Sari la conținut

Va Rog Mult


Razvan-dida
 Share

Postări Recomandate

Deci ... cum sa va zic.... eu imi doresc un scuter de vreun an... dar numai acum am reusit sa fac rost de resurse financiare .. k sa-mi achizitionez un scuter... Va rog sa-mi dati niste sfaturi....Sunt pur si simplu incepator.... dar ador scuterele ( cand vad baietii pe strada cu ele )Nu am mers niciodata pe un scuter....dar totusi vreau sa-mi iau unul .... da-ti-mi si mie niste sfaturi.... sa ma ajutati si pe mine...k sa nu ma vedeti apoi la stirile de la ora 5 lipit de stalp )sa-mi da-ti niste sfaturi asa k de la profesionisti la amatori... ce pasi trebuie sa urmez k sa conduc un scuter va rog mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ... cum sa va zic.... eu imi doresc un scuter de vreun an... dar numai acum am reusit sa fac rost de resurse financiare .. k sa-mi achizitionez un scuter... Va rog sa-mi dati niste sfaturi....Sunt pur si simplu incepator.... dar ador scuterele ( cand vad baietii pe strada cu ele )Nu am mers niciodata pe un scuter....dar totusi vreau sa-mi iau unul .... da-ti-mi si mie niste sfaturi.... sa ma ajutati si pe mine...k sa nu ma vedeti apoi la stirile de la ora 5 lipit de stalp )sa-mi da-ti niste sfaturi asa k de la profesionisti la amatori... ce pasi trebuie sa urmez k sa conduc un scuter va rog mult

 

In practica faci totul ;) , Nu te gandi ca mergi pe el ca pe bicicleta , are si el mandria lui , si daca nu esti atent , jos cu tine . Daca o sa iti cumperi scuter , chiar daca il ai in curte/fata la bloc , sa nu incerci sa mergi cu el pana nu ai o casca de protectie .

 

 

aaaa ,si cand te urci pe unul , nu uita urmatoarele lucruri , Nu bloca rotile , si nu uita sa dai drumul la acceleratie inainte sa pui frana . Te sfatuiesc in primele 2 zile sa nu treci de 40 km/h si sa nu duci pe nimeni in primele 2 saptamani(un pasager se impinge in tine , ii e frica ,sta incordat etc.) . La viteza mica , curbele se pot lua din ghidon , daca cresti viteza 55-60 km/h , nu stiu cum sa iti explic ca sa intelegi , trebe sa te apleci in curbe , pe cauciuc . :D o sa te inveti tu cu timpul :) .

 

La viteza mai mare 65-75 km/h cand dai de ghidon in partea dreapta el vireaza stanga :D , tu te speri , nu intelegi sari peste bordura , cazi pe jos , garantez! :lol: etc. O sa fi tentat sa vezi cat prinde, cat fuge , nu recomad :) , dar daca tot o faci , Mergi undeva unde nu esti nevoit sa virezi , si sa ai loc dupa acea ca sa franezi usor ;)

 

 

Bafta :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la orice scoala moto categoria A ... dute pe la ilioara ... in poligon

 

si eu am un malaguti f12 2004 - iti recomand ca dupa ce te mai inveti cu el sa ii pui un kit de 70cc ... schimba mult in bine si mersul si fiabilitatea scuterului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e daca esti incepator si nu cunosti regulile de circulatie...cel mai bine e sa mergi pe spate cu vreun prieten care sa aiba permis sau care cunoaste regulile de circulatie,fiindca singur in trafic fara sa stii regulile te pierzi...si nu cred ai avea chef sa iti "bage soferii carne in frigider" ;).Sunt multi soferi "tarani" in Romania.Iar apoi sa faci cursurile alea de legislatie.A

Alta chestie ar mai fi sa nu mergi cand e ud pe jos pentru ca daca pui o frana mai brusca poti cadea destul de urat.

Casca e intotdeauna buna pe cap,chiar daca nu te vad fetele ca ai scuter :lol:).Te scapa de cazaturi,politie si vant.

P.S Daca vrei un scuter si nu stii de care sa iti iei...ia-ti o Aprilia SR 50 pe injectie,eu am una si pot sa zic ca sunt foarte multumit de ea...consuma putin tare 2l la suta de km ca design sunt cele mai interesante in comparatie cu alte modele.Singurul dezavantaj e ca e cam marisoara fata de un F12 spre ex...dar te obisnuiesti in o sapt :).Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''Mau'' eu stau tocmai in iasi.... ;) .... cred k tu vb de Bucuresti.... (ms mult)

 

''VlaDonE-46'' e frumos tare si aprilia si bune pe deasupra... dar F12 imi place mult de tot... nu stiu ce poate sa ma atraga in halul asta la el... stiti voi... park e o fata... :)) .... te atrage ceva.... hai k o dau in altele :lol:) Ms Oricum

 

La cursurile alea... cam cat timp dureaza pana obtin atestatul ala de legislatie ? si cati bani ?

 

eu km in 2 saptamani sper sa am Scuter.... ms mult pt ajutor baieti.. de mult am cautat un forum asa... ms ink o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''VlaDonE-46'' e frumos tare si aprilia si bune pe deasupra... dar F12 imi place mult de tot... nu stiu ce poate sa ma atraga in halul asta la el... stiti voi... park e o fata... ;)) .... te atrage ceva.... hai k o dau in altele :)) Ms Oricum

 

exact asa ma atragea si pe mine Roxy a mea :lol: :D ...si pana nu mi-am luat,nu m-am lasat.....mult noroc la cumpararea unui scuter :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar vrei sa inveti circulatie , fa a1 .

Nu te urca cu 2 pe scuter la inceput :) , il pui jos , si in trafic .. e nasol sa cazi :lol:

 

 

pt Vladone , - daca se urca cu unu care stie ? ce ? conduce ala ? daca nu intelege ce-i zice din cauza castii ? mai intreaba odata ? si in timpul ala intra in ceva , o ia gresit etc.

 

;) :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hoho, inca un iesean pe aici..

...pai cursurile nu te costa mi se pare, dar poti da 1 milion si ai intr-o zi acel "atestat" ... dar e recomandat sa faci acele cursuri!

Ce-ti recomand eu este sa ai grija cu el pentru ca un scuter te poate tranti pe jos la fel de rau, ca o hayabusa, la urma urmei tot asfalt e ... Daca vrei sa inveti sa faci viraje, sa vezi cum e cu acceleratia, cu frana, iti recomand sa te duci la ciric, si faci pe acolo ture vreo 2 - 3 ore... si apoi daca ai curaj poti sa te bagi in oras!... Oricum ia-o incetul, du-te in zone mai putin circulate ca sa te obisnuiesti cu traficul.

Stiind cum e sa ai primul scuter, si sa fii atat de entuziast, abia astepti sa faci o vizita prietenilor tai sa le arati ce achizitie frumoasa ai facut, si apoi vor spune ei, ia-ma si pe mine la o tura.. sa nu faci asta pana cand nu te simti in largul tau pe scuter, si faci macar vreo cateva ore de exercitii inainte...

(bine, lasam partea in care eu cand am luat scuterul prima data, am plecat cu el direct cu 2 pe el, oricum tare folositoare au fost orele alea de pedalat pe mountain bike inainte, am reusit sa am un echilibru f bun, astfel nu am cazut decat o singura data de pe scuter)

 

Ideea e sa nu te panichezi, sa ramai relaxat, sa gandesti inainte de orice miscare la inceput pentru ca dupa aia iti intra in reflex...

Oricat vorbim noi aici, si iti dam sfaturi, cel mai bun profesor (pentru ca vezi cu ochii tai) dar si cel mai prost (pentru ca intai iti da testul si apoi te invata) este experienta...

 

Sper sa te bucuri de scuterasul tau!

Editat de Razvan M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ... cum sa va zic.... eu imi doresc un scuter de vreun an... dar numai acum am reusit sa fac rost de resurse financiare .. k sa-mi achizitionez un scuter... Va rog sa-mi dati niste sfaturi....Sunt pur si simplu incepator.... dar ador scuterele ( cand vad baietii pe strada cu ele )Nu am mers niciodata pe un scuter....dar totusi vreau sa-mi iau unul .... da-ti-mi si mie niste sfaturi.... sa ma ajutati si pe mine...k sa nu ma vedeti apoi la stirile de la ora 5 lipit de stalp )sa-mi da-ti niste sfaturi asa k de la profesionisti la amatori... ce pasi trebuie sa urmez k sa conduc un scuter va rog mult

salut! bun venit pe forum si printre scuteristi... baietii ti-au dat sfaturi foarte bune, daca le urmezi nu ar trebui sa ai probleme. sfaturi suplimentare: nu-l brusca sub nicio forma, la inceput si 30 km/h pare o viteza colosala, pleaca usor cu el de pe loc si pe drum uita-te foarte des in oglinda retrovizoare, nu intoarce capul sub nicio forma la domnisoarele de pe marginea drumului, te poti dezechilibra foarte usor. cand il achizitionezi ai grija sa-i faci rodajul corespunzator daca il iei de nou (fara pante abrupte, fara pasager, ma rog pentru scuterele performante gen aprilia sau yamaha nu cred ca sunt necesare regulile astea). mergi in ritmul tau si nu accepta tot felul de provocari venite de la persoane tampite care confunda scuterul cu gsx 1300. ai grija sa citesti cartea tehnica sa vezi ce operatiuni de intretinere sunt necesare si la ce interval, accidentele se pot intampla si din cauza unor defectiuni. sa nu-l forjezi pana nu capeti experienta, iti risti sanatatea inutil; oricum organismul uman se acomodeaza repede pe un motor de 50 cmc de la mama natura si dupa 2-3 sezoane iti vei dori ceva mai mare, nu are rost sa grabesti procesul . bafta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iao incet pina ce te inveti cu scuterul si evita pe cat posibil locurile aglomerate( de preferat e cand mergi prima data sa mergi unde nu este ciculatie) asta pina iti dai drumu.

Malaguti f12 merge, e frumos scuter sport dar sa fii atent cand mergi sal cumperi la motor si acte asta dc il cumperi SH.Oricum aprilia si piaggio e mama lor dar si malaguti merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit absolut tot ce mi-ati zis.... ms ink o data....

 

Razvan M ....cam unde pot da atestatul (si probabil respectivul milion..daca ma poti ajuta.. ) ....eu chiar daca nu fac acele cursuri sunt hotarat sa invat bine semnele k sa nu am probleme ( in mare masura le stiu .. mai ales pe cele din oras... in fiecare zi imi holbez ochii pe suprafetele stalpilor la semne..:lol:... si deja le stiu...in mare... )

 

m-ai facut sa ma gandesc la un lucru..... knd aveam bicicleta eram printre cei mai tari din cartier ( ma refer k aveam ff mult echilibru ) ... dar oricum sub nici o forma nu ma bazez pe lucrul asta... nu e acelasi lucru bicicleta si scuterul.... stiu km la ce va referiti cu virajele.... doar k trebuie sa exersez .... gasesc eu un loc...( buna idee si cu Ciricul.. ).. ma gandeam sa inchiriez un scuter inainte sa-mi cumpar unul... dar apoi poate il mai busesc... :)) ....

 

voi avea grija si la provocarile acelor ''persoane tampite''...

 

Referitor la Calitatea scuterului F12.... daca am sa-mi cumpar unul... am sa fiu cat pot de atent.. si sigur am sa iau pe cineva cu mine care le are intr-adevar cu scuterele...motoarele... tot ce apartine de moto.. si auto.. e meserias si de incredere....

 

si daca puteti sa-mi ziceti etapele unui atestat.....

 

ma duc acolo..

ma inscriu...

si dau examen dupa un timp ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

''VlaDonE-46'' e frumos tare si aprilia si bune pe deasupra... dar F12 imi place mult de tot... nu stiu ce poate sa ma atraga in halul asta la el...

inseamna ca nu mi-ai vazut nrg-ul :) glumesc... e frumos si malaguti dar nu gasesti la mana a 2-a unul intreg! sigur iti spun...sunt rupte rau ...eu cel putin n-am vazut unul calumea pe strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul din primele lucruri pe care trebuie sa le inveti( parerea mea) este sa nu te panichezi atunci cand acceleri si simti ca pierzi controlul, primele dati trebuie sa pleci ff incet de pe loc ca sa te obisnuiesti cu el fiindca daca pleci ceva mai tare ,te sperii si ori pui frana si nu decelerezi ori nu pui frana de loc si te opresti in cine stie ce( Doamne fereste ) ,asa ca ia-o ff usor pana te inveti cu ea .

 

p.s parca mai frumos e Piaggio Nrg ( eu am avut unul si akum il regret), dar gusturile nu se discuta insa ai grija k scuterele astea care au lupa la far nu lumineaza prea bine (asta a fost motivulpt care mi-am vandul nrg-ul :)( ) numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie dintre scuterele de 49cc fara tunning malagutti-urile mi s-au parut cele mai nervoase de pe loc dar insa la top speed stau slab(in jur de 70).Iar la consum consuma peste 4 in orice caz...

Inca un minus al lor sunt farurile din fatza care sunt mici si nu vezi mai nimik cu ele noaptea...

In rest numai de bine.

P.S. Eu daca nu imi luam Aprilia-u imi cumparam Malagutti.Si nu-mi pare rau de alegerea facuta...

Top speed in jur de 100km/h

demaraj bun

consum in jur de 3%

Iar in legatura cu scuterele Malagutti care au fost chinuite de vechiul proprietar a avut dreptate cine a zis aici pe topic.Nici eu nu prea am vazut un Malagutti f12 care sa fie intreg.

Inca o intrebare: Dar Malagutti F15 Firefox nu-ti place.Mie parca imi place mai mult ca au racire pe apa si is mai mari putin(cel putin asa par).

Salutari cu Faru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie dintre scuterele de 49cc fara tunning malagutti-urile mi s-au parut cele mai nervoase de pe loc dar insa la top speed stau slab(in jur de 70).Iar la consum consuma peste 4 in orice caz...

Inca un minus al lor sunt farurile din fatza care sunt mici si nu vezi mai nimik cu ele noaptea...

In rest numai de bine.

P.S. Eu daca nu imi luam Aprilia-u imi cumparam Malagutti.Si nu-mi pare rau de alegerea facuta...

Top speed in jur de 100km/h

demaraj bun

consum in jur de 3%

Iar in legatura cu scuterele Malagutti care au fost chinuite de vechiul proprietar a avut dreptate cine a zis aici pe topic.Nici eu nu prea am vazut un Malagutti f12 care sa fie intreg.

Inca o intrebare: Dar Malagutti F15 Firefox nu-ti place.Mie parca imi place mai mult ca au racire pe apa si is mai mari putin(cel putin asa par).

Salutari cu Faru :)

Merg rau f15 ....

Nici eu nu am vazut f12 intreg :) , f putine ...

Nici eu nu vad nimic cu faru , imi bate in pom , si nici nu am de gand sa il reglez ;)

Depinde cat de ingrijit e f12 , merg si 80.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F12,da nu prea sunt intregi la mana a doua,in Italia un F12 poti sa il iei cu 250 eur si modificat pe deasupra...dar la aspect cam jalnic.Avantajul lor principal e ca sunt foarte manevrabile...eu m-am lasat cu un f12 intr-o curba de mi-a atins cricul :).Malaguti F12 prinde 80 km...am mers eu pe unu cu viteza asta,insa consuma destul de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti lant, alarma, mergi incet , ochii in 14 si nu te da la el pana nu simti ca te-ai obisnuit .

atentie la portiunile ude de asfalt, cu nisip, la caini, masini, pietoni, asteroizi, etc.

intoarce capul cand vrei sa schimbi directia oglinzile au vizibilitate redusa ( unghi mort ).

lasa mandria deoparte, daca te provoaca careva la liniute, ignora-l pe prost si mergi incet.

ia-ti un baston telescopic ( sau bata de baseball ) o sa vezi ca e f util in jungla de asfalt.

nu pune doar frana pe fata ( daca ai viteza ) posibil sa te trezesti pe jos numarand carabusi... ambele frane actionate cu aceeasi intensitate in acelasi timp. ( doar cu cea de spate o sa-ti fuga de fund).

asigura-te chiar daca ai prioritate, posibil sa vina un neatent de pe drumul fara.

bafta multa si ATENTIE

dnt drink and "drive" ( better smoke and fly )

Editat de cristigrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms la toti pt raspunsuri.... m-am cam lamurit cum e cu ,,,, condusul asta.... si au prins ff bine sfaturile voastre (cel putin teoretic vor urma si practicile )

 

Acum ma gandeam la chestia cu actele...

 

--Deci daca vreau sa iau un scuter de la mine din oras... ce acte trebuie sa-i cer proprietarului ....?

 

--Si daca are numere Galbene la el.. trebuie sa i le schimb... odata cu schimbarea proprietarului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are numere galbene inseamna ca e in regula . :) , nu trebuie sa le schimbi , pe talonul de inmatriculare de la primarie , o sa fie scris numele tau , si ma gandesc ca o semnatura de la primarie ? nu stiu exact ,Nu e cine stie ce treaba... :lol: . Daca il cumperi fara numar galben , Sa ai talonul original , si contract de vanzare cumparare(factura etc.) . ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contractul de vanzare cumparare... cum il fac.. la notar sau de mana ?..( asta de mana e valabil ? )

 

cunosc pe cineva care si-a facut contract f simplu ( asa sustine el ) .... a scos la calculator contractul ( ma refer k l-a scris si l-a scos pe imprimanta) si apoi au semnat ( vanzatorul si cumparatorul ) .....se poate sau o a dat-o in vrajeala ala...

Editat de Razvan-dida
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . In primul rand vreau sa iti spun ca niciodata nu poti avea 100% incredere in "2 roti" . Am scuter de 1 an jumate si acum 3 sapt am cazut pe la 30 la ora si am trebuit sa stau 2 sapt cu el in ghips. Poti foarte usor sa cazi.

 

In legatura cu Malaguti F12 ... are un prieten unu adus din italia de NOU pe incectie ... bord electronic ... ce sa mai ...super.... si la top speed si demaraj e super tare... ia 100 cu 2 pe el ( sunt sigur ca o sa fie unii care o sa spuna ca nu are cum dar... ARE + 110 cu unu singur ) Scuterul arata super... si nu nici foarte mare .

 

 

Asteptam sa postezi si la "poze cu scuterele noastre"

 

NU in considera o jucarie pt. copii ma mari ! vei avea de regretat mai tarziu ... :D casca OBLIGATORIU

 

;) :) Asfalt uscat :) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...