Sari la conținut

Cam cati cai poate sa bage o"Dnepr"


hoinar
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am mai pomenit Dnepr cu supape laterale, sau "ceva" fabricat in anii '80 cu supape laterale :wave:

Daca e vorba de un Dnepr normal, scoate pe hartie intre 32 si 36 de cai in fct. de model. In realitate scoate mai putin decat scrie in var standard si mai mult cu modificari carburatoare,compresie marita samd.

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoru' seamana cu ala de M72.

pai din cite stiu eu este M72......ala este......baga si tu ceva poze si atunci iti dam mai multe detalii...numai sa stim exact despre ce motor vorbesti........ :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s sigur! Mai uitati-va... Dnepr-ul a fabricat un model cu supape laterale, care seamana foarte mult cu M-ul, in anii '80, si se numeste Dnepr K-75. Motorul e ca la M, cadrul e cu bascula, e un cadru normal de Dnepr. Poate ca despre aia e vorba. Daca da... sa stii, ca ai gasit ceva foarte rar!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai omule motorul asta lai cumparat de la romica din timisoara...si il cunosc foarte bine a fost bagati multi bani in el...motorul mergea pefect la romica...si ca sunet este superb.....este unul din niprele din tara care au fost modificate cu bun gust......

omule motorul asta mergea perfect si are o linie superba .....sper ca acum merge tot asa.......fii lnistit ca la motor inauntru nu sa modificat nimic......

ai facut o achizitie ce merita.......numai bine :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci dupa cum vad proprietarul nu are poze cu motorul asa cum arata acum cu rotile turnate si pe fata si pe spate si cu bascula facuta de el si alte telescoape pe spate...bascula este lucrata superb........ia uitati aici cum arata motorul......va place???

post-8-1106995945_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dati clic pe poza sa se mareasca sa vedeti ce frumos este lucrata basdula,aripa spate...seaua..pe fata are dublu disc..si pe spate frina disc ,.ghidon pe marimea motorului.......semnalizatoare in capatul ghidonului...tobe de catalog ..carburatoare japoneze cu filtre de aer japoneze conice..ce nu sunt montate in poza dar stiu eu ca trebuie sa le aiba..stop spate ...semnalizari mici din luis pe spate...si capul de vultur pe aripa fata tot de luis....comenzile aduse in fata tot de la ceva motor japonez..comenzile de pe ghidon tot de la un japonez.....sa investit o gramada de bani in motorul asta care sigur cred ca nu ia scos cind la vindut romica......apropo cit ai dat pe el?HOINAR.

hoinar proprietarul de acum tre sa fie mindru de motor eu as fii in locul lui :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are poze ca le-ar fi bagat.

Cam cati C.P. poate sa bage o "Dnepr" din 1989, cu 646 c.c. si motor cu supape laterale? Daca a stat vreo 2-3 ani nemiscata cam catm-ar costa s-o pun in functie?

Cred ca a vazut un Dnepr pe undeva, proprietarul i-a spus ca e din '89 si n-a fost miscat cativa ani si chestia cu supapele laterale a bagat-o de la el (o fi vazut tijele impigatoare sau chiar a conundat cilindrii cu supapele). Pentru ca e afon la mecanica si i-a fost sila sa caute pe forum informatii a deschis un topic nou (a cautat si a gasit pana la urma poze cu un MT, dar asta numai dupa ce ne-a bagat pe noi in ceata)...

Cati cai baga, ce viteza maxima baga si ce model e?

Baga o gramada de cai, baga si viteza la greu, trage de rupe si e model custom (american sau japonez :huh: )... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...