Sari la conținut

"Nu l-am vazut..." suna cunoscut?


tga
 Share

Postări Recomandate

Ceea ce credeam ca pot evita printr-o conduita preventiva, avand mare girja la conserve si fara a merge cu viteza in oras, nu s-a mai intamplat. Ierii am avut un accident din cauza unui imbecil care mi-a intors in fata pe o traiectorie imprevizibila.

El era parcat jumatate pe trotuar, eu veneam pe drumul liber si tocmai incetinisem (marele meu noroc) ca tocmai trecusem de o intersectie, cand brusc, fara sa semnalizeze intoarce in U in fata mea pe la vreo 5-7m sau asa am vazut eu. Am inghetat, noroc ca aveam cam 30 la ora, cred ca am avut un reflex sa-l evit si am impins dreapta de ghidon â combinat cu frana (nu mai stiu de care) am aterizat pe jos la 20 de centimetri de masina care se oprise in mijlocul drumului. De fapt nici nu mai stiu bine cum am controlat motorul, mai mult ca sigur foarte prost din moment ce am ajuns pe jos sau asa a fost mai bine ca altfel ma infigeam in el , nu stiu.

Primul gand a fost o ciuda imensa ca trantisem motorul, ce e drept ca aveam viteza mica si nu mi-se intamplase nimic grav. M-am ridicat sa ma duc spre conservar dar m-am oprit cand am auzit din spate vocile soferilor de dupa mine care vazusera faza si erau sa sara la gatul boului mai ceva ca mine.Erau sa il linseze ei!Se pierduse de tot, a incercat sa zica ca veneam cu viteza (cred ca stiu ei de undeva ca faza asta cu viteza tine!) dar iar au sarit ceilalti soferi din spatele meu si i-au spus ca nu aveam viteza.

Cand l-am auzit ca nu m-a vazut, m-am linistit. Stiam bine povestea. Ce sa-i mai explic, e un imbecil dintr-un milion.Cred ca a inteles ceva si singur din povestea asta Asa ca nu m-am mai obosit sa-l bag foarte tare in seama si nici nu vroiam sa ma dau foarte tare in spectacol- asa sunt eu. .Am verificat motorul, mergea dar cu ceasul de viteza crapat si cu rezervorul infundat in 2 locuri pe langa alte julituri, eu julit in genunchi (care a inceput sa ma doara pe seara), in rest nimic ca aveam geaca.Am avut noroc mare ca am scapat doar cu atat!

Echipamentul e sfant, cred ca fara geaca imi rupeam cotul, asa ca nu plecati niciunde neechipati. Eu am fost in blugi si mi-am lovit genunchiul!

Nu stiu ce sa mai cred, acum trebuie sa ne ferim si de masinile parcate pe trotuar!

post-14-1097253705_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, metre! Slava Domnului ca nu a iesit mai rau! Trebuie sa multumim soferilor romani care ne obliga sa mergem cu 30 km/h! Eu nu stiu unde dracu arunca ochelarii aia de cal care ii poarta cand sofeaza, fiindca deja cand te duci la ei nu-i mai au la ochi! B) :what: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super nasol.

Shi eu ma bazez pe prudentza pentru a evita eventualele accidente dar se pare ca nu e de ajuns. Totushi inchipueshtetzi ce se intampla la o videza de 60 sau mai mult.

Pacat ca tzi-ai bushit motoru dar bine ca nu ai patzit mai rau.

 

rfuchs: a mai fost o discutzie pe forum cu un tip care a pus motoru' jos fara sa atinga conserva intr-o faza asemanatoare iar politzia a zis ca nu are ce sa faca intrucat coleziunea intre cele doua vehicole nu a avut loc. Deci, trebuie sa intri in ei ... shi asta doar ca sa-i suspende permisul ididotului. Nu shtiu daca se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tga, imi pare sincer rau sa aud ce ti s-a intamplat. din pacate filmul cu "nu l-am vazut" se aplica EXTREM de des, chiar si in cazul conservelor sa stii. nu conteaza ca este zi, ca ai faruri si proiectoare aprinse, ca esti in oras, ca esti in afara orasului.. PUR SI SIMPLU MULTI NU SE ASIGURA! din experienta mea de sofer pe 4 roti am observat ca acest gen de pericole publice se impart in 4 categorii: pustani teribilisti, batrani care inca nu au realizat ca traficul auto-moto a crescut cu mult fata de nivelul anilor '80, soferii care conduc masina de aprovizionare a firmei (papuc, dacie inscriptionata, transporter etc) si.. (fara sa intentionez sa jignesc) majoritatea FEMEILOR LA VOLAN! daca reusesti sa distingi prin luneta masinii cu cine ai de-a face inseamna ca ai facut un pas catre siguranta.

 

putin offtopic..

ceea ce am sa povestesc acum are ca numitor comun accidentul tau. cu deosebirea ca eu nu am cazut si am ramas doar cu sperietura:

weekendul trecut, ma intorceam in buc, drumul putin aglomerat. mergeam cu 150km/h si ma angajam intr-o depasire. dau semnal de la distanta, trec pe contrasens, botul masinii era in dreptul usilor din spate ale daciei pe care o depaseam. viteza ei (estimata de mine ochiometric) era cam de 90. deodata eminenta de la volan trage stanga sa depaseasca.. un caine mort! nu putea sa il incalece desi avea destul loc, trebuia SA IL DEPASEASCA!? am tras mai mult stanga parasind asfaltul si am franat..

dar stai ca nu am terminat..

in cele din urma l-am depasit si cand am ajuns in dreptul lui l-am claxonat si am vrut sa-i fac semn sa se asigure data viitoare. cand l-am vazut ca se uita la mine mirat ca nu intelegea ce am cu el, adica de ce il claxonez.. am renuntat. el nici macar nu a stiut prin ce am trecut B)

 

on topic!

omule, bine ca nu ai patit nimic! tu continua sa fii prudent pentru ca din nefericire soferi prosti se gasesc in ro pe toate drumurile. omerta valabila si pentru moto dar si pentru masini! asta este, nici mie nu imi place mai mult decat tie, te asigur!

asfalt uscat si.. succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ca ni se intampla chiar daca conducem preventiv! Asta da exemplu , singurul lucru bun e ca viteza mica reduce pagubele si riscul de accidentare mai grav al mototciclistului.

Treptat am ajuns la concluzia ca nu mai depinde de noi, ci de bulanul sau norocul care-l avem in viata! B) Binenteles si de alti factori, ex viteza de reactie, experienta, cunoasterea limitelor motorului tau, etc.

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai auzit de un caz asemanator. Tipul si-a culcat motocicleta sa-l evite pe unu care a facut stanga in intersectie. La asigurare i-au zis ca nu se plateste ca a cazut ca prostu cu motocicleta si mai da si vina pe alti, din moment ce nu sunt urme de impact pe masina. Soferul, cu o expresie nevinovata: n-am vazut, n-am auzit nimic, a venit la mine ca a cazut din cauza mea.

 

Parerea mea? Eu zic ca esti batut in cap daca-ti distrugi motocicleta ca sa eviti conserva. Nu pateai nimic la 30/h daca franai si intrai un pic in el. Lasa-l sa alerge pe la Pol. si la ateliere de vopsit daca ii prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea? Eu zic ca esti batut in cap daca-ti distrugi motocicleta ca sa eviti conserva. Nu pateai nimic la 30/h daca franai si intrai un pic in el. Lasa-l sa alerge pe la Pol. si la ateliere de vopsit daca ii prost.

In momentul ala nu te mai gandesti la tabla lui ci la pielea ta si faci ce-ti fulgera in milisecunda aia prin creier sa scapi cat mai usor.

Nu stiu ce se intampla daca intram in el, daca nu cumva motorul avea mult mai mult de suferit (roata, furca, far...).

 

La politie nu am fost fiindca stiu ca nu considera asta un accident, decat daca era avariata si masina. Poate ca trebuiau martori , procese, birocratie....Cine are energie si timp de asa ceva?Eu nu! Am fost relativ multumit ca am scapat doar cu atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tga ma bucur mult ca esti intreg ...fierul se repara! si sint de acord cu tine ..in acele momente nu te mai gindesti decit cum sa faci sa eviti sau sa te lovesti cit mai usor posibil.

Daca era o masina in locul tau, acestea doua s-ar fi cicnit si indoit fierul celor doua masini, dar nimeni nu ar fi fost ranit la un asa impact mic. Totusi cind e vorba de un motociclist orice mic impact te poate arunca de pe moto deci rani mai mult sau mai putin.

La intimplarea mea cu acel matiz care a trecut pe rosu ..si eu am reactionat la fel ..l-am evitat prin dreapta ..numai ca am avut un imens noroc si nu am cazut.

Daca as fi cazut tot degeaba ..ca nu fusese nici un impact intre mine si alt vehicul. Ramii ranit si nici macar nu ai posibilitatea sa se faca dreptate cumva. Asta nu mi se pare corect! B)

 

Sanatate multa! :what: si sa auzim ca si Suzy a ta e bine! :laugh:

Editat de R_MARCE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa! B)  si sa auzim ca si Suzy a ta e bine! :what:

Multumesc mult!

 

Am vazut la francezi un spot social care promova purtarea centurii in oras si atragea atentia ca impactul frontal la 50 la ora e ca si cum ai cadea de la etajul 4!

Banuiesc ca la 30 la ora e ca si cum ai cadea de la 2!

Hai care se arunca...doar ca sa-i strambe conserva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yo am remarcat in ultimul timp ( cam de 2 ani incoace ) urmatorul lucru care m-a cam speriat : majoritatea oamenilor (un procent zic de 80 % ) fie pietonti ,fie soferi sau chiar si biciclisti parca nu sunt constienti complet de ei si de ce-i in jurul lor. Parca ar fi drogati sau semiadormiti . Tot asteapta sa ii feresti tu si parca au tot timpul tendinta sa intre in tine.

Am remarcat lucrul acesta nu numai ca motociclist ci si ca biciclist si chiar ca pieton. Am fost atent la aceasta tendinta pentru ca la inceput am crezut ca sunt eu de vina si nu ma feresc destul de bine de ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si politia ce poate sa faca in acest caz?

 

Victime nu exista! - victima sa fi luat contact cu cealalta masina

Tamponare nu exista!

 

Deci ...

Trebuia sa te ridici si sa-i strici o casca in usa sa o indoi. Apoi avea ce face Politia! Bine ca ai scapat cu atit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa te ridici si sa-i strici o casca in usa sa o indoi. Apoi avea ce face Politia! Bine ca ai scapat cu atit.

SUBSCRIU! fu'tu-l in zbantz, pune-i numaru' pe site shi terminam noi treaba :laugh: B) "nu l-am vazut, don'le... :what: "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pui motorul la pamant inainte sa intri in bou, esti de vina pt. ca nu l-ai atins, nu sunt urme (exceptand cele de pe tine si de pe motor) , daca intri in el, esti de vina pt. ca N-AI PASTRAT DISTANTA, si AI AVUT VITEZA. Daca ar fi sa aleg dintre doua rele as alege sa nu intru in tampit, mai ales daca merg cu mai mult de 30/h pentru simplu fapt ca zgarieturile de pe rezervor se repara mai simplu decat o furca stramba. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Hairy Poker

si totusi daca potzi sa pui motoru jos si astfel incat sa se duca in el ar fi mai "bine" fiindca asa il arzi si pe el ca poate ii ia permis si il linisteste pe dobitoc si itzi faci si tu motoreta la un service de firma piese noi, moca......

 

si bineintzeles toate astea daca nu mai ai cum sa evitzi situatzia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...