Sari la conținut

ROG UN SFAT!


remybiker
 Share

Postări Recomandate

am pus 2 carburatoare keihin pe un ural de 650 cmc si nu prea merge bine, face bujiile albe(amestec sarac), carburatoarele sunt de la o honda de 400 cmc, am inchis aerul de tot si tot le face albe si nu trage cum trebuie, daca maresc avansul merge turat, daca il micsorez nu merge bine; ajutor de la cei care au m-ai intalnit asemenea probleme sau cunosc meserie...

remybiker

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca sunt prea mici carburatoarele (doar parerea mea nu inseamna ca nu ar trebui sa mearga)

eu cel putin as ma gandesc ca un carb alimenteaza un cil de 200cm3 si tu ai acolo 325

nici nu e asa mare diferenta

nu stiu ce sa zic.

sa vedem nu mai are nimeni idei in legatura cu problema ta?

regards

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carburatorul iti da benzina in functie de cat aer trece prin el, nu cred sa ai probleme din cauza ca-s prea mici. Cel mult nu-ti urca in ture - desi cred ca honda intra pe rosu mult mai tarziu decat uralu. Eu unul cred ca-ti trage aer pe langa carburator.

 

PS: nu sariti pe mine daca am gresit ceva... nu-s expert doar atat ma duce capu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

defapt motorul de honda merge la turatii mai mari

asta e bine in cazul in care reusesti sa il reglezi sa mearga bine ca urmare consum mai mic la ural la tine

nustiu ce sa zic

eu la jupiterul meu am pus 2 carburatoare mikuni (admisii separate) de la o yamaha de 350 in 2 timpi exact ca la jupiter

nici un reglaj nimic

nici eu nu stiu mai mult ce sa iti spun

regards B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: Daca nu trage benzina, si nu sint infundate carb-urile, eu vad variantele astea: Fie au diametru prea mare (pt noul motor vreau sa zic), fie jigloare prea mici ( la fel, el era bun inainte, dar acum s-au schimbat datele problemei), fie filtrul de aer nu e suficient de des. Eu zic asa: Lasa avansul in pace, regleaza-l standard. Verifica nivelul din camera sa fie cit trebuie (probabil ca e).

 

Poti incerca asa:

Incearca cu niste filtre mai dese, in felul asta alea o sa opuna rezistenta mai mare cind motorul suge aer, si in felul asta e obligat sa traga benzina mai multa.

Asta o sa-ti imbogateasca amestecul pe toata plaja de turatie.

Daca rezultatele nu sint satisfacatoare, incearca sa ridici acul, si daca nici asa, incearca niste jigloare mai mari.

Cam atit,

Asfalt uscat si multi km[/h]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e de la aer fals... daca trage aer fals, la rece merge normal si la cald sta turat la mai mult de 2000 de ture in gol... s-ar putea sa aiba dreptate cine a spus ca trebuie jigloare mai mari... gandeste-te ca o Honda de 400 consuma la vreo 5 litri la suta, pe cand Uralul la vreo 8... si jigloarele au un cuvant bun de spus in privinta asta... La dacie, de exemplu, la un motor de 1600 daca pui jigloare de 1300, consuma mult mai putin, dar nu trage deloc...

Sper sa te fi ajutat, cat de putin...

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus 2 carburatoare keihin pe un ural de 650 cmc si nu prea merge bine, face bujiile albe(amestec sarac), carburatoarele sunt de la o honda de 400 cmc, am inchis aerul de tot si tot le face albe si nu trage cum trebuie, daca maresc avansul merge turat, daca il micsorez nu merge bine; ajutor de la cei care au m-ai intalnit asemenea probleme sau cunosc meserie...       

                                                                        remybiker

sal !

 

daca tot nu ai rezolvat...... incearca mai intii sa dai acul de dozaj mai sus .... fa o proba din crestatura in crestatura (crestatura de pe ac .... acolo unde se fixeaza tablita) daca incepe sa se inchida culoarea la bujie (sau merge mai bine) faci asa mai departe pina incepe sa mearga prea bogat adica bujii negre !

daca nu reusesti sa ajungi la un rezultat fa-ti rost de doua jiglere principale mai mari (cu o treapta 0,10 mai mare vezi ca la japoneze in general cifra care e pansonata pe jigler nu este diametrul in mm ci picaturi/min.!).... asa ca incearca sa faci rost de jiglere nu le majora pe astea.

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat problema, m-am suparat pe keihin-uri si am pus 2 carb. tip nou cu pistonas ce se gasesc pe piata si merge super, si la consum la fel, la alea japoneze imi trebuie 2 jigl. de 135 ca sa functioneze bine, astea care sunt inauntru sunt de 108... drum uscat si multi km.... salut baieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator DARK-RIDER-82

salutare remy! CE FEL DE CARBURATOARE AI PUS PE URAL? DE UNDE SI CAT AI DAT PE ELE? EU AM K63 SI ULTIMA OARA AM DAT CU UNU DE PERETI DE CIUDA CA IMI FACEA BUJIA NEAGRA... :P ASTEPT RASPUNSUL TAU CU NERABDARE! :blink:

 

 

 

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...