Sari la conținut

Va Rog, Niste Pareri


Jorj
 Share

Postări Recomandate

Situatia este urmatoarea:

Vreau sa trec pe o noua clasa, cea a enduro-touringului dar imi fac griji in privinta inaltimii (1,73)

De doi ani merg pe o Jawa de 350 (o motocicleta relativ inalta dar pe care merg fara probleme dupa ce m-am obisnuit cu ea).

Ce astept de la noua motocicleta?

O masinarie pe care sa o folosesc 80% pe drumuri asfaltate si undeva pe la 20% pe drumuri de tara, terenuri cu grad scazut de dificultate (soft enduro).

Sa fie fiabila (cei care au avut comuniste stiu de ce).

Dar ce-i mai important la urma:

Sa fie confortabila la drumuri lungi (adica modelele cu saua ingusta sunt de evitat).

Sa poata fi tinuta in frau fara mari probleme pe loc, mentionez inca o data ca am 1,73.

 

P.S. Am rasfoit mult timp forumul, cunosc majoritatea modelelor de touring-enduro dar numai din poze fara sa-mi fac o parere obiectiva. De asta as vrea ceva pareri in special de la cei care au aceleasi probleme de inaltime ca mine.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transalpul este cam singurul enduro-touring care se potriveste descrierii...

ar mai fi si BMW f 650, dar nu iti sugerez sa iei monocilindru daca nu vrei sa te joci cu el...

Acum inclin mai mult pt touring pe asfalt deoarece banuiesc ca din cauza inaltimii as putea avea ceva probleme cu echilibrul pe loc. La drum intins scade importanta inaltimii la sa dar daca vad ca fac fata si la ceva coclauri atunci de ce nu? Cu Jawa oricum am facut ceva offroad si mi s-a parut foarte usor de strunit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

acum ceva vreme eram si eu in aceeasi situatie ca tine, tot jawa am avut si eu, chiar f buna am mers cu ea vreo 2 ani fara mari probleme,

sfatul meu ar fi sa incerci pe cat posibil sa mergi cu mai multe motoare, sa vezi diferenta, daca vrei enduro nu cred k o sa fi dezamagit, la inaltimea ta nu o sa ai probleme

din punctul meu de vedere ar merge un KLE e si acceptebil la bani, numai sa gasesti unul bun, dar poti incerca si un BMW, o aprilia pegaso, transalp sau suzuki dr

bafta

Editat de ariman11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalp, clar... Eventual un Yamaha Tenere sau Kawasaki KLE 500... Dar eu unul iti recomand transalp.. Foarte bun la drum lung, comod, potzi sa duci shi un pasager pe el fara probleme, fara vibratzii... shi se descurca bine shi pe offroad (soft-enduro)...

 

Bafta! DDC

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Cel mai rau pentru mine e ca m-am mutat recent (deh, serviciul) in alt oras iar aici nu am deocamdata pe nimeni la care as putea sa apelez pentru a incerca mai multe motoare asa ca sfaturile voastre inseamna mult pentru mine.

Va salut si numai bine. Daca mai aveti sfaturi sau opinii, eu sunt numai "ochi si urechi".

;)

P.S. Sincer sa fiu si eu inclin tot spre un Transalp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia este urmatoarea:

Vreau sa trec pe o noua clasa, cea a enduro-touringului dar imi fac griji in privinta inaltimii (1,73)

 

Sal! Eu am 1.69 si iote ca ma descurc pe F650-ul meu...vezi-l in profil. E-adevarat, saua e mai joasa decat la gs si cs-ul nu se mai fabrica dar la scoala am mers si pe gs...pe varfuri ;)

Este prima mea motocicleta si-mi place de moooor. Daca vrei, cand mai ajungi p-aici...te las sa-ti faci o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...