Sari la conținut

Accident Baia Mare 1.09.2007


Adi_RS
 Share

Postări Recomandate

Ieri, la iesirea din oras spre Cluj,in jurul orei 20:30 la intersectia de la turnul de parasutisti se pare ca mopedul nu a acordat prioritate sau a crezut ca apuca sa treaca...si a fost lovit de cel cu motorul (negru,nu mi-am dat seama ce era fiindca era iesit de pe carosabil si deja se intunecase). Despre starea celor doi nu stiu ce sa zic...cand am trecut eu erau cei de la politie si pozau motorul,castile...Sa speram ca nu e ceva grav. :D

Editat de Adi_RS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:hug: la cata legislatie stiu astia cu mopede si scutere... nici nu ma mira...(acuma serios vb , TU CHIAR CREZI CA ALA CU MOPEDUL AVEA DE GAND SA OPREASCA LA SEMNUL : "CEDEAZA TRECEREA"?... sau ca a auzit de drum cu prioritate?! numa cretini si idioti pe scutere si mopede... ciori borate de multe ori... care se cred jmecheri pe aerox-ul lor proaspat furaciune de prin austria sau italia... :D (spun asta ca am avut un "mic" incident cu o cioara borata si era sa se lase cu picioare in gura( aia a lui de cioare jegoassa) :bounce:

 

 

iti spun eu ca mopedistul e de vina si asta fara nici macar sa vad ce si cum... DE CELE MAI MULTE ORI, NU RESPECTA REGULILE DE CIRCULATIE, ASTIA CU SCUTERE...

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hug: la cata legislatie stiu astia cu mopede si scutere... nici nu ma mira...(acuma serios vb , TU CHIAR CREZI CA ALA CU MOPEDUL AVEA DE GAND SA OPREASCA LA SEMNUL : "CEDEAZA TRECEREA"?... sau ca a auzit de drum cu prioritate?! numa cretini si idioti pe scutere si mopede... ciori borate de multe ori... care se cred jmecheri pe aerox-ul lor proaspat furaciune de prin austria sau italia... :D (spun asta ca am avut un "mic" incident cu o cioara borata si era sa se lase cu picioare in gura( aia a lui de cioare jegoassa) :bounce:

iti spun eu ca mopedistul e de vina si asta fara nici macar sa vad ce si cum... DE CELE MAI MULTE ORI, NU RESPECTA REGULILE DE CIRCULATIE, ASTIA CU SCUTERE...

:moto:

 

"astia cu mopede si scutere...", "ASTIA CU SCUTERE..." blah, blah, blah!

e adevarat ca si mie imi este dat sa vad multe exemplare de genul la care tu faci referire, insa hai sa-ti spun ceva, my friend: mi-e dat sa vad si multi motociclisti, "in adevaratul sens al cuvantului" (daca pot spune asa) care fac o gramada de giumbushlucuri pe strazi, insa nu am sa generalizez niciodata tagma motoristilor doar pt. ca UNII fac traznai. Nu intentionez sa tin aici partea scuteristilor/mopedistilor, no way. Doar ca e pacat ca din cauza unora sa se induca judecati de valoare universal valabile care sa-i afecteze pe altii nevinovati. Imi pare f rau pt fiecare accident care se intampla pe 2 roti si nu numai, insa, se presupune ca odata ajuns in trafic (cu adeverinta de legislatie rutiera, cu permis sau nu) trebuie sa ai o anumita conduita, iar cei care nu o au (pietoni, biciclisti, scuteristi, mopedishti, motociclisti, camionagii etc) e treaba lor si, din pacate, a celor din jurul lor, insa vina este INDIVIDUALA, nu colectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te chinui inutil andrew...

un om care generalizeaza la modul asta si care stie din start a cui a fost vina fara sa stie despre ce e vb in propozitie nu e impresionat de logica ta.

el deja a facut imparteala... ala e vinovat!

poate ca da, poate ca nu dar pe cine intereseaza?

pe forumurile auto la un accident motocicleta vs masina motociclistul e vinovat intotdeauna. (presupun - cu aceeasi logica de fier)

"pusti cretini care merg pe partzaietorile lor de nici nu apuci sa-i vezi, ei sunt vinovati ! " probabil ca ar spune soferul care si-a tunat ww golf 4 si a auzit de accidentul imaginat mai sus.

n-ai cum sa schimbi lumea (din pacate) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te chinui inutil andrew...

un om care generalizeaza la modul asta si care stie din start a cui a fost vina fara sa stie despre ce e vb in propozitie nu e impresionat de logica ta.

el deja a facut imparteala... ala e vinovat!

poate ca da, poate ca nu dar pe cine intereseaza?

pe forumurile auto la un accident motocicleta vs masina motociclistul e vinovat intotdeauna. (presupun - cu aceeasi logica de fier)

"pusti cretini care merg pe partzaietorile lor de nici nu apuci sa-i vezi, ei sunt vinovati ! " probabil ca ar spune soferul care si-a tunat ww golf 4 si a auzit de accidentul imaginat mai sus.

n-ai cum sa schimbi lumea (din pacate) smile.gif

Total de acord !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam un amic ce acu' vreo 9-10 ani avea o vorba... "Cand aud de berile astea cu nume (cuvant urat), ma apuca dintr-o data asa o sarba, ca poa' sa fie ele mai bune decat Heinken, Dab sau Tuborg pt ca eu tot n-o sa gust si asta pt ca nu-mi place cum suna, de pilda... Skol". :bounce:

 

Eh, acum nu vreau sa par rautacios, dar numai cand aud cuvantul asta MOPED, m-apuca rasul. Sincer, nu m-as putea urca pe asa ceva... Hmm, poate doar in interes de serviciu, dar nici atunci, pt ca am deja un job de birou cat de cat ok.

 

- Tu ce conduci ma ? Scuter sau motor ?

- Nici una, nici alta...

- Aaaa, ai moped ? Hahahahaha ! Pai zi asa bre !

 

Pai spuneti si voi acum... :moto:

 

Eh, lasand gluma la o parte... pun pariu ca putini din cei care conduc motorete care nu necesita inmatriculare ci doar niste mici cursuri de legislatie, au habar de indicatoare si de prioritate... In rest, toti ba sunt in interese de serviciu (vezi aici pizza-boys sau curierii) care vezi-doamne au o scuza... ori sunt pustani teribilisti carora chiar ca nu le poti cere nimic. Poate niste amenzi grase i-ar mai calma. Pe cei din urma ii vad zilnic prin cartier. Ai dreaq... parca in fiecare seara vad pe altii... De unde apar mai nene atatia ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

auzi , cristigrig, am generalizat pt. ca ASA ESTE DE CELE MAI MULTE ORI... nu tin parteaa nimanui , da' am vazut/ cunoscut MUULT PREA PUTINI SCUTERISTI/MOPEDISTI care sa respecte regulile de circulatie .... M-AU EXASPERAT SA DEA DREAQU IN EI..... PARCA SUNT TA.MPITI.... si gata mai mult nu mai zic... si daca ar intra unul in mine (asta daca mai scot motorul...) pe cuvant ca-i fout o mama de bataie de o sa se asigure si cand se duce la baie... nu numai pe strada :) ... si las ca si pe langa mine a trecut unu cu dacie ALBA DE ILFOV CAND EU AVEAM 80KM/H... EL D.OBITOCUL DREAQULUI CREED CAAA AVEA 130KM/H.... SI ? ce am putut face? am generalizat si ma feresc ca de dreaqu cand vad masina de buc. sau ilfov... dupa ce i-am vazut vopseaua la cativa cm de mine...

 

scuteristii sunt inconstienti si nesi.mtiti , bineinteles ca sunt si exceptii , CA TINE PROBABIL! :scratch:

 

 

CIAO! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va mai place sa dati din gura aiurea,cateva date exacte despre cei doi???.....

Suntem satui de vorbe in vant,de criticile unor neavizati care baga pe toata lumea in aceeasi oala :scratch:

Si, dl.Catalin S daca esti asa de mandru si nu ai putea conduce un moped eu te sfatuiesc sa-ti iei un R1 ,sigur o sa dai bine pe el! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, care e starea pilotilor?

Stie cineva?

La urma urmei, sunt si ei oameni...

MOPED, pentru mine, inseamna MOtoreta cu PEDale

Este tot pe 2 roti, cu motor, si cei care le conduc nu sunt neaparat fara permis

Eu cunosc o gramada de posesori de motociclete zdravene care se deplaseaza prin oras cu moped sau cu scuter

Dar, din pacate, cunosc si pustani de 15 - 16 ani care, in inconstienta tipica varstei, se arunca in trafic complet aiurea

Si stim cu totii cat de mult iubesc soferii vehiculele pe 2 roti... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, dl.Catalin S daca esti asa de mandru si nu ai putea conduce un moped eu te sfatuiesc sa-ti iei un R1 ,sigur o sa dai bine pe el! :)

 

Am specificat la final ca era o gluma ! :scratch:

Bine ca nu au fost probleme cu cei doi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic :

 

Cataline si restu ca tine care au tot aparut aici ca ciupercile dupa ploaie - mergeti voi pe forumul reno.ro sau undeva unde sa aveti si experienta cand vorbiti ca aici e plin de prostii din partea voastra 58 de posturi in mai putin de o luna - bag de seama ca esti mare cunoscator de ai dat atatea sfaturi si ti-ai expus atatea pareri.

 

Nu a inteles niciun incepator mai nimic de pe aici : la inceput ciocu mic si-asculta de la aia care au ce sa spuna - nu mai umpleti forumul de tampenii si de posturi de kko - ca deja e imposibil de citit de cate aberatii sunt pe fiecare topic.

 

Cat despre parerea ta asupra mopedului - e normal ca un conservar ca tine sa nu conceapa ca acest trafic in bucuresti o sa se mai fluidizeze doar daca folosim si altceva decat masini si pe deasupra poluam si mai putin.Dar deh strainii "e prosti" si niste milogi ca merg cu moped/bicicleta/scuter - asteptam sa iti iei tu vitezana sa te vada fetele din Berceni pe geam si sa dea maneaua mai tare de placere.

 

Printre sarcasm si atat offtopic scris aici poate ai inteles ideea constructiva si sper sa nu te aprinzi sa facem discurii inutile -ca ne-am saturat de mizeria de pe forum !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E-n regula, nu ma voi aprinde. Ai si tu dreptate cu oftopicareala. :scratch:

Cat despre fluidizarea traficului, nu degeaba ma aflu aici. Intentionez sa "trec" la alt mijloc de transport ! Ok... bafta multa si mii de scuze daca am deranjat ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sant din baia mare si nu am azit nimic de accident, probabil nu e nimic prea grav

 

offtopic:

cei care au diaree verbala si care folosesc limbajul de lemn, sa faca scimb de id de mes sau numere de telefon si sa se certe in particular sa vada care e mai mare motorist, dar incercati sa va abtineti de la comentari stupide in sectiunea ACCIDENTE, uni alti stau incruntati si va citesc voua balariile in speranta ca vor afla si ceva legat de accident.

 

P.S. e greu sa taci cand nu ai nimic a spune

 

 

daca sa ofticat careva dintre cei vizati, foarte bine daca nu ..... :scratch:

 

 

:) Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...