Sari la conținut

Ce Parere Aveti Despre Aceste Motociclete?


kristy
 Share

Postări Recomandate

:P Salutare d la un inceparet din Sibiu.Am si eu o "dilema" sa i spun asa.Imi este greu sa ma decid ce motocicleta sa imi achizitionez.Oscilez intre cele trei modele (YZF600Thundercat,ZX6R,CBR600 toate din 1997-1998) pentru k nu detin niste fonduri mari si as vrea sa aud si parerile voastre.M-am dat 3 ani cu o Aprilia Classic 125 Chopper, zic eu k inceputul e bun, la inceput am fost foarte satisfacut d ea dar acum vreau ceva mai bun (ca oricare ma gandesc).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

honda frate.

cbr. de o mie de ori cbr. deskide un poll si-o sa vezi ce zice lumea. :P

 

a mea e din 92 si merge absolut perfect. mai mult de 190/h mi-a fost sincer frica sa-i dau, dar pariez cu oricine de pe forum ca merge si acu 230 fara sa-l omor, desi are deja peste 45.000 de km facuti.

 

nu scoate gram de fum, papa cum trebuie si n-are nici cel mai mic defect optic. (nu-l vand, il laud :rose: ).

 

cred ca peste tot se discuta de fiabilitatea oferita de honda. nu doar pe forumul asta. :P

 

acu normal ca fiecare o sa-ti zica sa-ti iei ce are el. :finger:

 

:(

Editat de AbyssWalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Salutare d la un inceparet din Sibiu.Am si eu o "dilema" sa i spun asa.Imi este greu sa ma decid ce motocicleta sa imi achizitionez.Oscilez intre cele trei modele (YZF600Thundercat,ZX6R,CBR600 toate din 1997-1998) pentru k nu detin niste fonduri mari si as vrea sa aud si parerile voastre.M-am dat 3 ani cu o Aprilia Classic 125 Chopper, zic eu k inceputul e bun, la inceput am fost foarte satisfacut d ea dar acum vreau ceva mai bun (ca oricare ma gandesc).

Mergi pe mana Hondei ,cel putin pt modele sh. Urmatorul ar fi yzf-ul si la mare distanta zx6-le

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu si eu ma gandeam la CBR600 dar dupa cum am spus am un buget destul d mic (cam 3000) si ma cam tine p loc.Ce am vazut p net i YZF-ul din 1997 pana in 3000 si d aceeea optez mai mult pt el, cu toate k mi-as lua un CBR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu si eu ma gandeam la CBR600 dar dupa cum am spus am un buget destul d mic (cam 3000) si ma cam tine p loc.Ce am vazut p net i YZF-ul din 1997 pana in 3000 si d aceeea optez mai mult pt el, cu toate k mi-as lua un CBR.

 

daca aveai timp sa mergi in italia, la 2500 gasesti motor de motor. 500 sa-ti fie keltuiala si banii de pipi la peco. ..

 

cateva exemple

 

http://moto.it/usato/usato03.asp?EID=1196015

 

http://moto.it/usato/usato03.asp?EID=1179204

 

nu zic, e de umblat, dar cand ajungi acasa te simti de parca ai pus luna mai la stanga pe cer :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate krede-ma k maine as fi plecat dupa una dintre ele daca as fi avut cu cine sa merg.Eu nu am fost plecat niciodata din tara cu masina decat in excursie cu autocaru si nu plec singur k drumul nu il cunosc si poate sigur nu ma descurc.Sti.Dar mai caut.CBR-urile arata bestial.

Editat de kristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost o tura in italia. a iesit bine, dar altii au avut ghinion.

 

in primul rand trebuie sa fie unu care vorbeste bine de tot italiana. altfel ajungi la shmekerul ala si-ti zice ca a vandut motorul acu juma' de ora. am patit-o cu unu destul de urat. am stat 3 zile ca sa ne vedem sambata (in timpul saptamanii vorbea in soapta pentru ca il dadea shefu afara daca-l prindea ca vorbeste la mobil =)) ). ok, am zis, omul lucreaza la greu, scapa tarziu, dar motorul merita toti banii, fara sa mai negociezi. cand sunam in sfarsit sambata, are telefonul inkis toata ziua. duminica lafel..

 

italia rulz la capitolul autostrazi (desi plateste de te usca), la capitolul peisaje, dar e tiganie mai mare ca la noi. poate ca in bucuresti, sa ma scuze lumea care sta in capitala. posta rapida, de la 170 de kilometri a ajuns in 8 zile lol. si alte faze. asta in nord, ca de la roma in jos .. acolo e "o alta italia" :P

 

daca mai mergem te luam cu noi, ca suntem 3 deja care vrem sa facem inca o tura :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbiti veniti si cu argumente...

 

Ti-as recomanda Kawasaki 98-99

 

Toti Honda in sus, Honda in jos...am auzit mult mai multe bube la honda decat la kawasaki cu cutia sparta, releul facut muci, ambreiaj dus si asta in conditiile de mers normal fara showuri. A mea are 52.000 km si inca trage ca in tinerete fara nici o buba. Doar niste bujii si sincronizare la carburatoare si nu o sa mai scoata benzina nearsa pe evacuare. In rest sunt foarte multumit de kawa mea...cutia super ok ( mai pacane din cand in cand, dar n-are nici pe dracu ), ambreiaj mecanic si se comporta ca unu hidraulic.

 

Va rog veniti cu argumente in ceea ce priveste Honda ca toata lumea o lauda, dar cand e ceva de probleme toata lumea tace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog veniti cu argumente in ceea ce priveste Honda ca toata lumea o lauda, dar cand e ceva de probleme toata lumea tace.

 

toata stima batrane, dar simplul fapt ca motorul tau si al inca 2-10-50 de cunoscuti merge bine nu e un argument. pot fi exceptii si exceptii, dar mult depinde si de proprietar. dar daca nu ai habar ce sa alegi, atunci mergi pe nokia la telefoane, pe mercedes la maini, nike la shlapi si honda la motoare..

 

:P

Editat de AbyssWalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbiti veniti si cu argumente...

 

Ti-as recomanda Kawasaki 98-99

 

Toti Honda in sus, Honda in jos...am auzit mult mai multe bube la honda decat la kawasaki cu cutia sparta, releul facut muci, ambreiaj dus si asta in conditiile de mers normal fara showuri. A mea are 52.000 km si inca trage ca in tinerete fara nici o buba. Doar niste bujii si sincronizare la carburatoare si nu o sa mai scoata benzina nearsa pe evacuare. In rest sunt foarte multumit de kawa mea...cutia super ok ( mai pacane din cand in cand, dar n-are nici pe dracu ), ambreiaj mecanic si se comporta ca unu hidraulic.

 

Va rog veniti cu argumente in ceea ce priveste Honda ca toata lumea o lauda, dar cand e ceva de probleme toata lumea tace.

Ideea e ca din 100 de Honde se strica vreo 2-3 ,perfect adevarat. Dar din 100 de kawasaki ,101 sunt duse la cutie(ma rog ,e o exagerare dar sper sa prinzi ideea,iar faza cu cutia e unanim acceptata de toata lumea).Referitor la relee arse de Honda ,perfect adevarat ,dar repet ,uita-te ca o paralela :P

 

Ps:btw sunt satul de motoare de mai bine de 10ani cu kilometrajul la 20000km...saracele ,au peste 100000km si e normal sa cedeze ca e honda ,ca e kawasaki ,ca e oricare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca din 100 de Honde se strica vreo 2-3 ,perfect adevarat. Dar din 100 de kawasaki ,101 sunt duse la cutie(ma rog ,e o exagerare dar sper sa prinzi ideea,iar faza cu cutia e unanim acceptata de toata lumea).Referitor la relee arse de Honda ,perfect adevarat ,dar repet ,uita-te ca o paralela :P

 

Ps:btw sunt satul de motoare de mai bine de 10ani cu kilometrajul la 20000km...saracele ,au peste 100000km si e normal sa cedeze ca e honda ,ca e kawasaki ,ca e oricare!

 

Perfect adevarat, fiecare are buba ei...care s-a ameliorat in timp, cele care cad sunt cele vechi, astea mai noi au imbunatatile bubele sa nu mai se strice asa de usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Din cate vad eu se vorbeste aici numai de Honda si de Kawa.De Thudercat nu se zice nik.Am inteles k YZF-ul ul este un motor care nu ar trebui neglijat pt k este destul d bun si fiabil cu toate k toti tanjesc catre Honda.Sa fie si "fuga " aceasta dupa Honda un motiv pt care sunt preturile asa ridicate la CBR (sau chiar sunt extraordinare)?Sa inteleg k Thundercat-ul sau YZF-ul nu il cunoaste lumea sau d c nu exista pareri pro si contra despre el?

 

 

Si daca tot dati o tura dupa motoare pana in italia si nu mi-am luat motor pana atunci as fi bucuros sa ma alautr celorlalti 3.

Editat de kristy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Din cate vad eu se vorbeste aici numai de Honda si de Kawa.De Thudercat nu se zice nik.Am inteles k YZF-ul ul este un motor care nu ar trebui neglijat pt k este destul d bun si fiabil cu toate k toti tanjesc catre Honda.Sa fie si "fuga " aceasta dupa Honda un motiv pt care sunt preturile asa ridicate la CBR (sau chiar sunt extraordinare)?Sa inteleg k Thundercat-ul sau YZF-ul nu il cunoaste lumea sau d c nu exista pareri pro si contra despre el?

Si daca tot dati o tura dupa motoare pana in italia si nu mi-am luat motor pana atunci as fi bucuros sa ma alautr celorlalti 3.

 

Eu de YZF nu stiu mai nimic, deci nu pot sa te ajut...cat despre Honda sunt mai scumpe ca si ca noua e mai scumpa decat celelalte, nu ca ar fi chestia de fiabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Din cate vad eu se vorbeste aici numai de Honda si de Kawa.De Thudercat nu se zice nik.Am inteles k YZF-ul ul este un motor care nu ar trebui neglijat pt k este destul d bun si fiabil cu toate k toti tanjesc catre Honda.Sa fie si "fuga " aceasta dupa Honda un motiv pt care sunt preturile asa ridicate la CBR (sau chiar sunt extraordinare)?Sa inteleg k Thundercat-ul sau YZF-ul nu il cunoaste lumea sau d c nu exista pareri pro si contra despre el?

Si daca tot dati o tura dupa motoare pana in italia si nu mi-am luat motor pana atunci as fi bucuros sa ma alautr celorlalti 3.

Pai yzf-ul ,pt mine ,e pe locul 2 dupa honda(intre cele 3 enumerate de tine).Oricum ,la mare distanta de locul 3 ,asta in mod sigur.Repet ,parerea mea :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea vorbeste de presupusa fiabilitate scazuta a lui kawasaki.

Am prieteni care au kawasaki si nu au avut probleme cu ea si am prieteni cu o gramada de honde(normal ca au honde fiindca toata lumea isi cumpara honda) si au avut o gramada de probleme cu cutia si ambreajul.

A si apropo in ultima luna in oradea au murit 4 persoane....ia ghiciti ce motociclete aveau....asta doar pt cei supertsitiosi....

Daca e sa ii dam lui kawasaki o aura de superstitie ar trebui spus pe buna dreptate da e o nasoala cu fiabilitate zero si atunci honda ar fi catalogata pe buna dreptate "human killer"...

Dar asta suna foarte paranormal...

Cu totii stim ca honda e o moto de figuri si impresii...

Cu honda iti permiti multe fiindca stii ca iarta multe....poate de asta atatia morti pe honde....

Stiu ca asta nu e un lucru demonstrabil dar daca e sa ne luam dupa gura lumii cum ca kawasaki nu e fiabila (si in orice minciuna e un pic de adevar) ar trebui sa spunem ca si honda e o moto foarte periculoasa datorita sigurantei false pe care ti-o creeaza.

By the way in loc de thundercat as alege yzf 750 exup la aceelasi pret....aia da fiabilitate si performanta.

Eu credeam ca sunt cel mai subiectiv om care activeaza pe acest forum dar Silviu (zis Honda) se pare ca e mai subiectiv ca mine.......FORZA HONDA Silviulee..... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea vorbeste de presupusa fiabilitate scazuta a lui kawasaki.

Am prieteni care au kawasaki si nu au avut probleme cu ea si am prieteni cu o gramada de honde(normal ca au honde fiindca toata lumea isi cumpara honda) si au avut o gramada de probleme cu cutia si ambreajul.

A si apropo in ultima luna in oradea au murit 4 persoane....ia ghiciti ce motociclete aveau....asta doar pt cei supertsitiosi....

Daca e sa ii dam lui kawasaki o aura de superstitie ar trebui spus pe buna dreptate da e o nasoala cu fiabilitate zero si atunci honda ar fi catalogata pe buna dreptate "human killer"...

Dar asta suna foarte paranormal...

Cu totii stim ca honda e o moto de figuri si impresii...

Cu honda iti permiti multe fiindca stii ca iarta multe....poate de asta atatia morti pe honde....

Stiu ca asta nu e un lucru demonstrabil dar daca e sa ne luam dupa gura lumii cum ca kawasaki nu e fiabila (si in orice minciuna e un pic de adevar) ar trebui sa spunem ca si honda e o moto foarte periculoasa datorita sigurantei false pe care ti-o creeaza.

By the way in loc de thundercat as alege yzf 750 exup la aceelasi pret....aia da fiabilitate si performanta.

Eu credeam ca sunt cel mai subiectiv om care activeaza pe acest forum dar Silviu (zis Honda) se pare ca e mai subiectiv ca mine.......FORZA HONDA Silviulee..... :scratch:

culmea,noi stiam ca R1 omoara ...bine ca ne-ai mai impartasit tu din cunostiintele tale

ha,auzi la el ..honda human killer :)

 

Atat timp cat sunt noi , parerea mea e ca toate sunt la fel dpdv al fiabilitatii ...la SH , conteaza mult cine si cum a mers cu motorul respectiv ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact aici vroiam sa ajung...fiabilitatea e la fel pt toate modelele cu un mic foarte mic plus pt Honda.

Kawasaki asa Yamaha asa Suzuki asa...dar mereu Honda e cea fiabila.

Ma mir ca restul nu a dat faliment...

Sa fim seriosi....toti cei care au Honde vin cu acest argument puber fiindca altceva nu au ce spune in mod deosebit de ea.

E intradevar echilibrta si fun la condus da de la a spune ca e cea mai buna si cea mai fiabila e cale lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Thundercat de vreo 2 luni si vreo 3800 de km. Merg cu el si in oras, zilnic, la munca si in afara, la drumuri lungi. Pot sa spun ca pana acum sunt foarte multumit de el si mi se pare o alegere foarte buna din sfera motoarelor de "everyday life".

 

/index.php?showtopic=94986 aici am scris cateva pareri la vreo luna dupa ce l-am luat, care inca sunt in picioare. Nu pot sa ma lansez in a face comparatii, pentru ca nu am mers cu nici unul din celelalte modele aflate in discutie. In schimb, aici: http://www.motorcycle.com/mo/mccompare/top600s.html e un articol din 97 in care se face comparatia intre cbr600, yzf600, gsx-r600 si zx6r, YZF fiind ales ca cea mai buna optiune pentru mers in "the real world".

Editat de Shorty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea vorbeste de presupusa fiabilitate scazuta a lui kawasaki.

Am prieteni care au kawasaki si nu au avut probleme cu ea si am prieteni cu o gramada de honde(normal ca au honde fiindca toata lumea isi cumpara honda) si au avut o gramada de probleme cu cutia si ambreajul.

A si apropo in ultima luna in oradea au murit 4 persoane....ia ghiciti ce motociclete aveau....asta doar pt cei supertsitiosi....

Daca e sa ii dam lui kawasaki o aura de superstitie ar trebui spus pe buna dreptate da e o nasoala cu fiabilitate zero si atunci honda ar fi catalogata pe buna dreptate "human killer"...

Dar asta suna foarte paranormal...

Cu totii stim ca honda e o moto de figuri si impresii...

Cu honda iti permiti multe fiindca stii ca iarta multe....poate de asta atatia morti pe honde....

Stiu ca asta nu e un lucru demonstrabil dar daca e sa ne luam dupa gura lumii cum ca kawasaki nu e fiabila (si in orice minciuna e un pic de adevar) ar trebui sa spunem ca si honda e o moto foarte periculoasa datorita sigurantei false pe care ti-o creeaza.

By the way in loc de thundercat as alege yzf 750 exup la aceelasi pret....aia da fiabilitate si performanta.

Eu credeam ca sunt cel mai subiectiv om care activeaza pe acest forum dar Silviu (zis Honda) se pare ca e mai subiectiv ca mine.......FORZA HONDA Silviulee..... :scratch:

E logic ...uita-te cate modele de Honda se vand si cate de kawasaki. E ca si cum ai intreba ,de ce in Romania in cele mai multe accidente sunt implicate Daciile?...e perfect logic ,doar sa gandim putin. Iar la faza ca la tine in oras sunt 10Honde si 1 kawasaki(e un exemplu aleatoriu) ,oare unde e mai logic ca v-a aparea un defect ,ceva??....iarasi simplu ,doar putina gandire si se rezolva totul :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E logic ...uita-te cate modele de Honda se vand si cate de kawasaki. E ca si cum ai intreba ,de ce in Romania in cele mai multe accidente sunt implicate Daciile?...e perfect logic ,doar sa gandim putin. Iar la faza ca la tine in oras sunt 10Honde si 1 kawasaki(e un exemplu aleatoriu) ,oare unde e mai logic ca v-a aparea un defect ,ceva??....iarasi simplu ,doar putina gandire si se rezolva totul :scratch:

La faza cu 10 honde si 1 kawasaki nu e chiar asa....

Acum nu mai sunt decat 6....trebuie doar un pic de gandire...

A da si la faza cu daciile sa stii ca cei ce isi cumpara dacii o fac pt ca sunt ieftine....iar ce e ieftin nu te costa mult la reparatii...

De ce crezi ca sunt ieftine?

Fiindca sunt atat de fiabile?

:)

Iar atat vreme cat lumea va continua sa cumpere gunoaie de dacii si motociclete care iti dau falsa iluzie de incredere oamenii vor continua sa moara pe capete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar atat vreme cat lumea va continua sa cumpere gunoaie de dacii si motociclete care iti dau falsa iluzie de incredere oamenii vor continua sa moara pe capete.

 

din cauza "falsei iluzii de incredere" de ce nu mor cei cu mercedes in locul celor cu dacia? ce dracu, doar nu postezi baut? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...