Sari la conținut

Romania - Elvetia


Postări Recomandate

Bucuresti - Sibiu (pana) -Deva (stop) - Arad - Budapesta - Viena - Melk (stop) - Bregenz (benzina Shell de (cuvant urat)) - Liechtenstein - Zug (stop)

 

Highlights: Dealu Negru si Valea Oltului facute cu roata spate jumate desumflata pentru ca nici un rahat de vulcanizator nu avea o valva mecanica (a, si pentru ca nu aveam marunt nici macar nu am putut sa umflu la unul din ei roata :-(

Trafic de rahat in toata Romanika, si ziua si noaptea, lucrari pe toate sectiunile (unde e Bhase sa puna umarul la lucrari?)

Autostrada ungara e OK dar niciodata nu am fost mai aproape de adormit in mijlocul zilei pe motor :-)

Cea austriaca macar te tine un pic mai atent la peisaj.

Palpitatii prin tunelurile din Austria cind KTM-ul a inceput sa protesteze la benzina Shell (senzatie foarte neplacuta intr-un tunel cu o banda pe sens, de peste 3 km). Un plin de OMV a rezolvat problema. Si apoi sosirea pe planeta Elvetia (ca nu e o alta tara). Nu zic ca e mult mai buna dar sigur e mult mai diferita.

Si poze (am mers aproape in paralel cu o masina cu prieteni)

post-730-1187295514_thumb.jpg

post-730-1187295595_thumb.jpg

post-730-1187295628_thumb.jpg

post-730-1187295677_thumb.jpg

post-730-1187295720_thumb.jpg

post-730-1187295782_thumb.jpg

post-730-1187295806_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI CUM, pentru ca nu ai avut 50 de bani sa umfli roata, NU AI UMFLAT-O ????

 

Mai da ce mandri sunteti voi. Daca spuneai - "nenea pot sa umflu si eu roata, nu am bani cash cu mine, dar nici sa merg asa nu pot" ce se intampla???? Iti cadeau 2 galoane? Te refuza cineva? Hai las-o dracu! IN VIATA MEA NU AM PLATIT LA VULCANIZARE PENTRU UMFLAT ROTI LA MOTO!!!

 

In rest, felicitari pentru excursie, pozele sunt frumoase, pun pariu ca ti-a placut mult. In Romania 1 din 10 soferi e cel putin var de gradul I cu Michael Shumacher (analiza personala).

 

Ciudat, mobra mea nu sughita niciodata la benzina shell.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Bucuresti - Sibiu (pana) -Deva (stop) - Arad - Budapesta - Viena - Melk (stop) - Bregenz (benzina Shell de (cuvant urat)) - Liechtenstein - Zug (stop)

 

Highlights: Dealu Negru si Valea Oltului facute cu roata spate jumate desumflata pentru ca nici un rahat de vulcanizator nu avea o valva mecanica (a, si pentru ca nu aveam marunt nici macar nu am putut sa umflu la unul din ei roata :-(

Trafic de rahat in toata Romanika, si ziua si noaptea, lucrari pe toate sectiunile (unde e Bhase sa puna umarul la lucrari?)

Autostrada ungara e OK dar niciodata nu am fost mai aproape de adormit in mijlocul zilei pe motor :-)

Cea austriaca macar te tine un pic mai atent la peisaj.

Palpitatii prin tunelurile din Austria cind KTM-ul a inceput sa protesteze la benzina Shell (senzatie foarte neplacuta intr-un tunel cu o banda pe sens, de peste 3 km). Un plin de OMV a rezolvat problema. Si apoi sosirea pe planeta Elvetia (ca nu e o alta tara). Nu zic ca e mult mai buna dar sigur e mult mai diferita.

Si poze (am mers aproape in paralel cu o masina cu prieteni)

 

Sal man.. :ok:

felicitari pt. excursie :D

in 2008 as dori si eu cu inca un prieten sa batem europa in lung si lat cu niste costuri cat se poate de mici, si daca ai putea sa ne dai niste sfaturi, am fi recunoscatori.Noi dorim sa mergem cu cortul si sa cumparam mancare din supermarket pentru a reduce costurile.

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sint vreo 1000 de km pina la Viena. I-am facut in 2 zile. Prima Oprire la Deva si apoi undeva dupa Viena. In total cred ca se poate face in vreo 12 ore.

Sfaturi de calatorie nu prea am, in afara de recomandarea de haine de ploaie si un i-pod pentru autostrazi :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai cum sa faci drumul in 12 ore.. este imposibil. nu poti in romania sa tii 100 constant. cu tot cu alimentari, pauzele aferente alimentarilor si nimic altceva faci un bucuresti-arad in 8 ore.. sau mai mult. si de la arad la viena mai faci ceva. (cumperi vigneta, alimentezi,,,)

 

eu am facur drumul, fara pauze, in cam 18 ore.... la 12 nu cred ca il poti scoate,,, dar daca alergi foarte tare cine stie ....'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

nu ai cum sa faci drumul in 12 ore.. este imposibil. nu poti in romania sa tii 100 constant. cu tot cu alimentari, pauzele aferente alimentarilor si nimic altceva faci un bucuresti-arad in 8 ore.. sau mai mult. si de la arad la viena mai faci ceva. (cumperi vigneta, alimentezi,,,)

 

eu am facur drumul, fara pauze, in cam 18 ore.... la 12 nu cred ca il poti scoate,,, dar daca alergi foarte tare cine stie ....'

din sudul germaniei , landshut langa munchen , cu tot cu opriri masa, alimentari , la ora 7:30 am plecat, la 20 45 intrebam pe aia de la granita in arad daca am nevoie de declaratie ca am intrat in vama pt eventuale justificari la fisc. am mers si cu 160 si cu 90 , media de 120 la h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut Reghin(Mures) - Innsbruk in ceva sub 20 de ore(cu tot cu opriri.. cei drept scurte), si nu cu motor de viteza, ci cu un enduro de 650, eu zic ca n-a fost probleme la motoru lui. Apropo... felicitari pentru tura. Bafta la mai multe!

:rolleyes: :crack: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e asta??..concurs??...eu am facut 300 km in 4 zile...m-am dus...am stat 2 zile...m-am intors...se pune?? :crack:

...nu cred ca initiatorul topicului vroia sa se laude cu perioada in care a facut excursia..

Editat de raducu 77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e asta??..concurs??...eu am facut 300 km in 4 zile...m-am dus...am stat 2 zile...m-am intors...se pune?? :crack:

...nu cred ca initiatorul topicului vroia sa se laude cu perioada in care a facut excursia..

Ai perfecta dreptate nu este concurs si nu trebuia sa ma bag in topicul omului. I-mi cer scuze.Sa gresesti e omeneste :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai cum sa faci drumul in 12 ore.. este imposibil. nu poti in romania sa tii 100 constant. cu tot cu alimentari, pauzele aferente alimentarilor si nimic altceva faci un bucuresti-arad in 8 ore.. sau mai mult. si de la arad la viena mai faci ceva. (cumperi vigneta, alimentezi,,,)

 

salut gaxel , vreau sa intreb baietii de pe forum daca treuie vigneta pe motoare ? ca shtiam ca nu , cel putin eu nu mi-am cumparat si m-am plimbat prin tzara :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut gaxel , vreau sa intreb baietii de pe forum daca treuie vigneta pe motoare ? ca shtiam ca nu , cel putin eu nu mi-am cumparat si m-am plimbat prin tzara :crack:

..cred ca e vorba de vigneta pt afara.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...