Sari la conținut

Bercenarii


tilik
 Share

Postări Recomandate

Ceva cred ca imi scapa... De ce te mai opresti dupa ce ai terminat TF cand mai ai max. 200 km pana acasa. Din care 130 de autostrada!?!?

 

Eu ma gandeam ca oprirea peste noapte se va face langa Sibiu, undeva, astfel incat dimineata sa te trezesti odihnit si sa poti merge calumea pe TF si sa nu fii presat de timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ceva cred ca imi scapa... De ce te mai opresti dupa ce ai terminat TF cand mai ai max. 200 km pana acasa. Din care 130 de autostrada!?!?

 

Eu ma gandeam ca oprirea peste noapte se va face langa Sibiu, undeva, astfel incat dimineata sa te trezesti odihnit si sa poti merge calumea pe TF si sa nu fii presat de timp...

 

Este si asta o varianta, depinde de cum ne miscam pe traseu. Avantajul de a face TF tot sambata este ca il faci dupa amiaza cand ar trebui sa fie mai uscat decat de dimineata, plus ca astfel bucata ramasa duminica e mai scurta si ajungem ceva mai devreme acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe TA e etapa din CNVCD in weekend.

 

Circulatia e deschisa doar intre 13:00 si 14:00, deci plecarea nu ar trebui sa fie mai tarziu de 8:30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da fratello, am mancat ceva stricat si acum mi-am facut chilotii strecuratoare... n-ai un buzunar de rezerva??

Da' tu oricum nu veneai deci...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca este posibil sa vin, am vb si cu Raul si, in principiu mie-mi place sa ma comport ca si cum lucrurile se intampla asa cum vreau sa se intample.
Din pacate se mai intampla sa fii incurcat de altii.

Data viitoare... asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura a fost foarte misto, chiar daca nimeni de pe aici nu s-a inghesuit sa vina.

 

M-am hotarat destul de tarziu daca sa o iau la drum asa ca am plecat de acasa abia la 9:25. Am tras destul de tare pe drum stiind ca Transalpina e deschisa doar intre 13 si 14. Distractia a fost ca se efectueaza cateva lucrari pe bucata dintre Pitesti si Ramnicu Valcea, pe undeva prin Valea Ursului, drept urmare m-am trezit intr-o coada chiar din pasajul de la iesirea din Pitesti. Am depasit cu atentie si in cele din urma la 13:10 eram in Novaci. A fost un pic mai dificil la inceput cand am avut carduri de masini de depasit, dar a fost foarte ok un pic mai sus. Fata de ultima vizita am salutat aparitia mai multor parapete, dar mai ales reabilitarea portiunilor de deasupra podurilor si podetelor pe portiunea de la Obarsie la Sebes.

 

Am mers pe TA pana in Sebes (data trecuta facusem dreapta spre Jina), dupa care am luat-o spre Sibiu, alternand DN cu autostrada. Pe TF tocmai se terminase etapa din Turul Sibiului (banuiesc ca mai tarziu decat ora programata ca era cam mare vanzoleala), iar ploaia parea ca o sa cada din moment in moment. Din fericire au fost doar niste stropi razleti, iar odata trecut prin tunel in partea cealalta de munte era soare si frumos. Am ajuns ceva mai devreme in Curtea de Arges, motiv pentru care am decis sa mai bag niste km, poposind la Campulung. TF se prezinta o idee mai prost decat anul trecut, bucata de la langa lac chiar trebuie abordata cu atentie, totusi overall e ok de facut. Stiam drumul de la Curtea de Arges ca fiind foarte prost. Au mai refacut un pic prima bucata, dar tot raman vreo 20 de km varza, din dale de beton cu o gramda de petice si gropi.

 

Am plecat duminica din Campulung un pic dupa 9 asa ca n-am prins chiar foarte aglomerat pe langa Bran. Drumul e ok, dar bucata din Rucar si serpetinele de dupa e tot praf. Am mers pe centura Brasovului care e in lucru pe ultima bucata, dar chiar si asa e mult mai comod decat traversatul orasului. Am ajuns in Tg Secuiesc evitand vreo 2 radare si am luat-o spre Focsani. Drumul este foarte bun, ai o gramada de curbe, traficul a fost extrem de lejer, dar ca de obicei cred ca jumatate din cei care se oprisera sa faca niste poze sau sa faca un gratar isi lasasera masinile de parca erau la ei in curte. Chiar nu trebuie ratata bucata asta de drum, poate fi foarte usor combinata cu un DN1 sau un Siriu pentru o tura de o zi.

 

Pentru Alex si Claudiu am elucidat misterul din tura facuta anterior. GPS ne-a bagat foarte bine, doar ca bucata de drum dintre Let si Moacsa este intr-adevar doar o ulita. Cine naiba o fi receptionat o lucrare care e pe jumatate terminata si care lasa un drum foarte bun sa continue cu o chestie plina de pietris naiba stie, dar macar data viitoare o sa stim.

 

Cateva poze :

post-89225-0-83321800-1468226813_thumb.jpg

post-89225-0-89961100-1468226835_thumb.jpg

post-89225-0-55723800-1468226879_thumb.jpg

post-89225-0-00081800-1468226919_thumb.jpg

post-89225-0-16100600-1468226927_thumb.jpg

post-89225-0-12185900-1468226949_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tampiti, cum dracu sa lasi ditamai drumul in halul ala!!! Deci practic trebuia sa o tinem drept pe pietris?!!? Macar era mult de mers?

 

Baga si tu o harta cu traseul facut sa ramana aici ca sursa de inspiratie.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul din Moacsa spunea 4 km pana in Let, deci probabil 3-5 km era drumul ala naspa. Uita-te aici : https://www.google.ro/maps/@45.8494896,26.0075957,3a,75y,15.12h,77.7t/data=!3m6!1e1!3m4!1sLfKu0Cs3eXWU1VxxBgdWYg!2e0!7i13312!8i6656

Trebuie sa facem stanga la un moment dat, doar ca indicatorul care apre in street view a disparut intre timp ca doar l-am fi observat.

 

N-am cum sa pun traseul, google maps are in continuare TF inchis.

 

Ar fi interesant de aflat daca varianta de drum pe la Soveja a fost refacuta si ea. Sun ceva curbe si pe acolo ;)

Editat de RuInCV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura a fost foarte misto, chiar daca nimeni de pe aici nu s-a inghesuit sa vina.

 

M-am hotarat destul de tarziu daca sa o iau la drum asa ca am plecat de acasa abia la 9:25. Am tras destul de tare pe drum stiind ca Transalpina e deschisa doar intre 13 si 14. Distractia a fost ca se efectueaza cateva lucrari pe bucata dintre Pitesti si Ramnicu Valcea, pe undeva prin Valea Ursului, drept urmare m-am trezit intr-o coada chiar din pasajul de la iesirea din Pitesti. Am depasit cu atentie si in cele din urma la 13:10 eram in Novaci. A fost un pic mai dificil la inceput cand am avut carduri de masini de depasit, dar a fost foarte ok un pic mai sus. Fata de ultima vizita am salutat aparitia mai multor parapete, dar mai ales reabilitarea portiunilor de deasupra podurilor si podetelor pe portiunea de la Obarsie la Sebes.

 

Am mers pe TA pana in Sebes (data trecuta facusem dreapta spre Jina), dupa care am luat-o spre Sibiu, alternand DN cu autostrada. Pe TF tocmai se terminase etapa din Turul Sibiului (banuiesc ca mai tarziu decat ora programata ca era cam mare vanzoleala), iar ploaia parea ca o sa cada din moment in moment. Din fericire au fost doar niste stropi razleti, iar odata trecut prin tunel in partea cealalta de munte era soare si frumos. Am ajuns ceva mai devreme in Curtea de Arges, motiv pentru care am decis sa mai bag niste km, poposind la Campulung. TF se prezinta o idee mai prost decat anul trecut, bucata de la langa lac chiar trebuie abordata cu atentie, totusi overall e ok de facut. Stiam drumul de la Curtea de Arges ca fiind foarte prost. Au mai refacut un pic prima bucata, dar tot raman vreo 20 de km varza, din dale de beton cu o gramda de petice si gropi.

 

Am plecat duminica din Campulung un pic dupa 9 asa ca n-am prins chiar foarte aglomerat pe langa Bran. Drumul e ok, dar bucata din Rucar si serpetinele de dupa e tot praf. Am mers pe centura Brasovului care e in lucru pe ultima bucata, dar chiar si asa e mult mai comod decat traversatul orasului. Am ajuns in Tg Secuiesc evitand vreo 2 radare si am luat-o spre Focsani. Drumul este foarte bun, ai o gramada de curbe, traficul a fost extrem de lejer, dar ca de obicei cred ca jumatate din cei care se oprisera sa faca niste poze sau sa faca un gratar isi lasasera masinile de parca erau la ei in curte. Chiar nu trebuie ratata bucata asta de drum, poate fi foarte usor combinata cu un DN1 sau un Siriu pentru o tura de o zi.

 

Pentru Alex si Claudiu am elucidat misterul din tura facuta anterior. GPS ne-a bagat foarte bine, doar ca bucata de drum dintre Let si Moacsa este intr-adevar doar o ulita. Cine naiba o fi receptionat o lucrare care e pe jumatate terminata si care lasa un drum foarte bun sa continue cu o chestie plina de pietris naiba stie, dar macar data viitoare o sa stim.

 

Cateva poze :

attachicon.gifDSC_05321.JPG

attachicon.gifDSC_05291.JPG

attachicon.gifDSC_05251.JPG

attachicon.gifDSC_05191.JPG

attachicon.gifDSC_05201.JPG

attachicon.gifDSC_05211.JPG

Frumoasa tura domnule :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta chestie remarcata in tura asta. Am intalnit o gramada de grupuri de straini. O gramada. Am dat peste slovaci, polonezi, unguri, nemti, cehi, bulgari, italieni si probabil si alte natii. Ba chiar am vazut si un tur guide care avea vreo 10-12 motoare dupa el in rond la intersectia DN1 cu DN7. Majoritatea erau calare pe R1200GS.

 

Am facut si un calcul, cei 1150 km au papat benzina in valoare de 240 lei, deci cam 20 de bani pe km ... in conditiile astea nu e deloc de mirare ca multa lume vine sa faca ture pe la noi, drumuri frumoase avem, iar multe chestii inca sunt destul de ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre mare se baga cineva weekendu asta ( sambata) . Vama. O pizza (sau niste rapane la gratar). O bere. Bagat oleaca cucu la apa (care vrea, ca io.n jegu ala de apa din Vama nu ma bag) si seara acasa. Ar mai fi varianta de mers pana la Dalboka si halit niste scoici.

 

P.s mers lejer. 100-130. Fara eroisme.

Editat de bc_krist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se baga maine seara careva la o barfa un suc ceva? de fel ma duc prin victoriei si stau la o samanta si vorba cu prietenii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Maine in jur de ora 15:00-15:30 plec la Rucar,are careva drum pe Ruta targoviste sau prin Dn1-bran? Ma gandeam poate mergeam impreuna sa nu plec singur,mers chill la consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce te mai agiti sa postezi aici, eu consider ca e un topic mort. Inainte ne mai strangeam la Mc, mai ieseam la o tura, bine se iesea ca eu recunosc ca nu mergeam dar acum nimic..

S-a spart gasca :bike-037: :f_biker: ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...