Sari la conținut

BMW K 1200 R


gogu007
 Share

Postări Recomandate

http://www.motorcyclenews.com/nav?page=mot...=NEWS_NEW-BIKES

 

Cam urata la prima vedere pentru gusturile mele si nu are motor boxer, dar...

...e BMW. Asta sa fie viitorul in Bavaria?

 

Eu inca mai vreau sa-mi adaug un anume R 100 R Classic la partculetz...

 

Se vedea si prin pozele de la Intermot dar acum aflam mai clar despre ce este vorba.

post-67-1097472500_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto bicicleta, intra si bmw in rindul lumii.

Cit despre bmw=motor bun, da si tu o tura pe la statisticile de fiabilitate sa vezi ca in ultimii ani bmw se intrece cu masinile americane de genul Pontiac pe acelasi loc pe podium. Din pacate nici bmw nu mai e ce a fost.

"intra si bmw in randul lumii."

si

"Din pacate nici bmw nu mai e ce a fost."

 

merg mana in mana: accent pe performante si moda in detrimentul calitatii si traditiei. :what: Noroc ca abaterea de la traditie o fac cu stil si personalitate. B)

 

http://www.motorcyclenews.com/nav?page=mot...=NEWS_NEW-BIKES

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma uit la el ma gandesc ca tocmai a avut un accident si a ramas fara carene. Protectie vant minima, iar designul este cam in genul Scraver-ului .

Este o problema de gust; cui ii place nu are nevoie parerea altuia pt ca s-ar putea sa ramana dezamagit chiar de cei mai buni prieteni. Cam asta este motivul pt care exista atatea firme de motociclete, sunt mult mai multe gusturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg mana in mana: accent pe performante si moda in detrimentul calitatii si traditiei. sad.gif Noroc ca abaterea de la traditie o fac cu stil si personalitate. bigstar.gif

 

Cu fraza a doua sint de acord, dar numai partial. Mi se pare putin ca a vorbi de traditie in motociclete (exceptind criuserele si chopperele) e ca si cum ai vorbi de traditie in calculatoare. Tu te-ai "da" acum cu 486 in numele traditiei? Din pacate cu traditia se moare de foame si decit sa dispara BMW de pe piata motocicleteleor mai bine sa se adapteze daca o fac cum trebuie. Adica fara sa devine un fel de japoneze.

Cu prima fraza nu sint de acord. Se poate si calitate si performante. Ca nu prea poate BMW la ora asta, e alta treaba. Eu sper sa se trezeasca inainte de a fi prea tirziu, sa nu ne trezim ca e numai Honda si Toyota pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place.

Dar boxerul ramine boxer.Mai degraba mi-as lua un R1200 GS.Sau un 1150. :what:  B)

Care boxer bre?!? BMW 2004 nu mai are motor boxer si chiar pare o motocicleta OK. Cel putin asa deduc din ceea ce am citit pana acum despre ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu te-ai "da" acum cu 486 in numele traditiei?

Analogia nu e tocmai nimerita.

 

Nu m-as da cu un 486 dar ma dau cu un PC. Si cand am pofta, ma dau si cu cate un Apple. Dar nu cu un LC ci cu un G3 ca lumea! (In sertar am si un Sinclair ZX81 si in garaj tocmai mi-am tras o Jawa 175/356)

 

In plus, BMW-urile boxer sunt o "specie" aparte ca si cruiserele si chopperele, deci traditia are un cuvant de spus.

 

Dar, per ansamblu, ai dreptate. Nostalgiile nu tin pe picioare un producator. Si nici emblema calitatii. Trebuie sa mai adaugi niste argumente pentru a tine piept asiaticilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar, per ansamblu, ai dreptate. Nostalgiile nu tin pe picioare un producator.

cum sa nu ?

remember harley ? :what: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harley in USA, ca daca ar fi sa traiasca pe seama vinzarilor in Europa si Asia ar crapa de foame. Nu cred ca e acelasi tip de piata in Europa. Oamenii sint mai greu de "capcanat" cu marketing agresiv si aiureli patriotice pentru ca sint mai educati (nu ma refer numai la scoala ci la intregul context social). Parerea mea.

 

Sau poate nu am dreptate si singurul lucru care lipseste la bmw e un management foarte bun. Daca nu-l au, deci nu reusesc sa faca oamenii sa cumpere ce produc ei, incearca sa produca ce cred ei ca se cere. Uneori le iese, alteori o dau rau in bara (vezi seria 7 proiectata de american care arata ca un hyunday).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Eu nu as da "Caramida zburatoare" decat pentru alta mai noua. K-ul este poate cel mai reusit motor de la BMW, si singurele variante pe care le-as accepta in schimbul motoretei mele ar fi un K100LT mai nou de '92 (sau un K1100LT aceeasi perioada, sunt similare) sau un K1200LT de prin 2004.

 

Iar daca ma gandesc la un R, poate doar un R1150GS sau un Rockster ar fi interesante, un boxer touring-enduro m-a atras intotdeauna, dar se pare ca nu destul...

 

In fine, designul lui K1200R mi se pare foarte agresiv, seria K a fost gandita in principal pentru touring (sport-touring) si nu pentru oras. Singurul model cu un oarece succes in oras a fost K75C sau S, aproape naked (doar o carena mica la far), foarte manevrabil si cu motor de 750 cc in trei cilindri a fost extrem de apreciat la vremea lui. Dar sa faci un motor pentru oras (necarenat sa alergi cu 200+ pe autobahn poate fi destul de incomod) care sa aiba 1200 cc, o greutate considerabila si un consum pe masura unui automobil mic, contrazice exact conceptul initial care a stat la baza acestei serii!

 

Eu le doresc mult succes, probabil ca au studiat ei piata bine de tot inainte sa se arunce cu asa ceva, dar eu personal cred ca nu se va impune... nici macar cu sprijinul puternic al fanilor acestei marci.

 

Numai bine,

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...