunt incepator pe motor! sunt incepator pe supersport ! ma dau de 8 ani ..maxim 4-5 luni au fost in care nu am avu tnici motor sau scuter, dar dupa capul unora de pe forum numai cu rs125 ar trebui sa ma dau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am intrebat pe nimeni ce sa-mi iau si momentan nu m-a dat nimeni afara din "comunitatea" motociclistiilor cuminti,sfinti,anti-viteza si pro saditului de pomi si nici nu mi-a dat nimeni cu RIP .Toate sfaturile primite + ce mai citesti sunt menite sa-ti umple creieru cu informatii care sa te influenteze intr-o decizie pe care o s-o iei , nu neaparat ordine.

 

Bafta oricum , motorul este oricum puternic dar mai manevrabil ... nu stiu daca iti iarta cu mult mai mult greselile decat un SSP dar totul depinde de tine...+ ca nu ai ce carene sa spargi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu crashpadurile nu prea sunt de acord ,ma refer pt drumurile noastre...prinzi crashpadul intr-o gropita si gata iti tensionaeaza putin cadrul sau si mai rau ,il deformeaza :P .Asa ca e cam cu dus si intors cu crashpadurile si atata vreme cat am casco ,ala e cel mai bun "crashpad" :rose: :(

 

Btw-vii la Ploiesti?

 

exista capace din carbon + crashpaduri , ideal ar fi sa nu le folosesti :P

Ps:cred ca doreai sa spui "sa le folosesc" ,nu "sa nu le folosesti" :finger:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu crashpadurile nu prea sunt de acord ,ma refer pt drumurile noastre...prinzi crashpadul intr-o gropita si gata iti tensionaeaza putin cadrul sau si mai rau ,il deformeaza :P .Asa ca e cam cu dus si intors cu crashpadurile si atata vreme cat am casco ,ala e cel mai bun "crashpad" :rose: :P

 

Btw-vii la Ploiesti?

 

Ps:cred ca doreai sa spui "sa le folosesc" ,nu "sa nu le folosesti" :finger:

Eh acuma ghinioane poti sa ai ,eventual sa cazi pe un drum gol si sa te lovesti cu capul de unicul bolovan de pe o raza de 20 de km ...

 

Vin , in ce zi ne gasim p`acolo ?Am inteles ca tine tot weekendul..sau am inteles eu gresit? :(

 

 

Vroiam sa zic de fapt ca e bine sa le ai montate "just in case" dar e mai bine sa nu le folosesti niciodata , sa nu aflii cat de bune sunt...adica sa nu cazi :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh acuma ghinioane poti sa ai ,eventual sa cazi pe un drum gol si sa te lovesti cu capul de unicul bolovan de pe o raza de 20 de km ...

 

Vin , in ce zi ne gasim p`acolo ?Am inteles ca tine tot weekendul..sau am inteles eu gresit? :)

Vroiam sa zic de fapt ca e bine sa le ai montate "just in case" dar e mai bine sa nu le folosesti niciodata , sa nu aflii cat de bune sunt...adica sa nu cazi :peace:

Gropi gasesti la tot pasul in Romania ,nu e un caz izolat ,deci toate sansele sa se intample necazul

Eu s-ar putea sa ajung si vineri si sambata ,nu stiu exact.Da ,tine tot weekendul ...ne gasim noi pe acolo :) :)

 

@g_unit_is_50-sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el si i-o usor ,nu o subestima :scratch: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gropi gasesti la tot pasul in Romania ,nu e un caz izolat ,deci toate sansele sa se intample necazul

Eu s-ar putea sa ajung si vineri si sambata ,nu stiu exact.Da ,tine tot weekendul ...ne gasim noi pe acolo :) :)

 

@g_unit_is_50-sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el si i-o usor ,nu o subestima :scratch: :peace:

OK,eu sambata vin sigur, mai mult ca sa ma vad cu lumea (ma asteapta cobraart cu niste colege de liceu :) ) ca , cu rockereala nu prea am treaba. Bafta si ne vedem p-acolo.

 

 

g-Unit_is_50 bun venit in familia Honda :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms :scratch: dar nush ce sa fac pana marti cand vine...deja de cand am trimis avansu si mia spus ca vine .. 5 ore au trecut ca 10 zile..

daca ma puteti ajuta ..as vrea sa stiu unde gasesc bugspoiler pt hornet ca imi place tare mult cum arata cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sapt viitoare Ajunge Micul Hornet ! galben din 2002 , 21.000 Km Pret 3.400 adus Acasa! nici nu ma urc pe el pana nu am CASCO si vreau sa iau un bugspoiler

 

Prietene, sa ai noroc de "albinutza" .

 

Sa calatoresti sanatos si fara incidente, si ... ai grija ca "inteapa".

Las-o moale sa va putetzi bucura de viata !

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult ..o las moale .oricum am ceva experienta am mai spus..dar vreau sa prind si aniversarea mea de anul viitor..si sa ma casatoresc copii etc..am planuri mari nu ma pot duce asa repede..p.s am si echipament full ..luat de 3 luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai avea de ales intre hornet 2002 si cbr f 1997 ai alege tot hornetul?

Sau ai ceva in mod special cu cupersporturile?

Crezi ca sunt mai putin periculoase ca nakedurile?

Ma indoiesc.

Poate e doar ceva psihologic....cand esti pa naked nu iti vine sa ii dai atat in gura ca pe o sportiva.

Never the less...amandoua sunt criminale.

Asa ca ai grija.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai avea de ales intre hornet 2002 si cbr f 1997 ai alege tot hornetul?

Sau ai ceva in mod special cu cupersporturile?

Crezi ca sunt mai putin periculoase ca nakedurile?

Ma indoiesc.

Poate e doar ceva psihologic....cand esti pa naked nu iti vine sa ii dai atat in gura ca pe o sportiva.

Never the less...amandoua sunt criminale.

Asa ca ai grija.

Bafta

Nu e ceva psihologic, pe un naked apare problema vantului (datorita lipsei carenelor, a unui parbriz corepspunzator dar si a pozitiei de mers) care te impiedica sa mergi cu o viteza foarte mare (cel putin pentru perioade mai lungi) pe cand la un ss te poti ascunde sub parbriz si altfel inaintezi. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am inceput pe un ss cbr f2 ( de vreo 3 saptamani ) si intradevar daca mergi la turatii joase nu e cine stie mai nasol cu manevrabilitatea k imi trebe 2 benzi sa o intorc :lol:) in rest taote bune

Oricum ma batea si pe mine gandul pentru una naked nu pentru viteza sau altceva da pur si simplu cred k e mai manevrabila ....... Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a venit hornetu.e ff frumos merge perfect..dar am o problema cu actele.. in talon e gresita o cifra din serie...in loc de 2 e trecut 5 ,dar pe certificatu de inmatriculare e bine merg maine la R.A.R sa vedem dak pot rezolva.. daca ati mai patit asa spunetimi va rog cum ati procedat sau ce ash putea sa fac !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...