Sari la conținut

Yamaha Fan Club


alby
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 451
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si ghidonu nu e asa cum am zis eu :cheers: ?

eu nu am auzit si nu cred asa ceva...

diferenta dintre nitro si aerox e doar de nume,unele detalii si atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ar putea avea un yamaha aerox

are demaraj slabut si merge doar 80km/h viteza care o prinde in 500 m

 

are ambreaj schimbat

role de 6.2 g noi

Curea noua

 

 

totul este stock

 

la ce sa ma uit oare are limitator ?

 

m-am dat azi cu un mbk nitro racire pe aer avea un demaraj de 2X mai puternic ca al meu si un top speed de 100 - 110 km/h si era stock

 

nush ce poate avea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ghidonu nu e asa cum am zis eu :laugh: ?

 

Ma sarputea sa ai dreptate...adevarul ca stateam ingramadit pe ea fata de majesty :clap: :cheers: ..nustiu treaba asta sigur..trebuie vazut,dar de 100 cmc este 100%.Asfalt uscat! :bigstar: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate este si de 100 cmc :D daca nu ma crezi mergem si iti arat;)

 

Sylver _dj : este de 125 si in 4 timpi ..nu am avut cand sa vad cat fuge ..dar am sa o probez:):blink:.Asflat uscat!

Al meu nu este de 125 cmc...este de 150...sincer diferenta nu este mare:D

Numai k trebuie sa ai permis cat A si asta ma salveaza ca sa nu umble altii cu el cand eu sunt plecat de acasa pt ca ei nu au permis cat A

:kiss:

Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...nu am stat sa citesc decat posturile dupa prima pagina...si am observat ca nu prea stiti care este

deosebirea dintre aerox si nitro mbk !!

Deci Yamaha Aerox are din fabrica set standard de 50 cc si este diferenta si la ghidon

YAmaha Nitro Mbk din fabrica are set 100 cc iar ghidonu este mult mai aproape de genunchi ....

 

:blink: Doamne Sfinte!!! :D

 

MBK este un Brand ce apartine YAMAHA MOTORS (mai concret scooters), si care produce aceleasi scutere YAMAHA doar sub o ALTA MARCA. Acest lucru se face din considerente economice (Yamaha fiind o marca japoneza se impozeaza mult mai scump decat una europeana "MBK"). Pentru asta a fost construita in Frantza o fabrica ce apartine concernului YAMAHA, acesta si este misteriosul MBK INDUSTRY. Astfel se explica si diferenta dubioasa de pret intre Yamaha si MBK.

acum revenim la aerox vs nitro.

YAMAHA AEROX = MBK Nitro + (500 ...800 EURO) doar din cauza logotipului imprimat.

exista atit Yamaha Aerox kit si Mbk Nitro de 50 si de 100cc. 50cc este ku racire pe lichid (AEROX R) si 100cc este pe aer. in privintsa ghidonului nu ma pot pronunta, insa nu kred k exista vreo diferenta. Vizual aceste doua modificatii YQ50 si YQ100 se deosebesc radical prin grila fatza. la 50cc, avynd racirea pe likid, are si radiator deci are si "orificii nazale". YQ100 respectiv nu are "nas", are doar doua gaurele micutse in koltul de sus.

Totusi exista o diferentsa intre Aerox si Nitro: bordul. la aerox sunt doua cadrane ku ac (la unele turometru + speedo+ rezervor la altele speedo+rezervor) pe kind la MBK este un LCD plus speedo (la cele mai vechi) sau turometru+speedo+rezervor (mai nou).

 

THE END!

 

MBK NITRO: http://www.mbk-europe.com/products/models/...le&navpos=1

Yamaha AEROX R: http://www.yamaha-motor-europe.com/product...50cc/aeroxr.jsp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: Doamne Sfinte!!! :D

 

MBK este un Brand ce apartine YAMAHA MOTORS (mai concret scooters), si care produce aceleasi scutere YAMAHA doar sub o ALTA MARCA. Acest lucru se face din considerente economice (Yamaha fiind o marca japoneza se impozeaza mult mai scump decat una europeana "MBK"). Pentru asta a fost construita in Frantza o fabrica ce apartine concernului YAMAHA, acesta si este misteriosul MBK INDUSTRY. Astfel se explica si diferenta dubioasa de pret intre Yamaha si MBK.

acum revenim la aerox vs nitro.

YAMAHA AEROX = MBK Nitro + (500 ...800 EURO) doar din cauza logotipului imprimat.

exista atit Yamaha Aerox kit si Mbk Nitro de 50 si de 100cc. 50cc este ku racire pe lichid (AEROX R) si 100cc este pe aer. in privintsa ghidonului nu ma pot pronunta, insa nu kred k exista vreo diferenta. Vizual aceste doua modificatii YQ50 si YQ100 se deosebesc radical prin grila fatza. la 50cc, avynd racirea pe likid, are si radiator deci are si "orificii nazale". YQ100 respectiv nu are "nas", are doar doua gaurele micutse in koltul de sus.

Totusi exista o diferentsa intre Aerox si Nitro: bordul. la aerox sunt doua cadrane ku ac (la unele turometru + speedo+ rezervor la altele speedo+rezervor) pe kind la MBK este un LCD plus speedo (la cele mai vechi) sau turometru+speedo+rezervor (mai nou).

 

THE END!

 

MBK NITRO: http://www.mbk-europe.com/products/models/...le&navpos=1

Yamaha AEROX R: http://www.yamaha-motor-europe.com/product...50cc/aeroxr.jsp

 

 

Asa-i ...astea sunt diferentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....Cam cat prinde un Yamaha Aerox,stock si sa nu fie nimik modificat in el,dar sa fie delimitat?????

 

...Mersi anticipat....:)

 

Depinde de cat e de bun ...80,90,100

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara k mere bn p o roata :crack: e fiabil?:crack:

 

Eu am yamaha slider...si is foarte multumit de el.....nimika nui tuning pe ea are un sprint super,ii foarte fiabil,telescoape super,consum fain,merge foaret fain adica is foaret multimit de el.... :crack:

post-37739-1214063376_thumb.jpg

Editat de nichos_miki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mult timp de chin aeroxul de la avatar a ajuns cam asa, la motor am facut urm modificari set motor racing "Diffusione Ricambi", Toba racing GIANNELLI SHOT, Carburator Malossi 19mm, Filtru de aer racing Malossi Red Filter E13, Variator racing Malossi MHR,role malossi 4.3g, curea Malossi Kevlar. Sunt cam in dubii cu abtipildele si anume sa le las sau sa nu le las :) ..... voi ce ziceti?

post-26077-1214465119_thumb.jpg

post-26077-1214465136_thumb.jpg

post-26077-1214465151_thumb.jpg

post-26077-1214465180_thumb.jpg

post-26077-1214465192_thumb.jpg

post-26077-1214465206_thumb.jpg

post-26077-1214465221_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mult timp de chin aeroxul de la avatar a ajuns cam asa, la motor am facut urm modificari set motor racing "Diffusione Ricambi", Toba racing GIANNELLI SHOT, Carburator Malossi 19mm, Filtru de aer racing Malossi Red Filter E13, Variator racing Malossi MHR,role malossi 4.3g, curea Malossi Kevlar. Sunt cam in dubii cu abtipildele si anume sa le las sau sa nu le las :) ..... voi ce ziceti?

 

Ar fi fost frumos daca vopseai si rotile in alb.....parerea measi eu am avut un aprilia care lam vopsit in genu asta...da oricum tio iesit fainutz :P

post-37739-1214468090_thumb.jpg

Editat de nichos_miki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mult timp de chin aeroxul de la avatar a ajuns cam asa, la motor am facut urm modificari set motor racing "Diffusione Ricambi", Toba racing GIANNELLI SHOT, Carburator Malossi 19mm, Filtru de aer racing Malossi Red Filter E13, Variator racing Malossi MHR,role malossi 4.3g, curea Malossi Kevlar. Sunt cam in dubii cu abtipildele si anume sa le las sau sa nu le las :kali: ..... voi ce ziceti?

roti albe , sha alba rullez :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roti albe , sha alba rullez :kali:

 

 

Jantele albe nu le`am facut deoarece capacul de transmisie si pompa de apa ramaneau gri si se potriveau ca nuca in perete :kali: asa ca am facut si jantele si telescoapele iar saua nu indraznesc sa o fac alba ca la tapiter nu am gasit material alb simplu fara model,dungi etc si o sa iasa sigur cu cute si o sa coste cam cat e una pe www.easyparts.nl care e perfect, puteam sa mai fac si investitia asta dar daca vreau sa`l vand asa ca n`are rost sa mai bag bani .... Eu zic ca e ff frumos asa :kali: :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MBK-u; meu ii cam uratica da deocamdata nici no vopsesc sau cv de genu ca vrea sa invat cateva schema cu ea si inca nare rost....dupa ce o sa stiu bine si foarte sigur pe mine at o so fac.....desi inca nam picat si merg bine intro roata sper sa nici nam incidente in continuare..

post-37739-1215198017_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate exagerez putin, insa nu am vazut ceva pe care sa scrie Yamaha si sa nu fie fiabil :blbl:

 

Deacord cu tine...2 scutere yamaha am avut ...un mbk nitro de care am fost super multumit ...si majesty care is tot la fel de multumit :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...