Sari la conținut

Tulcea - Chilia Veche


Bogdan D.
 Share

Postări Recomandate

Auzind la meteo ca va fi vreme buna in weekend ne-am hotarat sa plecam putin in balta ca sa se obisnuiasca camila cu drumurile pitoresti.

Traseul a fost urmatorul:Tulcea-Ceatalchioi-Pardina-Plaur-Tatanir-Chilie veche si retur

Tot acest drum(la dus) a fost facut in aproximativ 3 ore,doar 2 vro opriri ff scurte pentru dezmortirea mainile, pt ca drumul de pe dig era pietruit destul de recent si pietrele nu prea au avut timp sa se aseze si de frica sa nu o busesc am mers incet, am facut 3 km cam in 45 min.pana la urma am scapat de canalul care nu imi dadea voie sa cobor de pe dig pe drumul de pamant si prin niste balarii,ciulini si cateva santuri am ajuns la drumul mult visat :). la intoarcere totul a fost mult mai bine facand aproximativ 2h 45 dar cu foarte multe opriri pt poze si admirat peisaje.

Hai sa bag si cateva poze:

post-9218-1189986524_thumb.jpg Asta era portiunea buna in care se putea circula si cu 40-50km\h

post-9218-1189986602_thumb.jpg Drumul mult visat si Podul de la Pardina

post-9218-1189986672_thumb.jpgpost-9218-1189986688_thumb.jpg

post-9218-1189986742_thumb.jpgpost-9218-1189986770_thumb.jpg Pescarul Bula, n-am prins nimic nimic

post-9218-1189986834_thumb.jpg

post-9218-1189986893_thumb.jpg La intoarcere , undeva dupa Tatanir

post-9218-1189987006_thumb.jpg Vita de vie salbatica

post-9218-1189987079_thumb.jpgpost-9218-1189987109_thumb.jpg Pe langa Pardina

post-9218-1189987190_thumb.jpg

post-9218-1189987227_thumb.jpg Mi s-a parut interesant copacu asta

post-9218-1189987288_thumb.jpgpost-9218-1189987334_thumb.jpgpost-9218-1189987352_thumb.jpg

post-9218-1189987406_thumb.jpgpost-9218-1189987419_thumb.jpg Capra tot tzapra ramane :lol:

post-9218-1189987480_thumb.jpg Prin "boscheti"

post-9218-1189987600_thumb.jpgpost-9218-1189987630_thumb.jpg Tulcea, vazuta din cealalta parte a Dunarii (malul stg)

post-9218-1189987693_thumb.jpg Asteptarea bacului

 

 

Cam asta a fost tot . ;)

post-9218-1189986713_thumb.jpg

post-9218-1189986979_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo bre....camilarule. As fi mers si eu....dar era prea complicat. Ramine pe alta data.

 

PS Ia-ti naiba un aparat foto ca lumea ca nu se intelege nimic din pozele alea. :)

Adica sa il cumpar pe al tau?? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de la Chilia Veche se poate merge cu motorul spre Câslița Âşi inapoi spre Pardina pe langa canalul Iacubova?

Crek confunzi putin ... Caslita este un sat la vro 2 km de Tl dar inspre Galati

Si sincer nu prea stiu eu traseele prin balta .... e prima oara cand merg ca si sofer .. pana aacum am fost plimbat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e vorba de confuzie, pe harta mea apare un sat cu numele Caslita la ca. 10-15 km la sud de Chilia Veche si tot pe aceea harta apare un drum care pe langa canalul Iacubova intoarce spre vest si merge la Pardina. Pe de alta parte, pe harta aceea apar si drumuri inexistente, insa localitati inexistente pana acum nu am identificat pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e vorba de confuzie, pe harta mea apare un sat cu numele Caslita la ca. 10-15 km la sud de Chilia Veche si tot pe aceea harta apare un drum care pe langa canalul Iacubova intoarce spre vest si merge la Pardina. Pe de alta parte, pe harta aceea apar si drumuri inexistente, insa localitati inexistente pana acum nu am identificat pe ea.

ai dreptate .. acum m-am uitat si eu pe harta si intradevar este .... stau si ma gandesc ca acolo nu cumva sa fie un locul in care este o manastire ... ca alta localitate pe acolo nu mai este :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si-o intrebare chiar se poate ajunge la chilia veche moto eu stiu ca pina acolo sint vreo 80 dus si retur vream sa fac acest drum e practicabil multumesc si astept raspuns te salut Pompi

da se poate ajunge cu moto ;) dc nu se putea nu ajungeam nici eu :) si dupa pararea mea nu trebuie sa ai neparat enduro ca sa ajungi pana acolo ... cu touring putin mai inaltut zic eu ca s-ar putea :) ... exclus sportivele :lol:

si sunt cam 70 km .... eu am facut 150 km dus-intors dar am fost si iesit din sat vro 5 km + intors inca 5 km ...

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Cristi. Esti un Domn! Nu prea inteleg eu care este exact drumul pe care l-a strabatut Lebadake, dar harta e super.

stai ca te lamuresc imediat :lol:

 

Prima oara am trecut cu bacu la Tudor Vladimirescu

Apoi Tudor Vladimirescu - Ceatalchioi - Pardina am tinut drumul marcat pe harta lui Cristi cu linia rosie intrerupta, dupa am mers pe dig pana la Chilia .. e ff simplu .. eu nu am avut harta cand am plecat si vad ca am gasit ;)

Te opresti si mai intrebi : " Nenea incolo este Chilia??!!" :) :)

Acum ai inteles drumu???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Se poate ajunge lejer la Chilia chiar si cu masina,mai ales cu motorul,insa trebuie atentie la unele pietre ca au reputatia de a fi cam taioase. Sunt chiar si curse de microbuz Ceatalchioi - Chilia iar veste buna este ca se va asfalta in curand digul deoarece este drum judetean (fara gluma),speram si noi prin mijlocul lui 2008 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate ajunge lejer la Chilia chiar si cu masina,mai ales cu motorul,insa trebuie atentie la unele pietre ca au reputatia de a fi cam taioase. Sunt chiar si curse de microbuz Ceatalchioi - Chilia iar veste buna este ca se va asfalta in curand digul deoarece este drum judetean (fara gluma),speram si noi prin mijlocul lui 2008 :finger:

stiu ca este drum judetean .. am aflat apoi

eu unu am ramas masca cand am vazut in inima baltii, pe dig, semne de circulatie(restrictii de viteza :baldy: ), borne kilometrice.. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai ca te lamuresc imediat :baldy:

 

Prima oara am trecut cu bacu la Tudor Vladimirescu

Apoi Tudor Vladimirescu - Ceatalchioi - Pardina am tinut drumul marcat pe harta lui Cristi cu linia rosie intrerupta, dupa am mers pe dig pana la Chilia .. e ff simplu .. eu nu am avut harta cand am plecat si vad ca am gasit :(

Te opresti si mai intrebi : " Nenea incolo este Chilia??!!" :lol: :baldy:

Acum ai inteles drumu???

Brava lebadake.Mi-a placut tare indicatorul ala :nenea incolo este Chilia? :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios ca erau semne!!! aia cu "nenea" e si aia adevarata! :baldy:

Eeeeeiiiiii,.Mi-a placut mult excursia ta.Eu Delta am facuto in mare parte cu barca si la rame si cu motor pe parcursul a multi ani.Sunt sigur ca si tu,avind in vedere rezonanyele slave ale numelui tau.Da de ce singur si nu cu mai multi prieteni.Sunt destui motociclisti si in tulcea(orasul meu de inima)Salutare si asfalt uscat. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...