Sari la conținut

Noul Model Kawasaki Zx6-2007


HIM
 Share

Postări Recomandate

...peste cateva luni ,2 (sper) mai exact vreau sa achizitionez noul model de la kawasaki ninja zx600,mi ar p-lacea sa ma ajutati cu pareri si poate evntual un fericit posesor sa si impartaseasca parerea ,despre acest model ,cu noi....

va multumesc

post-25017-1190627753_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ceea ce stiu sigur despre acest model este ca nu e pentru incepatori. :finger: BAFTA SI GRIJA MARE.

 

 

K, mersi de sfat ...stiu asta

raspunsul esta off topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cerut pareri, si aia e parerea mea, ontopic. :finger:

 

ma intereseaza parerile legate strict de model,cum ti se pare,daca l ati achizitiona sau nu....

..stiu ca nu e pt incepatori...

am citit si am auzio

t cam tot ce se poate despre motoarele de 600 ,.si ca un incepator nu are ce cauta pe un astfel de model.........stiu ca trebuie sa incepi cu 125 si sa o iei treptat, o data cu experienta ,sa treci la 400 ccm,etc,etc.

Nu am intrebat nicidecum daca e sau nu bun pentru incepatori NICI NU STIU DC AR SPUNE CINEVA DA....PROBABIL DOAR cei care au INCEPUT CU UNA DE 600...

nu vreau sa intru in polemici si nici sa ma cert cu cineva pe tema asta...cum s a intamplat de cele mai multe ori cand se trezeste cate cineva si viseaza 600 ca incepator

Editat de HIM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa te faci mai inteles cu scrisul. :finger:

 

m am grabit,scuze...deja au inceput discutiile

mai bine iti dadeai si tu o parere...de gresit gresim cu totii

oricum mersi ca m ai corectat...poate mi spui si o parere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, hai sa te ajut eu.Pe aici nu stiu daca o sa gasesti prea multi posesori de zx6r din 2007.Asa ca nu prea cred eu ca o sa afli multe.EU am una din 2005.IMi place foarte mult totul la ea.La cea din 2007 nu am ajuns sa ma asez.Dar pot spune ca sunt un pic dezamgit la looks.Daca ar fi sa merg dupa look as opta ptr un r6 2007.Eu cred ca e super frumoasa.Sa ne intaorcem la zx. daca vrei sa fii original poti merge ptr kawi.Dat fiind ca nu sunt multi posesori de zx-ri 2007 in ro.R6 noi am vazut o gramada, in schimb zx nou nu am vazut.IM i place ca au marit plaja de turatii la modelul nou.PLus au reveni la analog ptr turatii ceea ce cred eu ca e mai bine.Al meu e digital, orcum nu ma uit eu la turatii, dar parca da mai bine ala analog :finger:, imi place deasemenea ca are si gear indicator ceea ce e de laudat.NU de putine ori mi s-a intamplat sa mai vreau sa mai dau o viteza in sus,numai ca nu avea a7a.:moron:

Ca sa afli pareri si sfaturi de la owneri uite aici. www.zx6r.com, e un forum special ptr modelul care il vrei.Afli tot ce vrei si ce nu vrei.

Succes si sa ne arati si noua poze, cand o cumperi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi frumos........normal ca o sa pun poze

salut

 

--- Mesaj completat în 24 Sep 2007 18:46 -------------

ma intereseaza parerile legate strict de model,cum ti se pare,daca l ati achizitiona sau nu....

..stiu ca nu e pt incepatori...

am citit si am auzit cam tot ce se poate despre motoarele de 600 ,.si ca un incepator nu are ce cauta pe un astfel de model.........stiu ca trebuie sa incepi cu 125 si sa o iei treptat, o data cu experienta ,sa treci la 400 ccm,etc,etc.

Nu am intrebat nicidecum daca e sau nu bun pentru incepatori NICI NU STIU DC AR SPUNE CINEVA DA....PROBABIL DOAR cei care au INCEPUT CU UNA DE 600...

nu vreau sa intru in polemici si nici sa ma cert cu cineva pe tema asta...cum s a intamplat de cele mai multe ori cand se trezeste cate cineva si viseaza 600 ca incepator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot spune despre zx6 r, dar daca esti incepator nu am sa iti spun sa nu iti iei zx6r, pt k si eu am inceput pe cbr de 6oo, dar pot spune: ia-ti la inceput una sh, sa inveti pe ea. e pacat sa dai de pamant cu una noua. ia un 6oo pe care sa inveti.

dupa vro 8000 km o sa poti sa iti iei kawa noua. ai sa stii atunci sa o apreciezi pe bune.

 

hic..parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti incepator nu esti in stare sa faci diferenta intre SS-urile de 600 decat dupa abtipilde.

 

Cum toate japonezele de 600 sunt oarecum trase la xerox ca si solutii constructive, eu as cauta un model mai usor (chiar daca nu e cel mai puternic) pentru ca te ajuta ca incepator, si de la un producator bine reprezentat in Romania ca sa nu astepti 3 luni dupa o maneta rupta.

Oricum o dai, nu cred ca iese Kawasaki, dar e alegerea ta pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti incepator nu esti in stare sa faci diferenta intre SS-urile de 600 decat dupa abtipilde.

 

Cum toate japonezele de 600 sunt oarecum trase la xerox ca si solutii constructive, eu as cauta un model mai usor (chiar daca nu e cel mai puternic) pentru ca te ajuta ca incepator, si de la un producator bine reprezentat in Romania ca sa nu astepti 3 luni dupa o maneta rupta.

Oricum o dai, nu cred ca iese Kawasaki, dar e alegerea ta pana la urma.

 

...sunt de acord cu tine pana la un punct..."k si incepator nu poti face diferenta intre SS-uri de 600 decat dupa abtipilde" , cred ca te puteai abtine,oricum e parerea ta si ti multumesc ca mi ai raspuns.

 

P.S.(in general) sunt si "cunoscatori" care fac diferenta intre SS-uri dupa abtipilde

 

<small>--- Mesaj completat în 26 Sep 2007 14:48 -------------</small><br/>

nu pot spune despre zx6 r, dar daca esti incepator nu am sa iti spun sa nu iti iei zx6r, pt k si eu am inceput pe cbr de 6oo, dar pot spune: ia-ti la inceput una sh, sa inveti pe ea. e pacat sa dai de pamant cu una noua. ia un 6oo pe care sa inveti.

dupa vro 8000 km o sa poti sa iti iei kawa noua. ai sa stii atunci sa o apreciezi pe bune.

 

hic..parerea mea.

 

ti a venit greu incepand pe 600?

banuiesc ca o ai si acum ,nu?

Editat de HIM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sunt de acord cu tine pana la un punct..."k si incepator nu poti face diferenta intre SS-uri de 600 decat dupa abtipilde" , cred ca te puteai abtine,oricum e parerea ta si ti multumesc ca mi ai raspuns.

 

Degeaba te simti lezat, pentru ca asta e adevarul si nu e nici o rusine.

Nu este vorba ca tu visezi fiecare forma a GSXR-ului, R6-ului, RR-ului si ZX6R-ului.

E vorba ca pentru a simti diferenta intre 4 motoare cu aproximativ aceleasi frane, suspensii, greutati si puteri iti trebuie mult timp pe circuit astfel incat sa intelegi cum lucreaza fiecare sasiu.

 

Really, diferenta pentru tine nu o face performanta sportiva a motorului, pentru ca nu esti capabil sa o evaluezi si sa o intelegi, si statistic vorbind nici nu vei fi vreodata, pentru ca motoarele astea sunt niste scule destinate profesionistilor si astia sunt destul de putini. Cam nicaieri in lume nu vei gasi in top 5 de vanzari modele super-sport.

Diferenta pentru tine o face aspectul, imaginea pe care ti-ai format-o despre modelul respectiv si testul din revista.

Pe un plan mai realist vine pretul si disponibilitatea pieselor, iar din punct de vedere al mersului tot ce poti observa si diferentia acum este greutatea. Peste vreo 1 an ai putea simti diferenta de putere in linie dreapta, iar peste inca 1 incepi sa te prinzi un pic de ce e cu suspensia, asta in cazul in care mergi mult si te duci si pe circuit.

 

P.S. In cazul in care iei second-hand, cel mai important (in afara de pret) este modul in care a fost intretinuta motocicleta, si in cazul asta ideal ar fi sa iei pe cineva priceput cu tine.

 

P.S.2. Io tot pe 600 am inceput, dar a trecut destul de atunci ca sa ies din carje :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum pe bune,nu vreau sa incurajez pe nimeni sa faca k mine(probabil asta deja se intampla),oricum "cei ca mine sunt subiectul multor discutii" in diferite forumuri...exista insa si exceptii

cum ar fi,pistolaru, sinner,etc, care si au asumat riscul de a incepe din prima pe 600...vreau sa mi asum si eu riscul asta ...chiar dc va trebui sa fac ink o data scoala,de data asta cu niste profesionisti,si aici ma gandesc la SCOALA MOTO LOUIS,sau poate mi recomandati o alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU am inceput pe 636 care il am si acum.NU am mers pe moto niciodata( cu o singura exceptie, o strada de 100 m un dute vino pe un 125 cred), nu am vurt sa imi iau motor mia mic de 600 ptr ca nu ma atragea.Asa ca l-am luat de 600 ptr ca asa mi-a placut.Toti spun sa incepi pe ceva mai mic si au dreptate.EU pur si simplu nu am vrut ca nu mi-a placut.Am facut 16000km intr-un an si o cazatura am luat, ca mi-a iesit un caine in fata, eu ieseam din curba si gaz deschis in a 4 a.Prima data cand am iesit cu ea in trafic mi-au tremurat picioarele ca stiam ce zace in motoru ala.Dar atata timp cat esti cumpatat, nu ai probleme.Prima luna nu cred ca am trecut de 7000 de ture, am mers incet si fara figuri.SI asa am invatat.EU zic ca daca esti cumpatat poti incepe fara probleme pe 600.NUmai sa ai capu pe umeri. Cu rabdare o sa inveti sa o cunosti.

 

IN privinta scolii moto, eu as merge pe moto louis sau moto tt.La ultimii am inteles ca face scoala pe 3 motoare de capacitati diferite.Ma vezi si pe sbz ca scrie si acolo de ei

Editat de iurox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi hi. dap si acum am tot 6oo si voi avea 6oo forever. Nu gasesc sensul unui miar in viata mea. Ma satisface deplin 6oo.

Nu am carje de la alergatul pe drumuri publice, stege stie, dar asta e alta discutie.

 

Ia-ti 6oo daca stii sa te stapanesti, dar nu o lua noua, e pacat de ea.

 

Nu ne mai raspunde ca vei fi responsabil. Raspunde-ti tie fata de tine insuti cand o vei avea. baftes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU am inceput pe 636 care il am si acum.NU am mers pe moto niciodata( cu o singura exceptie, o strada de 100 m un dute vino pe un 125 cred), nu am vurt sa imi iau motor mia mic de 600 ptr ca nu ma atragea.Asa ca l-am luat de 600 ptr ca asa mi-a placut.Toti spun sa incepi pe ceva mai mic si au dreptate.EU pur si simplu nu am vrut ca nu mi-a placut.Am facut 16000km intr-un an si o cazatura am luat, ca mi-a iesit un caine in fata, eu ieseam din curba si gaz deschis in a 4 a.Prima data cand am iesit cu ea in trafic mi-au tremurat picioarele ca stiam ce zace in motoru ala.Dar atata timp cat esti cumpatat, nu ai probleme.Prima luna nu cred ca am trecut de 7000 de ture, am mers incet si fara figuri.SI asa am invatat.EU zic ca daca esti cumpatat poti incepe fara probleme pe 600.NUmai sa ai capu pe umeri. Cu rabdare o sa inveti sa o cunosti.

 

IN privinta scolii moto, eu as merge pe moto louis sau moto tt.La ultimii am inteles ca face scoala pe 3 motoare de capacitati diferite.Ma vezi si pe sbz ca scrie si acolo de ei

 

mersi frumos,se pare ca pana la urma se poate vb doar cu cei care au facut sau vor sa faca pasul asta ,direct 600 ca si incepator.

:finger:

 

--- Mesaj completat în 26 Sep 2007 21:16 -------------

mersi frumos,se pare ca pana la urma se poate vb doar cu cei care au facut sau vor sa faca pasul asta ,direct 600 ca si incepator.

:moron:

 

apropo cum tise pare motoru fara amortizorul de ghidon...?

ai avut ocazia sa mergi pe una cu amortizor sa poti face o comparatie?

 

 

--- Mesaj completat în 26 Sep 2007 21:21 -------------
hai pantera da ti cu parerea

 

 

--- Mesaj completat în 26 Sep 2007 21:21 -------------
hai pantera da ti cu parerea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@HIM, esti varza frate. Du-te si invatza sa mergi cu bicicleta si dupa mai vb. ...sau te-au banat pe eva.ro????

Daca erai baiat destept citeai tot ce s-a scris pana acum la "incepatori", dar asa faceti toti, deschideti 1000 de topicuri cu "ce motor sa-mi iau" si dume d-astea. Facem pariu ca o sa-ti iei cel mult scuter????

Jalnic!

 

 

P.S.: Ai cam chiulit pe la orele de lb. romana...

 

 

 

Later edit: mi-am dat cu parerea!

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU am amortizor de ghidon, dar iti recomand.De cateva ori am hatanat putin de fata.In special la gaz deschis din 1 in a 2 a si a 3 a. Eu cat de curand o sa imi iau.Daca mergi calm nu ai probleme.Head shake am avut doar cand am acelerat puternic.Cert este ca amortizorul te ajuta foarte mult si face moto mai stabil.Iti recomand asa ceva cu caldura :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU am amortizor de ghidon, dar iti recomand.De cateva ori am hatanat putin de fata.In special la gaz deschis din 1 in a 2 a si a 3 a. Eu cat de curand o sa imi iau.Daca mergi calm nu ai probleme.Head shake am avut doar cand am acelerat puternic.Cert este ca amortizorul te ajuta foarte mult si face moto mai stabil.Iti recomand asa ceva cu caldura :lol:

Off topic: Salutare nenea! :finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...peste cateva luni ,2 (sper) mai exact vreau sa achizitionez noul model de la kawasaki ninja zx600,mi ar p-lacea sa ma ajutati cu pareri si poate evntual un fericit posesor sa si impartaseasca parerea ,despre acest model ,cu noi....

va multumesc

da, e numai bine de craciun,vezi sa iti cumperi si un tricou cu kawasaki atunci cand iei motorul, ca o sa fie cam frig!si sa nu exersezi decat pe gheata, ca la inceput asa se face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, e numai bine de craciun,vezi sa iti cumperi si un tricou cu kawasaki atunci cand iei motorul, ca o sa fie cam frig!si sa nu exersezi decat pe gheata, ca la inceput asa se face.

:cheers: :moron: :lol: :eek: :cheers:

Esti de-al meu ! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@HIM, esti varza frate. Du-te si invatza sa mergi cu bicicleta si dupa mai vb. ...sau te-au banat pe eva.ro????

Daca erai baiat destept citeai tot ce s-a scris pana acum la "incepatori", dar asa faceti toti, deschideti 1000 de topicuri cu "ce motor sa-mi iau" si dume d-astea. Facem pariu ca o sa-ti iei cel mult scuter????

Jalnic!

P.S.: Ai cam chiulit pe la orele de lb. romana...

 

Stai linistita ca am citit cam tot ce era de cicit la "INCEPATORI" concluziile mi le trag singur.

La faza cu eva .ro esti PENIBILA.

Iar din tot ce postezi tu pe forumul asta nu am gasit nimik constructiv,numai aberatii...

Stai tu fara grija ca mi vad eu de scuterul meu si mai gandeste te cam pe unde sa ti "bagi" numarul la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita ca am citit cam tot ce era de cicit la "INCEPATORI" concluziile mi le trag singur.

La faza cu eva .ro esti PENIBILA.

Iar din tot ce postezi tu pe forumul asta nu am gasit nimik constructiv,numai aberatii...

Stai tu fara grija ca mi vad eu de scuterul meu si mai gandeste te cam pe unde sa ti "bagi" numarul la motor

Frate da' ce te ataci asa?!?!? Nu mi-ai cerut parerea?? Eu ti-am spus-o!

Ma dor ochii cand iti citesc posturile asa ca voi renuntza...sa ma anunti si pe mine cand iti iei zx6 2007 sa-ti fac cinste cu o lada de Jack.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...