Sari la conținut

Scuterul Si Ocidentul


clovniiveseli
 Share

Postări Recomandate

Dragi motociclisti si scuteristi m-am intors azi din spania , din vacanta , acolo am vrut sa inchiriez un scuter si SURPRIZA , nu ai carnet nu pupi scuter... , deci acolo fara permis conduci doar role si bicicleta , iar daca te prinde pe scuter fara permis 1500 de euro pe loc amenda .

Alta faza in Barcelona era full de scutere si motoare , pe toate trotoarele parcate zeci , sute , dar ce am observat e ca foarte putine motoare de putere " rachete " .

Ce sa zic civilizatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Italia la fel...scuterul (motosapatoarea) de 49 cc se conduce cu permis...f multe scutere prin orasele mari...iar prin orasele mai rau famate gen Napoli vezi si cate 4-5 insi pe un scuter,de te apuca rasul... nici macar in Romania n-am vazut asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Italia la fel...scuterul (motosapatoarea) de 49 cc se conduce cu permis...f multe scutere prin orasele mari...iar prin orasele mai rau famate gen Napoli vezi si cate 4-5 insi pe un scuter,de te apuca rasul... nici macar in Romania n-am vazut asa ceva...

Inseamna ca nu m-ai vazut pe mine =)))))))))) :bigstar: :) :blink: :blink: ,cand ma oprit rutiera prin baicului la bariera, eram in total 4 pers pe scuter :wave: :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca baietii aveau role faceai in felu urmator-pe unu il luai in spate (dadeati cu banu cine)...pe ceilalti 3 ai puneai in sir indian ,cu rolele in picioare si ai trageai cu scuteru...si nu incalcai nici o lege :burnout: era scuter cu remorca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@baby boy whatever, amice, ma scuzi, esti un idiot. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca baietii aveau role faceai in felu urmator-pe unu il luai in spate (dadeati cu banu cine)...pe ceilalti 3 ai puneai in sir indian ,cu rolele in picioare si ai trageai cu scuteru...si nu incalcai nici o lege :burnout: era scuter cu remorca...

faza a fost alta : oamenii jucatori de cazino , au pierdut toti banii , era cam 1 dimineatza si din intamplare am trecut si eu pe akolo , ei m-au vazut si m-au oprit : bay , poti sa ne iei si pe noi cu u pe scuter pana aksa ca nu mai avem nici bani e taxi :hurt: , zic : bine .

Ne urcam noi si plecam , ajungem la bariera , trecem de ea si cum am trecut de ea in fata noastra pe contrasens un logan de rutiera , trec astia pe langa noi si zic : moama , am pus-o , dar oamenii nici macar nu au oprit , eu fericit , radeam , dar la 50 de metrii dupa o curba ce sa vad : 2 pasaturi si 2 loganuri , era un filtru , cand am vazut am innebunit . eu nu aveam viteza ca imi era sa nu cada vreunu , aveam cam 10 km/h , un politist se pune in fata mea si zice : Usor usor usor . am oprit si nu am apucat sa ne dam jos si ma intreaba : domne asta e de 8 locuri? , eu nu am zis nimik dar unu din spatele meu se gaseste : e microbuz , politistu l-a auzit si ii zice lu ala : ba tu vrei amenda ? :) :P . intr-un final ne-a dat drumu fara nici o amenda, baiat finut

 

--- Mesaj completat în 04 Aug 2007 12:28 -------------

@baby boy whatever, amice, ma scuzi, esti un idiot. :crack:

Cum zici u , am mers cam o distanta de 800 de metri cu 10km/h, dar dak zici u....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am luat 7 insi "zdraveni" pe scuter... am mer vreo 200 metri .... am vrut sa vad cat poate sa treaga de bine...

 

Aaa....si am fost o sapt in Grecia... in Salonic era FULL de scutere !!!!!!!!! iar in Skiatos din 10 "masini cu motor" 8 erau scutere :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu faceti vreo confuzie? Nu cumva in alte tari UE scuterele de pana la 50cmc se conduc cu B-ul?

 

In Franta poti sa conduci cu B daca ai minim 2 ani experienta pana la 125 cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca nu prea are sens

 

Adica in Franta, daca ai trecut de doi ani de vechime pe conserva, ai dreptul la condus scuter de 50 cc?

 

 

 

@baby_boy_gabi, adysme55 si mihaiand : bag seama ca va cam mananca rau cu extrapasagerii vostrii

si sunteti cam off-topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca nu prea are sens

 

Adica in Franta, daca ai trecut de doi ani de vechime pe conserva, ai dreptul la condus scuter de 50 cc?

@baby_boy_gabi, adysme55 si mihaiand : bag seama ca va cam mananca rau cu extrapasagerii vostrii

si sunteti cam off-topic.

 

Da.50 pana la 125cc(max 15 cai).

Acum am vazut ca vor sa faca obligatoriu 3 ore de scoala moto.

 

http://www.moto-net.com/p_article.php?RefArticle=1353

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...