Sari la conținut

Mai Are Rost Sa Salutam?


clovniiveseli
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:burnout: exp ne invata ca nu mai are rost sa salutam...si atunci cine promoveaza adevaratele valori like spiritul de camaraderie intre cei cu 2 roti vs cei cu 4?

sunt categorii aparte: speeduri, chopere, enduro(etc) si scutere.

in fiecare gasesti si oameni ok care raspund la salut sioameni care au impresia ca sunt mai "cool" ori mai "destepti" daca ignora salutul.

parerea mea e ca ar trebui sa salutam cu mana (ori cu farul) nu cu claxonul, poate asa se mai educa si altii.

eu stiu ca atunci cand esti salutat si nu raspunzi la salut esti nesimtit pur si simplu. are cineva alta parere?

:hurt:

 

--- Mesaj completat în 08 Aug 2007 12:12 -------------

Asta cu bull-baru e tare,mai era un scuterist se certa cu unu kre avea o honda hornet,ala cu honda zicea ca daca il loveste unu cu scuteru si nu are asigurare ii rupe gatu si unu cu scuter nu mai stiu nicku :crack: a zis k isi sudeaza doua fiare in fatza doua in spate si incepe sa intre in aia kre nu ii dau prioritate,am murit :P :crack: cand am citit

nu iti amintesti corect...

adi, eu am postat ca imi sudez fiare( fac casco intai) si intru in masinile care ies de pe stradute si nu se asigura ori care iti taie fata fortandu-te sa franezi.

ala cu motorul se referea ( in alt post evident ) ca scuteristii care n-au asigurare nu au ce sa caute pe strada si ca daca intra unul in el ii rupe capul. ( ceea ce e corect)

ce iti amintesti tu e din doua posturi diferite care nu au nici o legatura .

daca ai probleme cu memoria cauta pe forum inainte sa inventezi probleme inexistente

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit inainte sa salut, daca il vad cu casca si un echipament decent (adica fara pantaloni scurti si slapi) atunci il salut, dar nu totdeauna la fel: cateodata cu claxonul, alteori un flash sau doua, eventual daca ne intalnim privirile e suficient un semn dand din cap.

Legal claxonatul este cam interzis in Bucuresti, cu flash-ul nu faci mare lucru (mai mult il intimidezi pe cel din fata), cel mai bine este prin semne: cap, mana, picior. De exemplu in Franta motociclistii se saluta cu picioru', va rog sa nu interpretati gresit. :burnout:

Aaaa....era sa uit: mai salut cu mare placere si respect toti soferii care imi deschis usa in fata, imi taie calea, nu se asigura..etc cu urmatoarele semne: :hurt: :) :P

Mariuse,da ce ai frate cu astia in pantaloni scurti?....tu saptamana trecuta cand erau 43 de grade mergeai in blugi si bocanci pe scuter?.....sau cum arata la tine un echipament decent la 43 de grade cu scuterul prin centrul Bucurestiului pe la orele 14:00? :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mariuse,da ce ai frate cu astia in pantaloni scurti?....tu saptamana trecuta cand erau 43 de grade mergeai in blugi si bocanci pe scuter?.....sau cum arata la tine un echipament decent la 43 de grade cu scuterul prin centrul Bucurestiului pe la orele 14:00? :burnout: :hurt: :)

Eu pe caldura merg cu pantaloni de vara (nu scurti), ................incearca sa mergi cu 50 km/h in pantaloni scurti si sa depasesti o betoniera pe un drum prafuit si vezi ce se intampla. Si inca un motiv ar fi ca la o cazatura usoara la care s-ar juli pielea, pantalonii mai protejeaza........ma bine se rup ei decat pielea. (parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta co cocalarii o admit , pe astia nici eu nu-i salut , respect oamenii cu capul pe umeri de inconstienti prefer sa ma feresc , cu toate ca multi cred ca m-au injurat cand am incercat sa le explic ca protectia are rostul ei chiar si pe scuter la 10 km/h . In rest eu ma voi resemna cu salutul. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu nu :hurt: :) :P ,nu erai u ala kre ziceai si totu era intr-un post nu in 2

scuze atunci :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu zic ca salutul o sa cam fie pe cale de disparitie deoarece se inmultesc scuterele in draci. oricum, pana la urma, initial, era vb de un salut al minoritatii, un fel de comunitate "underground", dar acum, pe zi ce trece, incepe sa nu mai fie asa. lucrurile se schimba si tre sa le luam asa cum sunt, fara pareri de rau. mie unul, imi place sa fiu salutat si sa salut la randul meu (si invers) insa poate pt. ca sunt eu incepator. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nou pe forum dar am vrut sa-mi dau cu parerea si eu. Am scuter de 1 sapt, inca nu l-am inscris deci nici nu am iesit cu el in trafic si nu am de gand sa o fac pina nu sunt ok cu inscrierea, cursul de legislatie si fireste RCA-ul, dar de cativa ani de zile merg mai mereu cu bicla(casa-servici-casa, plimbari prin oras si cam pe peste tot unde am avut treaba m-am miscat super ok) si ca sa revin la subiect....am salutat si scuteristi si chiar pe cei de pe motoare cu care ma mai intalneam pe la semafor. Sentimentul oricum este super chiar daca pe cel pe care il saluti nu-l cunosti.Oricum ar fi te simti bine si mai ales cand ti se intoarce salutul sau cand esti tu salutat fiind la semafor sau in trafic.

Ca este cu mina sau un semnal sonor este bun si bine primit desi in final un salut cu mina ca este ea ridicata, sau gen salut militar sau chiar gen "number one" este un salut bun spun eu!

Asfalt uscat si fara probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

E foarte bine sa ne salutam zic io dar a fost o faza tare odata cand am fost la benzinarie fara casca mau vazut vreo 3 motociclisti ca la agip la piata muncii cand mergi pe decebal e imposibil sa nu vezi un motociclist si nu mau salutat.E cand am avut casca la mine si am avut si manusile vreo 3-4 mau salutat si prima oara am auzit un claxon la motor e la fel ca la scuter =)) nu stiam ce fel se aude :agree: dar de obicei motociclistii cu dalea mari ridica mana si daca trec cu 200 p langa mine si din sens opus ei ridica mana dar pana ridic io mana sau ajung la claxon ei au trecut deja poate de aia zic unii ca nui saluta ceilalti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine sa ne salutam zic io dar a fost o faza tare odata cand am fost la benzinarie fara casca mau vazut vreo 3 motociclisti ca la agip la piata muncii cand mergi pe decebal e imposibil sa nu vezi un motociclist si nu mau salutat.E cand am avut casca la mine si am avut si manusile vreo 3-4 mau salutat si prima oara am auzit un claxon la motor e la fel ca la scuter =)) nu stiam ce fel se aude :smoke: dar de obicei motociclistii cu dalea mari ridica mana si daca trec cu 200 p langa mine si din sens opus ei ridica mana dar pana ridic io mana sau ajung la claxon ei au trecut deja poate de aia zic unii ca nui saluta ceilalti...

 

 

Si mie imi place faza cu salutul... Insa pe buna dreptate nu imi vine sa salut "manelistii, gelatzii, samantzarii si ciorile" si sper sa nu se supere careva. Dar aia se cred intr-un hummer pe strazi si se duc in zic zac de si mie imi e frica de ei.

Cat despre claxon, ar fi bine sa salutam cu mana sau din cap, atata timp cat e posibil.. sa nu facem zgomote aiurea. Poate noua ni se pare interesant, dar stiu cum suna un claxon de masina cand eu sunt pe trotuar ca pieton si imi baraie tot capul. Dilema mea e: se saluta scuteristi cu motoristi si vice-versa, sau ba? :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdah am constatat ca nici in zona unde rulez eu nu prea se poarta respectul reciproc, raspunsul la salut etc. :agree: personal salutam multi scuteristi, daca aveam vizera ridicata le afisam si cate un zambet politicos, dar de cele mai multe ori primeam inapoi o privire incruntata acompaniata de o expresie gen :smoke:, mai putin de la cunoscuti. de motociclisti nici nu discut, ei se cred superiori si nu isi permit sa ia mana de pe ghidonul uneltelor lor pretioase... acum am rarit-o si eu, sunt in asteptarea zilei cand populatia romaniei se va civiliza si vor intelege ca nu trebuie sa te porti frumos doar cu persoanele cunoscute. poate unii vor zice "daca si cei care saluta se vor imputina, cum te astepti sa invete sa raspunda gestului?" raspuns: nu stiu, nici nu ma mai intereseaza, am inteles ca nici in bucuresti nu exista o comunitate foarte unita, asa ca nu am mari sperante in nenorocitul asta de orasel, poate de aceea ma indepartez pe cat posibil de el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdah am constatat ca nici in zona unde rulez eu nu prea se poarta respectul reciproc, raspunsul la salut etc. :agree: personal salutam multi scuteristi, daca aveam vizera ridicata le afisam si cate un zambet politicos, dar de cele mai multe ori primeam inapoi o privire incruntata acompaniata de o expresie gen :smoke:, mai putin de la cunoscuti. de motociclisti nici nu discut, ei se cred superiori si nu isi permit sa ia mana de pe ghidonul uneltelor lor pretioase... acum am rarit-o si eu, sunt in asteptarea zilei cand populatia romaniei se va civiliza si vor intelege ca nu trebuie sa te porti frumos doar cu persoanele cunoscute. poate unii vor zice "daca si cei care saluta se vor imputina, cum te astepti sa invete sa raspunda gestului?" raspuns: nu stiu, nici nu ma mai intereseaza, am inteles ca nici in bucuresti nu exista o comunitate foarte unita, asa ca nu am mari sperante in nenorocitul asta de orasel, poate de aceea ma indepartez pe cat posibil de el...

 

 

Sa stii ca poate in orasele mai mici mai repede faci o legautura de asta de cat in orasele mari unde poate il vezi azi pe un om si nu-l mai vezi 3 ani de zile... Deci sansele in orasele sunt mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar unii care habar nu au de forumu asta cand ii claxonezi se uita la tine ca la felu' 14 si zic in mintea lor "Ma ce vrea asta..." =)) Si rdica mana in sus cum ridici cand te claxoneaza unu si nai unde sa te duci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar unii care habar nu au de forumu asta cand ii claxonezi se uita la tine ca la felu' 14 si zic in mintea lor "Ma ce vrea asta..." =)) Si rdica mana in sus cum ridici cand te claxoneaza unu si nai unde sa te duci...

 

 

Ai dreptate, dar daca patesc asa de 3 ori pe zi, se vor uintreba ce-s cu claxoanele sau saluturile astea. Pot sa spun ca si eu am fost surprins, in mod placut, cand am fost claxonat prima data dupa ce m-am urcat pe roate... m-am prins de schema repede si mi-a placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se aude claxonul,ca doar nu claxonezi de la 845 m in avans...eu primul salut care l-am primita fost cu claxonu de la un scuterist pe un CityFlex ,pina sa ma dezmeticesc trecuse ala dar am inteles mesajul si a doua oara a treia oara a patra oara etc am salutat la timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se aude claxonul,ca doar nu claxonezi de la 845 m in avans...eu primul salut care l-am primita fost cu claxonu de la un scuterist pe un CityFlex ,pina sa ma dezmeticesc trecuse ala dar am inteles mesajul si a doua oara a treia oara a patra oara etc am salutat la timp...

 

 

Am patit si eu exact asa... mi-a trebuit ceva sa gasesc si sa ma obijnuiesc cu butonul de la claxon :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar unii care habar nu au de forumu asta cand ii claxonezi se uita la tine ca la felu' 14 si zic in mintea lor "Ma ce vrea asta..." =)) Si rdica mana in sus cum ridici cand te claxoneaza unu si nai unde sa te duci...

pei, s-a ajuns sa fie necesar un forum pentru a invata omul regulile bunului simt? da, intr-adevar, ai dreptate, clasicii 7 ani de acasa nu se mai poarta...

pt dezkreator: "se aude claxonul,ca doar nu claxonezi de la 845 m in avans...eu primul salut care l-am primita fost cu claxonu de la un scuterist pe un CityFlex ,pina sa ma dezmeticesc trecuse ala dar am inteles mesajul si a doua oara a treia oara a patra oara etc am salutat la timp..." poate ai trecut prin moreni si nu aveam mopedul modificat in perioada aceea :moto: (glumesc nu-s narcisist stiu ca totusi exista in lumea asta multe persoane educate si/sau vesele, haioase, care bazaie mandre :bounce: si saluta confratii.) :D

Editat de TheDarksider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...