Sari la conținut

Atentie A Aparut Noul Cod Rutier 2007!


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

Ordonanța de urgență a Guvernului nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările Âşi completările ulterioare, republicată

 

- modificată Âşi completată prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr.63/2006, publicată în Monitorul Oficial al România, Partea I, nr.792/20.09.2006;

- aprobată prin Legea nr.6/2007, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.30/17.01.2007;

- modificată Âşi completată prin Ordonanța Guvernului nr.69/28.06.2007

 

Textul il puteti downloada de la http://bpr.b.politiaromana.ro/Legislatie/C...Rutier-2007.doc

 

--- Mesaj completat în 01 Aug 2007 11:40 -------------
Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepția celor cu tracțiune animală, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii.

(2) Poliția rutieră dispune măsura reținerii certificatului de înmatriculare sau înregistrare Âşi retragerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculelor neasigurate, aflate în trafic, eliberând dovadă fără drept de circulație.

(3) Dacă deținătorul vehiculului nu face dovada asigurării acestuia, după 30 de zile de la data aplicării măsurii prevăzute la alin.(2), poliția rutieră dispune radierea din evidență a vehiculului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si nu vi se pare normal sa aveti RCA?

 

 

Dau cazul meu spre exemplu:

 

1. daca ma loveste o masina usor, ii iau polita si ma combin cu aia de la asigurari.

 

2. daca ma loveste un scuter fara RCA, si pt ca nu am cum sa imi repar agregatul va dati seama cine o sa fie batut pana nu va scoate banutul. Eu nu platesc rate la banca pt motor ca sa stau cu el pe bara.

 

RCA e obligatoriu si multi scuteristi (inclusiv frate-miu) nu vor sa il plateasca.

 

Pt cei care il platesc: tot respectul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Normal ca nu vreau sa platesc RCA atata timp cat ei imi baga incadrare moto de 49 KW. Eu am scuter de 49 cmc nu de 49 kw. Nu vreau sa imbogatesc firmele de asigurari. Si daca intru in ceva nu cred ca o sa fie vina mea, iar paguba o sa fie foarte mica pt. el si foarte mare pt. mine. In cazul lui Baiazid (frati-miu), daca intru in el nu o sa pateasca nimic la ce roata are pe spate. Eu chiar vreau sa-mi fac asigurare, dar pe o incadrare corecta.................Baiazide, nu imi faci si mie cadou niste bani de asigurare?........ca cine stie cand parchez scuterul in curte ce se poate intampla. :bigstar:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu vi se pare normal sa aveti RCA?

Dau cazul meu spre exemplu:

 

1. daca ma loveste o masina usor, ii iau polita si ma combin cu aia de la asigurari.

 

2. daca ma loveste un scuter fara RCA, si pt ca nu am cum sa imi repar agregatul va dati seama cine o sa fie batut pana nu va scoate banutul. Eu nu platesc rate la banca pt motor ca sa stau cu el pe bara.

 

RCA e obligatoriu si multi scuteristi (inclusiv frate-miu) nu vor sa il plateasca.

 

Pt cei care il platesc: tot respectul meu.

inseamna ca esti bazat.....mai baiazide!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum au mai zis si altii pe aici, gandeste-te ce se intampla daca lovesti pana si un logan, tot depasesti milionul pe care il dadeai pe 6 luni de rca :bigstar:. asta ca sa nu mai zic de o masina mai serioasa. cea mai buna manevra care se poate face acum este asigurarea pe 6 luni in speranta ca in timpul asta o sa se schimbe incadrarea pt scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum au mai zis si altii pe aici, gandeste-te ce se intampla daca lovesti pana si un logan, tot depasesti milionul pe care il dadeai pe 6 luni de rca :). asta ca sa nu mai zic de o masina mai serioasa. cea mai buna manevra care se poate face acum este asigurarea pe 6 luni in speranta ca in timpul asta o sa se schimbe incadrarea pt scutere.

 

Daca lovesti un Logan nu se intampla nimic. Pai abia ajungi la bara, defapt chiar intri in bara lui, care este mult mai tare decat 2 carene...........deci el nu pateste nimic, in schimb tu esti cel care plange dupa carene. Hai sa fim seriosi, ori lucrati la firme de asigurari si aveti procent (de faceti atata reclama), ori nu va dati seama de realitate. Pana acum o luna nu s-a facut nici o asigurare si nu s-a intamplat nimic.........de cand a aparut la TV, parca au inebunit cu totii. Abia daca vad un scuter cu numere galbene pe strada si aici se vorbeste de cati bani se plateste in cazul in care intri in cineva si nu ai asigurare. Pai voi daca credeti ca o sa intrati in ceva la 45-50 km/h si sa fie din vina voastra, atunci lasati-va de mersul pe scuter sau mergeti si reglati franele alea cum trebuie. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar daca il iei din lateral si ii indoi o portiera sau intri si ii spargi farul? si in plus, nu sunt numai loganuri pe strada, nu? chiar merita pt 1 mil care ii platesti pe 6 luni (in timpul asta sigur o sa se schimbe legislatia si o sa incadreze cum trebuie scuterele) sa stai sa mergi cu ochii cat cepele ca poate ii indoi tabla unuia? serios vbind, ati vazut si voi aici pe forum p baiatul care a intrat in mercedesul unui tigan si a venit ala peste el cu sabiile? asta ca sa nu mai zic cat l-a costat reparatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar daca il iei din lateral si ii indoi o portiera sau intri si ii spargi farul? si in plus, nu sunt numai loganuri pe strada, nu? chiar merita pt 1 mil care ii platesti pe 6 luni (in timpul asta sigur o sa se schimbe legislatia si o sa incadreze cum trebuie scuterele) sa stai sa mergi cu ochii cat cepele ca poate ii indoi tabla unuia? serios vbind, ati vazut si voi aici pe forum p baiatul care a intrat in mercedesul unui tigan si a venit ala peste el cu sabiile? asta ca sa nu mai zic cat l-a costat reparatia...

 

 

am mai auzit si yo de asta.. da un link ... daca este de pe forum sa citesc si yo ce si cum :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar daca il iei din lateral si ii indoi o portiera sau intri si ii spargi farul? si in plus, nu sunt numai loganuri pe strada, nu? chiar merita pt 1 mil care ii platesti pe 6 luni (in timpul asta sigur o sa se schimbe legislatia si o sa incadreze cum trebuie scuterele) sa stai sa mergi cu ochii cat cepele ca poate ii indoi tabla unuia? serios vbind, ati vazut si voi aici pe forum p baiatul care a intrat in mercedesul unui tigan si a venit ala peste el cu sabiile? asta ca sa nu mai zic cat l-a costat reparatia...

Ti s-a intamplat sa intri intr-un Logan din lateral si sa fie vina ta? Sau ai intrat intr-un Logan si i-ai spart farul........care dintre voi era pe contrasens???

Tu cand intri in ceva il lovesti doar in spate.......eventual in depasire sa zgarii ceva, dar in ultimul caz ori e vina ta ca ai facut o depasire neregulamentara, ori e vina lui ca a venit spre tine.............oricum trebuie sa fi cu ochii cat cepele cand conduci, indiferent ce.

P.S. Baieti, cand il vedeti pe Becali ca trece cu limuzina, sa trageti pe dreapta ca cine stie cum va baga la plata, numai vopseaua face cat cateva scutere noi. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

ieri seara am vazut la TV..

cica legea cu asigurarea obligatorie la mopede,

intra in vigoare in 1 OCTOMBRIE

 

asfalt uscat

 

--- Mesaj completat în 05 Aug 2007 22:04 -------------
salut

 

ieri seara am vazut la TV..

cica legea cu asigurarea obligatorie la mopede,

intra in vigoare in 1 OCTOMBRIE

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca esti bazat.....mai baiazide!

bai nepoteilor voi pe Baizid il luati la misto?? :) ... voi biciclisti(ca scooterele la 2-3 caluti cat au jukariile alea), nu se pot numii altfel.... uitati-va in jur, unde vezi numa accidente cu scootere, scooteristi copii ce fabarn nu au ce obligatii au la intalnirea unei cai ferate nepazite :P ...si alte chestii....

Mi se pare normal sa aveti si voi RCA, din moment ce circulati pe un drum public....

sau ce vreiti sa-mi ziceti, ca daca esti pe scooter nu faci accident sau o simpla tamponare de ex?.. :burnout:

Reveniti la realitare!!! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu postul lui chelie: va dau un sfat...NU MAI ASCULTATI DE MASS-MEDIA. Sunt platiti sa faca asta. Lasati MO sa-si faca treaba, si desigur ORGANUL de politie care este nevoit sa va spuna prima data(desigur el nu prea stie, doar a vazut pe tv).

La inceputul topicului am observat ca a aparut de 2X in monitorul oficial, in 2006 si inceputul lui 2007, dar noua reglementare NU este inca prezentata in MO.

 

Daca gandesti la rece, da este necesara si polita asta :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nepoteilor voi pe Baizid il luati la misto?? :) ... voi biciclisti(ca scooterele la 2-3 caluti cat au jukariile alea), nu se pot numii altfel.... uitati-va in jur, unde vezi numa accidente cu scootere, scooteristi copii ce fabarn nu au ce obligatii au la intalnirea unei cai ferate nepazite :P ...si alte chestii....

Mi se pare normal sa aveti si voi RCA, din moment ce circulati pe un drum public....

sau ce vreiti sa-mi ziceti, ca daca esti pe scooter nu faci accident sau o simpla tamponare de ex?.. :burnout:

Reveniti la realitare!!! :hurt:

cati ani ai tu fraiere?.....pai daca eu sunt nepotul tau inseamna ca tu ai cel putzin 80 de ani....cat despre reguli de circulatie stai cuminte mai baluba.....ca unii scuteristi poate au permis de profesionist de cand tu nici nu te nascusei.....asa ca nu mai baga tu pe toata lumea in aceeasi oala.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa pastram prioritatea acestui topic... Eu zic ca totusi ar trebui sa va faceti chiar de acum RCA! Ganditi-va la consecinte! Cum doriti, eu mi-am facut... cu toate ca sunt nicste PORCI cei de la asigurari. La Omniasig mi-a luat 100 de lei apropae pentru 6 luni. L-au incadrat la 49 KW, mi-au dat carte verde (saptamanal fac Ungaria cu el) si multe alte tiganisme la scutere! Un neamtz cu care vb pe net, mi-a spus k el are la Unita, pt scuter exact ca al meu si plateste 14 euro pe an!!! E Romania... era sa uit asta! CU toate ca am cerut lamuriri pentru incadrari la asigurator, (broker) el a spus ca astea sunt conditiile! In fine am semnat iar apoi am facut marketing (ca romanul) si am iesit mai ieftin decat altundeva... La Unita e unu juma, la Asirom e 120 etc. E bine la Omniasig totusi!! Sper sa nu mai am probleme cu politia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati ani ai tu fraiere?.....pai daca eu sunt nepotul tau inseamna ca tu ai cel putzin 80 de ani....cat despre reguli de circulatie stai cuminte mai baluba.....ca unii scuteristi poate au permis de profesionist de cand tu nici nu te nascusei.....asa ca nu mai baga tu pe toata lumea in aceeasi oala.....

 

Paul, daca tu circuli cu scuterul si intra in tine o dacie care sa zicem ca nu are RCA facut (am mai vazut).

 

Ce faci atunci? Il dai in judecata si astepti 3 ani? cam atat dureaza un astfel de proces

 

Daca ar fi avut asigurare, te duceai frumos si luai banii in maxim 2 luni.

 

 

Acum inverseaza situatia. De aia militez eu ca toti care circula pe drumuri publice sa aibe RCA.

 

 

PS: nu ma mai lua la misto ca este diferenta de varsta si experienta intre noi. Eu am vorbit frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in timp ce voi va certati frateste cu sabii si AK-47 in mana eu mi-am tras asigurare azi...am platit 155 ron la BCR asigurari pentru un an de zile...si apropo...am vb zilele trecute cu cineva din Italia...are un moped TGB de 49 cc...plateste asigurare rca cca 140 euro pe an....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum au mai zis si altii pe aici, gandeste-te ce se intampla daca lovesti pana si un logan, tot depasesti milionul pe care il dadeai pe 6 luni de rca :burnout:. asta ca sa nu mai zic de o masina mai serioasa. cea mai buna manevra care se poate face acum este asigurarea pe 6 luni in speranta ca in timpul asta o sa se schimbe incadrarea pt scutere.

 

 

 

alex tata ,lasa-i in pace ! pana nu dau cu capul nu au cum sa spuna "AU" ,eu am patit-o cu un "amarat" de logan ,i-am spart un stop si am platit 3 mil .nu va inchipuiti ca nu aveti ce sa-i faceti unei masini fiindca voi nu mergeti numai in linie dreapta ,mai faceti si manevre (dreapta ,stanga) si poti lovi o masina .

 

--- Mesaj completat în 06 Aug 2007 22:28 -------------

in timp ce voi va certati frateste cu sabii si AK-47 in mana eu mi-am tras asigurare azi...am platit 155 ron la BCR asigurari pentru un an de zile...si apropo...am vb zilele trecute cu cineva din Italia...are un moped TGB de 49 cc...plateste asigurare rca cca 140 euro pe an....

uau ! uriasa suma,iti spune eu cine face gura pt asigurare : cei care dau 300 e pe un scuter si se gandesc " cum sa dau eu 40 e pe asigurare " insa pana nu o patesc naspa nu-si fac asigurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...