Sari la conținut

Necazuri Electrice


s-kidu'
 Share

Postări Recomandate

am necazuri la partea electrica la jupiter 4

cand merg cu farul aprins , dupa o anumita distanta parcursa imi scade intensitate a farului si apoi apar intreruperi la scanteie

stie cineva despre ce e vorba??????????

am inteles de la altii ca ar putea fi releul de incarcare...,puntea redresoare(am verificat-o), carbunii de la alternator(am scos fisa de la baterie si motorul merge in continuare, deci alternatorul e bun).

am uitat sa va zic ca atunci cand merg fara far , motorul functioneaza ok

mai poate fi si o punere la masa, dar am scos becul din far si am pus contactul si nu apareau intreruperile

ma poate ajuta cineva????????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Dau shi eu cu presupusu'! Nu dati cu bata daca n-am dreptate! 1. ai instalatia pe 6v! shi 2. instalatia e facuta de altcineva, probabil de cel de la care ai luat motoru'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Shi uite shi de jupiter 5! tot de pe acelasi site! de jupiter 4 n-am gasit! pe mine m-au ajutat foarte mult schemele astea, mai ales ca-s facute ca pentru to(n)ti! :)

post-8-1063101696.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa simptome e clar ca e curentul prea slab in sistem...adik farul consuma mai mult decat incarca alternatorul...uite io am patit o faza chiar zilele trecvute: s-a stricat becul....adik nu s-a ars,dar pe faza scurta functionau ambele filamente,ceea

ce imi ducea consumul la dublu...bineinteles ca dinamul meu nu baga atat si deci pe faza scurta imi descarca bateria pana incepeam sa pierd scanteia.

Se poate ca incarcarea sa fieprea slaba...ar trebui masurat cu un voltmetru.Curentul de incarcare ar trebui sa fie in jur de 13,8-14,2 v .

Poate fi puntea de vina...sau releul....singura metodasigura e prin inlocuire succesiva...adik faci rost de la un prieten de alta punte, alt releu si le incerci...pot fi si de dacie,ar trebui sa mearga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 5 years later...

SAL MAN PROBLEMA TA E SIMPLA VERIFICA UNA DIN CELE TREI ANFASURARI A ALTERNATORULUI PT CA TREBUI SA AI ACEIASI IMPEDANTA DECI DEAIA NU ATI DA SUFICIENTA INTENSITATE(A) SI VERIFICA SI BATERIA SAR PUTE SA NU MAI ANMAGAZINA SUFICIENT CURENT MAI MULTE DETALI PT AJUTOR LA TEL0731865599 SUCCES :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Controleaza becul din far, sa nu fie vreunul din ala "pricopsit" de 100 w s-au mai bine inlocuieste-l cu unul de 40-45w, ca sa fii mai sigur. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initiatorul topicului ultima data parca avea o Honda Dominator...

Ma intreb cum dreq. reusesc unii sa dezgroape niste topicuri facute tocmai de pe la nasterea forumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initiatorul topicului ultima data parca avea o Honda Dominator...

Ma intreb cum dreq. reusesc unii sa dezgroape niste topicuri facute tocmai de pe la nasterea forumului.

simplu: :laugh: ..pai i-a trebuit ceva ani ca sa invete, sa poata da un raspuns 'profesionist" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...