Sari la conținut

Scuter Vs Moto (2)


PepsiMan
 Share

Postări Recomandate

Tânărul a murit în timp ce se ducea să afle rezultatele la testele naționale.

 

DeÂşi n-avea permis, s-a urcat împreună cu un coleg pe motoscuter, dar nu a văzut o motocicletă Âşi a intrat în plin, în ea

 

 

 

Click aici - Video ProTV

 

Stire - Pro tv

 

 

Comentariile sunt de prisos...

D-zeu sa-l ierte!

:D

 

Motociclistul in ce stare se afla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand pe scuter cu pedale (49 cmc) e necesar permisul ? Ma enerveaza cand se fac specificatii din astea tampite cand de fapt nu asta e natura problemei.

 

D-zeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P :moto:

Nu as vrea sa fiu in aceste momente in pielea motociclistului. Despre acesta ce se aude? A scapat cu bine? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traim in romania ... shi se dovedeste asta pe zi ce trece...+ ca nu inteleg cum se poate permite cuiva sa circule pe un drum PUBLIC deschis traficului rutier cu un autovehicul fara permis, fara pur shi simplu nimic ...este absurd.

r.i.p ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg cum naiba scriu unii stirile ?? oare cat de informatii sunt atunci cand le scriu ?? :wink:

acela era un moped Piaggio Si de 49 cmc si nu trebuie nici un carnet !!!! :rock: eu am unul asemanator

cei de pa moped nu aveau casca de protectie, 70% sigur;

modelul respectiv nu are putere cand sunt 2 pe el, abia pleaca de pe loc, cum de sa gandit sa taie calea la o motocicleta ?? :D :moto:

 

dumnezeu sal ierte !!! :lol:

 

cand tineri vor constientiza ca toate regulile de circulatie sunt facute pentru siguranta lor ??? dece nu se fac ore de educatie rutiera la scoala ??? cati copiii tineri vor trebuie sa moara pana se vor lua masuri ??? pana atunci vom avea multe victime nevinovate care vor distruge multe vietii !!! campaniile anti-accident trebuie sai includa si pe cei care se dau pe scootere si mopeduri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

ai sa razi dar pleaca de pe loc destul de repede mai ales ca nu sunt doi de 100kg ci doi copii de clasa a 8-a de cca 100 si ceva de kile.

 

problema e ca ii lasa pe strada fara sa cunoasca legislatia... aia e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varsta minia LEGALA pentru mers pe moped (atestatu urmarii cursului de legislatie sau permisul sunt alt subiect) e de 16 SAISPREZECE ani. Cati copii au 16 ani la terminarea clasei a 8-a?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :lol: :lol: R.I.P.

 

 

Azi ma deplasam din berceni spre romana...si la un momentdat ajunge in dreptul meu un tip cu un scuter kymco mi se pare ( tipu pe la 14-15 ani ) si incepe sa-l tureze ...probabil vroia sa ma dau cu el....am plecat cum plec eu normal...si el il tura la maxim si incerca sa ma agite :moto: ...pana cand s-a plictisit si a inceput sa croseteze masini :rock: :wink: :lol: nu va mai mirati de ce se inmultesc accidentele ....unii sunt super inconstienti si cred ca o sa-i fereasca masinile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam sa spun si eu. Din cate stiu varsta minima necesara pentru a conduce moped pe drumurile publice este de 16 ani. In nici un caz nu dau vina pe copil. Avea doar 14-15 ani, sistemul acesta nenorocit din Romania este de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam sa spun si eu. Din cate stiu varsta minima necesara pentru a conduce moped pe drumurile publice este de 16 ani. In nici un caz nu dau vina pe copil. Avea doar 14-15 ani, sistemul acesta nenorocit din Romania este de vina.

 

Ce tot dati vina pe sistem, PARINTII sunt principalii vinovati, in loc sa ii ia o bicicleta la varsta lui i-au luat un moped din asta. Si mie mi-a iesit odata in fata un mopedist de pe o straduta laterala, si a trebuit sa-l evit ca il luam in plin, daca era o masina sigur il lua, pur si simplu nu mi-a venit sa cred cu cata inconstienta a intrat direct in strada principala...

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff Doamne ! Cati trebuie sa mai moara pana politistii sa ISI FACA DATORIA !!!! :moto:

 

Codul rutier spune clar: Moped= minim 16 ani si "curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de autovehicule" si " pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducatorii de biciclete suint obligati sa aiba asupra lor actul de identitate, iar conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba, in plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare a vehiculului"

 

Oricat de inceti la minte ar fi polististii atata lucru pot retine !!!! :rock: si pe copii e usor sa-i prinzi si nici nu cred ca fac scandal sau "suna" pe cineva.

 

Oameni buni, faceti-va datoria va rugam frumos, mor prea multi copii !!!!!!!! ,iar cei care i-au omorat raman marcati pe viata .

 

:wink: Condoleante familie si prietenilor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor, ma credeti ca mi-e mai frica de scuteristi acum decat de conservari? Ala cu masina macar a dat un examen ca sa conduca masina aia si macar stie ce "ar trebui" sa faca, chiar daca nu face, in schimb astia cu scutere habar nu au pe ce lumea traiesc.

1. era sa iau azi pe unii fara casca pe un scuter care vroia sa faca stanga de pe banda 1 din cele 3, si se afla perpendicular pe banda 2

2. azi mi-a intrat un tampit cu scuterul in poponeata de mi-a miscat suportul de topcase, eu stateam pe loc sa fac dreapta pe dn1 dinspre mogosoaia, si deodata poc, ma trezesc cu un tip de vreo 50ani cu fisu de vreo 10ani in spate, amandoi fara casti, pe un scuter chinezesc fara numar intrati in poponeata meu

3. azi am vazut la intersectia unde incepe mihai bravu pe un bronzat in mijlocul intersectiei facand dreapta (pe unde nu are voie) aproape cazand pe liniile de tramvai, in timp ce vorbea la telefonul mobil !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred!!!! Am vazut la stiri la Pro Tv acum , la reluarile de la ora 2 noaptea, si sigur e motorul lui Raul... Sper ca e bine, nu au spus nimik de el. Acum e prea tarziu sa il sun, dar o sa vorbesc cu el maine... Incredibil!!!!!

Raul, frate, suntem totzi alaturi de tine, toti "Silveri".... Spune-ne daca te putem ajuta cu ceva, si sincer sper ca nu am vazut bine, dar numarul de TM si RAO....

 

Mortzii lor de scuteristi! Acum nu am nimik cu baiatul decedat, ci cu piticii plini de fitze care umbla de colo-colo pe scutere, fara casti, echipament sau fara sa stie cum arata indicatorul de "stop" sau "cedeaza trecerea"... Trebuie luata atitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si prin militari am vzt un accident cu scuter alaltaieri....un terminat de baietzas de cartier cu o coarda aferenta in spate pe scuter fara casti amandoi au intrat in fundul unei dacii break care franase la trecerea de pietoni...din fericire pt ei au ramas amandoi in picioare viteza fiind relativ mica...si io eram tot pe scuter si bineinteles ca n-am oprit , ca mi-era ca-i dadeam cap in cap...la cum aratau si fara scuter cred k ii dadeam cap in cap sau ev ii ceream un pret pt ea :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :lol: :D :lol: :lol:

Trebuie facut ceva in sensul asta pentru ca asa nu se mai poate, mor foarte multi tineri si asta nu numai din vina lor ci si din vina AUTORITATILOR care ar trebui sa ia masuri tinand cont de nr mare de accidente in care au fost implicate scutere. Eu as propune sa se introduca permisul categoria A1 si la scutere si la mopede. Ieri cand ma intorceam la Bucuresti, stand la semafor au trecut doua scutere pe langa mine, se luasera la intrecere. Pe un scuter era un baiat doar in bermude, fara tricou fara casca fara nimic iar pe celalalt doi tipi tot la fel, sumar imbracati si fara casti . La doua semafoarele au trecut numai pe rosu. Dupa cum am spus mai sus principala vina o au AUTORITATILE care nu iau masuri. :moto: :rock: :wink:

Editat de red
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...