Sari la conținut

o intrebare despre sa


BeRelu
 Share

Postări Recomandate

:D

salutare

 

vreau sa-mi fac o sa si nu prea sunt decis din ce sa o fac.Adica din ce material.Sa o fac din piele sau sa o fac din imitatie(vinilin).Pt fiecare sunt pro ci contra argumente dar care credeti ca rezista mai mult??Adica sa nu crape(ca daca e sa o taie unul ,sunt la fel :yikes: )Am postat aici pt ca o sa fie o sa de chopper si as vrea sa aud niste sfaturi de la voi.Deci ce ziceti?? :piele sau vinilin???

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avantaje

Vinilin (imitatie de piele - plastic moale pe suport textil)

- e mai usor de facut, se poate coase si cu o masina de cusut mai solida

- nu absoarbe apa

- isi pastreaza luciul mai mult timp

Piele (presupun ca vei folosi piele normala, nu piele intoarsa)

- e mai rezistent (compara un pantof de piele cu una de imitatie)

- se pot imprima diferite modele, desene sau logouri prin presare (exemplul din imagine - bike-ul lui Istvan)

- arata mai bine

Dezavantaje

Vinilin

- se rupe in primul rand dealungul cusaturii (cand il faci fi atent sa-l faci cu pasi mari (cusatura))

- in timp prezinta crapaturi

- odata rupt sau taiat, se rupe in continuare

Piele

- mai greu de facut (n-o poti face cu o masina de cusut normala)

- absoarbe apa - exista solutii care-l fac cat de cat impermeabil

- trebuie intretinut - trebuie tratat cu diferite solutii -> iti poate lasa urme pe blugi

post-24-1098983836_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chopper=metal, piele.

 

sunt mai mult decat 100% de acord,dar trebuie sa luam in considerare ce e mai practic si mai bun(nu doar traditia).De aia am si intrebat,k din raspunsurile voastre sa incerc sa-mi fac o parere.

 

bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai mult decat 100% de acord,dar trebuie sa luam in considerare ce e mai practic si mai bun(nu doar traditia).De aia am si intrebat,k din raspunsurile voastre sa incerc sa-mi fac o parere.

 

bafta :D

Pai nu este clar?

Dupa cum spun si baietii,comparind si intrebind, tot la piele iesi mai bine.Am avut si eu un Suzuki cu saua de vinilin, totul O.K., dar cind a inceput sa se roada arata jalnic si daca mai si ploua, ala eram,igrasie la sfincter cit cuprinde. Dac tot e sa se roada si sa piarda din waterproofing, las-o sa fie din piele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...