Sari la conținut

Propunere in favoarea incepatorilor


Vizitator Hairy Poker
 Share

Scoala moto din cate se stie e de kko  

139 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Vizitator Hairy Poker

Dupa cum toti stim ca in ro scoala moto este de kko si mai mult decat sa itzi tii echilibrul nu te invata, eu propun aici sa ne gandim la o un lucru pe care il consider benefic si anume:

 

Sa facem un pliant destinat exclusiv incepatorilor, cu recomandarile "batranilor", cu cateva mici rubrici gen: in anul 2004 au fost X accidente din motive de, cum sa pleci la u drum, cum sa mergi in oras, cum te echipezi, cum te comporti, si alte cateva reguli despre cum se conduce motocicleta (cum franam, cum intoarcem, cum luam curba, cum procedam in diverse situatii.

Bineinteles ca toate astea in linii mari....

 

Eu unul ma ofer sa creez pliantul si sa il distribui dealtfel...

 

Iar ca puncte de distribuire ma gandeam la cele mai "calde" puncte, zonele de examen (poligon), in zilele de examen.

 

Voi ce parere aveti...

 

Eu propun sa ne educam pe noi insine inainte sa facem un urmator pas...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Wizzie, e o idee buna!

 

e bine sa-i educi "de mici" :cheers:

 

cred insa ca nu prea ai cum sa faci un pliant ... mai potrivita ar fi o brosura, bani sa ai ....

 

o alta idee ar fi bine sa semnalezi aceasta initiativa celor doua maretze reviste de profil din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca ar fi mai eficienta organizarea de ''mini scoli'', adica un grup de oameni cu experienta sa isi dea datele de contact in scopul organizarii de plimbari educative (1prof+ 1maxim 2 incepatori). Nici un pliant nu te pregateste pentru primul tir care vine cu 120 din spate sau pt o usa deschisa in fata.

Puterea exemplului bate orice pliant.

Foarte importante ar fi si ceva notiuni de prim ajutor, precum si despre tratarea incipienta a infectiilor(pt cei care pleaca pe coclauri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult de scris si mai mult de facut pentru chestia asta.

Dar, decit sa fie vorba de tiparituri si alte scorneli SCUMPE nu mai bine s-ar face un CD multimedia cu text, poze si tot ce vrei, in care sa incapa tutorialele reprezentative, cronica neagra, si multe informatii de pe site? se pot baga link-uri catre magazine de echipament si motoare, scoli moto, importatorii SIGUR vor fi interesati si asa mai departe ...

Cost suport 8000ROL/buc (CD-ROM la bulk de 100)

Cost ambalaj (plic) 1000 ROL/buc, daca se printeaza ceva pe el maxim-maximorum 5000ROL/buc

Autocolant-eticheta de lipit pe CD-1000ROL/buc.

 

Pret final maxim-maximorum 20.000ROL/buc, multiplicarea se poate face la oricine are un CD-RW si uite cum noua generatie stie mai multe decit ii spune scoala.

 

Ce parere aveti?

 

PS: in caz ca se face ceva, ma oblig sa cumpar 10CD si sa imprim 50CD.

 

Bai nenilor, cum dracu' de e asa de simplu si nu mi-a venit ideea mai devreme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

Totusi si pe pliantele acelea sau cum bine a zis ivan brosurici, putem pune foarte multe lucruri, dar in primul rand putem atrage atentia...

Cred ca asta este foarte important, poate nu toti le vor lua in seama dar vom putea atrage atentia, si nenea ala pe care l-am vazut ca tinea un mic speech la ilioara la scoala ininte de proba practica nu cred ca nu si-ar oferi suportul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

CD-uri tiparesc si eu si ma ofer sa si pun capul la contributie pentru ceva de genul asta... dar totusi cred trebuie sa ne unim mai multi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

asa cum au incercat catziva sa "sensibilizeze lumea cu donat 50.000 la party de sfarsit de an de la backstage cred ca am putea pune cand ne-om vedea next time la arc fiecare cate ceva.... Unde mai pui ca am putea gasi ca sponsor o tipografie sau vreo firma de it sa doneze 2 box-uri de cd -uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wizzie, treaba cu pliantele e complicata; trebuie conceput, bagat intr-un program tiparibil offset, strins bani de la x si y, timp pierdut, facut comanda minim 1000 de exemplare, ca sa nu te cocoseze cu pretul/buc. ... mi se pare foarte complicat in lipsa implicarii unei organizatii care dispune si de fonduri.

 

Asa, varianta propusa de mine s-ar desfasura astfel:

- de conceput, il concepe cineva priceput in ale programarii, in ce program vrea muschii lui, in ce format popular doreste (html, pdf, doc, etc.)

- conceptorul il trimite pe meil la oricine e dispus sa contribuie logistic la treaba (cumparat CD-uri si inscriptionat, inclusiv etichete autocolante si plicuri).

- CD-urile se string al cei ce le vor distribui in cadrul scolilor moto

 

Cel mai mare avantaj este ca in format electronic nu implicam nici o suprastructura oficiala, care observ ca alta treaba decit programarea parangheliilor nu are si se poate rezolva intre noi, persoane fizice, motociclisti sau nu, cei carora LE PASA!

 

O hirtie o iei si o arunci, un CD il infigi in computer sau dvd-player macar de curiozitate ... si e plina tara de scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
Cel mai mare avantaj este ca in format electronic nu implicam nici o suprastructura oficiala, care observ ca alta treaba decit programarea parangheliilor nu are si se poate rezolva intre noi, persoane fizice, motociclisti sau nu, cei carora LE PASA!

 

Cat adevar ai grait...

 

Haide-ti astia organizatii in cluburi... donati sau organizati si voi ceva ca dam si noi o bere sau un party la noi acasa... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wizzie, lasa cluburile, mai :banana: :banana: :banana:

 

Forma bruta a CD-ului e pe forum, cele citeva articole despre ce si cum, le putem face asa, banale, sau un baiat priceput sa le dizainuiasca mai frumos si gata miscarea, varianta beta 0.1 :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

flex de ce sa las cluburile cand stim foarte bine ca o actiune sustinuta de grupari organizate este mult mai benefica si are sanse mai mari de reusita...

acum fiecare club vrea simpatizanti si isi doreste cat mai multi membri... dar oare e indeajuns doar atat.. poate ar fi si pentru ei interesant nu stiu cat din motivul educarii noilor motociclisti cat din dorinta de a atrage membri simpatizanti....

spuneai ceva de forma bruta a cd-ului?? unde este pls?? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag sama că toată lumea propune variante de "ambalare" care depind de dorinţa/voinţa/dispoziţia omului de a le recepţiona. Adică: pliant/broşură/fluturaş pe care le citeşte sau le aruncă, sau le lasă să zacă în maşină, pe birou, sub birou etc., CD pe care îl bagă sau nu-l bagă în calculator să-l vadă.

 

Sunt utile, sigur ca sunt! Şi trebuie folosite! Dar noi va trebui să fim o vreme (o lună, două, trei, tot sezonul) precum ceauşescu înainte de 89. Vă aduceţi aminte bancul cu ăla care stătea şi se uita meditativ la o conservă de peşte? Când l-a întrebat cineva de ce nu mănâncă din ea, el a răspuns trist: "Dom'le, în ziua de azi, dacă deschid radioul, dau de nea nicu, dacă deschid ziarul, dau de nea nicu, dacă deschid televizorul, dau de nea nicu.... Mă tem că dac-o deschid şi pe asta tot de el dau!"

 

Şi nu înţeleg de ce spune toată lumea că afişele "sângeroase" n-ar fi niciodată acceptate la noi.... Nici nu e nevoie să fie sângeroase! Poţi face filme de groază (afişe în-grozitoare, în cazul de faţă) fără să arăţi sânge sau maţe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
:cheers: dar totusi trebuie sa ne miscam din timp, gandeste-te la ce va fi in toata tzara la primele sesiuni de examinare si cat teren am putea castiga acolo.... eu ma ofer sa pun capul la contributie, sa copiez / scriu / etc, sa si distribui.... dar nu prea e lumea entuziasmata din cate vad... oricum mai e si maine o zi....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o idee buna cu CD-ul. Mai de impact ar fi probabil o tiparitura, dar mai greu de realizat, probabil. Nu ma pricep la preturi la materiale tiparite, dar un pliant ar costa mai scump decat un CD? (Munca patriotica nu o mai pun la socoteala). Pe de alta parte, volumul de informatie pe care il poti transmite e clar in favoarea CD-ului.

Si ar mai fi ceva: cam cu ce ochi ar fi privita actiunea asta de catre instructorii moto pe care ii cunoastem cu totii? Nu ca ar conta prea mult, nu-i asa?, dar se poate crea ceva atmosfera in poligon... "Adica cine sunteti voi ba, sa spuneti ca noi nu ii invatam ninmic pe elevi?", suna oarecum familiar?

Si eu, cand am inceput sa merg, am simtit nevoia de mai multa informatie. Noroc cu site-urile "de specialitate" care mi-au deschis ochii! Cum nu toata lumea are acces la net, iar calculatoarele sunt destul de populare in randul generatiei tinere, un CD e ok! Cred si eu, ca si voi, ca o constientizare a incepatorilor e absolut necesara, oricare ar fi metoda prin care s-ar face, fie CD, pliant, brosura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru!

 

Dar cum faci sa fie o chestie la nivel national! In judetul Cluj sunt cateva zeci de instructori autorizati, afiliati unor scoli mai mari pt partea teoretica si de testare psihologica si dosar. Cum ajungi la ei? Unul pe care-l stiu e un motorist pasionat dar altul te-ar lua la bataie sa vada ca stai sa "bagi prostii" in capul cursantilor lui.

 

Si am fost de fata cand baieti trimisi din Turda la examen abia se tineau pe motor si habar n-aveau traseul. (Si-si luau examenul!!!)

 

Deci lobby fratilor! Lucrati la centru pentru intelegere si sprijin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, din proprie experienta va spun ca o tiparitura e mult mai greu de facut decit un CD, pentru niste persoane fizice cum sintem noi; nu este obligatoriu sa le distribuim in timpul scolii, ci asa cum spune initiatorul topicului DUPA EXAMINARE.

 

Ce ar trebui sa cuprinda:

- manual de condus motocicleta

- cele 10 porunci ale motociclistului

- ghid de alegere motocicleta

- ghid de echipament

- reguli de mers in grup

- cum se saluta motociclistii

- frinare, contravirare, point-fixation

- legislatie comentata (mersul printre benzi, mersul pe linga bordura, prioritate, depasire) - aici ne-ar fi de mare folos un politist!!!

- mersul "motociclistului invizibil"

- cum cazi, de ce cazi, cum poti evita caderea

- unghiul mort al oglinzilor automobilelor

- cronica neagra, imagini cu accidentele groaznice de anul trecut, comentate in cheie sobra, fara vinatoare de vrajitoare

- ghid de asigurare antifurt

- mai spuneti.

 

Materialele sint pe forum, trebuie un pic cartate si curatate, facuta o prezentare oarecare si gata ... pe masura ce mai stringem materiale, mai facem.

 

PS: am o promisiune de sponsorizare cu 1000 de blank-uri, trebuie sa ne tinem insa de treaba, sa dam dovada de seriozitate.

 

Cine STIE sa faca un cd cum ne trebuie noua? contra recunostintei vesnice a viitoarelor generatii de motociclisti, desigur :cheers: :banana: :banana:

 

@gogu007: posta electronica ajunge in toate colturile tarii, nu? si peste tot cred ca sint oameni care dispun de 100.000ROL pentru 20CD si de un CD-RW ... asa ca acoperirea nationala e asigurata; iar daca iese prea mare, il urca Wizzie pe ftp-ul lui cu manuale si il darima de acolo cine vrea si ii cere drept de download lui Wizzie.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si unchisorul tot asta se ofer, sau nu mai inteleg eu nimic ...

 

Poate unchiul face structura, si Wizzie umple casutele, ha? ... ian vedeti sa nu va calcati pe picioare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mă ofeream dacă nu se oferea nimeni, dacă are cineva mai mult timp liber las altcuiva onoarea :cheers:

 

Oricum ar fi fost ceva simplu, adică mă gândeam la făcut PDF-uri din materiale (mare parte pagini din acest forum), PDFurile astea organizate cât de cât pe foldere, pus un kit de Acrobat Reader pe CD şi sănătate :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...