Sari la conținut

Faruri Aditionale Pentru Cruiser?


alexroska
 Share

Postări Recomandate

Exact așa as vrea sa le instalez si eu, sa nu mai cumpăr bara special pentru ele. Arata foarte bine si motorul tau... sa-l stăpânești sănătos. Imi place mai ales spătarul pentru tine. E cumpărat sau făcut la comanda? E suuuper, oricum. Felicitari.

Multumesc frumos si motorul tau arata bine! Sa-l stapanesti sanatos! Farurile sunt extrem de simple de montat, trebuie o buc de platbanda de inox de 4 mm. Motorul era deja cu spatar dar am facut si eu un spatar identic pentru vechiul motor, dar e destul de dificil si complicat de facut.

 

Man, ai elementele despre care spuneam eu ca sunt inutile (capul de cioara si fender guard). Nu o lua personal te rog, nu imi plac mie, dar "civilii" si multi amatori de cruiser le adora. De gustibus non est disputandum...

Ai in schimb si unele extreeeeeeem de folositoare la drum lung. Prelungirile parbrizului prinse pe amortizoare (low nu stiu cum se numesc parca), care fac o treaba minunata in privinta curentului in zona genunchilor la viteze de peste 100 km/h. Si daaaaa, sissy bar pt pilot. Ce mi-ar placea si mie una in etapele de peste 400 km. Tie cum iti place? Simti diferenta fata de o mobra fara sissybar de pilot?

Sugerez initiatorului topicului sa investeasca mai repede in asa ceva.

Categoric, este mult mai comod cu sissybar, iti tine spatele. Deflectoarele de vant in schimb nu ajuta prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa un de mers cu proiectoare (pe Vulcanetele de 800, asa l-am cumparat) am renuntat la ele. Faza lunga nu prea ai unde sa dai (erau legate pe faza lunga), poate doar pe forestier, asa ca de ce sa le pastrez. Si din cauza asta, nici nu imi voi pune prea curand. Prea multa munca si baniu pentru ... nimic.

Da-mi voie sa te contrazic... Is EXTREM de importante, pentru siguranta ta in primul rand.

Is pe locul doi la must-have, dupa ABS, pe un motor. Nu as cumpara motor fara abs si daca nu are proiectoare, ar fi primul accesoriu care l-as monta.

 

Am scris de mai multe ori, dar reiterez - cand ai mai mult de un punct luminos, cei de pe contrasens te vad mai bine si apreciaza mai bine distanta intre tine si ei si nu iti mai taie calea pe motiv ca nu te-au vazut. Asta nu e doar o poveste, pot confirma ca asa se si intampla ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa te contrazic... Is EXTREM de importante, pentru siguranta ta in primul rand.

Is pe locul doi la must-have, dupa ABS, pe un motor. Nu as cumpara motor fara abs si daca nu are proiectoare, ar fi primul accesoriu care l-as monta.

 

Am scris de mai multe ori, dar reiterez - cand ai mai mult de un punct luminos, cei de pe contrasens te vad mai bine si apreciaza mai bine distanta intre tine si ei si nu iti mai taie calea pe motiv ca nu te-au vazut. Asta nu e doar o poveste, pot confirma ca asa se si intampla ;)

 

Iti dau voie sa ma contrazici cu mare drag.

Intrebarea mea este: poti merge cu proiectoarele aprinse fara sa orbesti pe cei ce vin din fata? Daca le legi pe faza scurta, si le orientezi cat mai jos, poate ca da, si atunci teoria ta se sutine, jos palaria. Nu deranjezi, si sunt trei puncte in loc de unul. Fair enough.

Daca sunt pe faza lunga, orbesti chiar si ziua cu inca doua proiectoare.

 

Tu cum procedezi cu proiectoarele?

» Post actualizat in 16 Jan 2015 08:28

Am scris de mai multe ori, dar reiterez

 

Ce sa faci daca nu ai devenit inca o somitate in domeniu, si nu iti cunoaste toata lumea opera? Mai repeti, si la un moment dat vom sti toti ca ai zis tu. Glumesc (e vineri). Numai bine.

Editat de AWD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ma bate si pe mine gandul la faruri suplimentare, dar intre timp am gasit ceva cred interesant. Doar spatarul fara suport metalic.

 

Pentru cei interesati

http://www.motor-bike.ro/motor-bike-ro/eshop/1-1-ACCESORII-MOTO/79-2-Portbagaje-Topcase-Sissy-bar/5/1909-SISSY-BAR-KISSEN-UNIVERS-BREITE-16-5-HOEHE-24-CM

 

Am luat legatura la nr. de contact al site-ului si este vorba doar de suportul textil (pernita) de la syssy bar. Doamna cu care am vorbit este foarte de treaba si mi-a spus ca pot comanda orice de pe Loius la acelasi pret, inclusiv reducerile lor se aplcia si la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumoase, dar nu se pupa astea cu cozoruc, cu farul meu......Oricum, ale mele sunt doar de design, nu o sa le leg, sau cine stie, poate in viitor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m.ebay.com/itm/181642480124

si astea prezinta interes

si eu sunt interesat in achizitionarea unei perechi de lumini suplimentare pentru faza scurta...

1 vezi mai bine noaptea...stim cu totii starea drumurilor mai ales la capitolul denivelari un far amarat nu face fata

2 sa fii vazut..toata lumea stie ca la noi tare multi au orbu gainii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu acum de astea:

 

http://www.ebay.com/itm/2x-10W-CREE-LED-Work-Light-Spot-offroad-Driving-fog-Lamp-Motorcycle-boat-4X4-ATV-/231302737826?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item35dab7afa2&vxp=mtr

 

Bine, eu mi-am scos farul cu totul si mi-am pus din astea. Sint ok. Oricum nu prea merg prea mult noaptea.. si mai am si astea pt faza lunga ( care o tin mereu aprinsa.) nu, nu sint mirlan sau orbesc lumea. sint inderptate toate f in jos.

http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-Car-12V-CREE-U2-LED-R-Laser-Head-Lamp-Bike-Waterproof-Spot-Light-30W-/271738972383?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f44e7a8df&vxp=mtr

 

Dar vreau sa schimb cu astea:

 

http://www.ebay.com/itm/2x125W-3000LM-CREE-U5-LED-Motorcycle-Driving-Fog-Spot-light-Headlight-US-/221623484567?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3399ca0097&vxp=mtr

Am vazut astea in actiune si sint f faine. au vreo 3 moduri. Low beam si high beam si flash ( flash nu as folosi dar low si high beam... nu suna rau)

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa-ti manance cam mult???125w...ori2...250w

ma gandesc ..ca si daca iti pui xenon in ele 2×35w iesi mai bine....

eu am xenon de 35w.4300k vede bine lumina alba..deci am surplus de 20 de wati...mi-as pune 2 proiectoare de 10 w fiecare

» Post actualizat in 11 Feb 2015 12:06

m.ebay.com/itm/271666798147?nav=SEARCH

si astea ar fi interesante...am vazut pe masini....nu ai cum sa nu-l vezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au ajuns si mie proiectoarele, le-am montat astazi dar nu le-am legat.....imi sunt tare simpatice...

Super arata,sa le folosesti sanatos,care a fost pretul final si cat ai asteptat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

am o problema cu farul meu sau ochii mei dar mai sigur e cu farul ca am vazut diferenta de la alte faruri moto.precizez ca oglinda e ok si becul e un h4 55-60w dar nu vad mai nimic noaptea ce sa fac sau sa imi iau sa vad mai bn?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel patesc si eu la Dragstarul meu...Eu am proiectoarele si mare noroc am cu ele ca farul e ca si inexistent.Am scos odata de curiozitate proiectoarele si mai multa lumina facea petarda de lanterna de la bicicleta decat facea farul original.Se poate face ceva in privinta farului original?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o problema cu farul meu sau ochii mei dar mai sigur e cu farul ca am vazut diferenta de la alte faruri moto.precizez ca oglinda e ok si becul e un h4 55-60w dar nu vad mai nimic noaptea ce sa fac sau sa imi iau sa vad mai bn?

 

Pai ce motocicleta ai? La profil ai scris ca Intruder, dar n-ai zis de care. Daca ai cumva C 800 poti sa te faci ceva pe el de far. Sunt gandite prost din fabrica.

 

La fel patesc si eu la Dragstarul meu...Eu am proiectoarele si mare noroc am cu ele ca farul e ca si inexistent.Am scos odata de curiozitate proiectoarele si mai multa lumina facea petarda de lanterna de la bicicleta decat facea farul original.Se poate face ceva in privinta farului original?

 

La fel si la tine.

Dragstarul classic are un far tip ”ceaun”. Mare si prost, exact ca la Intruderul C800

Daca ai Dragstar Custom farul e mai Ok. Asta daca ii pui bec bun.

 

Eu i-am pus la a mea Philips H4 Extreme Power White.

 

Problema mea nu e cu farul ci cu farurile masinilor din fata. Pozitia pe Dragstar e destul de joasa si i-au toate farurile de pe contrasens direct in ochi. Mai sunt si eu chior...

Si nu prea am gasit rezolvare la problema asta.

Am pus pe motocicleta 2 proiectoare, le-am legat separat de circuitul farurilor si le-am pus buton separat astfel incat sa le pot aprinde si stinge cand vreau eu. Ca idee... de luminat lumineaza senzational. Se face ziua in fata mea. Dar e aceeasi problema care am zis-o mai sus - masinile de pe contrasens. Daca mergeam fara proiectoare nu mai vedeam nimic. Daca aprindeam proiectoarele cei de pe contrasens se simteau si ei datori sa aprinda faza lunga si sa ma orbeasca si mai tare

Am avut la un moment dat o problema cu statorul alternatorului. Atunci am dat jos de pe motocicleta si alarma, iar proiectoarele le-am deconectat (ele au ramas fizic pe motor, dar le-am scos circuitul). Cu alternatorul am rezolvat demult, dar proiectoarele nu m-am mai obosit sa le reconectez. Acum le tin doar de design. Parca imi place mai mult cum arata cu ele.

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as lua asa ceva....dar mi-e frica sa nu topesc firele care se ating de radiatorul din spatele becului.

http://www.aliexpress.com/item/UPGRADE-NEW-1x-2014-Just-Plug-Play-CREE-LED-H4-H4-3-HB2-9003-30W-3000LM/32219472835.html?spm=2114.01020208.3.176.q4TDHJ&ws_ab_test=201407_4,201444_5,201409_4

Oricum farul in sine e un mare rahat! DStar eu am custom cu farul original si cu bec normal (ma refer ca nu cine stie ce firma sau luminozitate) si efectiv nu e bun de nimic.Am cautat sa schimb farul cu totul si cred ca pana la urma asa o sa si fac....Ai vreo idee de far care sa se potriveasca la fix in locul astuia original?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as lua asa ceva....dar mi-e frica sa nu topesc firele care se ating de radiatorul din spatele becului.

http://www.aliexpress.com/item/UPGRADE-NEW-1x-2014-Just-Plug-Play-CREE-LED-H4-H4-3-HB2-9003-30W-3000LM/32219472835.html?spm=2114.01020208.3.176.q4TDHJ&ws_ab_test=201407_4,201444_5,201409_4

Oricum farul in sine e un mare rahat! DStar eu am custom cu farul original si cu bec normal (ma refer ca nu cine stie ce firma sau luminozitate) si efectiv nu e bun de nimic.Am cautat sa schimb farul cu totul si cred ca pana la urma asa o sa si fac....Ai vreo idee de far care sa se potriveasca la fix in locul astuia original?

 

Nu, nu stiu.

Google it. Exista tot felul de oferte aftermarket, dar nu stiu ce sa iti recomand.

In orice caz, pastreaza farul original. Cand am inscris motocicleta si am dus-o la RAR am vazut ca ii respingeau pe toti care nu aveau instalatie electrica originala, tobe originale sau cauciucuri conform cu talonul.

 

Ti-am zis, incearca becul ala de la Philips. Nu costa cine stie ce si isi merita banii cu varf si indesat.

Motocicleta mea a venit din US cu un bec senzational. Era halogen, dar avea o lumina atat de intensa incat ziceai ca e Xenon. Problema e ca era mai puternic decat ce scrie in cartea tehnica, iar efectul... mi-a topit soclul becului.

Nah, eu la inceput eram foarte incantat de super farul meu. Nu mi-am dat seama ca e ceva in neregula ca nu m-am apucat sa-l desfac sa vad ce scrie pe el. L-am desfacut cand m-am trezit ca nu mai merge. Si atunci, pentru ca eram pe drum, am luat si eu ce am gasit in prima benzinarie - un halogen de la Osram. Pai vreau sa spun ca e mare mare diferenta intre Philips si Osram, cu toate ca amandoua sunt tot de 60W . De aia ziceam, pana sa schimbi farul cu totul, incearca sa iei un bec bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, cand iti face ceva (sau cineva) cu ochiul... ;)

 

Ia un bec cu led si zi-ne si noua cum e.

 

In interiorul farului e un pic inghesuiala, dar cred ca se pot aranja firele in asa fel incat sa nu se topeasca. Preventiv poti sa iei ceva banda izolatoare termica si ai rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...