Sari la conținut

Kawasaki Klx 650 Din 1993


Postări Recomandate

am cumparat ( am facut schimb cu un scooter) un KAWASAKI KLX din 1993 , recent adus in tara , urmeaza sa-l inmatriculez.

Mai are cineva un astfel de motor , sa-mi zica cum se comporta aceasta motocicleta , inca n-am apucat sa ma dau cu ea prea mult doar vreo 2-3 ture prin piata.

Cum merge pe asfalt si off-road pt ca o sa o folosesc si prin padure,camp si ce o mai fi pe acolo coclauri.

Consumul cum este si cu uleiul la cati km trebuie schimbat sau complectat?

ce probleme pot aparea la ea ?

o sa pun si ceva poze incurand

Are cineva manual la asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. la vremea lor erau niste motoare adevarate. pentru padure sunt cam grele. pentru drumuri mai lungi sunt obositoare. daca ai grija sa verifici uleiul la fiecare iesire si sa-l schimbi la 3-4000 km nu vei avea probleme niciodata. din fabrica este dat un consum de ulei de 0,8 l/ 1000 km. in rest intretinerea este ca la orice motor. noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut una mai demult.super motor,pentru enduro cam grea dar depinde de motorist.control ulei tot timpul,nivelul la ulei cicä dupä Kawasaki tot timpul la limita de sus!mai bine prea mult decät prea putin.au existat ceva probleme cu dimensiunea pistonului din fabricatie(cazuri izolate)dar in mare väzut un motor foarte ok si fiabil la fel ca toatä motocicleta.cunosc prieten care cu o astfel de motocicletä mergea des in teren si chiar la concurs!recomand salä de fortä pentru iesiri de genul enduro.pe asfalt:super comportament si amortizoare perfecte in caz cä sunt incä in regulä.de obicei cele aduse din alte täri nu prea au väzut asa de mult teren asa cä se gäsesc des in stare destul de bunä.pärerea mea:cel mai bun enduro de stradä(exceptie mod. R.) ce la scos Kawasaki.din päcate a dispärut relativ rapid de pe piatä(prea scump la fabricatie,prea putin vändute)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pun si ceva poze cu motorul

post-14351-1183568657_thumb.jpg bidonul acela este pentru surplusul de la radiator?

post-14351-1183568742_thumb.jpg si eu am tot 70 de kg da mai am un motor, SWM 350, mai vechi si are 150 de kg si ma descurc cu el bine prin padure si pe coclauri , plus ca fac de vreo 5 ani lupte libere si prinde bine, mai ales la cazaturi

post-14351-1183568835_thumb.jpg ce este gaurica aia din motor pe care se scurge ulei ?

 

multumesc de sfaturi si drumuri bune la toti :bounce:

post-14351-1183568539_thumb.jpg

post-14351-1183568581_thumb.jpg

post-14351-1183568634_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut prima iesire serioasa cu motorul.Am fost la un gratar si am luat si motorul ca sa vad cum merge off-road ( inca nu este inmatriculat si eu inca -am carnet :lol: ) dar m-am dat prin padure si pe campo cu el, m-am bagat si prin ceva noroaie. am observat ca merge bine, trage bine motoru , in antaia merge si pe o roata :wave: ma descurc cu el prin padure chiar daca este greu, da creed ca il voi folosi mai mult pe asfalt dupa ce imi iau carnetul pentru ca imi este mila de el sa il distrug prin padure, dar o sa merg totusi si off-road dar mai lejer :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

hello ...

maiam luat si eu permisul si am inmatriculat motorul si de o luna ma dau cu el pe strada fara probleme :finger:

prin oras ma descurc destul de bine cu el pe aglomeratie, ma strecot cu usurinta printre masini la cozile interminabile , doar k ma mai enervez cateodata sa astept mult la semafoare si dinalea.

am fost si prin afar la vreo 3 - drumuri de vreo 200 km si im place foarte mult cum se comporta si singur si cu 2 pers.

dar am si eu o intrebare : voi cu un rezervor plin cam cati km faceti ? rezervorul meu are 14-15 litrii, este schimbat, cel original cat are ?

asa dupa aproximari al meu consuma cam 5 l/100 , ale voastre cum stau cu consumul?

asfalt uscat si drumuri bune :moron:

 

--- Mesaj completat în 01 Oct 2007 14:24 -------------
nimeni nimik ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am un KLR 650 C !! :laugh:

 

1: cu rezervorul plin ( 18 litri ) in afara ma duce 300 km pe putin pt ca are un consum de 4,5- 5 % ! pe munte la urcat mult (1a si 2ua) si tras de motor pe un soft enduro ma dus la 6 % ! in iubitul si dragul de Bucuresti consuma oricum as merge 7 % :friends: !!

 

2: e mai greu decat modelul KLX, e mai vaca :laugh: si nu m-as incumeta cu el pe un hard enduro ( 186 kile la gol ) dar la soft enduro ( babele , pestera ialomitei , bolboci ) cu prietena in spate si sa descurcat excenlent, nam avut nmk de reprosat, pentru kilogramele lui este un motor foarte manevrabil !! in oras e super manevrabil si ma descurc usor printre coloane la semafor :wink: !!

am avut ocazia sa ma dau cu el si pe cheia si cauciucu pe spate era dat tot si pe curbe atingeam cu cizmele ( care stateau cuminti in scarite ) de asfalt :wave: , si asta in conditii de prietena in spate + geanta de voiaj de 30 de kile :blbl: !! ciclistica perfecta

 

3: in legatura cu gaura aia pe care curge ulei, am si eu gaura aia pe cilindru, dar nu curge nmk, e perfect curat !!

 

Pun si niste poze !!

 

post-12641-1191613322_thumb.jpg post-12641-1191613374_thumb.jpg post-12641-1191613427_thumb.jpg

 

post-12641-1191613466_thumb.jpg post-12641-1191613533_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un KLR 650 C !! :laugh:

 

1: cu rezervorul plin ( 18 litri ) in afara ma duce 300 km pe putin pt ca are un consum de 4,5- 5 % ! pe munte la urcat mult (1a si 2ua) si tras de motor pe un soft enduro ma dus la 6 % ! in iubitul si dragul de Bucuresti consuma oricum as merge 7 % :friends: !!

 

2: e mai greu decat modelul KLX, e mai vaca :wink: si nu m-as incumeta cu el pe un hard enduro ( 186 kile la gol ) dar la soft enduro ( babele , pestera ialomitei , bolboci ) cu prietena in spate si sa descurcat excenlent, nam avut nmk de reprosat, pentru kilogramele lui este un motor foarte manevrabil !! in oras e super manevrabil si ma descurc usor printre coloane la semafor :wave: !!

am avut ocazia sa ma dau cu el si pe cheia si cauciucu pe spate era dat tot si pe curbe atingeam cu cizmele ( care stateau cuminti in scarite ) de asfalt :blbl: , si asta in conditii de prietena in spate + geanta de voiaj de 30 de kile :) !! ciclistica perfecta

 

3: in legatura cu gaura aia pe care curge ulei, am si eu gaura aia pe cilindru, dar nu curge nmk, e perfect curat !!

 

Pun si niste poze !!

 

post-12641-1191613322_thumb.jpg post-12641-1191613374_thumb.jpg post-12641-1191613427_thumb.jpg

 

post-12641-1191613466_thumb.jpg post-12641-1191613533_thumb.jpg

 

e foarte fain :laugh:

din ce an e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

an 95 , luat cu 16 000 km (acum are ~= 17500 km) !!

 

daca mai are cineva modelul acesta de motor l-as ruga sa imi recomande un ulei pe care la folosit el !! si asta repede pt ca la 18 000 vreau sa schimb iar uleiul :friends: !!

 

eu i-am pus Yacco 15W50 competition full sintetic, dar ma gandesc sa-i bag un mineral 15W50 !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...