Sari la conținut

Am Nevoie De Sfaturi


Postări Recomandate

peste 2-3 saptamani voi pleca impreuna cu un prieten la un drum f luuung....in prima instanta va trebui sa ajungem la Radauti(undeva la vreo 100 de km de suceava-in coltul tarii fix langa prut) drumul pana acolo il vom face pe ruta bucuresti-buzau-bacau-suceava(o zi sau 2)...dupa ce vom sta acolo cateva zile(2-3 zile)vom urma traseul:campulung moldovenesc;vatra dornei;piatra neamt(oprire o noapte);bicaz;lacul rosu(oprire o noapte)reghin;sighisoara(oprire o noapte);transfagarasan(oprire o noapte);rucar-bran (oprire o noapte);sinaia(oprire o noapte);bucuresti...traseul este aproximativ...mai mult ca sigur vor aparea ceva schimbari....

 

ideea este in felul urmator la drum plecam cu motocicleta de 125 cmc(yamaha xt 125;suzuki dr 125),4 timpi ce`i drept ,dar oricum destul de "riscant" avand in vedere ca avem de facut aprox 1200 de km....insa speram ca nu vor aparea probleme....

 

daca imi puteti da ceva sfaturi in legatura cu orice credeti voi ca ne`ar putea ajuta va rog nu ezitati!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

daca imi puteti da ceva sfaturi in legatura cu orice credeti voi ca ne`ar putea ajuta va rog nu ezitati!!! :lol:

 

 

UN sfat pe cat de ciudat pe atat de bun...cauta inainte s apleci numerele de telefon a prietenilor tai de prin acele zone, indiferent de orash/ satuc...nu se stie cat de mult te poate ajuta intr-o situatie sa ai un telefon si un nuumar de telefon...sa vina un prieten sa te ajute in orice, de la reparatie la o noapte de somn!

 

si inca ceva...daca dispui de un gps...e bun si ala...si cauta sa ai la tine niste telefoane cu baterii , pe care te poti baza!

Drum bun si asfalt uscat!

sa ne spui cum a fost!!! :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu un sfat, mai de ,,om batran" ! NU OMORATI motoarele ! Nu le fortati, menajati-le pe cat puteti ! Daca ele ,,se simt bine" la 70km/h, asa sa mergeti cu ele ! In astfel de conditii nu cred sa aveti probleme !

Sa aveti la voi scule ! Stiu ... sunt grele, dar va poate scoate din rahat !

1200km, nu este o distanta extraordinar de mare, dar lucruri neplacute se pot intampla si in 10km !

 

Mare atentie la canicula de afara, ... mergeti intins, fara ture prea mari, in ultima treapta de viteza ! Daca motoarele voastre au racire pe aer (sigur au !) trebuiesc menajate ! Pe portiunile off-road, mergeti cu blandete !

 

NU SUPRAINCALZITI MOTOARELE !!! ..... pot survenii o multime de neplaceri !

 

Bafta si sa va bucurati de excursie ! :lol:

 

P.S. Inca o chestie importanta ! Pe timpul zilei, impartiti traseul in doua etape : plecare dimineata foarte de vreme (la 5.00 de ex) si oprire in jur de 12.00. Apoi pauza 2-3 ore - masa si somnic (face bine si voua si la motoare). Etapa a doua, continuare dupa-amiaza de la 15.00-16.00 si pana la 22.00 seara.

Motoarele ,, se simt" foarte bine dimineata si seara ! Daca este inorat e mai bine ! O ploita mica nu trebuie sa va sperie, chiar prinde bine (in cazul in care aveti echipament ), daca este torentiala -> popas pana trece !

 

Succes ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peste 2-3 saptamani voi pleca impreuna cu un prieten la un drum f luuung....in prima instanta va trebui sa ajungem la Radauti(undeva la vreo 100 de km de suceava-in coltul tarii fix langa prut) drumul pana acolo il vom face pe ruta bucuresti-buzau-bacau-suceava(o zi sau 2)...dupa ce vom sta acolo cateva zile(2-3 zile)vom urma traseul:campulung moldovenesc;vatra dornei;piatra neamt(oprire o noapte);bicaz;lacul rosu(oprire o noapte)reghin;sighisoara(oprire o noapte);transfagarasan(oprire o noapte);rucar-bran (oprire o noapte);sinaia(oprire o noapte);bucuresti...traseul este aproximativ...mai mult ca sigur vor aparea ceva schimbari....

 

ideea este in felul urmator la drum plecam cu motocicleta de 125 cmc(yamaha xt 125;suzuki dr 125),4 timpi ce`i drept ,dar oricum destul de "riscant" avand in vedere ca avem de facut aprox 1200 de km....insa speram ca nu vor aparea probleme....

 

daca imi puteti da ceva sfaturi in legatura cu orice credeti voi ca ne`ar putea ajuta va rog nu ezitati!!! :lol:

 

1200 km. nu sunt multi. Stai relax, vei fi bine.

Si eu plec la un drum, si pe langa cort si restul mai am la mine:

 

-harta

-doctorii + comprese sterile, leocoplast, apa oxigenata etc.

-lanterna

-briceag + topor (poate vrei sa faci un foc sau sa-i dai lui Mos Martin in cap.......sa-ti faci o suba din blana lui :lol: )

-kit sau spray pentru pana.....sau chiar camere de rezerva, dar sa ai si leviere

-trusa cu scule

-sigurante pentru moto

-spray lant

-corzi elastice, sfori, scotch

-costum ploaie

-ia-ti si ceva cu care si din care sa mananci.....poate faci o tocana la foc.....din Mos Martin.....si-l mananci cu suba pe tine :lol:

 

Ce ti-am spus aici, eu am mereu la mine cand plec la drum. Daca am uitat ceva, voi completa.

Drum bun!!! :lol:

 

ps- Nu te stresa de ploi, furtuni sau alte asa zise probleme. Tocmai astea dau sarea si piperul unui drum. Iti vei aduce aminte cu placere :finger:

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sunt cateva lucruri pe care le-a spus si Petrica. n-am vrut sa repet. am scris in acelasi timp :finger:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, dupa cum ti-am mai zis-o (poate asa o sa citeasca si altii sa isi dea si ei cu parerea), cunoscandu-te si pe tine si pe parteneru tau de drum, e sa luati cu voi si pe cineva experimentat. Nu de alta da poate va vine vreo idee (ai grija sa nu iti sparga capul) sa va abateti de la drum sau sa faceti cine stie ce nebunie si e nevoie de cineva cu capu PE UMERI care sa aiba grija de voi. Macar o masina dreacu sa vina in urma voastra. Aveti 17 ani !!!

 

Acu ca stiu ca nu o sa tii cont de sfatul meu :lol: va doresc drum bun si distractie maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radauti(undeva la vreo 100 de km de suceava-in coltul tarii fix langa Prut)

 

Adica vrei sa ajungi la Radauti-Prut din jud. Bt sau in municipiul Radauti din jud. Sv?

Sa ai grija ca odata ce ai ajuns la Roman starea drumurilor se schimba! Nu mai mentionez de faimosul drum la Vatra Dornei! Daca esti obisnuit cu asfalt de calitate... o sa ai niste amintiri mai dureroase de la unele drumuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa ajungi la Radauti-Prut din jud. Bt sau in municipiul Radauti din jud. Sv?

Sa ai grija ca odata ce ai ajuns la Roman starea drumurilor se schimba! Nu mai mentionez de faimosul drum la Vatra Dornei! Daca esti obisnuit cu asfalt de calitate... o sa ai niste amintiri mai dureroase de la unele drumuri!

 

 

radauti-prut :lol:.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, dupa cum ti-am mai zis-o (poate asa o sa citeasca si altii sa isi dea si ei cu parerea), cunoscandu-te si pe tine si pe parteneru tau de drum, e sa luati cu voi si pe cineva experimentat. Nu de alta da poate va vine vreo idee (ai grija sa nu iti sparga capul) sa va abateti de la drum sau sa faceti cine stie ce nebunie si e nevoie de cineva cu capu PE UMERI care sa aiba grija de voi. Macar o masina dreacu sa vina in urma voastra. Aveti 17 ani !!!

 

Acu ca stiu ca nu o sa tii cont de sfatul meu :lol: va doresc drum bun si distractie maxima!

 

Eu cred ca trebuie sa mergeti singuri, alfel daca mai luati pe ,,taticul" sau ,,mamica" cu masina dupa voi, totul se va transforma in altceva ! In fond cautati aventura, nu ? Aici este tot farmecul, sa fiti ,,pe picioarele voastre" ! Dupa acest ,,test" va veti dovedi voua insiva de ce sunteti in stare, iar daca totul se termina cu bine (asta va urez din tot sufletul !) veti capata o si mai mare incredere in voi !

 

Off-topic: Imi aduceti aminte de ,,tura vietii mele" ! Aveam doar 14 ani, detineam una bucata Mobra 50 Super, rosie ! Am plecat impreuna cu un prieten (pasager) de undeva de langa Zimnicea (Nasturelu) si am mers spre vest, spre Giurgiu pe malul Dunarii (pe dig - ca nu aveam permis, atunci). Am reusit sa ajungem pana aproape de Oltenita, unde ne-a lasat segmentii (la propriu :lol: ), au iesit pe esapament ! A trebuit sa vina unchiul meu cu un Aro sa ne culeaga ! Stiau de noi, parintii si rudele ! Intentionam sa ne oprim la Sulina :lol: ! ... un ,,ideal" frumos, ne simteam exploratori ! De fapt chiar eram, la varsta de atunci !

De atunci a trecut mult timp si au venit alte ,,ture" mult mai lungi si pe motoare mult mai puternice, dar acea escapada, ramane ..... TURA VIETII MELE ! Dormit in cort, preparat mancare in ceaon pe pirostrii, ... a fost extraordinar !

 

Va doresc mult succes ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau as renunta la Rucar-Bran (o noapte) si Sinaia (o noapte) pentru

Plaja Corbu - cort, o noapte (la Nord de Navodari) si inca o noapte la cort pe undeva pe malul Dunarii pana-n Tulcea. Asta inseamna ca veti incepe calatoria spre EST si apoi urcati spre NORD.

 

Este adevarat ca Rucar Bran este un traseu superb insa acum este foarte circulat si puteti sa-l faceti alta data.

 

Nu ratati sa mancati un pastrav proaspat la lacul Bicaz. Eu aici as innopta (cort) in loc de Piatra Neamt.

 

Incercati sa faceti rost (macar imprumut) de un sistem de comunicatie intre voi atunci cand sunteti pe motoare.

 

Asfalt uscat !

 

P.S. Ar fi interesant ca la intoarcere sa deschizi un topic TURA VIETII MELE, in care noi toti sa ne povestim cea mai tare tura.

Editat de sybo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ordine aleatoare si cu riscul de a dubla sfaturile de la ceilalti si oricum in comppletare:

 

inainte de drum:

- pregatiti motoretele (spalat si curatat filtre, lant, cabluri)

- verificati bujia si eventual o curatenie la carburator

- verificati jocurile pe la supape daca nu ati mai facut asta de mult

- verificati cauciucuri, spite la roti, semeringuri

- schimb ulei (daca e necesar, nu va bazati ca mai tine 1500 km si voi aveti 1200 de facut) + ca sa aveti la voi niste ulei de completat

- ganditi bine cum o sa prindeti bagajele, sa stea bine, sa nu incurce la drum si sa fie usor de dat jos si pus la loc (ati planuit ceva opriri )

 

scule si echipament:

- treburi de facut penele (leviere mici, cheie de dat roata jos, pompa mica am eu una care are 20 cm stransa si petice + smirghel).

- SET DE REPARAT CABLURI

- ZA DE LANT

- BUJIE RECOMANDATA DE PRODUCATOR

- ce credeti voi ca mai e necesar, nu de reconstruit motoreta dar: surubelnite, banda izolier, patent, multimetru, bec de far.

- Echipamentul de pe voi - sa fie lejer dar obligatoriu sa aveti si impermeabil. verificati inainte daca puteti merge cu el pe voi

- cort - sa fie ok si sa tina la ploaie

- cutit

 

medicale

- daca aveti alergii, inclusiv la intepaturi de albine mergeti la farmacie si intrebati ce va trebuie

- pansament si betadina

- HARTIE IGIENICA (daca te ia kkrea si esti in mijlocul unui camp de grau sau padure de brazi e cam nasol fara :lol: )

- analgezic(algocalmin, piafen, chestii pt dureri de dinti)

- saprosan (util daca mancati diverse care genereaza un eveniment mentionat mai sus)

- sapun

- crema de plaja, cat mai capabila sa protejeze - dati cu ea pe fata, pe gat si pe orice bucata de piele care ramane la vedere - > arsurile solare prin viziera si in alte parti pot fi urate

- prezervative (17 ani + motoreta - fara parinti :lol: pica ceva :lol: )

 

 

ma mai gandesc si mai completez, la voi nu distanta e cel mai mare dusman ci timpul stat in deplasare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Super :lol: ! Felicitari pentru initiativa !

Cei de dinaintea mea v-au dat foarte multe sfaturi bune, asa ca nu o sa repet si eu multe dintre ele.

Parerea mea se rezuma la strict urmatoarele :

 

- cablu/ri (ambreiaj + frana) de rezerva. Macar din acelea pentru bicicleta sa fie + pastila de fixare (daca aveti sau macar un stift cu filet + surub)

- set reparat pene

- costum de ploaie

- sa mergeti in permanenta unul in campul vizual al celuilalt. Sa nu va indepartati si sa va uitati non-stop in oglinda unul dupa altul.

 

:finger:

Atata. Drum bun si distractie placuta sa aveti :finger: :lol: :lol: !

Sa intrati si sa povestiti si la bosorogi (momentan fara motor, ca mine) cum a fost :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

- HARTIE IGIENICA (daca te ia kkrea si esti in mijlocul unui camp de grau sau padure de brazi e cam nasol fara :lol: )

 

 

In caz de forta majora se poate folosi o frunza de lipan, un cocean de porumb, un smoc de iarba, etc ! :lol:

 

... asta a fost o gluma !

 

Insa ,,asta" este ceva serios ! Alegeti-va cu mare atentie locul de popas unde o sa inoptati !!! Cel mai mare pericol sunt ... OAMENII ! Exista (din pacate) persoane ce va pot provoca raul ! Aparitia unor ,,pustani" calare pe niste motociclete frumoase, cu bagaje voluminoase mai mult ca sigur va atrage multe priviri. De aceea, inaite de a va hotara, asupra locului de inoptare, faceti intai o inspectie asupra imprejurimilor si intrati in vorba cu oamenii (asta pe timpul zilei) ! In mod normal, de la o simpla discutie iti faci o idee asupra ,,capacitatii" si ,,intentiilor" celui cu care vorbesti.

Nu vreau sa fac nici o discriminare, dar o fapta urata poate fi provocata, cu aceeasi gravitate de toti, fie roman, fie room, fie machidon, fie maghiar, turc, moldovean,...... sau orice altceva !

Ca un ,,pont" ! In general persoanele mai in varsta sunt mai protectoare (au si ei copii), decat persoane de aceeasi vasta ! Insa pot exista si exceptii !

 

Deci ..... MARE ATENTIE LA OAMENI !!! Cel mai important lucru este sanatatea si integritatea voastra si nu valorile materiale !

 

Bafta ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz de forta majora se poate folosi o frunza de lipan, un cocean de porumb, un smoc de iarba, etc ! :lol:

 

... asta a fost o gluma !

Sau o sticla cu apa, de izvor, din parau... fara gluma :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faina idea.....mult noroc....asfalt uscat....si nori.....daca se poate nu de ploaie:))....si grija la oameni....is parsivi si te pot f*te(scuze de cuvant) cand dormi mai bine sau cand vorbesti cu ei.....deci:

Bafta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

msms oameni....:lol:

daca ai probleme in zona c lung mold nu ezita sa ma suni 0723510204 ...dar sunt student la cj.merg acasa din cand in cand..... sa fiu acasa te ajut cu cea mai mare placere

sa ai parte de drum bun si vreme excelenta :lol: ...daca tot ajungi in c lung la 16km de la iesire din oras e raraul (pietrele doamnei merita vazute)(drum forestier :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...