Sari la conținut

Ulei 2T


Spyn
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

Intrebarea mea este urmatoarea:

  Ce ulei de amestec folositi la motoarele în 2T (de cross) ?

Astept parerile voastre.

 

    Spyn,

Cand alergam la cross cu 2T, PUTOLINE MX 5. Aproape 80-90% din motocrosisti sau enduristi merg cu PUTOLINE OIL.

 

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Stiti cumva cat costa Motul 800 2t ca ma intereseaza si nu stiu nici de unde sa iau Am avut ulei in rezervorul de ulei al motocicletei si nu stiu ce marca era da mergea bine rau cu ala Mirosea si fumul misto cam cum miroase la cursele de motocros Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ciprian sa spunem lucrurilor pe fata !!!

In proportie de 80-90% din motocrosistii care alearga in campionatul national cu motoare în 2T folosesc Castrol R2. :wave:

gresesti amarnic. Nu cred ca exista unul care merge cu Castrol, poate doar daca l-a primit gratis. In general se impart intre PUTOLONE si MOTUL.

 

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciprian , la 4t care sunt printre cele mai bune/folosite uleiuri la enduro/cross ?

fiecare isi lauda marfa. Acum pe bune, eu in ultimii 20 ani am folosit multe uleiuri, dar m-am oprit la PUTOLINE.

oare de ce?

 

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca te contrazic cip da' altii (multi) au constatat putin altfel. Putoline MX5 este bun pentru un ulei semisintetic si va fi ok pt cine nu trage f tare de gaz insa nici nu se compara cu Castrol R2 sau Motul M800, care sint sintetice 100%. Iar chestia ca in campionat nu merge nimeni cu R2, scuze , da' e praf in ochi. Steve cit a fost pe 2T a mers cu R2 apoi cu M800, Zoli numai cu R2 iar inainte cu TTS, Stephan M800, Dony R2, numai cine n-a avut bani a mers pe MX5.

Eu am mers pe Mx5 si e ok insa nu se compara cu R2 sau M800, motorul raspunde mai prompt. Asta se vede mai ales cind desfaci motorul si compari calamina si gomajul format.

Reclama,reclama, da' adevarul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Scuze ca te contrazic cip da' altii (multi) au constatat putin altfel. Putoline MX5 este bun pentru un ulei semisintetic si va fi ok pt cine nu trage f tare de gaz insa nici nu se compara cu Castrol R2 sau Motul M800, care sint sintetice 100%. Iar chestia ca in campionat nu merge nimeni cu R2, scuze , da' e praf in ochi. Steve cit a fost pe 2T a mers cu R2 apoi cu M800, Zoli numai cu R2 iar inainte cu TTS, Stephan M800, Dony R2, numai cine n-a avut bani a mers pe MX5.

Eu am mers pe Mx5 si e ok insa nu se compara cu R2 sau M800, motorul raspunde mai prompt. Asta se vede mai ales cind desfaci motorul si compari calamina si gomajul format.

Reclama,reclama, da' adevarul....

Nu-i problem de contradictie, doar contradictia naste valori:)

Normal este semisintetic, pt cine vrea full sintetic avem MX 7 sau RS 959 RACING, normal la alte preturi comparabile cu Castrol R2 sau Motul M800. Piata nu a cerut aceste tipuri.

Steve a mers 1 an cu Putoline dupa aceea a primit ceva sponsorizare de la Motul.

Zoli merge cu Putoline. Dony nu mai stiu exact dar tot cu Putoline a mers mult, doar ce vindea el era tot de la mine. Acum nu mai stiu exact. Stephan nu stiu.

Eu, si nu numai eu, merg de 10 ani cu Putoline si n-am spart nici-un motor 2T sau 4T. Nici altii nu s-au plans.

Asadar avem calitate pt toate buzunarele. Mai departe este de gust, moda, relatii...etc.

Bafta

Cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu este mare diferenta intre marcile bune de uleiuri.

Sunt convins ca numai profesionistii adevarati isi pot da seama de eventuala (mica) diferenta intre produsele din aceeasi categorie a marcilor consacrate.

Probabil daca mergi cu 2 motoare identice in paralel cu 2 tipuri de ulei si apoi le desfaci pe amandoua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

BAI FRUMOSILOR LA ENDURO TOATA LUMEA STIE MOTOREX IS THE BEST DIN MOMENT CE SI CYRYL DEPRES SI KARI TIAINEN SI ALFIE COX IL FOLOSEST CEL PUTIN LA REDBULLROMANIACS AU FOLOSIT MOTOREX SI AVAND IN VEDERE TRECUTUL SI PREZENTUL LOR LASATI-I PE ROMANI CA IS VARZA (BOBO- ARBITRU RED BULL ROMANIACS) : :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Salut,

voi ce ulei recomandati si in ce cantitate ?

eu folosesc yacco mvx competition 100% sintetic, amestec 1:50

daca stiti ceva mai bun si aveti idee unde gasesc in bucuresti ...

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAI FRUMOSILOR LA ENDURO TOATA LUMEA STIE MOTOREX IS THE BEST DIN MOMENT CE SI CYRYL DEPRES SI KARI TIAINEN SI ALFIE COX IL FOLOSEST CEL PUTIN LA REDBULLROMANIACS AU FOLOSIT MOTOREX SI AVAND IN VEDERE TRECUTUL SI PREZENTUL LOR LASATI-I PE ROMANI CA IS VARZA (BOBO- ARBITRU RED BULL ROMANIACS) : :crack:

 

Aaaaa. Ma dezamagesti. :crack: Nu ai auzit de contracte comerciale si sponsorizare?

Aia folosesc ce ulei "trebuie". Evident ca un ulei bun, dar asta nu este garantia ca este cel mai tare ulei din toate timpurile. :burnout:

KTM are contract comercial cu Motorex de vreo 5 ani. Pana acum 5 ani avea cu Shell pe care il recomanda ca fiind cel mai bun pentru motoarele lor.

Deci...? :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folosesc castrol r2 si nu am de gand sa-l schimb.

MOZ: vezi ca scrie in manualul motorului. Eu la mine folosesc 1/25 sau 1/30, depinde cum ma trezesc :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

manualul recomanda motorex, 1:60 pt ulei de calitate, si 1:40 cand nu esti sigur de calitatea uleiului

eu bag 1:50 yacco mvx comp, pe ktm de 300, intreb, pt ca e prima motocicleta habar nu am cine face ulei de calitate, nu consider ca motorex e cel mai bun din pdv calitativ(bazez afirmatia pe "intuitie masculina") si nu stiu daca yacco pe langa ulei de 2t mai face si ulei de masline

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...