Sari la conținut

Am schimbat macazul


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin
P.S. sa ma suni si pe mine cand vii la Bran sa ne dam pe forestier..ca pe unde se da Soso n-avem nici o sansa :P

deal! :blink:

 

am auzit ca soso se da pe unde nu-i voie, si se iau astia de la protectia mediului de el ... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina musiu smokey ... s-o stapanesti sanatos coane, e o biju de motoreta. ma bucur pt tine ! :P

 

bine te orientasi, daca o respecti, imbatranesti alaturi de ea ... :blink:

 

 

 

p.s.: si e extraordinar cand platesti doar tva-ul la import ... este ? B)

Editat de AndreiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
p.s.: si e extraordinar cand platesti doar tva-ul la import ... este ? B)

probabil, dar nu si pentru mine :blink:

 

vezi ca am scris, pt. transalp asamblate in europa nu se da eur1 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil, dar nu si pentru mine  :P

 

vezi ca am scris, pt. transalp asamblate in europa nu se da eur1 B)

fals maestre, nu ai intrebat unde trebuie. idem hornet600, asamblata draguta in u.e. (italia), venita in tara indoielilor cu certificat EUR1, platit in vama doar comision si inevitabilul tva (400 euro). atat. moto noua, model 2003, luata in 2003, a avut pretul final de apx. 7500euro. gigiuc nenicule, parol ... :blink:

 

p.s.: moto a fost adusa din germania, tara certitudinilor ... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
fals maestre, nu ai intrebat unde trebuie. idem hornet600, asamblata draguta in u.e. (italia), venita in tara indoielilor cu certificat EUR1, platit in vama doar comision si inevitabilul tva (400 euro). atat. moto noua, model 2003, luata in 2003, a avut pretul final de apx. 7500euro. gigiuc nenicule, parol ...  :blink:

 

p.s.: moto a fost adusa din germania, tara certitudinilor ...  :P

nu contest, insa prietenul meu care a adus transalpul a petrecut o zi dand telefoane la Honda Germania, de acolo la Honda Italia si Honda Spania, impreuna cu handlerul de la care am luat motorul - ambii vorbitori de limba germana. Raspunsul fabricilor si reprezentantilor a fost acelasi: pentru transalp nu se elibereaza liferandenklerung. Si prietenul meu chiar avea un liferandenxxx asta cu el, ca model pt. handler, si cunoaste foarte bine mersul, saptamanal aduce masini din germania. Pe langa handlerul asta (unul dintre cei mai mari din Stuttgart) a mai sunat la cativa (in jur de 5). Acelasi raspuns.

B)

 

Probabil ca pentru alte modele costul motorului (sau a pieselor importate) nu e sub 49% din motor, restul de 51% sunt made in eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Chiar nu ai fost mulţumit de GPZ???sau de ce l-ai dat? Vreau să îmi iau GPZ şi de+aia te întreb.... :blink:

am fost foarte multumit. l-am dat pentru ca vroiam alt gen si vroiam ceva mai mare (fizic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, am inteles ... sub 48% ... inseamna ca eu stiam de un model un picut mai nou de transalp, dupa '99 am impresia, care au peste 50% din valoare origine u.e.

oricum, modelele astea facute in europa vor ajunge la un moment dat, nu cred ca mai mult de 3 ani incolo, la un 80-90% 'e.u. made' ...

 

deja pt hornet600 se discuta f. serios ca motorul inclusiv sa fie fabricat in italia.

Editat de AndreiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Admin

un mic update .... poate e de folos altora

 

In 10 ianuarie a inceput sa lucreze primaria cu publicul, drept care m-am decis sa-mi inscriu motorul (vreme faina in perioada aia). Neavand timp sa ma plimb cu actele, am decis sa apelez la o firma de intermedieri-inmatriculari.

 

Bunnn. Dau actele in 10 Ian, fac produra, etc. Aveam totul de la RAR, inclusiv carte de identitate. Platesc avans, si-mi spune 'fata' ca vor fi gata numerele in 7-10 zile.

 

Sun peste 7 zile - nimic

 

Sun peste 10 zile - nimic

 

Sun din nou - nimic 'fata' imi spune ca ma anunta ei cand vor fi gata

 

Sun - nimic, nu sunt gata

 

Sun - nimic, calculatorul de la politie e stricat :banana:

 

Ieri (7 Feb) dau si io un telefon la un prieten de la politie, si surpriza: numele mele au fost gata in 29 Ianuarie!!!!

 

Sun la agentie - sa vedeti si sa nu credeti: cei de la politie spun ca le-a ridicat "cineva" - cine? nimeni nu stie...

 

Asadar si prin urmare, "cineva" mi-a ridicat actele ... sau undeva pe drum sunt uitate printr-un sertar ...

 

 

:cheers:

 

 

Firma se numeste "O&D No Problem" .... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOV. Smokey, da-mi si mie telefonul lu' prietenu care a adus motoru + microbuzul din De. vreau sa fac si eu ezact aceeasi poveste (Cagiva Canyon + Ford Tranzit), si tocmai vreau sa cinstesc pe cineva sa ma lumineze cu una, cu alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Dar in Bucuresti pe cine stiti ca se ocupa de inmatriculari ?

Acum 3 ani m-am descurcat singur la Udriste, dar acum parca e mai rau.

Te sfatuiesc sa nu. E de preferat sa o faci singurel, ca sa nu patzeshti ca Smokey. Shi dureaza mai putzin decat crezi. Totul este sa-tzi faci omologarea shi identificarea la RAR. Restul este "pis af cheic"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Smokey prietenul care ti-a adus motorul e cumva Florin ? :banana:

Florin Sburlea ... dar nu stiu la care te referi tu :cheers:

 

 

 

si daca tot veni vorba: sambata am scos motoru la o tura mica. senzatie faina, la viteza nu ma bate vantul deloc, doar in casca - asta fara sa incerc sa ma ascund.

 

pe la 120 km/e o viteza de croaziera confortabila, merge si mai mult

 

in oras la gropi & stuff: piece of cake :banana: pe traseul pe care inainte trebuia sa fac slalom printre gropi-gropitze, sa incetinesc, iar cand intram in groapa imi jucau creierii in cap ... acum simt un usor disconfort sub buci :banana:

 

binenteles, daca merg in picioare e si mai fain. pe langa faptul ca se uita trecatorii la tine ca la urs, se mareste panorama foarte mult, plus ca poti sesiza mai bine adancimea obstacolului mioritic

 

manevrabilitate excelenta oferita de ghidonul larg. inaltimea e perfecta, ajung cu ambele talpi pe jos :lol: sunt curios sa ma urc pe un Africa Twin sa vad diferenta

 

motorul are o oarecare vibratie diferita de cea pe care am experimentat-o pe gpz. inca nu sunt lamurit daca e datorata motorului in V, faptului ca era rece motorul, benzina statuta de un an, rezonanta de engine-guard. in orice caz, nu e ceva deranjant, pentru fete ar fi chiar placut :what: :lol:

 

vestea proasta e ca bateria e moarta ingropata la 5 metri sub pamant. cu toate incarcarile prelungite la curent controlat cu atentie n-au fost bune nici macar sa arunce bendixul... new one

 

hai cu vara aia odata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Da, baiat bun de tot ,cu el am fost in Germania si am adus un Gsxr !

De la el stiam de tine ca esti maniac si ti-ai adus motoru in Clio !

Poate cind ajung in TM ne intilnim toti trei si  :banana:

:cheers: neaparat :banana:

 

il cunosc demult, e finul socrilor mei - n-am avut nici o grija, i-am dat plicu' si dosaru cu printurile de pe mobile ... si a venit cu motoru :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sfatuiesc sa nu. E de preferat sa o faci singurel, ca sa nu patzeshti ca Smokey. Shi dureaza mai putzin decat crezi. Totul este sa-tzi faci omologarea shi identificarea la RAR. Restul este "pis af cheic"

balamucu cu rar e terminat (inclusiv cartea de identitate), doar inmatricularea mai trebuie facuta. Am trecut simbata trecuta pe la Udriste, sa iau pulsul, si am ramas fara aer. O sa incerc sa fac o vizita si in timpul saptaminii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...