Sari la conținut

Vtr 1000 F


bh99mes
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Dupa o discutie avuta cu @ lotru despre hibele vtr-ului , am frunzarit doua siteuri unde se discuta despre aceste mobre ( http://www.vtr1000.org/phpBB2/index.php si http://www.vtritalia.it/vtr_forums.html ) de unde am aflat ca exista o problema cu o piesa care se numeste in engleza cam chain tensioner si care ,daca se strica. iti cam distruge motorul( reparatiile s-ar ridica undeva la peste 1000euro :) )

Piesa noua costa in jur de 50$ in usa .Daca e cineva interesat,astept un semn si poate iesim mai ieftin cu costurile de expediere.

-intinzatorul manual(after market):

http://www.cbrzone.com/sprockets.html

http://secure.mycart.net/catalogs/catalog....;showprevnext=1

-intinzatorul original:

http://www.davidsilverspares.co.uk/cgi-bin...ain%20tensioner

Aici aveti linkul cu problema rezolvata prin inlocuirea intinzatorului cu unul original sau cu unul after-market

manual care cica ar fi cel mai sigur( cel original dupa un anumit numar de kilometri se strica ).

 

http://www.vtr1000.org/phpBB2/viewtopic.php?t=8326

http://www.vtr1000.org/phpBB2/viewtopic.php?t=9676

 

Cam asa trebuie sa sune un intinzator dus : http://www.youtube.com/watch?v=_M0uz-HG6jw

 

P.S sunt varza la capitolul mecanica asa ca va las pe voi sa explicati care i buba

:cheers:

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa , bravo omule !

 

acuma ma pun pe citit linkurile tale sa vedem despre ce e vorba .

intinzatoare cu reglaj manual ma intereseaza si pe mine asa ca poate o punem de o comanda impreuna .

iti dau de stire .

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ii multumesc lui bh99mes ca m-a invitat aici;)) De mult ma uitam dupa un topic cu veteristi. EU am un vtr din 99 are 30 mii de km, merge impecabil, a fost a unui prieten de-al meu, care mergea frumos q ea, ii schimbase consumabile tot. La inceput voiam r6, insa dupa ce am dat o tura q vtr, am zis, asta e pentru mine;)). Am auzit numai lucruri bune despre vtr,mai ales ca e o motocicleta cu traditie, campioana mondiala;). NU am avut probleme q ea, deloc, sunt multumit ca am facut alegerea asta. cat despre consum, placerea se plateste, cine a zis, bine a zis-o. Mor pe ''motociclistii'' care isi iau motoare scumpe, si se plimba cativa km pe zi stau in park pe banca la agatat, ca n-au benzina=)). ma bufneste rasu cand ii aud. Sa auzim de bine, cum sa comportat vtr pana in Elvetia;), ne anunti si pe noi. hai ca pun si eu o poza;)) si sa speram ca ne strangem mai multi;))

 

 

Mai nebunule :cheers: ce sa se farame in timp atat de scurt ....mai bine zine cati km ai tu cu ea si dupaa aceea sa mai vb de probeleme de una de alta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi all! :cheers:

 

ce bine i-mi pare sa vad ca incet-incet suntem mai mult :P

eu am avut un eveniment cam neplacut acum 5 saptamani si m-am si mutat asa ca momentan nu am internet de unde sa vad ce si cum p'aici :bounce:

motorul e ok, o carena crapata, dar tibia mea e mai grea de acum incolo cu 4 tije :P

asa in mare:

 

abia am ajuns acasa din elvetia cu motorul (am testat vtr-ul si pot sa spun cu siguranta ca am fost multumiot de el 100%)

un bou in fata mea de pe marginea drtumului s-a gandit ca se intoarce pe linia continu de pe banda 1, in timp ce eu ma deplases pe banda 2...asa ca l-am nimerit in lateral... cam asta in mare...

de cand s-a intamplat accidentul nu am mers cu motorul, mai am piciorul in gips inca vreo luna, dar m-am pus pe ea si l-am accelerat un pic... :D macar sa-l aud :P

 

sper ca tota lumea e ok si cu timpul ne mai adunam cu vtr-urile!

 

toate cele bune si aveti grija de voi si fiti atenti la prostiile altora :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa aud asta despre tine .

recuperare rapida si macar bucura-te ca nu a fost mai rau .

 

m-am dat si eu zilele astea si zau daca nu inghetz mai tare ca pieton pe strada decat calare pe mobra .

am fost chiar foarte aproape sa o bulesc alaltaieri seara cand ,coborand dealul de la Academia Militara mai rapid asa (fiind foarte libera strada la ora aceea), un auto BMW ce cobora la randul lui , aflat in lateral dreapta , s-a gandit sa ia curba la dreapta mai larg , cam exact peste mine .

l-am vazut cum se tot apropie si am redresat trasa cat am putut , ne-am si privit in ochi o secunda , aproape ne-am atins .

pasagera mea a paralizat de frica , are A-ul si ea si vede altfel mersul in spate ca pasager .

 

ca intotdeauna ma bucur simplu ca am scapat cu bine si nu au existat urmari .

 

cred ca ma asteapta un schimb de ulei in telescoape , si poate ceva rulmenti la juguri .

 

bafta baietii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Dupa o discutie avuta cu @ lotru despre hibele vtr-ului , am frunzarit doua siteuri unde se discuta despre aceste mobre ( http://www.vtr1000.org/phpBB2/index.php si http://www.vtritalia.it/vtr_forums.html ) de unde am aflat ca exista o problema cu o piesa care se numeste in engleza cam chain tensioner si care ,daca se strica. iti cam distruge motorul( reparatiile s-ar ridica undeva la peste 1000euro :cheers: )

Piesa noua costa in jur de 50$ in usa .Daca e cineva interesat,astept un semn si poate iesim mai ieftin cu costurile de expediere.

-intinzatorul manual(after market):

http://www.cbrzone.com/sprockets.html

http://secure.mycart.net/catalogs/catalog....;showprevnext=1

-intinzatorul original:

http://www.davidsilverspares.co.uk/cgi-bin...ain%20tensioner

Aici aveti linkul cu problema rezolvata prin inlocuirea intinzatorului cu unul original sau cu unul after-market

manual care cica ar fi cel mai sigur( cel original dupa un anumit numar de kilometri se strica ).

 

http://www.vtr1000.org/phpBB2/viewtopic.php?t=8326

http://www.vtr1000.org/phpBB2/viewtopic.php?t=9676

 

Cam asa trebuie sa sune un intinzator dus : http://www.youtube.com/watch?v=_M0uz-HG6jw

 

P.S sunt varza la capitolul mecanica asa ca va las pe voi sa explicati care i buba

:burnout:

 

Salutare tuturor,

 

In privinta problemei intinzatorului.......cnad am cumparat "bubulina mea" fostul proprietar mi-a spus k a avut o problema de genul asta(s-a rupt lantul de distributie, din cauza intinzatorului, si a trebuit sa inlocuiasca 4 supape)....nu ma pricep f bine la mecanica....sper k m-am exprimat corect. Deci, tot ce e posibil sa fie o problema legata de intinzator, dar asta ar trebuii sa tina destul de mult. In privinta consumului de ulei....a mea ...in 3000km cat am facut cu ea de cand am luat-o...nu a papat deloc.

 

Deschimbat, am schimbat si eu tobele originale cu unele de carbon....iar sunetul e criminal....m-a innebunit....intre blocuri...accelerez f putin...din cauza sa nu se supere vecinii.......isi merita banii...

 

Acu k a venit vremea urata...nu prea mai merge...asfaltul e rece...chiar si cu cauciucuri noi...moi....am observat k nu are aderenta...iar la cuplul pe care il are vtr-ul...doamne fereste...:bounce:

 

Ce mai faci Victor?....cum te mai simti?....

 

Take care...

 

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti! :burnout: hi Mihai!

 

iara am asjuns la internet, la un prieten, sper ca astia de la RDS vin cat mai repede, ca cererea e bagata deja de mult...

eu sunt ok, iar piciorul tot asa, chiar alaltaieri am taiat o "fereastra de scarpinat" pe gips :cheers: chiar unde a fost fractura sa-l pipai macar un pic sa vad cum se reface. s-a facut un "nod" mar de calos dar nu ma doare deloc. mai am 2 saptamani sa ma duc iara in control, sper ca nu mai primesc alta cizma

veterica mea e in garaj deca cu bateria descarcata, dar daca scap de gips, ma duc o tura asa incet :bounce:

 

bye si aveti grija de voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mai, mihai scuye, nu am uitat de tine, dar inca nu am ajuns sal pun...sper ca saptamana viitoare reusesc

 

 

Salut Victor,

 

Stai linistit k nu e nici-o graba, doar sa ma anunti cand il pui, k sa stiu...

 

Am dat o tura joi seara si am paralizat....frig rau...de-acu nu prea mai merge pe motor...abia astept sa vina primavara-vara-toama :finger:....

 

Puteti sa-mi spuneti si mie care e cel mai recomandat ulei pt Vtr...ma gandeam la Motul 10-40W 300V Factory line....k trebuie sa-l schimb in primavara....k acu nu mai are rost...

 

S-auzim numai de bine.....sanatate....si vreme frumoasa....

 

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge foarte bine si pe vremea asta daca pui toale calumea .

 

ieri am facut baie toata ziua calare dar mi-am facut treaba si nici frig nu mi-a fost .

doar coorul nitel strans vizavi de si franare si demaraje .

 

 

aaa si consumul ... 12% .

am vazut ca daca este doar frig afara , in traficul infernal din Buc. motorul ajunge sa se incalzeasca totusi (aproape) cum trebuie , in schimb daca ploo merge rece .

 

eu pana nu da gheata pe jos ma dau .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare Tuturor si un sincer La Multi Ani!.

 

Se vede k nu suntem multi Vtr-isti, dar totusi sper sa fim din ce in ce mai multi. Vroiam sa va intreb dak ati auzit de noul Firestorm?...Eu am gasit pe un site un articol cu noul VTR Firestorm. Va anexez o poza cu viitorul VTR, kre pt mine arata super frumos...desi trage a CBR k si look.

 

Astept parerile voastre.

 

Salutare si un 2008 plin de realizari.

 

p.s.: Victor sa stii k sunt interesat in continuare de parbriz. :bigstar:...

Te-ai "reparat' ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place cum arata , ciocul si codita de la RR par a fi .

alt cadru (sper ca nu ma insel) , upside-down furca fata .

 

daca i-ar fi imbracat motorul cu totul in carene mi -at fi placut si mai tare .

 

pana la urma ce ulei recomanda cei mai vechi cu VTR ?

 

un an nou fara evenimente neplacute va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma ce ulei recomanda cei mai vechi cu VTR ?

 

 

Salut,

 

Si eu treb sa schimb uleiul si am inteles k cel mai bun ar fi Motul 10-40W 300v Factory line, pt motoare in 4 timpi. Si in carte am vazut k e recomandat.....dar am inteles k si 15-50W ar merge destul de bine pt acest motor... Parerea mea...sa intrebi mai mult si sa tragi o concluzie ...eu sincer merg pe prima varianta...e cea mai sigura.:wink:

 

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma ce ulei recomanda cei mai vechi cu VTR ?

 

 

Salut,

 

Si eu treb sa schimb uleiul si am inteles k cel mai bun ar fi Motul 10-40W 300v Factory line, pt motoare in 4 timpi. Si in carte am vazut k e recomandat.....dar am inteles k si 15-50W ar merge destul de bine pt acest motor... Parerea mea...sa intrebi mai mult si sa tragi o concluzie ...eu sincer merg pe prima varianta...e cea mai sigura.:wink:

 

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi all! :P

 

salut mike! :wink: am ajuns si eu la faza ca ma descurc deja fara carje, iar motorul va fii facut cam saptama viitoare, chiar dupa ce se termina expertiza pe care mai tre' sa fac. mike, sa nu crezi ca am uitat de tine, dar crede-ma efectiv nu am avut nici timp, nici posibilitate sa ajung la motor (ca e la un sat in apropiere la un prieten).

eu zic sa pui 10w mai ales acuma ca inca nu e asa mare candura, si oricum cand mai faci vreo 5 mii de km si vine vara, iei 15w, ca-i mai gros. dar de fapt fabrica recomanda 10w, si eu d'ala am pus (motul, full sintetic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi all! :o

 

salut mike! :blink: am ajuns si eu la faza ca ma descurc deja fara carje, iar motorul va fii facut cam saptama viitoare, chiar dupa ce se termina expertiza pe care mai tre' sa fac. mike, sa nu crezi ca am uitat de tine, dar crede-ma efectiv nu am avut nici timp, nici posibilitate sa ajung la motor (ca e la un sat in apropiere la un prieten).

eu zic sa pui 10w mai ales acuma ca inca nu e asa mare candura, si oricum cand mai faci vreo 5 mii de km si vine vara, iei 15w, ca-i mai gros. dar de fapt fabrica recomanda 10w, si eu d'ala am pus (motul, full sintetic)

 

Salut Victor,

 

Ma bucur sa aud de tine si k esti mai bine...insanatosire full....grabnica :(

Nu e nici-o problema, nu e graba, m-ai ales k acum nu o folosesc....cand o sa poti sa-mi trimiti...ma anunti inainte.......importat e sa te faci bine....k e timp sa-mi-l trimiti... I-am dat si eu carena jos sa o revopsesc si sa-i refac un coltisor rupt...dar sper sa mai gasesc abtibilde originale..:laugh:.... Uleiul+filtrul il schimb cand o veni caldura si...da....o sa bag 10w....k e cel mai sigur.

 

Abia astept sa vina vremea frumoasa k mor cand o vad in garaj...trandavind.:D....

 

Numai bine.

 

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut VTRisti! :cheers:

 

in sfarsit pare ca se finalizeaza expertiza saptamana asta sau cel tarziu luni-marti. a iesit ca nu am mers nici macar cu 50km/h. asa ca totul e ok, m-am linistit (desi stiam ca in momentul impactului nu am avut viteza)...asta este.

bineinteles motorul e inca in starea in care a fost, asa ca maine am program de dezmembrare :huh: dau jos si eu carenele, le dau la lipit apoi la vopsit. ramane tot negru matt.

cine vine dintre voi la prima intalnire la Cluj in 23-24-25 mai? ar fii o ocazie buna sa ne intalnim! :huh:

 

victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu bag in VTR Repsol 10W-40 care un ulei foarte bun care are scris pe el si honda specification... si motul este un ulei foarte bun...ar merge si 15W-40 doar vara, dar cu temperaurile de la noi de primavara si toamna este mai indicat 10W-40. VTR-ul nou arata foarte bine, e deja mai catre supersport dar la motor nu cred ca au facut modificari majore si ma bucur ca-l fabrica in continuare ca ma gandeam ca au de gand sa abandoneze modelul. Bugspoilerul arat super, poate o sa apara si piesa facuta de alte firme pe e-bay sa mi-o comand, caci cea originala cred ca va costa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dai VTR pe o "bicicleta"?!?! :lol:

 

--- Mesaj completat în 16 Mar 2008 20:57 -------------
hi everybody! :blbl:

 

in sfarsit am iesit si eu azi prima data (prima data cu VTRul meu cel drag) :lol:

am facut un pic de galagie prin oras :)

saptamana asta mai urmeaza un schimb de ulei si e gata de sezon! :D :D :P

va doresc calare placuta tuturor si bineinteles fara probleme si evenimente neplacute! :lol:

mihai, pune si tu ceva poze noi :crack:

 

asfalt uscat!!! :haha:

 

--- Mesaj completat în 17 Mar 2008 08:05 -------------
am uitat de poza :(

post-4838-1205733940_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit! am cumparat xenon in VTR! :crack: e super!!! :crack:

nici nu se poate compara cu cel original, desi am avut d'ala cu nustiu cat la suta mai tare...

am dat 300 RON, dar a meritat, e excelent! va recomand!

 

asfalt uscat! :crack:

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Si eu sunt posesor de Firestorm dotat cu Arrow :) Si e foooorte zgomotos,cateodata tre sa merg destul de subturat ca sa nu faca prea urat (din respect pt.vecini :moto:

Pentru cei care vor s auda un vtr suparat rau,eventual sa vada cum merge(cu garantia de rigoare :lol: ), v astept cu un pm sau tel.la 0742.026395-marius

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Sep 2007 23:19 -------------</small><br/>Si eu sunt posesor de Firestorm dotat cu Arrow :moto: Si e foooorte zgomotos,cateodata tre sa merg destul de subturat ca sa nu faca prea urat (din respect pt.vecini :blbl:

Pentru cei care vor s auda un vtr suparat rau,eventual sa vada cum merge(cu garantia de rigoare :rock: ), v astept cu un pm sau tel.la 0742.026395-marius

 

post-8333-1189714583_thumb.jpgpost-8333-1189714593_thumb.jpgpost-8333-1189714606_thumb.jpgpost-8333-1189714619_thumb.jpgpost-8333-1189714629_thumb.jpg

 

salut vtr-isi , azi am luat mobra de la marius_florin , nu am ce sa mai zic despre ea , a prezentat-o el inainte :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-l folosesti sanatos, fara probleme si evenimente :)

 

PS: pune si tu macar o poza cu frumusica noua, sa vedem si noi :moto:

 

pai poze sunt la pagina 2 unde a prezentat-o marius_florin , da mai pun si eu una

 

ps: de unde gasesc un robinet de la rezervor? curge benzina pe acolo

post-11016-1209494375_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...