Sari la conținut

Cumpar Atas Mz Es


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

Dragii mei, am cumparat acum f'o 2 ani un MZ ES 250. I-am facut motorul mai demult, acum am curatzat carenele, aripa spate si prezervorul, mai am doar cadrul, aripa de fatza si gatul de lup, apoi urmeaza oleaca de alamire in cateva puncte pe la aripi si carene, vopseloutza si ii gata. Daaaar, cica in acte e cu atash, care a fost intre timp ciorizat, inainte sa ajunga la mine :) . Tare n-ash vrea sa-i fac CI fara atash, daci- cumpar. In ORICE stare, dar sa fie de mezeu.

post-3593-1189086995_thumb.jpg

post-3593-1189087016_thumb.jpg

post-3593-1189087031_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te entuziasma in legatura cu ce voi scrie, ca nu merita: stiu un atas Stoye in Ploiesti, este in stare acceptabila;mai e ceva de lucru la el. problema este ca se afla intr-un centru de fier vechi in posesia unei ciori. imputitul respectiv zice ca nu-l vinde ca este colectionar(minciuni). daca nu gasesti si nu gasesti si vrei neaparat, imi zici si ma duc sa-i cer un numar de telefon si negociezi tu pretul cu el. eu nu ma pricep deloc la negociat.mai stiu ca cineva de pe forum isi cumparase de curand o motocicleta cu atas. motocicleta era ceva facut in rusia sau cehia iar atasul era stoye si arata bine. vezi poate vrea un ban pe atas sau poate ii gasesti un atas de ij, jawa, cz si faceti schimb

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un Super Elastik... Problema e ca sunt rare si oricum MZ-ul a avut echipare foarte diversa de atase, ca ei nu erau si fabricanti de atase, parca dupa cum zice cios, abia tarziu au facut si atase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mz-urile ES mergeau intr-adevar cu o multitudine de atase. Al meu, de exemplu, a intrat in tara cu atas de CZ - un atas greu dar de calitate. Unul dintre cele mai bune si mai frumoase atase, dupa parerea mea este Stoye, atasul cu care au fost echipate cele mai multe ES-uri. Stoye Super Elastik sau Stoye SEL este model nou, pentru ETS, ETZ.

 

Pe tine, te intereseaza un Stoye EL

Toate au prindere in patru puncte, unul dintre ele fiind pe bascula spate, altul pe axul basculei, apoi o prindere intre rezervor si sa si nu in ultimul rand prinderea din fata, pe cadru, sub rezervor.

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

hUP! :blink:

of ma mihaiachi-ule ma, io am unu de multa vreme(primit ca donatie), dar va pleca la un amic foarte bun, si, motoru catre mixi_dixi(Andrei_D, da PM te rog) :blink:

 

ideea e ca pt acel motoras iti trebuie traditionalul stoye de simson :P deci, daca gasesti, baga-te ca majoritarii tin simsoanele fara atas :)

 

am postat AICI lista productiei stoye, deci, poti sa te informezi :) bafta la cautari :kick:

 

frumos e ce vrei sa faci B) abia astept sa il vad si vopsit, si montat, dar si cu liniile clasice pe el, ca nu-i sade bine clasicului fara liniute :)

 

Toate cele bune :)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Domnilor am terminat MZ-ul, mai am doar de sablat si vopsit carcasele sheilor si de facut cablajul. Cumpar ORICE mizerie de atash care sa corespunda ca model ca sa pot face CIV de motor cu atash. Pe urma oi mai vedea eu... Deci nu ash vrea sa pierd atashul din CI (motorul are acum talon fff vechi, cu nr vechi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor am terminat MZ-ul, mai am doar de sablat si vopsit carcasele sheilor si de facut cablajul. Cumpar ORICE mizerie de atash care sa corespunda ca model ca sa pot face CIV de motor cu atash. Pe urma oi mai vedea eu... Deci nu ash vrea sa pierd atashul din CI (motorul are acum talon fff vechi, cu nr vechi).

 

MiÂşule, ai un mesaj privat!

 

Toate bune! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Urgeeeeeennnttt!

Un amic a gasit la un scrap acest atash. 80 lei prima strigare. Oare merge la MZ? Eu nu ma dumiresc de la ce o fi....

Maine m-ash duce sa il iau.

Daca nu merge la MZ, il vrea cineva?

post-3593-1194036344_thumb.jpg

post-3593-1194036378.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este atas de IJ Jupiter, Planeta 4,5. Este prea greu pentru MZ si spunea cineva ca se poate strica motorul. Cele mai bune sunt Stoye(care nu se prea gasesc) si Velorex(au barcuta din fibra de sticla. sunt cele de pe Jawa).

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut scuzatima ca ma bag dar daca vrei ma interesez eu de un atas de MZ eu am cumparat motocicleta dar nu am vrut si atas erau impreuna daca vrei ma interesez si vad cit costa nu stiu ce tip este dar stiu ca omul la avut vreo 20 de ani impreuna cu motocicleta .

Astept un semn daca mai vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, daca erati mai aproape, va deserveam eu cu un atas, care a fost montat pe MZ-u' meu (250, din '61).

Dar in conditiile astea, si sa vi-l dau pe gratis (ceea ce nu ma incanta) si tot nu se merita din cauza a vreo 300 si ceva de km intre noi :cheers:

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furia neagra: ma intereseaza

WildPuppy: de asemenea sunt interesat, distantza nu conteaza, da-mi te rog PM cu locul... pot veni cu Trabi, 6%, 36 de litri, 100 si ceva de lei, n-o sa mor eu din asta- plus ca daca esti cumva pe ruta Buc- Pitesti- Sibiu- Deva- Arad, o sa am drum peste o luna si ceva-dus, si peste 2 luni- intors, cu duba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, stitzi cum e: dezbraca-te sa, imbraca-te ca nu te mai... Azi am vb cu proprietarul- motorul meu NU a avut atash niciodata, in talonul vechi e solo- deci pica faza cu atashul.... :cheers: SORRY!!!!

 

Referitor la atashul ala de IJ, am rugat amicul sa se uite pe roata. 3,50/18, zice ca ar fi bun cauciucul. Deocamdata aia de la centrul de fiare vechi unde e atashul nu vinde doar roata.

Chiar nu-l vrea nimeni cu totul???? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...