Sari la conținut

La 4 Ore De Vf. Moldoveanu


Postări Recomandate

Salut,

 

Avind in vedere ca plec pe 1 Iulie pentru citiva ani din frumoasa (dar pacat ca prea populata) noastra tara, am ales un ultim traseu sa-l tin minte!

Simbata 26 (Invictus cred ca ne-ai vazut urmele pe acolo, ai fost la o zi dupa noi :-) am urcat pina sub Virful Furfuescu (citiva kilometri dupa terminarea drumului forestier pe Vf Valea Lunga). 2300 de metri in Fagaras! Planul era sa lasam motoarele, sa incaltam bocancii de munte si sa tropaim pina pe Moldoveanu. Descrierea traseului spunea ca mai erau cam 4 ore pina pe Virf. Cu un EXC ajungeam probabil mai sus (pina la 2 ore?), dar nu cu LC8-ul.

Chiar lansez o provocare enduristilor cu motoare de hard-enduro: spuneti-mi si mie pina unde se ajunge sub Moldoveanu! Descrierea traseului este pe postul lui Invictus (Fagaras pe 2 roti). O harta turistica buna a Fagarasului arata drumul forestier.

Senzatia de pustietate si imensitate e covirsitoare. Sint 40 de km pina la prima asezare omeneasca. O zi buna de mers daca te lasa motorul pe acolo!

post-730-1183041661_thumb.jpg

post-730-1183041686_thumb.jpg

post-730-1183041728_thumb.jpg

post-730-1183041754_thumb.jpg

post-730-1183041777_thumb.jpg

post-730-1183041819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care credeam ca e virgin traseul. Este cea mai accesibila ruta spre Moldoveanu, daca nu o fi chiar singura. Eu cred ca varful nu este accesibil cu moto, dar se poate ajunge foarte aproape. Sper totusi sa ma contrazica cineva, ar fi un record interesant.

PS Nu o sa cred pana nu vad poze de la fata locului :bounce:.

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Te-am mai intrebat eu de traseul asta cand l-ai facut acum vreo luna. Mi-ai spus ca e din satul Slatina spre nord pe valea Cernatului, apoi spre nord-est prin vf Draghina, Preotesele, apoi spre vest prin curmatura Malitei.

 

pe o harta am vazut ca ar mai fi o varianta din satul Bradetu spre nord pe valea Valsanului apo pe sub vf. Lespezile si Basa si tot spre nord.

 

Dar banuiesc ca ati folosit traseul pe care l-ai facut si data trecuta.

 

O intrebare ar fi daca poate trece pe acolo si o masina 4x4. Sunt bucati cu drumul rupt, luat de ape, etc?

 

mersi mult.

 

post-14671-1185201955_thumb.jpg

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-am mai intrebat eu de traseul asta cand l-ai facut acum vreo luna. Mi-ai spus ca e din satul Slatina spre nord pe valea Cernatului, apoi spre nord-est prin vf Draghina, Preotesele, apoi spre vest prin curmatura Malitei.

 

pe o harta am vazut ca ar mai fi o varianta din satul Bradetu spre nord pe valea Valsanului apo pe sub vf. Lespezile si Basa si tot spre nord.

 

Dar banuiesc ca ati folosit traseul pe care l-ai facut si data trecuta.

 

O intrebare ar fi daca poate trece pe acolo si o masina 4x4. Sunt bucati cu drumul rupt, luat de ape, etc?

 

mersi mult.

 

post-14671-1185201955_thumb.jpg

daca mergi cu grija si un 2x4 te scoate la gol alpin, asta pe cernat, pe valsan nu am fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi daca nu s-ar gindi tot felul de destepti cu pirtiitoare sa-l transforme in autostrada. Nu s-a facut inca parc national? cit mai ramine ceva din el....

foarte fain !

...l-am urcat de vreo trei ori in tinerete, si nu mi se parea ca acolo ar putea ajunge si altceva in afara de magarusi...cel putin nu dinspre versantul nordic..

 

PS

vrajitorul de oz este din nou foarte ingrijorat de soarta ecologiei in romania, de aia s-a dus in hamerica si si-a cumparat 2 masini , (poate chiar trei daca s-a mai pictisit intre timp) si continua sa ne dea lectii de ecologie , democratie , drepturile minoritatilor , nivel de trai, mofturi la moda, cum sa fi inteligent....si altele , care sa ne ajute sa traim fericiti aici in tara asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrajitorul de oz este din nou foarte ingrijorat de soarta ecologiei in romania, de aia s-a dus in hamerica

 

Imi pare rau sa te dezamagesc dar as mai veni si in Romania la o tura la munte. Stiu foarte bine cum era "pe vremea mea" (desi nici atunci nu era curat), si am facut creasta fagarasului si acum vreo 3 ani. S-a stricat mult. Si in continuare bataia de joc e din ce in ce mai mare. Am decis sa nu mai vin ca ma deprima. Daca n-as fi stiut cum trebuia sa fie, era alta treaba.

In rest, comentarii de frustrat, atac la persoana - nu la idee si lipsa de legatura cu subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cine te crezi vrajitorule dar esti deja un personaj previzibil .

ma amuza gandul ca traiesti alaturi de cineva ,probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...