Sari la conținut

Vreau sa-mi pun alarma!


cristian78
 Share

Postări Recomandate

In primul rand LA MULTI ANI!!! Un an nou cu cat mai putine intamplari neplacute.

 

 

Ca tot e vremea de visare ma gandeam sa imi pun alarma pe motor pana trece

 

iarna. Nu am eu cine stie ce scula dar tin la ea. Am cautat si pe forum ceva legat

 

despre alarme si nu am gasit mare lucru. Ideea este ca vreau o alarma mai

 

desteapta -> de aceea cu pager . Problema este ca una de aceea este cam 5 -6

 

mil. -> deci varianta asta cade.

 

Eu m-am gandit la alta varianta:

 

1. cumpar o alarma auto (sau moto) = max 1.5 mil

2. cumpar un telefon mobil sh = max 6 - 7 sute mii + o cartela(care este destul de ieftina).

 

Problema care o am este CUM REUSESC SA CONECTEZ TASTATURA TELEFONULUI

 

CU RELEELE ALARMEI.

 

Tot ansamblul este mult mai ieftin si mult mai bun decat o alarma cu pager. Telefonul mobil are propria baterie asa ca in cazul in care se deconecteaza alimentatrea alarmei, telefonul va continua sa sune sau sa dea beep-uri pe un numar deja pus in memorie.

 

 

Voi ce parere aveti? ma ajutati cu ceva sfaturi?

 

 

MERCI....

 

 

P.S. nu sunt expert la electronica dar nici afon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intr-o revista frantuzeasca de electronica (mai veche) o schema de alarma care actioneaza un tel mobil prin intermediul a 2 electromagneti (apasa 2 butoane)

din cate am inteles, la declansarea alarmei, apasa butonul CALL (un nr memorat), asteapta un interval de timp prestabilit, genereaza un sunet (care poate fi auzit la celalalt capat al "firului") si apoi inchide tel

probabil se poate cupla cumva cu iesirile unei alarme auto

daca te intereseaza, pot scana paginile respective si ti le trimit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai 2 solutii:

1 - folosesti un microcontroler si un telefon cu care reusesti sa te impaci - foarte dificil, dar s-a mai facut

2 - dsfaci un telefon mai vechi pana poti sa accesezi contactele pentru tastatura si lipesti niste fire acolo si bagi numarul tau pe speed dial. am vazut undeva implementata schema asta. Aici GHOST ar fi binevenit cu o parere mult mai autorizata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia cu electromagnetul care apasa un buton la tel mobil, este ceva de genul telecomenzii alcatuita dintr-un bat lung cu care apesi butoane la televizor :blink: :P .....

 

.........exista o interfata intre alarma si tel mobil cu un integrat de tip rs232...... se vede si in schema.........

......mai trebuie un mic microcontroler si schema este completa.......interfata este de bosch si am vazut-o functionand.......din pacate pt partea de microcontroler nu am schema..........

......un sfat!....mergeti la cineva care comercializeaza alarme si cereti o interfata gsm.......nu poate sa coste mai mult de 7-8 sutedemii.................este cel mai simplu............

 

ps. daca va hotarati sa o construiti, nu va costa mai mult de 100.000

 

ps, daca vreti sa va apucati de decodat tel, aceasta este interfata valabila pt 95% din tel gsm de pe piata

 

.......ar mai exista o varianta......cumparati un cablu de date pt transfer de poze etc.......are aceasi interfata

post-42-1104469680_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru ajutor.

 

1. Daca vi folosi un cablu de date conectat la telefon va trebui ca mycrocontroler-ul (pus pe post de interfata) sa poata trimite comenzi telefonului PE LIMBA LUI -> deci am nevoie si de lista de comenzi a telefonului.

 

2. Daca voi folosi legaturi direct la tastatura va trebui in continuare sa folosesc un mycrocontroler care va comanda doar cele doua butoane, ROSHU si VERDE. Va trebui sa apese de cateva ori pe butonul roshu pentru a iesi din orice alta stare in care se afla, iar la apasarea butonului verde(probabil de doua ori) se va apela ultimul numar format(apelat). Problema este ca telefoanele au componente foarte fine si este cam greu sa conectezi cate doua fire pe buton.

 

 

Cred ca prima solutie este mai eleganta, dar nici a doua nu este de ocolit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu citisem undeva acolo ca omul nu e afon, dar nici as in ale electronicii, de-aia am propus schema respectiva

ce-i drept, e cam veche (1997) cand telefonia mobila nu luase asa "avant" la noi si nu se gaseau toate "prostiile" :blink:

pana la urma, cred ca o alarma auto cu interfata gsm este solutia cea mai simpla

vezi ca pe forumul daciaclub.ro sunt 2 topicuri destul de mari despre tot felul de alarme si preturi, tot acolo este cineva care si vinde alarme, asa ca te poti interesa de asa ceva

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...