Sari la conținut

16 Ani Si Vreau Enduro. Help Pls


termi14killa
 Share

Postări Recomandate

imi doresc un enduro in ultimul hal....ce pot sa mai spun...maicamea mia promis cami ia unul cat de curand....asa ca vreau sa ma interesez sa stiu exact ce vreau sami iau, nu am de gand sa ma trezesc cami cumpar ceva ce nu o sami placa.

nu dispun de un buget nelimitat, poate ceva la 1000 euro second, dar vreau sa ma tina cat de cat.

o sal conduc 90 % offroad, asa ca mam gandit la o aprilia xr 125, sau poate o honda cr 125.

stiu ca honda nu kilometraj, far, semnalizari...etc...deci banuiesc ca nu pot sa circul cu ea pe drumuri publice.

 

daca ias monta eu de exemplu toate cele necesare, as putea sa o inscriu in circulatie sa circul cu ea si prin oras?????

 

apropo, daca ati putea sami mai spuneti tipuri de enduro de 125 cc pana in 1000 euro....pls facetio :bigstar:

 

 

p.s. am 90 de kg si 1.85 inaltime...si miau zis unele persoane ca un motor de doar 125 nu ar fi in stare sa ma ''care'' calumea. voi ce parere aveti?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pe tastatura, langa tasta 0 (aka zero), un pic la dreapta, exista inca o tasta. Foloseste-o!!!

 

 

Daca tot vrei sa-ti iei enduro (desi nu meriti), mai ia-ti permisul - A1 - dupa care ia ceva japonez inmatriculat pana in 125cc. Nu te complica cu chestii neinmatriculate c-o bagi pe saraca maica-ta la cheltuieli si alergatura aiurea.

 

Daca te vei da 100% offroad poti lua ce vrei, dar mai bine ceva japonez fiabil, la fel, sa nu-ti bagi parintii la cheltuieli. Cauta pe forum, e plin de pareri despre modelele fiabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...poate smokey a fost prea rau cu tine...dar are dreptate...ca sa ne intelegem bine aici e bine sa respectam regulile gramaticii limbii romane.

ON: Enduro cel mai bine e sa il iei cu acte...ca ti se acreste doar de camp...iti zic din experienta...si poti gasi ceva bun la banii aia...mai vechi dar bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...poate smokey a fost prea rau cu tine...dar are dreptate...ca sa ne intelegem bine aici e bine sa respectam regulile gramaticii limbii romane.

ON: Enduro cel mai bine e sa il iei cu acte...ca ti se acreste doar de camp...iti zic din experienta...si poti gasi ceva bun la banii aia...mai vechi dar bun

 

 

hey nu va faceti probleme ca o sa fac A1, dar chestia e ca dupa ce am plasticu in mana o sa ma duc sami iau un enduro de 125 urgent....de aceea intreb de acuma sa stiu cam ce miati recomanda.

o sa incerc sa scriu corect.

motoru' o sal conduc si pe drum de aceea vreau sa stiu daca se poate inmatricula o honda cr 125 daca ias lua toate cele necesare, imi place mai mult decat aprilia xr 125,

 

 

p.s. nushtiu carei faza cu ''nu meriti'', nu ma cun, daca vrei sa ma ajuti e bine daca nu...e bine iara.

 

p.p.s. am cautat pe forum, dar nu am gasit sugestii despre enduro de 125cmc. de aceea va intreb, nu ma mai chinuiam sa deschid topicu daca gaseam deja raspunsuri la intrebarile mele.

Editat de termi14killa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

totusi, voi cam ce miati recomanda

 

pai in primul rand ti-as recomanda un abecedar, nu conteaza editura. apoi dupa ce il inveti poti sa incepi cu manualul de romana de clasa a 2-a, a 3-a si asa mai departe pana inveti sa pui cratime

daca iti place calculatorul sunt si cd-uri cu abecedarulabcMic.jpg

 

good luck;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ptr un cr de cross iti mai trebuie si o remorca si implicit o masina cu carlig fiindca nu cred ca iesi din casa si sari direct pe tarla..fa-ti o socoteala cat te costa sa montezi de exemplu semnalizari ..in afara de obiectul in sine iti mai trebuie releu de semnalizare care tre sa se adapteze cat de cat la instalatia electrica a motorului,sau mai simplu cum montezi stop pe frana(tine cont ca iti trebuie un mecanism care sa comande becurile de pe aripioara..intrerupator,fire de curent,etc),farul ca sa poti inmatricula motoru chiar si artizanal tre sa aibe faza lunga scurta si pozitie...numai comenzile de ghidon costa o galagie de bani..iar cu bugetul de 1000 de euro cred ca gasesti ceva din anii 70..iar o inmatriculare artizanala trece printr-o omologare RAR a motorului..daca tu o faci si reusesti cu 1000 de euro eu iti fac statuie in marime naturala...(pe motor) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CRul e strict motor competitional!Legal nu se poate inmatricula,pentru ca nu respecta nici o norma de poluare,nici o norma sonora,nimic.Vorbesc din propria experienta in ceea ce voi urma sa zic.

Honda CR 125 e o motocicleta excelenta,din punct de vedere tehnic,estetic.Ca fiabilitate,nu e o motocicleta fiabila aproape deloc,nu asta e scopul ei.Scopul ei e sa aiba o putere foarte mare in turatii mari,pentru a te putea scoate din "namoale" si alte locuri faine.:crack:.Nu vad cum ai putea face un circuit electric,pentru ca instalatia electrica originala e una foarte simpla,nu vad cum ai putea adauga releu de semnalizare,far,etc.etc.Ai putea cauta KTM 125 EXC,Honda CRE 125(sau HM CRE 125),Aprilia RX 125(nu stiu de ce da nu am incredere in motoarele alea Rotax),si ar mai fi si alte modele enduro de 125 dar nu imi vin acum in minte.Sper ca te-am ajutat cumva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea cauta KTM 125 EXC,Honda CRE 125(sau HM CRE 125),Aprilia RX 125(nu stiu de ce da nu am incredere in motoarele alea Rotax),si ar mai fi si alte modele enduro de 125 dar nu imi vin acum in minte.Sper ca te-am ajutat cumva...

da fratele, sunt bune modelele dar cu 1000euro nu isi ia niciuna din cele amintite mai sus, mai ales ktm-ul. :crack: Cat despre rotax sunt de aceeasi parere: vezi la rs125... Se strica foarte repede... sunt pline serviceurile... Corectati-ma daca gresesc :crack:

 

--- Mesaj completat în 07 Dec 2007 19:29 -------------

Enduro = 4T -> Honda Varadero 125

varadero este touring-enduro, are motor v2 de 125cc, ~15cp si la masa lui (~160 kg) nu prea ai sanse sa faci enduro cu asa ceva... e mai mult de strada... "ii una sa mergi pe strada cu o motocicleta de 160kg.....si alta sa o scoti din sant....."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...