Sari la conținut

Permis Obligatoriu Pentru Toti Posesorii De Scutere


Khael
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ha ha :) Nu cred ca este posibil asa ceva. Reamintesc ca deja multi au cursul de legislatie pentru care au muncit mai mult sau mai putin dar totusi au dat nijte bani. O sa se faca multe plangeri. Daca legea cu cursul nu va deveni obligatorie si se va introduce permisul obligatoriu garantez ca o sa le dau multa m**e domnilor agenti si voi face plangere la CNA pentru proasta informare a telespectatorilor (in legatura cu cursul de legislatie) si la OPC pentru scoala unde mi-am luat cursul (sa nu radeti, desi e oficiul pentru protectia consumatorului, se ocupa de tot pentru care dau bani si imi iau teapa :scratch:)

 

P.S: nu va mai luati dupa ProTV de cand a inceput vara au facut astia la campanii si au dat la stiri, de mi s-a luat. Am vazut, m-am mirat, am incpeut sa cred. A 2-a zi m-am convins ca nu e adevarat. Baga vrajeala cam multa.

 

P.P.S: campania se refera clar la motociclisti, au dreptate 100%, deja sunt prea multe accidente cu motoare din cauza vitezei. Presimt ca din topicul asta o sa sara iar scantei din cauza unui motociclist mai "matur" ca un scuterist, cum s-a mai intamplat

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defapt initial, la mama lui, scuterul a fost conceput sa poata merge oricine pe el. De-aia e asa simplu. Si ca sa-l contrazic pe domnul politist din reportaj, in UE se da carnet la orice varsta (doar sa poti sa ajungi cu picioarele pe pamant :)), dar carnetul tine doar in examenul de sala, care deja la noi e cursul de legislatie. Se contrazic singuri, deja ma streseaza. Cum sa dau poligonul pe scuter? O fi mare inginerie. Doar ca "alti bani, alta distractie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa recapitulam...ProTV-ul minte de ingheata apele. M-am mai uitat 1data la video si am ramas masca. 54 morti doar cu scuterele. Pardon...a fost acum catva timp un reportaj despre cum confisca ei scuterele in nuj ce judet si spunea agentul ca au crescut mult accidentele: de la 3 morti la 8 morti, de la nuj cati raniti la nuj cati. Ideea e ca erau nijte cifre mult mai mici decat 54

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca la introducerea acestei legi (daca va fi introdusa) sa se faca o diferentiere mai clara intre acest viitor MA si A1. Daca nu ma insel, italienii au un A2 pentru asa ceva.

 

In orice caz, sunt pentru aceasta lege. Stiu ca nu convine multora dintre cei aici, dar principalele 2 motive ar fi:

 

1. Mai putini inconstienti fara echipament si "bronzati" care strica imaginea celorlalti posesori de scutere. Ma indoiesc ca toti puradeii se vor ingramadi sa-si ia carnet.

 

2. Nemaiavand posibilitatea de a le conduce, va scadea si nr. furturilor. Javrele nu fac afaceri decat cu javre.

 

Astea sunt principalele motive pentru care consider eu ca merita sustinuta aceasta initiativa. Un examen legislativ nu ar strica. Puradeii nu au avut niciodata chef de invatat legi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca la introducerea acestei legi (daca va fi introdusa) sa se faca o diferentiere mai clara intre acest viitor MA si A1. Daca nu ma insel, italienii au un A2 pentru asa ceva.

 

In orice caz, sunt pentru aceasta lege. Stiu ca nu convine multora dintre cei aici, dar principalele 2 motive ar fi:

 

1. Mai putini inconstienti fara echipament si "bronzati" care strica imaginea celorlalti posesori de scutere. Ma indoiesc ca toti puradeii se vor ingramadi sa-si ia carnet.

 

2. Nemaiavand posibilitatea de a le conduce, va scadea si nr. furturilor. Javrele nu fac afaceri decat cu javre.

 

Astea sunt principalele motive pentru care consider eu ca merita sustinuta aceasta initiativa. Un examen legislativ nu ar strica. Puradeii nu au avut niciodata chef de invatat legi.

 

 

Sunt de acord cu tine... dar nu asa.. ca se voteaza si se promulga legea azi in timp ce sunt pe scuter in oras... si ma opreste nenea si ma amendeaza sau mai stiu eu ce.. cum au facut la rca. Rca obligatoriu pt scutere, insa nu exista incadrare.. te baga la motoare mari.. da-i dreq de incompetenti. Ca au 2 clase in plus fata de tren!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

pai mah astia "scuteristi" , pai voua nu va e rusine? adica aveti doua roti , aveti 49cmc(cica... ca se poate pune kit MALOSI de 75..lejer...) si mergeti cu 80km/h si TOT VOI FACETI GURA? PAI VOI CE SUNTETI MAI CU "MOTZ"? ADICA MURITI DACA DATI SI VOI DE PERMIS CA TOTI CEI CARE CIRCULA PE SOSEA? nu stiu cum .... da' voi scuteristii ar trebui sa luati dublul amenzilor daca gresiti de doua ori...

 

sa va invatati minte... ca nu respectati nimic... nici reguli de circulatie nici pe restul participantilor la trafic... treceti ca nesimtytii la 2 cm de masini sau ORICE EXISTA PE SOSEA de parca v-ati crede cei mai tari de pe sosea...

 

 

DE ABIA ASTEPT SA O VAD SI PE ASTA!!!! :scratch: PERMIS FIR-AR-AL DREAQU DE TREABA NESIMTIRE A"LA" ROMANIA...... :)

 

(posesor de permis moto de 2,6 ani si putini km...pana in 10 mii)...

 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mah astia "scuteristi" , pai voua nu va e rusine? adica aveti doua roti , aveti 49cmc(cica... ca se poate pune kit MALOSI de 75..lejer...) si mergeti cu 80km/h si TOT VOI FACETI GURA? PAI VOI CE SUNTETI MAI CU "MOTZ"? ADICA MURITI DACA DATI SI VOI DE PERMIS CA TOTI CEI CARE CIRCULA PE SOSEA? nu stiu cum .... da' voi scuteristii ar trebui sa luati dublul amenzilor daca gresiti de doua ori...

 

sa va invatati minte... ca nu respectati nimic... nici reguli de circulatie nici pe restul participantilor la trafic... treceti ca nesimtytii la 2 cm de masini sau ORICE EXISTA PE SOSEA de parca v-ati crede cei mai tari de pe sosea...

DE ABIA ASTEPT SA O VAD SI PE ASTA!!!! :scratch: PERMIS FIR-AR-AL DREAQU DE TREABA NESIMTIRE A"LA" ROMANIA...... :)

 

(posesor de permis moto de 2,6 ani si putini km...pana in 10 mii)...

 

:-L

:what: Da tot mi se pare o porcarie ma cand dai cacatu ala de legislatie nu sunt aceleasi teste???ce dracu o sa te puna sa faci sa dai poligonu cu scuteru lol,oricne stie sa mearga pe un scuter,mai bine dai de A1 decat de MA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mah astia "scuteristi" , pai voua nu va e rusine? adica aveti doua roti , aveti 49cmc(cica... ca se poate pune kit MALOSI de 75..lejer...) si mergeti cu 80km/h si TOT VOI FACETI GURA? PAI VOI CE SUNTETI MAI CU "MOTZ"? ADICA MURITI DACA DATI SI VOI DE PERMIS CA TOTI CEI CARE CIRCULA PE SOSEA? nu stiu cum .... da' voi scuteristii ar trebui sa luati dublul amenzilor daca gresiti de doua ori...

 

sa va invatati minte... ca nu respectati nimic... nici reguli de circulatie nici pe restul participantilor la trafic... treceti ca nesimtytii la 2 cm de masini sau ORICE EXISTA PE SOSEA de parca v-ati crede cei mai tari de pe sosea...

DE ABIA ASTEPT SA O VAD SI PE ASTA!!!! :scratch: PERMIS FIR-AR-AL DREAQU DE TREABA NESIMTIRE A"LA" ROMANIA...... :)

 

(posesor de permis moto de 2,6 ani si putini km...pana in 10 mii)...

 

ce bine o spui :-L

 

:what: Da tot mi se pare o porcarie ma cand dai cacatu ala de legislatie nu sunt aceleasi teste???ce dracu o sa te puna sa faci sa dai poligonu cu scuteru lol,oricne stie sa mearga pe un scuter,mai bine dai de A1 decat de MA

 

probabil va mai exita o categorie, "MA" cum se aude, pt scutere... adica astea cu variator, nu cu cutie manuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mah astia "scuteristi" , pai voua nu va e rusine? adica aveti doua roti , aveti 49cmc(cica... ca se poate pune kit MALOSI de 75..lejer...) si mergeti cu 80km/h si TOT VOI FACETI GURA? PAI VOI CE SUNTETI MAI CU "MOTZ"? ADICA MURITI DACA DATI SI VOI DE PERMIS CA TOTI CEI CARE CIRCULA PE SOSEA? nu stiu cum .... da' voi scuteristii ar trebui sa luati dublul amenzilor daca gresiti de doua ori...

 

sa va invatati minte... ca nu respectati nimic... nici reguli de circulatie nici pe restul participantilor la trafic... treceti ca nesimtytii la 2 cm de masini sau ORICE EXISTA PE SOSEA de parca v-ati crede cei mai tari de pe sosea...

DE ABIA ASTEPT SA O VAD SI PE ASTA!!!! :scratch: PERMIS FIR-AR-AL DREAQU DE TREABA NESIMTIRE A"LA" ROMANIA...... :)

 

(posesor de permis moto de 2,6 ani si putini km...pana in 10 mii)...

 

:what:

 

take it easy, man. inteleg ca esti suparat pe TOTI scuteristii, indiferent de cat de corect si de civilizat se poarta in trafic, tu nu si nu, noua, "astora", trbuie sa ne fie rusine, sa luam dublul amenzilor, sa ne invatam minte... <<NESIMTIRE A "LA" ROMANIA>>, ca sa te citez ad literam. am mai spus-o si-o repet, daca s-ar circula asa cum spune legea, (cu adeverinta sau carnet de orice categorie) lucrurile ar sta la fel de bine - in cazul scuterelor - ca atunci cand ar avea permis de categoria A1, A, MA, X etc. problema la noi este ca se incalca legea si aici sunt de acord ca sanctiunile trebuie sa fie drastice, la fel ca in cazul conducerii unei masini sau motociclete in lipsa permisului corespunzator. Scuza-ma, dar eu sunt posesor de permis auto din '94, iar faptul ca mi-am luat un 49cc a fost tocmai pt ca nu aveam nevoie de ceva mai mare in Buc. si in felul asta simplu am scutit si niste timp pierdut pe la scoala moto care oricum nu te invata mai nimic, decat sa bagi cheia in contact si sa schimbi 2 viteze, ca mai mult n-ai loc in poligonu ala. Deci, avand in vedere cazul meu, de ce crezi ca ar fi necesar sa fac o scoala speciala proasta pt a conduce un scuter? oare regulile de circulatie pe care le cunosc deja de la mersul cu masina nu sunt suficiente?

restul iti spun eu, se cheama bun simt si cap pe umeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricne stie sa mearga pe un scuter,mai bine dai de A1 decat de MA

 

Drept dovada stau toti imbecilii care s-au infipt in stalpi cu scuterul la 100km/h nu?

Nu stie oricine sa mearga RESPONSABIL cu scuterul. SI asta dauneaza tuturor. Am avut 3 luni scuter. Am circulat mai mult decat regulamentar.

Au fost peste 20-30 de soferi care mi-au multumit in trafic pentru diferse chestii si tot s-a gasit un idiot cu DAF-ul pe 104 care sa-mi spuna ca "ce p*** lui caut pe banda 1, ca ii pare rau ca nu a reusit sa ma loveasca" ... dupa ca a intrat in paralel cu mine si m-a strans la maxim pana in bordura la tribunal la Unirea. REGULAMENTAR.

 

Pentru toti cei care i-au creat acelui idiot impresia ca toti posesorii de scutere sunt niste cretini-Rossi in devenire, pentru ei e nevoie de legi mai aspre, iar restul sa fim sanatosi, nu e chiar asa greu cu scoala. o luna jumate, 5 milioane si poti conduce ce vrei.

 

Din punctul meu de vedere, A1 este putin prea mult pentru un copil de 16 ani. Un moto de 125 te arunca de nu te vezi, si stim cu toti cate figuri aveam la 16 ani. Numai de responsabilitate nu ne ardea noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt convins ca sunt scuteristi fara permis care stiu sa mearga si nu creeaza probleme in trafic...dar asta i viata .....sa le multumiti ciorilor care merg fara casca si nu respecta in trafic nici pe masa nici pe tacsu.....si nu sunt numai ciori,sa fim cinstiti acum....ideea cu permisul e urmatoarea:altfel te comporti cand stii ca poti ramane cateva luni pieton sau poti face chiar puscarie...deci pana la urma cu permisul se obtine o posibilitate legala de a "stapani" scuteristii...cum se va materializa acum nu stiu ....cursul de legislatie nu e concludent....stiu scoli de soferi care iti dau adeverinta si gata...numai sa le dai banu....una e sa dai sala cu politia....la sala tre sa fii prea smecher ca sa faci blaturi.....ramane sa vedem....oricum eu salut ideea :)

 

ps:ganditi-va si la furturile de scutere...se vor imputina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta sustin si eu cu privire la furturi.

Si da, sunt si scuteristi care conduc responsabil. Astea trei luni nu am avut permis, dar am avut carte dupa care am studiat legislatie. Am mers inainte cu masina si stiu comportamentul celorlalti in trafic. Stiu cand bunul-simt trebuie sa-si faca simtita prezenta in anumite situatii, etc. Nu zic ca nu exista oameni asa cum stiu ca eram eu pe scuter, si totusi, intr-un final am ales sa fac scoala. E mai safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:what: esti tare KHAEL... (nici macar A1 nu le trebuie... maxim scuter de 49cmc...le-as da la astia de 16 ani... si poate nici ala...DACA NU FACE SCOALA DE SOFERI...) pai 125 poate sa insemne si APRILIA RS DE 125 TUNATA DE SE IA LA INTRECERE CU SPORTIVE DE 600CMC... poate sa insemne sii CAGIVA MITO noua, si iar fuge cu 160km/h de zici ca nu vezi bine...( pe RS de 125 am mers aseara si ti-o zic CLAR : aia intra la categoria "A" motor, nu "A1"... sau alte kacaturi....(parerea mea... :scratch: )

 

si iti dai seama... sa fie conduse de pusti care NUMA 2 GAGICI IESITE LA PLIMBARE LE TREBUIE... CA GATA , AU SI BAGAT MANA IN GAS.... SI HOPA SUS PE O ROATA... toate bune si frumoase, fetele vor fi impresionate :-L ... dar cand o sa puna fatza motocicletei jos... PARCA-L VAD IN GARD SAU MASINA PARCATA PE DREAPTA... :P ........ NU NENE , PROBLEMA SE PUNE CAM ASA: "vrei sa te deplasezi comod si repede prin aglomeratia unui oras? " te duci frumusel la scoala de soferi , te inscrii sa dai de "A" , FACI DREAQULUI SCOALA ASA CUM ESTE EA... (PE MINE M-A CAM "FRECAT "LA POLIGON :baldy: DA ZIC SI ACUMA "SARU'MANA CA A MERITAT... S-A VAZUT LA PRIMA IESIRE PE STRADA...) VEZI CE FACI CU FAIMOSUL CHESTIONAR DE 26 DE INTREBARI SI S-AU REZOLVAT TOATE PROBLEMELE LEGATE DE SCUTERE... SI CASTIGI MAI MULT PT. CA DACA TI S-A APLECAT DE SCUTER SI VREI CEVA MOTOR , TE DUCI SI DOAR O CUMPERI SI TE DEPLASEZI CU EA FARA "PROBLEME"......

 

 

oare e chiar atat de greu?! :)

 

 

si eu am luat examenul la sala mai greu ... da am stiut o treaba cand am ajuns pe sosea... :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord perfect. In final nu vroiam sa subliniez decat urmatoarele:

 

1. Sunt scuteristi la 14 ani. Mi se pare enorm de putin. ENORM. Eu la 14 ani aveam problema pozei color sau alb-negru din noul buletin. De unde dracu circulat responsabil la 14 pe drumuri publice. NO-WAY.

 

2. Motor de 125. Criminal pentru "o minte (mai putin) sclipitoare".

 

3. Scoala nu e scumpa, nu e nici grea si nici nu mai stai cu ca****l la c*r ca te opreste Gargea cu scuterul si tu nu esti in regula.

 

4. Asteptati o varsta frumoasa si treceti la moto. Si asa scuterele se fura in draci. La pretul unui scuter mai bun iti iei dracu moto mai pentru incepator, cu mai putine pretentii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa bage permis pentru scuterele astea <50cc fortati tot de scuteristi....RCA-ul tot asa s-a introdus anul asta....ca se trezeau bietii oameni cu cate un scuterist pe sub masina si dupa aia stai frate si te judeca cu el pe parte civila ca sa te despagubeasca......cartonul ala ii va responsabiliza pe multi ... :) :scratch:

 

ps:un sfat:daca tot va fi vorba sa va luati permis,luati-va A-ul si cu asta basta(daca aveti 18 ani)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.protv.ro/filme/permis-de-conduc...ile=29214#29214

 

Foarte interesanta campania video din finalul clip-ului.

 

lasa ca asa e bine ,oricum scuteristi nu au habar sa conduca (uni dintre ei) .

Sa fim sanatosi si fara accidente :) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu multi dintre voi...sunt si vreau sa fiu un om responsabil,si nu imi place sa fiu bagat la o gramada de "iresponsabili etc" cum spune unu pe aici care generalizeaza exagerat....dar ma simt cam tepuit....de ce nu sa bagat A1 sau A2 sau A5547 de la inceputurile inceputurilor???prima data sa cerut curs de legislatie...l-am facut,am dat teste in sala,am dat si bani pentru curs...acum se baga A1 sau MA...pai dupa MA sau A1 ce o sa mai urmeze?...nu zic ca nu este bun...este bun permis A1 de ex....dar trebuia de la inceput...nu sa keltui ca tampitu bani pe tot felu de improvizatii (curs legislatie) pina se ajunge la A1 sau MA cum au hotarat...si nu...nu cred ca asta va reduce numarul de furturi (cu toate ca as vrea sa se reduca)...cum am scris si in alte posturi,faptul ca trebuie B pentru masina inseamna ca nu se fura masini?se fura ca in codru tata...se fura pentru ca esti in Romania....poate doar introducerea pedepsei cu moartea ai va mai speria pe cativa si se va mai reduce numarul de furturi....dar cei care sunt nascuti pentru a fura te fura si cu tine de mana....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare o porcarie adica daca ai curs de legislatie iseamna ca stii legile,poate o sa fie scuter la scoala de soferi si te pune sa faci proba practica

da ma frateeee!!... dar mai noi 80% dintre scooteristi au adeverinta aia pe o bere sau 30lei (depinde de cunostinta pe care o ai)....... si sunt pe LANGA lege!...... :)

 

mai bine examen cu tot c inseamna el :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...