Sari la conținut

Cum scot sita din toba?


young rider
 Share

Postări Recomandate

las-o varule acolo unde e, nu face ca mine, ca nu obtii nimic. e 2 timpi, si chiar si fara tzevi, tot suna a trabant. iar tobele propriuzise, cu site cu tot, au fost gandite pentru randament cat mai bun al motorului. daca le scoti, nu numai ca nu castigi putere/performanta, ci din contra, pierzi. se duc "intestinele" motorului de zici ca nu-i adevarat.

 

si in plus, fara site ai parte de amenzi... GARANTAT.

 

concentreaza-te mai bine sa mearga motorul brici, sa-l "hranesti" cu ce trebuie, benzin si oloi de calitate, bujie beton, caucioace bune si la drum cu tine in primavara.

 

hai numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ontopic: nu stiu de ce, dar ma indoiesc amarnic...:baldy:

 

poate pen' ca stiu din ce material e facut tanaru' biker...:laugh:) de la cine crezi ca a auzit de scos sitele?!? :what: sau ma rog, cel putin si eu i-am zis, cand nu stiam rolul tobelor la motoarele in 2 timpi...

 

Offtopic: tu ce mai faci EZ? puiul mic ce face? si consoarta?

 

va salut, numai bine

 

P.S> stie careva despre Virago de 400 cu B 96 RIV? in ce stare e? ca eu l-am testat si mi se pare aproape impecabil. si cica il vreau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun nebun avem intre noi tovarashi...:laugh:

 

bravo mai young. curatza bine. nush cum e la minsk da ar trebui sa iasa un pic fortat, exact cum ai banuit, calamina, ulei nears si intarit bine acolo dealungul timpului solidifica bine suprafetele.

 

numa bine si tine-te numa de lucruri bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ares:

eu fac binisor fara sa excelez :what:

PUIUL face bine ... e sanatos si isi face de cap ... :baldy:

CONSOARTA ... e ... cum sunt tinerele mame ... oboseala, stes, etc :laugh:

ETZ-ul asteapta timpul ca sa fie reparat si niste modificari estetice de anvergura dar timpul e ... mai exact nu e

 

@ Young rider:

poti sa le cureti fara sa le desfaci

exista o solutie care se baga in benzina si arde toate depunerile

in caz ca nu gasesti asa ceva si daca nu sunt chiar infundate poti face si in felul urmator:

-cobori acul de dozaj pt a saraci amestecul

-incalzesti motorul si dupa aia il turezi puternic

-il tii in ture pana cand observi ca fumul scos incepe sa fie mai curat (inaintea trebuia sa fie f albastru)

-nu il tine totusi prea mult turat pt amestec sarac inseamna si ungere slaba

-daca nu merge din prima il mai lasi putin la relanti sau dai o tura cu el fara sa il turezi ... sa se racoreasca nitel si repeti procedura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca vrei sa scoti sitele baga o teava in toba si impinge-le! la tobele de minsk si noi ies greu sitele! eu am pus doua tobe pe ij-ul 56... :laugh: nu scapi de zgomotul de 2t dar suna mai gros, acceptabil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca exact la iesire in spate la toba..are de jur in prejur o buza ... asa incet incet cu patentul o desfaci itit iasa sita complet afar....nu stiu daca mai inteles???

:baldy: uite o schema facuta in graba :what:

bafta :laugh:

post-8-1102709454_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am intzeles mai nimik , sincer...orikum mersi!

:laugh:

O alta varianta de a curata tobele fara sa le desfaci (desi nu cred ca poate fi chiar asa de greu) ar fi sa le scoti, sa torni benzina in ele si sa dai foc. Chestia asta o stiu de la un mosneag, nu am incercat-o si nu stiu cat de eficienta poate fi dar s-ar putea sa mearga si de stricat nu prea are ce sa strice. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mai incercat unu asha ceva...singura diferenta este ca el a bagat autogenul :laugh: :baldy: si acuma toba arata de parca motorul a fost forjat la greu... :what: :hug:

 

acuma...cu turnatul benzinei s-ar putea sa nu iasa asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bă frate ...fă-le ce le faci şi nu mai cere sfaturi că oricum sunt doar orientative...

după ce le tunezi nu spui şi nouă ce şi cum a ieşit...

şi dacă nu îţi convine cum mere Minskul cu tobele modificate găseşti la Tunaru noi :baldy:

P.S.: sfatul meu---nu umbla în ele să scoţi sitele, tobele sunt calibrate pt .motoarele de 2T să dea randament maxim

Baftă! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dude, vorba Lupului , daca la tobe ti-e frica sa iti bagi nasu, sa te vad la carburatie si electrica...:blink:

 

sfat prietenesc: fara frica, doar e fier ce dreq, iti recomand doar grija; ziceai ca taica-tu se pricepe cat de cat, ask for help, dar la fata locului, nu pe forum, ca dupa cum vezi, daca ti se da solutia, ori nu pricepi (vezi ca Roby are dreptate, "buza" aia de care zice el, este asemanatoare cu fundul paharelor de carton folosite de McDonalds pt cafea si cola, tehnic vorbind, este un altfel de NIT). Oricum inveti ceva.

 

mai vezi www.dansmc.com

 

Procedezi cu surubelnita ca cei de la vulcanizare cand incearca sa scoata cauciucul de pe janta cu leviere...

 

numa bine, si ne mai auzim pe yahoo mess.

 

P.S> sper ca data viitoare cand ne auzim pe yahoo, sa fi scos nenorocitele de site din tobe... ca altfel nu vorbesc cu tine. glumesc. da numa sa nu am treaba in momentul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(vezi ca Roby are dreptate, "buza" aia de care zice el, este asemanatoare cu fundul paharelor de carton folosite de McDonalds pt cafea si cola, tehnic vorbind, este un altfel de NIT). Oricum inveti ceva.

 

deci am avut dreptate..man...eu am scos sita exact asa cum tiam spus si tiam facut planul...pina la urma cred...nu cred ca sigur ai scoso asa cum tiam zis eu...ca sub alta forma nu puteai ...doar daca taiai toba in doua....

oricum felicitari ca ai reusit :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...