Sari la conținut

Aprilia Scarabeo 49cmc


IonutNFS
 Share

Postări Recomandate

Mi-am luat de curand Aprilia Scarabeo de 49cmc sunt foarte mandru de el , dar am niste intrebari:

1 Cine mi l-a adus din italia mi la adus k nou adik avea 900 de km facuti are 80 pe bord si m-am dus cu 80 dar chestia e k cine mi la adus mi-a spus k la 5000 de km sa merg cu el la unu care sa ii scoata limitatoru , si sa nujh ce sa ii mai faca , asta ce inseamna k se duce si mai mult??? ;) multumesc anticipat .Si ink o chestia are un geam dinala mare pe fata voi ce ziceti sa il dau jos sa sa il las oricum acuma este bun k imi opreste vantu si e mai bine k fara inghet , voi ce ziceti?>

post-26954-1193462624_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... daca are 80 pe bord si i'ai dat 80 inseamna ca este delimitat. Unde sa se mai duca :D ? Iar cu geamul in fata... acum depinde cum circuli cu el. Daca circuli si acum pe frig e de preferat sa il lasi... ca protejeaza mult. Dezavantajul e ca te tine mult in loc si motorul este solicitat mai mult... cand da o rafala de vant imediat vezi cum coboara acul la kilometraj. Dar acum pe frig... te sfatuiesc sa nu-l dai jos pt ca mai bine trage un pic mai greu motorul si iti urca mai greu un viteza decat sa iei tot curentul in fata. Poti sa-l demontezi vara cand e cald si sa-l montezi iarna... ca nu e cine stie ce treaba complicata. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal cum zicea si ady 4 dc umbli cu el si acu pe frig e mai bine sa lasi geamu din afata pe el chiar dc consuma mai mult si trage un pic mai greu motoru dc ai m,ers cu el 80 inseamna ca e delimitat era limitat dc mergeai cu el pina la 60 si de akolo nu mai urca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am sa dau geamu jos la vara , da scarabeo meu e mai nou si are 80 in bord dar azi i-am dat 85 a trecut acu de 80 yeee !!!

 

 

Cu siguranta e delimitat deja. Cat despre geam... eu zic sa il lasi sus. Daca iti este asa de frig cu siguranta nu ai o geaca adecvata ( de motor) . Eu mi-am luat una si circul fara probleme la 2-3 °C, bineinteles si cu manusi. La genunchi imi e un pic rece ca sunt cu blugi. La Vespa mea as da multe sa am un geam... cand ploua geamul opreste ploaia si nu iti va cadea pe picioare si pe tine. In ideea in care ai o geaca calumea, geamul iti va feri in mare parte picioarele de vant si mai ales ploaie atunci cand esti in mers. Poate nu e asa estetic sa zicem, fata de alte scutere sport... dar daca te uiti un pic la scarabeo... e un pic mai clasic, asa e toata gama.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este k e deja delimitat...si nu mai ai ce limitator sa`i dai jos atata timp kt el se duce 80...si ed e 49...orikum astea de 49 indica cu vre`o 10 20 d ekm mai mult...e chestie probata :blbl: iar in privinta geamului e bn sa`l lasi aku pe timp de iarna...bafta...si imbrakte calumea knd mergi q el ka venit frigu ;) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da da acuma e bun sti ce bine e dupa geam , da cum ma dau langa geam la 70 - 80 e foarte frig , chiar cu geamu dat la casca tot e frig , oricum la vara il dau

 

nu esti invatat cu vantul ..

Fara geam cred ca fuge mai tare ;) :D :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orikum astea de 49 indica cu vre`o 10 20 d ekm mai mult...e chestie probata ;)

de unde ai scos-o pe asta ?Total fals ! Maxim 5 km sa aiba marja dar mai mult nu,iti spun 100% pentru ca de 2 ori am testat viteza unor scutere pe langa o masina,si aratau identic kilometrajele,si de la conserva si de la scuter.Cand ai probat tu ori ai facut langa o dacie care indica prost,ori cablul de kilometraj la ambele vehicule era stricat.....m-am plictisit sa scriu,deci,nu e adevarat ce spui tu,niciodata. Atat :D.

:ok: sa nu o iei in nume de rau,eu doar te contrazic sa nu zici ca te jignesc sau alte alea:D ;)

Iar ca sa fiu ontopic,despre geam eu te-as sfatui sa il lasi pentru ca,dupa cum au spus majoritatea,este bun impotriva vantului,impotriva picaturilor de ploaie.>cat despre limitator,sigur nu are cum sa aiba limitator,pentru ca este prevazut sa ia maxim 80km/h(delimitat,bineinteles cu piese stock) asa ca omu' care ti-a vandut scuteru a vrut doar sa te faca sa crezi ca ai cumparat un scuter care prinde 100 km/h. mama,ma dor degetele.

Bafta tuturor si salutari cu faru' ! :pow: :)

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo ti`am zis ce am probat yo...:D)...orikum mai bine sa fie ca tine dacat ca mine ;)

de unde ai scos-o pe asta ?Total fals ! Maxim 5 km sa aiba marja dar mai mult nu,iti spun 100% pentru ca de 2 ori am testat viteza unor scutere pe langa o masina,si aratau identic kilometrajele,si de la conserva si de la scuter.Cand ai probat tu ori ai facut langa o dacie care indica prost,ori cablul de kilometraj la ambele vehicule era stricat.....m-am plictisit sa scriu,deci,nu e adevarat ce spui tu,niciodata. Atat :lol:.

:ok: sa nu o iei in nume de rau,eu doar te contrazic sa nu zici ca te jignesc sau alte alea:D ;)

Iar ca sa fiu ontopic,despre geam eu te-as sfatui sa il lasi pentru ca,dupa cum au spus majoritatea,este bun impotriva vantului,impotriva picaturilor de ploaie.>cat despre limitator,sigur nu are cum sa aiba limitator,pentru ca este prevazut sa ia maxim 80km/h(delimitat,bineinteles cu piese stock) asa ca omu' care ti-a vandut scuteru a vrut doar sa te faca sa crezi ca ai cumparat un scuter care prinde 100 km/h. mama,ma dor degetele.

Bafta tuturor si salutari cu faru' ! :pow: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ii pui o toba sport care costa in jur de 100 de euro, un filtru de aer sport(si asta e vreo 30 de euro), astea 2 ar fi cam cele mai de inceput modificari, viteza foarte mare nu o sa iti dea, daca zici ca prinde 85km\h stock, daca ai face modificarile astea ai prinde cam 95km\h poate chiar 100km\h.

Editat de Alex_sxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba,filtru de aer,role...astea asa ...modificari minore,ca daca vrei cu adevarat sa mearga ceva mai tare pui un set de 70-80 cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce faceti comparatie in legatura k viteza intre scuter si masina... ca tie ti-a aratat atat si la masina tot atat deci aia e viteza reala. La majoritatea masinilor exista o eroare de 5-10 km/h. Deci o comparatie ca asta e irelevanta. Cea mai buna apreciere a vitezei se face cu GPS... atunci ai viteza reala. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...