Sari la conținut

Album Foto


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator stress_L&P

Sunt de acord! peste 2 sapt...poze de la mine! am mea o sa castige! :) Normal, nu? asa spune fiecare ca a lui e mai faina, ca doar e facuta de el shi nu cred ca ar fi relevanta o chestie de asta, ar arata doar care e mai faina dupa gusturile majoritare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa va prezint istoria primului motor modificat de mine.

Episodul 1 e neinteresant, nu e demn de pus aici deci trecem direct la episodul 2:

 

August 2000 - MZ ES 1962 modificat. Primele iesiri

post-8-1065445609.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Episodul 3

Deja are motor MZ ETZ, cadrul taiat (lasat totul mai jos), cauciucuri Dunlop etc

Sus: Crazy bike party 2001

Jos: Noiembrie 2001 - La mine in atelier - obosit dupa un sezon cu peripetii

post-8-1065446224.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa estimezi asa ceva. Sunt prea multe variabile.

Uite numai cateva:

- cat de tare vrei sa il modifici

- ce accesorii pui pe el (facute sau Harley sau altceva)

- ce abilitati/posibilitati tehnice ai (cat lucri tu si cat lucra altii, ce scule ai etc)

- ce relatii/prieteni/datornici ai (adica daca primesti produse si servicii - legate de moto - la pret preferential, la pret normal sau la pret "pt fraieri" )

- ce ocazii ti se ivesc si cum stii sa profiti de ele

 

Mai vrei?

 

No, iti dai seama ca sansele sunt practic 0 ca aceste variabile sa fie la fel pt tine cum au fost pt mine sau motormaniac sau altii care au modificat nepre.

 

Daca ai pus intrebarea asta inclin sa cred ca nu esti prea vechi in meserie... deci sansele sunt sa te coste destul de mult.

Sfatu unui viitor fost neprist: (ca doar nu ma doare tastatura sa dau sfaturi :P )

- nu lua piese de Ucraina

- ce stii lucra tu, ce nu du la unu in care ai incredere si stai langa el sa vezi/inveti ce face

- daca nu intentionezi sa il tii mai mult de 3 sezoane nu investi prea mult in el ca o sa iesi in pierdere rau de tot la vanzare. De cand s-a umplut piata de junghiuri japoneze de 25 de ani (sa fim seriosi, nu iti iei motor de peste 400cmc inscris, bun la 1000 eur, iti iei un junghi la care numa te sperii cand afli ce bani tre sa bagi in el sa mearga), motociclistilor aspiranti si "stie-tot"-ilor (asta ca sa nu zic fraierilor) li se pare ceva iesit din comun ca un Dnepr sa se vanda la 1000 sau doamne fereste 1500 EUR. (Si de motormaniac s-a legat un bou, si de mine... are rost sa ii explici idiotului ca Niprul respectiv e o bijuterie cu care te poti mandri iar japoneza cu care o compara e o ciuma? ). Dovada: Niprurile ieftine se dau ca pita calda, cele facute in bataie de joc si relativ ieftine merg binisor iar cele lucrate cum trebuie stai de innebunesti pana le dai (sau le dai la un pret de nimic)

Daca ai stiinta, indemnarea si posibilitatile sa faci rapid si ieftin un Nipru e ok sa iti iei unu original, mai varza si sa il refaci. Daca esti "boboc" distractia va fi scumpa si deosebit de enerventa (iei cateva mai mult sex oral bune pe parcursul bricolarii) deci unu gata facut e o solutie mai viabila.

 

Astept sa fiu contrazis...ce am scris eu mai sus e rezultatul a peste 6 ani de experienta si 4 motoare modificate la activ (din care 2 "de la 0").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Bucur.Sper sa nu te superi,dar as vrea sa-mid au si eu un pic cu parerea despre Niprul tau.Motorul este super misto,dar din cate vad eu cadrul nu este lungit,sau daca e este foarte putin.Cum spuneam cred ca daca ai fi lungit cadrul,nu prea mult vreo 15-20 cm si daca ai mai fi coborat-o putin efectul ar fi fost altul.Inca o data asta este doar parerea mea,sper sa nu te superi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...